Przejdź do głównej zawartości

Aaron T. Beck, „Miłość nie wystarczy"

Źródło grafiki

AARON T. BECK, „MIŁOŚĆ NIE WYSTARCZY. JAK ROZWIĄZYWAĆ NIEPOROZUMIENIA I KONFLIKTY MAŁŻEŃSKIE”, POZNAŃ 1996

Książkę pożyczyła mi koleżanka, która przerabiała ten materiał na zajęciach. Jestem jej ogromnie wdzięczna za podsunięcie tej rozwijającej lektury. Uważam, że każda para, która dba o swój związek powinna się zapoznać z tą książką. Oczywiście jestem realistką – nie każdy lubi czytać, nie każdy chce przeznaczać na to czas. Jednakże nawet jeśli Wasz partner/ partnerka sceptycznie podchodzi do tematu – przeczytajcie chociaż Wy J

O czym jest ta książka?

Komunikacja  w związku jest elementem często pomijanym, a to prowadzi do konfliktów. Ludzie różnią się między sobą i nieuchronnie pojawiają się sytuacje konfliktowe. Dr Aaron Beck, profesor psychiatrii w swoim podręczniku daje nam coś w rodzaju recepty na problemy. Podsuwa techniki i narzędzia, których możemy użyć, aby lepiej się komunikować. Książka zawiera mnóstwo zapisów z rozmów przeprowadzanych z konkretnymi parami. Każda z nich ma inne problemy w związku. Po kolei Autor analizuje i rozkłada na czynniki pierwsze małżeńskie dialogi i różne sytuacje sporne.

Co jest istotne w tej książce?

Autor podkreśla niemal w każdym rozdziale, że przeważnie partner, który nas rani nie robi tego świadomie i z premedytacją. Częściej wynika to właśnie z zakłóceń w porozumiewaniu się. Oczywiście sama świadomość niewiele nam pomoże w rozwiązywaniu sporów, ale sprawia, że inaczej zaczynamy patrzeć na powstałą sytuację.

Dodatkowo warto sobie uświadomić, że czasami przeszkodą są nasze własne projekcje (negatywne myślenie, próba czytania w myślach partnera, domysły, nieuzasadnione obawy). Wszystkie te mechanizmy powodują, że nie staramy się rozwiązać problemu/ konfliktu a jedynie skupiamy się na sobie i na obronie swoich racji, zupełnie pomijając zdanie partnera/ partnerki. Poprzez błędne odczytywanie sygnałów oraz inne zachowania możemy naprawdę stworzyć sobie mnóstwo problemów. Rozczarowanie i zderzenie różnych punktów widzenia są nieuchronne w dłuższym związku. Jednakże można sobie z tym radzić i jeśli zaczniemy działać od początku, terapeuta niekoniecznie będzie potrzebny.

Co jest potrzebne w budowaniu dobrej komunikacji? Przede wszystkim atmosfera budowy zaufania oraz uświadomienie sobie o co TAK NAPRAWDĘ nam chodzi. Czasami pod złością ukrywamy jakieś głębsze zranienia albo zupełnie inne sprawy (np. czujemy się odrzuceni itp. itd.)

Podsumowanie:

Książkę naprawdę gorąco polecam nie tylko osobom będącym w związku. Przydatna może się okazać również dla mediatorów, psychologów, terapeutów itp.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Julita Bator, „Młodziej, piękniej, zdrowiej”, Kraków 2017

JULITA BATOR, „MŁODZIEJ, PIĘKNIEJ, ZDROWIEJ”, KRAKÓW 2017
Jest to kolejna książka Pani Julity Bator, która dzieli się z Czytelnikami swoimi doświadczeniami, tym razem w kwestiach urodowych.
Książka podzielona jest na trzy części. Część pierwsza porusza podstawowe zagadnienia, które mają wpływ na starzenie – ekspozycję na promienie słoneczne, uzupełnianie minerałów i witamin w naszej diecie, spożywanie kolagenu (w odpowiedniej postaci), dbanie o florę bakteryjną przewodu pokarmowego.
W drugiej części książki Autorka proponuje wdrożenie planu odnowy – zaleca między innymi unikanie cukru rafinowanego i mleka w postaci UHT (jest pozbawione wartości odżywczych). Opowiada o tym jak można przeprowadzić detoksykację organizmu – może to być post warzywny, kąpiele w różnych ziołach (jeśli nie macie wanny – kąpiele można zastąpić moczeniem stóp w wywarach ziołowych lub w wodzie z solą kamienną). Autorka zwraca też uwagę jakie produkty warto kupować z ekologicznych upraw (są to np. warzywa i owoce…

Jacek Niezgoda, „Aranżacje wnętrz”, Warszawa 2012

Jacek Niezgoda, „Aranżacje wnętrz”, Warszawa 2012
Książka jest podzielona na 13 rozdziałów, w których Autor (architekt wnętrz) omawia zasady urządzania pomieszczeń w domu, podpowiada jak dobierać kolory, tkaniny i oświetlenie do wnętrz.
Książka jest przejrzyście ułożona, znajduje się w niej również sporo fotografii, jednakże nie jest to typowe wydawnictwo albumowe. Zawiera dużo merytorycznych uwag, dzięki którym można uniknąć wielu błędów, szczególnie urządzając strategiczne pomieszczenia (jak kuchnia czy łazienka), w których ciężko później dokonać konstrukcyjnych zmian i wiąże się to z dużymi kosztami. W pierwszym rozdziale Autor podpowiada jak ergonomicznie urządzić kuchnię, przedstawia typowe układy mebli i wynikające z tego zależności, omawia zalety i wady kuchni otwartych i zamkniętych, zwracając przy tym uwagę na wiele niuansów, co uważam za wielki plus.
W kolejnych rozdziałach Autor opisuje urządzanie salonu i łazienki, zwracając uwagę na estetykę wykończenia oraz spójność zastoso…

Podsumowanie miesiąca – lipiec 2018

Letnie miesiące są wspaniałe, ale mają to do siebie, że bardzo szybko przemijają. W tym roku w ogóle mam wrażenie, że czas przyśpieszył, choć oczywiście to tylko kwestia mojego postrzegania rzeczywistości. Jestem przekonana, że poniekąd wynika to z podejmowania ciągle nowych wyzwań oraz adaptacji do zmian, jakie zachodzą w moim życiu.
Owe tajemnicze zmiany powodują, że jestem mocno zaangażowana w sprawy, które nie pokrywają się z blogiem i zwyczajnie po ludzku brakuje mi czasu nawet na czytanie książek, które mogłyby Was zainteresować. Nie znikam jednak i pomału ustalam nową rutynę dni i tygodni, która pozwoli mi wszystko ładnie ze sobą pogodzić.
W lipcu na blogu ukazały się następujące wpisy:
Podsumowanie miesiąca – czerwiec 2018, Jacek Niezgoda, „Aranżacje wnętrz”, Warszawa 2012, Rebecca Eckler, „Padam na twarz. Opowieść o życiu z małym Tyrankiem”, Poznań 2009.
Inspirujące linki:
Bardzo gorąco polecam Wam nagrania dotyczące minimalizmu autorstwa Ajki z Prostego Bloga. Konkretnie w ostatn…