Przejdź do głównej zawartości

Anouk Markovits, „Zakazana”,



ANOUK MARKOVITS, „ZAKAZANA”, WARSZAWA 2014

Kim jest Autorka?

Anouk Markovits – została wychowana we Francji, w rodzinie Chasydów. Uczyła się w religijnym seminarium w Anglii, gdyż ojciec nie wyraził zgody na naukę w tradycyjnej francuskiej szkole średniej. Mając 19 lat porzuciła rodzinę, ponieważ chciała uniknąć obowiązkowego małżeństwa zaaranżowanego przez rodziców. Zrobiła doktorat z literaturoznawstwa w Cornell.

O czym jest ta książka?

Mimo ciężkiej tematyki książka jest naprawdę wciągająca. Na początku trudno mi było przebrnąć przez pierwsze pięćdziesiąt stron, z powodu zawiłej konstrukcji i terminologii. Później jednak przedstawiona historia stawała się coraz bardziej intrygująca. Głównymi bohaterami są Joseph i Mila traumatycznie doświadczeni przez wojnę. Pierwszy raz spotykają się w dzieciństwie w dramatycznych okolicznościach, a później ich losy znów się splatają, tym razem już na całe życie.

Mila uratowana przez Josepha trafia do rodziny Zalmana Sterna, który stoi na czele chasydzkiej społeczności. Mila wychowuje się razem z Atarą, córką Zalmana. Do pewnego czasu są jak siostry. Bawią się razem i razem przezywają smutki i radości.

Nadchodzi jednak czas pójścia do elitarnej szkoły i tam dziewczęta oddalają się od siebie. Atara po pewnym czasie podejmuje decyzję oderwania się od surowej tradycji i religii, która ma wpływ na każdy, nawet najmniejszy, element życia.

Książka na początku przytłaczająca i niezrozumiała okazuje się wspaniałą podróżą w głąb żydowskiej tradycji. Historia miłosna Mili i Josepha, choć wydaje się bajką i spełnieniem marzeń, okazuje się naznaczona smutkiem. Poprzez ślepe podążanie za wiarą na ich dom spada nieszczęście.
Wątek głębokiej religijności zdominował tę książkę. Pokazana została również cena, jaką Atara musiała zapłacić za samodzielne myślenie i chęć wyrwania się z objęć tradycji. Ojciec się jej wyrzekł za to, co uczyniła.  Ta książka powoduje, że nasuwa się wiele pytań i refleksji – o naturę ludzkiego życia, o piękno miłości i trud wyboru.

Niewiarygodne do czego może prowadzić strach przed wykluczeniem. Uważam, że ta książka to wspaniałe studium psychologiczne.

Podsumowanie:

Powieść składa się z 5 ksiąg. Na 290 stronach możemy prześledzić całe życie i historię małżeństwa Mili i Josepha oraz ich potomków. Smutne jest to, że za postępowanie przodków czasami płacą zupełnie inne pokolenia. Czy Judith wnuczka Mili i Josepha musiała postąpić tak jak postąpiła?

Podczas czytania, miałam momentami ochotę, potrząsnąć bohaterami. Dlaczego w imię religii niszczą swoje życie? Jestem w stanie zrozumieć, że celem życia wierzących osób jest zbawienie, ale po co całe życie się umartwiać? Autorka zastosowała religię chasydzką odłamu samar jako tło wydarzeń. W wielu momentach jednak to religia jest głównym bohaterem tej książki. Skrawki życia codziennego poskładane w całość dały bardzo surowy i wymagający obraz. Mimo że Atara i Mila wychowały się razem w tym samym środowisku jedna z nich podążyła utartym schematem (choć niespodziewanie później go przełamała), a druga postanowiła się wyzwolić. Co zdeterminowało te wybory? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sami po lekturze tej książki…


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„2017 wojna z Rosją”

Źródło grafiki: https://www.rebis.com.pl/imageshandler/22885/miniature/?ts=385370 RICHARD SHIRREFF, „2017 WOJNA Z ROSJĄ”, PRZEŁOŻYŁ RADOSŁAW KOT, POZNAŃ 2016 W dzisiejszej recenzji proponuję lekturę skierowaną do obydwu płci. Książkę wypożyczyłam z biblioteki i szczerze powiem, że bardzo mnie wciągnęła. Oczywiście nie jest idealna – Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zostały ukazane jako wybawcy świata, choć Autor nie szczędzi krytyki skierowanej do brytyjskich polityków i dowódców. „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się Tobą” (Lew Trocki) Kim jest Autor? Richard Shirreff to były żołnierz wojsk lądowych, doświadczony dowódca, Brytyjczyk urodzony w Kenii, dowódca i generał. Dwa lata sprawował wysokie stanowiska w NATO: dowodził Korpusem Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania oraz był zastępcą naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie. O czym jest ta książka? 2017 wojna z Rosją to książka z gatunku polictical fiction

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

„Jedyny łatwy dzień był wczoraj” – filozofia Navy Seals.

„NIEŁATWY DZIEŃ”, MARK OWEN, PRZEŁOŻYŁ ŁUKASZ MAŁECKI, 2013 „Jedyny łatwy dzień był wczoraj” – filozofia Navy Seals. Przyznam szczerze, że przeczytałam tą książkę z prawdziwym zainteresowaniem. Jest to relacja komandosa (napisana pod pseudonimem) o działaniach, które doprowadziły do śmierci Osamy bin Ladena. Książkę poprzedza krótki prolog, który wzbudza ciekawość u czytelnika. Dalej w rozdziałach Autor pisze o swojej młodości i o tym jak doszło do tego, że stał się członkiem elitarnej jednostki. Książka przedstawia relację z życia komandosa, które polega na wielomiesięcznych rozłąkach z rodziną, tajemnicach i wyczerpujących treningach. Na przykładzie tej relacji można zrozumieć psychikę żołnierzy – co pcha ich w niebezpieczeństwo? Dlaczego wszystko poświęcają dla pracy? Co ich motywuje? Oczywiście miłośnicy wojska znajdą tam również fragmenty dotyczące broni, treningów i taktyki. Sama relacja zabicia bin Ladena jest szczegółowo opisana (począwszy od rozbicia s