Przejdź do głównej zawartości

Kate White, „Tajemnice kariery. 50 sekretów, które powinna znać każda kobieta sukcesu”



Kate White, „Tajemnice kariery. 50 sekretów, które powinna znać każda kobieta sukcesu”, Sopot 2016

Nie wiem dlaczego, ale lubię takie książki, choć niektóre porady są odrealnione
i na pewno bym ich nie zastosowała w swoim życiu.

Kim jest Autorka?

Napisała serię bestsellerów, w tym kilka kryminałów. Przez 14 lat była redaktor naczelną „Cosmopolitan”. Jej książki zostały wydane w 18 krajach świata. Mieszka w Stanach Zjednoczonych wraz z mężem i dziećmi.

O czym jest ta książka?

Na okładce wymieniono czego dowiemy się w trakcie lektury: jak określić swoje życiowe priorytety, jak zdobyć wymarzoną pracę i się w niej rozwijać, jak wykorzystywać swoje sukcesy i poprawiać swoje notowania u pracodawcy, jak znaleźć równowagę między pracą a życiem prywatnym?

Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza część nosi tytuł: „Sukces: jak go osiągnąć?”, druga mówi o tym jak wzmocnić i utrwalić swój sukces, a trzecia podpowiada jak się delektować swoimi osiągnięciami.

Jak to się ma do treści?

Faktycznie Autorka odnosi się do tych wszystkich kwestii i w niektórych miejscach udziela naprawdę ciekawych, świetnych i inspirujących rad, które nie przyszłyby mi do głowy. Część porad ma zastosowanie tylko w Stanach Zjednoczonych, bo odnoszą się do panującego tam modelu zatrudnienia. Inne rady są dla mnie dziwne albo szokujące. Ale każdy może wynieść z lektury coś dla siebie.

Autorka wskazuje takie strategie jak: „daj z siebie wszystko albo daj sobie spokój” oraz pokaż pracodawcy, jakie Twoje umiejętności przydadzą się w rozwoju jego firmy i co możesz z siebie dać a także „zaufaj swojej intuicji, ale najpierw ją wytrenuj”.

„Dobrze wykonana praca nie wystarczy. Sekret polega na tym, aby zrobić więcej niż od nas oczekują.” (s. 25)

„(…)Potencjalnych pracodawców nie interesuje, czy chcesz czuć ekscytację, stawiać czoła wyzwaniom i spełniać swoje pragnienia. Chcemy wiedzieć, co możesz zrobić dla nas.” (s. 46)

„Twoja intuicja prowadzi cię zgodnie z tym, co jest jej znane, więc zadbaj o to, by dostarczyć jej odpowiednich informacji. Eksperci od polegania na swoich przeczuciach często mają za sobą wiele lat słuchania intuicji, a ich automatyczne reakcje opierają się na olbrzymich zasobach wiedzy.” (s. 83)

Istotnym elementem w pracy, a już przede wszystkim w pracy kreatywnej, jak na przykład kierowanie wielkim magazynem, jest sztuka przewidywania czego potrzebują inni (np. czytelniczki magazynu). Pomysły i ich forma przedstawienia muszą być atrakcyjne dla innych, aby osiągnąć zysk ze sprzedaży.

Plusy tej książki:

Bardzo ważne są dla mnie rozdziały poruszające tematykę radzenia sobie z kryzysem i nadchodzącymi zmianami. Choćby nie wiem jak świetnym pracownikiem lub szefem się jest, zawsze zdarzają się błędne decyzje i powstają pożary, które trzeba ugasić. Autorka podpowiada kilka konkretnych wskazówek jak sobie z tym poradzić.

Niesamowicie ważna jest również asertywność, co nie jest żadnym odkryciem, ale tak trudno zastosować ją w codziennym życiu. Kiedy już wyznaczymy swoje priorytety i wartości, oraz cele do których zmierzamy, czasem będziemy musiały odmówić. Autorka pokazuje jak robić to szczerze, zwięźle i bardzo grzecznie, nikogo przy tym nie urażając, ale chroniąc siebie i swoich bliskich.

Minusy tej książki:

Mimo wielu dobrych rad, które są tu zawarte część rzeczy niestety stanowi tylko doraźne rozwiązania. Na przykład jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków, każdy kto się tym zajmuje wie, jakie to pracochłonne zajęcie, a przede wszystkim takie, które musimy wykonywać właściwie codziennie. Pomysł Autorki, żeby przygotowywać pieczonego kurczaka, który zawsze nas uratuje niezbyt do mnie przemówił. Owszem jest to sycące danie, ale niekoniecznie zdrowe, a przygotowywanie jedzenia dla siebie i rodziny wymaga jednak więcej urozmaicenia.

Druga rzecz, którą zauważyłam, że cena sukcesu niejednokrotnie jest wysoka. Ciężko jest pogodzić rodzinę i pracę, szczególnie jeśli nasze stanowisko wymaga wykonywania dodatkowych zadań po godzinach pracy albo wiąże się z częstymi wyjazdami. Oczywiście teoretycznie da się to pogodzić, ale przeważnie kosztem zdrowia itp.

Podsumowanie:

Przydatna książka dla osób, które niedawno weszły na rynek pracy lub już na nim są. Można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy jak być lepszym pracownikiem i przełożyć to na swój osobisty sukces i satysfakcję z pracy. Niektóre rady trzeba przyjąć z przymrużeniem oka ;)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„2017 wojna z Rosją”

Źródło grafiki: https://www.rebis.com.pl/imageshandler/22885/miniature/?ts=385370 RICHARD SHIRREFF, „2017 WOJNA Z ROSJĄ”, PRZEŁOŻYŁ RADOSŁAW KOT, POZNAŃ 2016 W dzisiejszej recenzji proponuję lekturę skierowaną do obydwu płci. Książkę wypożyczyłam z biblioteki i szczerze powiem, że bardzo mnie wciągnęła. Oczywiście nie jest idealna – Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zostały ukazane jako wybawcy świata, choć Autor nie szczędzi krytyki skierowanej do brytyjskich polityków i dowódców. „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się Tobą” (Lew Trocki) Kim jest Autor? Richard Shirreff to były żołnierz wojsk lądowych, doświadczony dowódca, Brytyjczyk urodzony w Kenii, dowódca i generał. Dwa lata sprawował wysokie stanowiska w NATO: dowodził Korpusem Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania oraz był zastępcą naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie. O czym jest ta książka? 2017 wojna z Rosją to książka z gatunku polictical fiction

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

Jak być żoną żeglarza? - opowieść Krystyny Urbańczyk

KRYSTYNA URBAŃCZYK, „ŻONA SAMOTNEGO ŻEGLARZA”, WARSZAWA 1998, Kim jest Krystyna Urbańczyk? Jest żoną Andrzeja Urbańczyka, polskiego żeglarza urodzonego w 1936 roku, autora około 50 książek. Nie myślcie jednak, że to kobieta, która pełniła rolę żony swojego męża. Wręcz przeciwnie. W młodości była znaną koszykarką, kapitanem wicemistrza Polski „Spójnia”. Razem z mężem żeglowała po wielkich wodach, wspinała się, budowała domy, pisała artykuły do licznych pism. Człowiek – orkiestra. Z jej opowieści dowiadujemy się przede wszystkim jak silne emocje towarzyszą kobiecie, która dwa miesiące nie ma żadnego kontaktu z mężem. Nie wie, czy jeszcze żyje, czy już pochłonął go ocean. Jak trzeba mieć silny charakter, by mimo niepokoju stawić się do pracy. Niesamowite jest jak wiele człowiek może osiągnąć, jeśli tylko sobie postanowi, że coś zdobędzie. Jestem pełna podziwu dla jej hartu ducha, ale dla jej męża – Andrzeja Urbańczyka, którego biografia na Wikipedii prezentuje się ubogo