Przejdź do głównej zawartości

Jean Shinoda Bolen, „Boginie w każdej kobiecie”,


JEAN SHINODA BOLEN, „BOGINIE W KAŻDEJ KOBIECIE”, TŁUMACZYŁA MAGDALENA JUNKIELES, WARSZAWA 2006

Kim jest Autorka?

Jak dowiadujemy się z okładki Jean Shinoda Bolen jest profesorem psychiatrii. Mieszka w USA i wykłada na University of California w San Francisko. Jej staż pracy jest imponujący, wynosi prawie 40 lat. Prowadzi wykłady i warsztaty, jest też autorką kilku książek.

O czym jest ta książka?

Ta książka przypomina mi nieco mapę po kobiecej psychice. Autorka opisuje archetypy kobiecości, nawiązując do mitologii greckiej. Dzieli boginie na trzy specyficzne grupy – dziewicze boginie, bezbronne boginie i alchemiczne boginie.

W pierwszej grupie omówione są boginie słynące z niezależności – Artemida, Atena i Hestia. Kobiety, które najbardziej utożsamiają się z tymi wizerunkami, dążą do niezależności, wiedzy, mądrości. Każda w nieco innym zakresie i w inny sposób zdobywa to na czym jej zależy, ale łączy je pewnego rodzaju nieustępliwość. Bezbronne boginie, czyli Hera, Demeter i Persefona symbolizują natomiast tradycyjne role kobiece. Kobiety o tych archetypach, bardziej niż inne, mają potrzebę budowania bliskich związków z innymi ludźmi, są bardziej skłonne do poświęceń. Przez te cechy charakteru są narażone na cierpienia.

Trzecia grupa jest poświęcona Afrodycie, która łączy w sobie cechy wszystkich wyżej wymienionych bogiń. Jest to dosyć imponująca mieszanka, a kobiety, które wyrażają odnajdują się głównie w tym archetypie mają zdolność do przyciągania ludzi.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę ?

Autorka zebrała w jednym miejscu swoje obserwacje, rozmowy z pacjentkami i całą swoją wiedzę na temat współczesnych kobiet. Ta książka może się okazać doskonałym przewodnikiem po zakamarkach osobowości. Z pewnością pomoże odkryć własną kobiecość, dotrzeć do niektórych tłumionych cech. Autorka w niektórych miejscach nieco się powtarza, ale jednocześnie daje wskazówki jak odkryć w sobie daną boginię, jeśli uważamy, że jest dany archetyp jest w nas za słabo rozwinięty.

Podsumowanie:

Uważam, że ta książka to lektura obowiązkowa dla każdej kobiety, która chce lepiej poznać siebie, bardziej się spełniać w swoim życiu.

Poza tym po przeczytaniu tej książki nareszcie rozumiem dlaczego kobiety tak bardzo różnią się między sobą wyborem priorytetów, zachowaniami, działaniem. Jakoś łatwiej mi zrozumieć postępowanie koleżanek, potrzebę niezależności osób z mojej rodziny, decyzje dotyczące małżeństwa i rodzicielstwa podejmowane przez kobiety w moim otoczeniu. Czytanie tej książki było dla mnie fascynującą przygodą i właściwie cały czas zastanawiałam się u kogo w codziennym życiu zaobserwowałam opisane w książce zachowania.


Na pewno sięgnę jeszcze po inną książkę tej Autorki - „Bogowie w każdym mężczyźnie”.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tom O’Neil, „Siła małych celów. Zasada 1%, czyli jak osiągnąć spektakularne sukcesy dzięki drobnym zmianom”,

Tom O’Neil, „Siła małych celów. Zasada 1%, czyli jak osiągnąć spektakularne sukcesy dzięki drobnym zmianom”, przełożyła Bernadeta Minakowska-Koca, Warszawa 2013
O czym jest ta książka?
Książka dostarcza odwagi, by podjąć JUŻ DZIŚ choćby najmniejsze działanie, które przybliży Cię do celu.
Przemianę warto zacząć od wykonania ćwiczenia „Życiowy kompas”, które pomoże określić kierunki zmian.
Książka składa się z trzech części. W części pierwszej Czytelnik dowiaduje się na czym dokładnie polega zasada jednego procenta, dlaczego wyznaczanie celów jest ważne i jak prawidłowo to robić, co kryje się pod pojęciem małych celów i dlaczego mogą nam przynieść tyle korzyści?
W drugiej części Autor umieszcza przykłady drobnych kroków odnośnie celów osobistych i firmowych. Jest tu dosyć spora baza działań, z których można czerpać inspirację. W części trzeciej, która jest dosyć rozbudowana dostajemy przewodnik, w którym mamy rozpisane zadania na 30 dni, które nam ułatwią wprowadzenie zasady jednego procen…

Inspiracje - kwiecień

Kwiecień to wspaniały miesiąc – przyroda budzi się do życia, jest coraz więcej słońca, zapominamy o męczącej zmianie czasu. Osobiście mam o wiele więcej energii niż w lutym, czy w marcu. A jak jest u Was? Wiosna dodała wam sił do działania?
Chciałbym się z Wami podzielić kilkoma interesującymi linkami, które być może natchną Was do zmian w różnych obszarach Waszego życia.
Kamila Rowińska umieszcza bardzo ciekawe filmiki na youtube. Niedawno rozpoczęła nową serię nagrań Power Poniedziałek. Zacznijcie od tegoJ
Ostatnio, chyba z powodu wiosny, odczuwam potrzebę wprowadzenia zmian we wnętrzu, w którym przebywam. Oczywiście moje możliwości są dosyć mocno ograniczone, ponieważ wynajmuję mieszkanie, ale ciekawe inspiracje zawsze są mile u mnie widziane:
Interesujący blog z trendami wnętrzarskimi;
Proste i ciekawe wnętrze;
Kwiatowe inspiracje Remodelista i Makehomeeasier;
Wspaniały projekt Edyty Zając „Najlepsza do 30-stki”. Czemu nie zacząć już dziś? Jeśli ta data już za Wami możecie równie dobrze …

Podsumowanie miesiąca – marzec 2018

Drodzy Czytelnicy J
Marzec minął niepostrzeżenie. Sporo nowych wyzwań, którym musiałam sprostać. Do tego krótka podróż w rodzinne strony i tak zleciały kolejne dni. Na blogu w marcu oprócz recenzji napisałam króciutki poradnik: Jak fotografować książki.
Mam nadzieję, że Wam marzec minął równie dobrze.
A jak Wasze plany na kwiecień?
W marcu ukazały się następujące wpisy:
Helena Frith Powell, „Dlatego Francuzki są takie sexy”, Stieg Larsson, „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, Jak fotografować książki?, Barbara Taylor Bradford, „Trzy tygodnie w Paryżu”, Charlotte Brontë, „Sekret”, Witold Bereś, Krzysztof Brunetko, „Kapuściński: nieogarniam świata”, Bronnie Ware, „Czego najbardziej żałują umierający”.