czwartek, 5 marca 2015

Jacy naprawdę są Finowie?


„CO FINOWIE MAJĄ W GŁOWIE. O JEDNYM TAKIM, CO POŚLUBIŁ FINKĘ”, WOLFRAM EILENBERGER, PRZEŁOŻYŁA Z NIEMIECKIEGO WIOLETTA MAZUREK, WROCŁAW 2010,

Tytuł mnie zaciekawił, ale po rozpoczęciu lektury poczułam się rozczarowana. Niezbyt jasne opisy różnych zdarzeń i sytuacji, historyjki wycięte z kontekstu, wszystko na tle zimowej Finlandii. Dopiero po przebrnięciu przez jakieś 70 stron zaczęło robić się interesująco.

Autor bazując na własnym doświadczeniu charakteryzuje fiński naród. Finów pokazuje jako miłujących ciszę i spokój ludzi o twardych charakterach, co jest w dużej części ukształtowane przez przyrodę i ciężkie warunki, w jakich żyją. Zwraca uwagę, że Finowie mają swój własny świat, a widać to między innymi po tym, że wymyślają własne konkurencje (np. w łowieniu ryb czy noszeniu różnych nietypowych ciężarów). Nie mają oczywiście sobie równych w całym świecie, ponieważ te bardzo poważne „dyscypliny” są na tyle unikatowe, że nigdzie indziej się nie przyjmują.

Według Autora przeciętny Fin nie wstydzi się nagości (sauna), lubi jeść w ciszy i jest zafiksowany na punkcie sukcesów narodowych. Oczywiście pod względem technicznym Finlandia wyprzeda inne kraje i rodzi wielu geniuszy, którzy dzięki zastosowaniu nietypowych rozwiązań tworzą produkt, który na światowym rynku staje się hitem. Jak wiadomo „potrzeba matką wynalazków”.

Książka jest napisana przez filozofa i przez to jest dość specyficzna. Uważam, że można było opowiedzieć tą historię w inny, bardziej składny sposób. Po pierwszym rozdziale miałam ochotę rzucić tą książkę w kąt. Myślałam, że przybliży mi kulturę Finlandii ( i częściowo się to udało). Jeśli jesteście przygotowani na nieco przydługie wywody, ale lubicie poznawać inne kultury – ta książka może się Wam spodobać.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz