Przejdź do głównej zawartości

Kirstie Clements, „Vogue. Za kulisami świata mody”




Kirstie Clements, „Vogue. Za kulisami świata mody”, przełożyła Agnieszka Sobolewska, Kraków 2015

Kim jest Autorka?

Kirstie Clements, przez ponad 25 lat była związana z australijską edycją Vogue’a, a w latach 1999 – 2012 pełniła funkcję redaktor naczelnej. Współpracowała także z „Elle”, „Sunday Life”, The Gurdian” i innymi czasopismami.

O czym jest ta książka?

Kirstie Clements opisuje swoją drogę na stanowisko redaktor naczelnej jednego z najbardziej znanych pism o modzie. „Vogue” kojarzy się z luksusem i jest marką rozpoznawaną w wielu zakątkach świata.

Dzięki pracy na różnych stanowiskach i wszechstronnym talentom Autorka była dobrze przygotowana do pełnienia nowej roli, kiedy przyszedł na to czas. Stanęła przed trudnym zadaniem reanimowania pisma, które przez pewien czas było źle prowadzone i zaczęło przynosić straty. Starała się podnieść poziom, przy jednoczesnym zachowaniu w ryzach wydatków finansowych. Dbała, by pismo było inspiracją i stanowiło prawdziwą wartość dla czytelników. Nie było to łatwe zadanie i wymagało nie tylko stworzenia doskonałego zespołu (ponieważ sukces pisma jest zawsze sukcesem zespołowym), ale także zrozumienia u inwestorów i zarządu.

Historia jest naprawdę inspirująca i dostarcza wiele anegdotek i informacji ze świata mody. Bardzo podobał mi się rozdział związany z paryskim etapem w życiu Pani Clements.

„Byłam zdania, że nasi odbiorcy niekoniecznie chcą, żeby magazyn zawsze koncentrował się na tym, co lokalne. Czytelniczki „Vogue’a” lubią marzyć i inspirować się światowymi trendami. Australijczycy zawsze sięgali wzrokiem daleko poza własne podwórko, co uważam za jedną z naszych największych zalet.”
(Fragment książki, s. 120)

Podsumowanie:

Nie jestem wielką pasjonatką mody, uważam, że w tym przemyśle za dużo jest marnotrawstwa, manipulacji i przesady, jednakże ta książka okazała się naprawdę interesująca. Autorka podchodzi ze zdrowym dystansem zarówno do zachowań typowych dla modelek, znanych fotografów i projektantów, a także tworzenia pisma o modzie. Wydaje się wiarygodna i wnikliwemu czytelnikowi dostarcza wielu ciekawostek związanych z modą, sztuką i dziennikarstwem.

Lektura jest doskonała, żeby się zrelaksować, ale także zaczerpnąć inspirację odnośnie planowania kariery. Nie wszystko zawsze jest z góry ustalone, a życie potrafi zaskoczyć i to bardzo pozytywnie. Bycie konsekwentnym, systematyczność i praca nad sobą zawsze przynoszą wymierne efekty, choć czasami w nieco innym wydaniu, niż się spodziewamy. Historia pani Clements jest tego doskonałym przykładem. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„2017 wojna z Rosją”

Źródło grafiki: https://www.rebis.com.pl/imageshandler/22885/miniature/?ts=385370 RICHARD SHIRREFF, „2017 WOJNA Z ROSJĄ”, PRZEŁOŻYŁ RADOSŁAW KOT, POZNAŃ 2016 W dzisiejszej recenzji proponuję lekturę skierowaną do obydwu płci. Książkę wypożyczyłam z biblioteki i szczerze powiem, że bardzo mnie wciągnęła. Oczywiście nie jest idealna – Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zostały ukazane jako wybawcy świata, choć Autor nie szczędzi krytyki skierowanej do brytyjskich polityków i dowódców. „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się Tobą” (Lew Trocki) Kim jest Autor? Richard Shirreff to były żołnierz wojsk lądowych, doświadczony dowódca, Brytyjczyk urodzony w Kenii, dowódca i generał. Dwa lata sprawował wysokie stanowiska w NATO: dowodził Korpusem Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania oraz był zastępcą naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie. O czym jest ta książka? 2017 wojna z Rosją to książka z gatunku polictical fiction

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

Jak być żoną żeglarza? - opowieść Krystyny Urbańczyk

KRYSTYNA URBAŃCZYK, „ŻONA SAMOTNEGO ŻEGLARZA”, WARSZAWA 1998, Kim jest Krystyna Urbańczyk? Jest żoną Andrzeja Urbańczyka, polskiego żeglarza urodzonego w 1936 roku, autora około 50 książek. Nie myślcie jednak, że to kobieta, która pełniła rolę żony swojego męża. Wręcz przeciwnie. W młodości była znaną koszykarką, kapitanem wicemistrza Polski „Spójnia”. Razem z mężem żeglowała po wielkich wodach, wspinała się, budowała domy, pisała artykuły do licznych pism. Człowiek – orkiestra. Z jej opowieści dowiadujemy się przede wszystkim jak silne emocje towarzyszą kobiecie, która dwa miesiące nie ma żadnego kontaktu z mężem. Nie wie, czy jeszcze żyje, czy już pochłonął go ocean. Jak trzeba mieć silny charakter, by mimo niepokoju stawić się do pracy. Niesamowite jest jak wiele człowiek może osiągnąć, jeśli tylko sobie postanowi, że coś zdobędzie. Jestem pełna podziwu dla jej hartu ducha, ale dla jej męża – Andrzeja Urbańczyka, którego biografia na Wikipedii prezentuje się ubogo