Przejdź do głównej zawartości

Gretchen Rubin, „Projekt szczęśliwy dom”



Gretchen Rubin, „Projekt szczęśliwy dom”, przełożyła Anna Nowak, Warszawa 2013



„Mój dom świadczył o mnie samej, więc praca, którą wykonałam, by stał się bardziej przytulny, tak naprawdę stała się pogłębioną analizą własnej osobowości. Chcąc lepiej się czuć w swoim domu, musiałam lepiej się poznać i stawić sobie czoło. To właśnie była droga do prawdziwej prostoty: być sobą, uwolnić się od udawania, pozowania czy wstydu.”(s. 309)

Kim jest Autorka?

Gretchen Rubin to amerykańska pisarka, autorka kilku książek. „Projekt szczęście” i „Projekt szczęśliwy dom” to książki poruszające tematykę szeroko rozumianego szczęścia, na które składają się takie składowe jak: rodzina, dusza, ciało, wnętrze, małżeństwo, rodzicielstwo. Swoją karierę zawodową zaczynała od bycia prawniczką. Pani Rubin ma dwoje dzieci i męża. Wraz z rodziną mieszka w Nowym Jorku, mieście, które nieustannie ją zachwyca.

O czym jest ta książka?

Książka składa się z kilku rozdziałów: począwszy od września aż do maja pisarka przeprowadza w swoim życiu projekt. Do każdego miesiąca przyporządkowane jest jedno zagadnienie, np. ciało, rodzina, czas, rodzicielstwo. W danym  miesiącu Autorka skupia się na poszukiwania szczęścia w danym aspekcie oraz na realizacji kilku postanowień, które jej pomogą uzyskać zmiany.

Autorka pisze we wstępie, że projekt szczęście, który przeprowadziła (i który każdy z nas może przeprowadzić we własnym domu) polega na odkryciu uroków codziennego życia, dostrzeganiu piękna w każdym momencie codzienności.

Dlaczego podoba mi się ten pomysł?

Po pierwsze Autorka podeszła do sprawy metodycznie i wszystko zaplanowała nie rzucając się na wszystko na raz, jak większość ludzi ma w zwyczaju. Po drugie nie bała się podczas pisania przyznać, że nie wszystko jej od razu wychodzi. Opisała swoje potknięcia i słabsze momenty, żeby pokazać, że to zupełnie normalne. Po trzecie projekt ten jest kompleksowy i obejmuje najważniejsze aspekty, które oczywiście można inaczej ująć, opisać, ale generalnie zawiera szkielet, na którym sami możemy się oprzeć.

Dodatkowo w książce występuje bogactwo cytatów, które mogą stanowić piękną inspirację do własnych przemyśleń.


„Życie to ciąg nastrojów, sznur koralików, gdy przez nie przechodzimy, okazuje się, że to barwne soczewki, które nadają światu własny kolor, a każda pokazuje tylko to, na czym sama się skupia”
Ralph Waldo Emerson.


Komentarze

  1. Bardzo podoba mi się ta książka! Naprawdę są w niej bardzo fajne cytaty... Zachęcam również do jej przeczytania. Xxxx

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że również dostrzegłaś w niej inspirację :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Coś dla ducha i dla dobrego samopoczucia z okazji Dnia Kobiet

Drogie Czytelniczki ! Z okazji Dnia Kobiet, który zaczął piękny weekend, życzę Wam dużo zdrowia, pięknego uśmiechu na co dzień, czasu na pielęgnowanie swojej kobiecości i wszystkiego, o czym tylko marzycie. Bądźcie odważne, ale dajcie sobie również prawo do gorszych dni i odpoczynku. Róbcie sobie mini – Dzień Kobiet każdego dnia. Przepraszam za długą ciszę i nieobecność na blogu. Jest to częściowo związane z moją obecną sytuacją rodzinną, ale także z wieloma innymi obowiązkami, które muszę pogodzić. Czasami zwyczajnie trzeba na jakiś czas odłożyć dodatkowe obowiązki, bo choć przynoszą wiele satysfakcji, to w danym momencie mogą być zbytnim obciążeniem. Moim zdaniem rolą kobiety jest oprócz wszystkich innych ról, jest także stanie na straży rodziny i samej siebie. Nie potrafię na razie odpowiedzieć, czy wpisy znów będą się pojawiały regularnie. Daję sobie potrzebny czas i mam nadzieję, że to zrozumiecie. Z pewnością zachęcam Was do obserwacji mojego konta na Instagramie , ...

Maria Ulatowska, „Domek nad morzem”

Źródło grafiki MARIA ULATOWSKA, „DOMEK NAD MORZEM”, 2011 W pierwszym rozdziale poznajemy Ewę Brzozowską, córkę Krystyny i Jerzego. Krystyna umiera na raka, kiedy dziecko jest jeszcze małe. Ojciec wraz z dziadkami próbuje sprostać wyzwaniu i wspólnie wychowują dziewczynkę. Ewa od dzieciństwa czyta książki, mnóstwo książek – ucieczka w świat wyobraźni to jej sposób na smutek po stracie mamy. W kolejnych rozdziałach Ewa stopniowo dorasta, jej tata żeni się ponownie, a Ewa zyskuje przyrodniego brata Maćka. Akcja dzieje się w głównie w Warszawie i Bydgoszczy, ale wakacyjne przygody maja miejsce w Trójmieście. Bohaterowie są niestety jednowymiarowi i brak im cech, które umożliwiałyby Czytelnikowi identyfikację. Większość z bohaterów podejmuje jedynie dobre decyzje i właściwie nie popełniają błędów, cierpliwie czekają na swoje pięć minut. Ta książka jest w moim odbiorze depresyjna, mało optymistyczna i rozwlekła. Przykro mi to pisać, ale ta książka ciągnie się jak moda na s...

Ewa Chodakowska "Myślnik"

EWA CHODAKOWSKA, "MYŚLNIK. TWÓJ CODZIENNY MOTYWATOR", WARSZAWA 2016 Kiedy zobaczyłam nową książkę Chodakowskiej w księgarni, z ciekawości zajrzałam do środka.  I poczułam się rozczarowana, bo treści nie było tam prawie żadnej. Ale teraz miałam możliwość przejrzeć ją na spokojnie (dziękuję serdecznie Zosi za pożyczenie książki :)) i zmieniłam zdanie. Mimo że byłam nastawiona sceptycznie (książka składa się z fotografii - niektóre są bardzo ładne), zostałam przyjemnie zaskoczona. I choć zawsze wolałam Annę Lewandowską i jej podejście do ćwiczeń, blog i przepisy, to przyznam, że po przeczytaniu tej książki, przekonałam się również do Chodakowskiej. W spokoju i ciszy usiadłam do przeczytania tej książki i przyznam, że niektóre cytaty bardzo mi przypadły do gustu.  Do czego zachęca Chodakowska w swojej książce? Do brania życia we własne ręce; Do optymizmu; Do doceniania każdego dnia; Do szukania siły i piękna w sobie; Pamiętajcie, że każdy dzi...