Przejdź do głównej zawartości

Aaron T. Beck, „Miłość nie wystarczy"

Źródło grafiki

AARON T. BECK, „MIŁOŚĆ NIE WYSTARCZY. JAK ROZWIĄZYWAĆ NIEPOROZUMIENIA I KONFLIKTY MAŁŻEŃSKIE”, POZNAŃ 1996

Książkę pożyczyła mi koleżanka, która przerabiała ten materiał na zajęciach. Jestem jej ogromnie wdzięczna za podsunięcie tej rozwijającej lektury. Uważam, że każda para, która dba o swój związek powinna się zapoznać z tą książką. Oczywiście jestem realistką – nie każdy lubi czytać, nie każdy chce przeznaczać na to czas. Jednakże nawet jeśli Wasz partner/ partnerka sceptycznie podchodzi do tematu – przeczytajcie chociaż Wy J

O czym jest ta książka?

Komunikacja  w związku jest elementem często pomijanym, a to prowadzi do konfliktów. Ludzie różnią się między sobą i nieuchronnie pojawiają się sytuacje konfliktowe. Dr Aaron Beck, profesor psychiatrii w swoim podręczniku daje nam coś w rodzaju recepty na problemy. Podsuwa techniki i narzędzia, których możemy użyć, aby lepiej się komunikować. Książka zawiera mnóstwo zapisów z rozmów przeprowadzanych z konkretnymi parami. Każda z nich ma inne problemy w związku. Po kolei Autor analizuje i rozkłada na czynniki pierwsze małżeńskie dialogi i różne sytuacje sporne.

Co jest istotne w tej książce?

Autor podkreśla niemal w każdym rozdziale, że przeważnie partner, który nas rani nie robi tego świadomie i z premedytacją. Częściej wynika to właśnie z zakłóceń w porozumiewaniu się. Oczywiście sama świadomość niewiele nam pomoże w rozwiązywaniu sporów, ale sprawia, że inaczej zaczynamy patrzeć na powstałą sytuację.

Dodatkowo warto sobie uświadomić, że czasami przeszkodą są nasze własne projekcje (negatywne myślenie, próba czytania w myślach partnera, domysły, nieuzasadnione obawy). Wszystkie te mechanizmy powodują, że nie staramy się rozwiązać problemu/ konfliktu a jedynie skupiamy się na sobie i na obronie swoich racji, zupełnie pomijając zdanie partnera/ partnerki. Poprzez błędne odczytywanie sygnałów oraz inne zachowania możemy naprawdę stworzyć sobie mnóstwo problemów. Rozczarowanie i zderzenie różnych punktów widzenia są nieuchronne w dłuższym związku. Jednakże można sobie z tym radzić i jeśli zaczniemy działać od początku, terapeuta niekoniecznie będzie potrzebny.

Co jest potrzebne w budowaniu dobrej komunikacji? Przede wszystkim atmosfera budowy zaufania oraz uświadomienie sobie o co TAK NAPRAWDĘ nam chodzi. Czasami pod złością ukrywamy jakieś głębsze zranienia albo zupełnie inne sprawy (np. czujemy się odrzuceni itp. itd.)

Podsumowanie:

Książkę naprawdę gorąco polecam nie tylko osobom będącym w związku. Przydatna może się okazać również dla mediatorów, psychologów, terapeutów itp.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tomek Michniewicz, "Swoją drogą"

Drodzy Czytelnicy,
Przepraszam za długie milczenie spowodowane kilkoma czynnikami. Najpierw w przyśpieszonym terminie musiałam szukać nowego mieszkania. Później była przeprowadzka, która okazała się bardzo pouczającym doświadczeniem. Następnie były przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i zamykanie kilku spraw, które chciałam zakończyć przed Nowym Rokiem. Oprócz tego intensywny czas zawodowy. Dużo wyzwań. Ze wszystkimi szczęśliwie sobie poradziłam, oczywiście przy wsparciu bliskich osób J
Na Nowy Rok mam dla Was ważne przesłanie: idźcie swoją drogą. Jeśli ktoś pracuje od rana do nocy albo ma wieloletni kredyt na dom, który jest dla niego za duży, ale mu to pasuje to ok. Pamiętajcie jednak, aby nie dać się wciągnąć w podjęcie decyzji, szczególnie z gatunku tych poważnych, do których macie wątpliwości, tylko dlatego, że ktoś Was namawia. Absolutnie nie twierdzę, że kredyt jest czymś złym, ale żeby oszczędzić sobie późniejszych cierpień warto przemyśleć, czy naprawdę chcecie mieć duży do…

"Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej" - książka Aleksandry Frątczak

ALEKSANDRA FRĄTCZAK, „UBIERZ SIĘ W KOLOR. TAJNIKI ANALIZY KOLORYSTYCZNEJ”, 2014
W ostatnim czasie z powodu innych zobowiązań oprócz typowej literatury wybieram również lekkie pozycje, które szybko się czyta. W minionym miesiącu oprócz książek o rosyjskiej duszy, czytam poradniki poświęcone modzie i stylizacjom. Dziś na tapecie bardzo ważny aspekt wizerunku jakim jest analiza kolorystyczna, częściowo poruszana w książce „Radzka radzi: Tobie dobrze w tym”, którą recenzowałam poprzednio.
Kim jest Autorka?
Aleksandra Frątczak to osobista stylistka, makijażystka i szkoleniowiec. Swoją karierę zaczęła pracując jako makijażystka w Londynie. Na co dzień zajmuje się przeprowadzaniem analizy kolorystycznej i doborem garderoby. Prowadzi również szkolenia z zakresu budowania wizerunku.
O czym jest ta książka?
Cienka, ale bardzo konkretna książka. Jeśli nie wiecie jaki macie typ kolorystyczny – śmiało po nią sięgajcie. I tu Was zaskoczę – jest ona skierowana zarówno do pań, jak i panów.
Co najważniejsz…