Przejdź do głównej zawartości

Wpis gościnny - Marta o Żołnierzach Wyklętych


Dzisiaj macie przyjemność czytać wpis przygotowany przez Martę - studentkę I roku historii. Marta pasjonuje się szczególnie losami Żołnierzy Wyklętych i chciała podzielić się z Wami swoimi przemyśleniami na temat dwóch książek. Pierwsza jest mało znana, ale o tej drugiej z pewnością słyszeliście. Postać rotmistrza Pileckiego jest od kilku lat intensywnie popularyzowana. W ostatnich tygodniach w kinach można również oglądać film, który przybliża tą niezwykłą osobę. 

O rotmistrzu Pileckim pisałam również ja kilka miesięcy temu: Rotmistrz Pilecki.

„DLA NIEPODLEGŁEJ. ŻOŁNIERZE WYKLĘCI 1944 – 1963”, RED. DARIUSZ PIOTR KUCHARSKI I RAFAŁ SIERCHUŁA, POZNAŃ 2015,


Książka zawiera sylwetki  33 Żołnierzy Wyklętych. Każda z tych krótkich biografii rysuje nam  ludzi, którzy ideałowi  Wolnej Polski poświęcali całe swoje krótkie, żołnierskie życie. W  walce byli bezkompromisowi, ale czy marząc o Niepodległości  można wybrać ścieżką wiodącą na skróty?  Nie uwierzyli w suwerenność  Polski pod rządami komunistów  wypełniających polecenia Kremla i nie zgodzili się na czerwony terror wobec  ludności cywilnej. Niezłomni  sądzeni bez żadnego wymiaru sprawiedliwości, skazywani na śmierć  oraz pozbawieni godnego pochówku  zasługują  na szacunek  i pamięć. Historia Żołnierzy Wyklętych musi żyć, bo „niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze”.  Naszym obowiązkiem jest ją upowszechniać i edukować  młodsze pokolenia, ponieważ idea Niepodległości trwa, dopóki żyją ludzie wierni jej zasadom. Niech naszej pamięci o nich towarzyszą słowa prof.  Henryka Elzenberga: Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie , których walka została podjęta„ROTMISTRZ PILECKI. OCHOTNIK DO AUSCHWITZ”, ADAM CYRA, 2015

Rotmistrz Witold Pilecki został uznany przez historyków za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu.  Czy dziś my, Polacy znamy przyczyny takiego sądu?  Czy pamiętamy o żołnierzu, którego pragnienie życia w prawdziwie wolnym kraju sprawiło, że stał się ofiarą mordu z ręki służących Kremla ? Dla mnie to człowiek wielkiej idei i czynu, który za nią stał; Niezłomny, który całe życie poświęcił służbie Ojczyźnie i  Wyklęty przez komunistyczny system. Jego postawy -  żołnierska i cywilna budziła w innych sympatię i szacunek, a dla nas powinny stanowić wzór.  Jeśli  zadamy sobie trud pamięci o takich ludziach jak Witold Pilecki i przyjrzymy się bliżej ich biografiom to uwierzcie mi, poczujemy dumę z życia w tym kraju. By tak mogło się stać wprowadźmy w życie te słowa Rotmistrza: Ja zostanę, wszyscy nie mogą stąd wyjechać, ktoś musi tu trwać bez względu na konsekwencje.  


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rebecca Eckler, „Wpadka. Wyznania współczesnej przyszłej matki”,

REBECCA ECKLER, „WPADKA. WYZNANIA WSPÓŁCZESNEJ PRZYSZŁEJ MATKI”, PRZEKŁAD EWA HELIŃSKA, POZNAŃ 2009
Uczciwie powiem, że miałam dwa podejścia do tej książki, ponieważ za pierwszym, kiedy próbowałam ją czytać nie była ani śmieszna, ani pouczająca. Kiedy przebrnęłam z trudem przez jedną trzecią książki, zaczęło robić się o wiele zabawniej. Pojawił się cięty język i śmieszne opisy ciążowych dolegliwości. Jednakże nadal uważam, że pochlebne recenzje tego „ciążowego dziennika” są napisane na wyrost.
Uważam że to bardziej opis tego, jak NIE NALEŻY zachowywać się w trakcie ciąży –popalanie papierosów, kiedy ktoś nosi w sobie nowe życie kojarzy mi się z patologią, a nie z wykształconą współczesną kobietą. Niestety nie uważam, żeby popijanie wina albo inne tego typy wybryki były zabawne, raczej grożą powikłaniami.
Dodatkowo irytujące były ciągłe opisy martwienia się o wagę i obsesyjne wręcz kontrolowanie przybywających kilogramów, przy jednoczesnym odżywianiu się w popularnym fast foodzie. Jeśli C…

Podsumowanie miesiąca – czerwiec 2018

Jak minął mi czerwiec?
Zdecydowanie zbyt szybko. Był to czas podsumowań i podejmowania nowych wyzwań. Efekty uważam za sukces. Niestety jak to zwykle bywa nie można mieć wszystkiego, przynajmniej w jednym czasie i blog trochę ucierpiał…
Czerwiec był dla mnie wyjątkowo miłym miesiącem, ponieważ gościłam swoich rodziców, którzy mieszkają dość daleko. Spędziliśmy miły i obfitujący w wydarzenia tydzień. Za najmilsze wspomnienie uważam pójście z mamą do Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, na przedstawienie dla dorosłych „Tłumacz snów” (na podstawie „Snu nocy letniej” Williama Szekspira).
Odkryliśmy również piękny zakątek – kąpielisko Dziewoklicz położone na prawym brzegu Odry. Naprawdę wspaniałe miejsce idealne do wypoczynku latem. Można dojechać tam samochodem (jest duży bezpłatny parking) albo autobusem miejskim linii 61.
Podjęłam się również eksperymentu kulinarnego – upiekłam chleb z kaszy gryczanej według przepisu Ani Lewandowskiej. Niestety wypiek nie do końca mi się udał, ponieważ chleb…

Katarzyna Olubińska, „Bóg w wielkim mieście”, Kraków 2017

KATARZYNA OLUBIŃSKA, „BÓG W WIELKIM MIEŚCIE”, KRAKÓW 2017
Autorką książki jest dziennikarka, która przez wiele lat robiła karierę w mediach. Jednakże sukcesy zawodowe nie przyniosły jej takiej satysfakcji, jakiej oczekiwała. Mimo dobrych zarobków, pięknych ubrań, awansów, nadal czuła, że czegoś jej brakuje…
Zaczęła pisać blog zatytułowany „Bóg w wielkim mieście”, na którym umieszczała wywiady z różnymi osobami na temat religii i sposobu na życie. Często były to intymne rozmowy, poruszające kwestie dzieciństwa, kryzysów wiary czy trudnych życiowych wydarzeń. W pewnym momencie materiału znalazło się na tyle dużo, że naturalnym, kolejnym krokiem było wydanie książki.
Plusy tej książki:
„Bóg w wielkim mieście” z pewnością może być inspiracją dla osób, które poszukują swojej drogi, swojego celu albo odczuwają wewnętrzną pustkę. Po przeczytaniu tylu historii można naprawdę uwierzyć, że w naszym życiu zdarzy się o wiele więcej dobrego, gdy zaprosimy do niego Boga.
Autorka cały czas wspomina, że c…