Przejdź do głównej zawartości

Aaron T. Beck, „Miłość nie wystarczy"

Źródło grafiki

AARON T. BECK, „MIŁOŚĆ NIE WYSTARCZY. JAK ROZWIĄZYWAĆ NIEPOROZUMIENIA I KONFLIKTY MAŁŻEŃSKIE”, POZNAŃ 1996

Książkę pożyczyła mi koleżanka, która przerabiała ten materiał na zajęciach. Jestem jej ogromnie wdzięczna za podsunięcie tej rozwijającej lektury. Uważam, że każda para, która dba o swój związek powinna się zapoznać z tą książką. Oczywiście jestem realistką – nie każdy lubi czytać, nie każdy chce przeznaczać na to czas. Jednakże nawet jeśli Wasz partner/ partnerka sceptycznie podchodzi do tematu – przeczytajcie chociaż Wy J

O czym jest ta książka?

Komunikacja  w związku jest elementem często pomijanym, a to prowadzi do konfliktów. Ludzie różnią się między sobą i nieuchronnie pojawiają się sytuacje konfliktowe. Dr Aaron Beck, profesor psychiatrii w swoim podręczniku daje nam coś w rodzaju recepty na problemy. Podsuwa techniki i narzędzia, których możemy użyć, aby lepiej się komunikować. Książka zawiera mnóstwo zapisów z rozmów przeprowadzanych z konkretnymi parami. Każda z nich ma inne problemy w związku. Po kolei Autor analizuje i rozkłada na czynniki pierwsze małżeńskie dialogi i różne sytuacje sporne.

Co jest istotne w tej książce?

Autor podkreśla niemal w każdym rozdziale, że przeważnie partner, który nas rani nie robi tego świadomie i z premedytacją. Częściej wynika to właśnie z zakłóceń w porozumiewaniu się. Oczywiście sama świadomość niewiele nam pomoże w rozwiązywaniu sporów, ale sprawia, że inaczej zaczynamy patrzeć na powstałą sytuację.

Dodatkowo warto sobie uświadomić, że czasami przeszkodą są nasze własne projekcje (negatywne myślenie, próba czytania w myślach partnera, domysły, nieuzasadnione obawy). Wszystkie te mechanizmy powodują, że nie staramy się rozwiązać problemu/ konfliktu a jedynie skupiamy się na sobie i na obronie swoich racji, zupełnie pomijając zdanie partnera/ partnerki. Poprzez błędne odczytywanie sygnałów oraz inne zachowania możemy naprawdę stworzyć sobie mnóstwo problemów. Rozczarowanie i zderzenie różnych punktów widzenia są nieuchronne w dłuższym związku. Jednakże można sobie z tym radzić i jeśli zaczniemy działać od początku, terapeuta niekoniecznie będzie potrzebny.

Co jest potrzebne w budowaniu dobrej komunikacji? Przede wszystkim atmosfera budowy zaufania oraz uświadomienie sobie o co TAK NAPRAWDĘ nam chodzi. Czasami pod złością ukrywamy jakieś głębsze zranienia albo zupełnie inne sprawy (np. czujemy się odrzuceni itp. itd.)

Podsumowanie:

Książkę naprawdę gorąco polecam nie tylko osobom będącym w związku. Przydatna może się okazać również dla mediatorów, psychologów, terapeutów itp.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Paweł Reszka, „Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy”,

PAWEŁ RESZKA, „CHCIWOŚĆ. JAK NAS OSZUKUJĄ WIELKIE FIRMY”, WARSZAWA 2016
W rozdziale pierwszym Autor skupia się na pokazaniu jak wielka presja jest wywierana na pracownikach banków i korporacji. Musisz sprzedawać, sprzedawać, sprzedawać.  Realizować plan i cele. Jeśli nie jesteś efektywny, na Twoje miejsce czeka wielu chętnych.  Omijaj szczegóły i ryzyko związane z produktem, nie tłumacz klientom na co się decydują.
Namawiaj rodzinę i znajomych do kupowania dodatkowych ubezpieczeń i innych produktów. Nie jest istotne, że to nieopłacalne. Musisz się utrzymać.
W rozdziale drugim – Klient. W rozdziale tym omówione są najpopularniejsze sposoby na zdobywanie klienta. Jeśli klient jest oporny – trzeba zastosować prowokację. Na każdego jest jakiś sposób, trzeba być odpowiednio przygotowanym, mieć w zanadrzu gotowe odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, żeby wyglądać na profesjonalistę.
Rozdział trzeci jest o tym jak sprzedawało się kredyty frankowe i kto jest tak naprawdę winien zaistniałe…

„Jedyny łatwy dzień był wczoraj” – filozofia Navy Seals.

„NIEŁATWY DZIEŃ”, MARK OWEN, PRZEŁOŻYŁ ŁUKASZ MAŁECKI, 2013
„Jedyny łatwy dzień był wczoraj” – filozofia Navy Seals.
Przyznam szczerze, że przeczytałam tą książkę z prawdziwym zainteresowaniem. Jest to relacja komandosa (napisana pod pseudonimem) o działaniach, które doprowadziły do śmierci Osamy bin Ladena.
Książkę poprzedza krótki prolog, który wzbudza ciekawość u czytelnika. Dalej w rozdziałach Autor pisze o swojej młodości i o tym jak doszło do tego, że stał się członkiem elitarnej jednostki. Książka przedstawia relację z życia komandosa, które polega na wielomiesięcznych rozłąkach z rodziną, tajemnicach i wyczerpujących treningach.
Na przykładzie tej relacji można zrozumieć psychikę żołnierzy – co pcha ich w niebezpieczeństwo? Dlaczego wszystko poświęcają dla pracy? Co ich motywuje?
Oczywiście miłośnicy wojska znajdą tam również fragmenty dotyczące broni, treningów i taktyki. Sama relacja zabicia bin Ladena jest szczegółowo opisana (począwszy od rozbicia się jednego ze śmigłowców aż…