Przejdź do głównej zawartości

Maria Rotkiel o związkach - "Nas dwoje..."


MARIA ROTKIEL, „NAS DWOJE, CZYLI MIŁOSNA UKŁADANKA”, WARSZAWA 2014,

Kim jest Autorka?

Maria Rotkiel to psycholog z wieloletnim doświadczeniem.  Specjalizuje się w terapii rodzinnej, terapii par oraz w doradztwie z zakresu rozwoju osobistego.  Pisze artykuły i poradniki, występuje również w telewizji. Jest członkiem wielu organizacji, m.in. Polskiego Towarzystwa Badań nad Stresem Traumatycznym. Więcej o jej życiorysie możecie przeczytać na  oficjalniej stronie terapeutki .

O czym jest ta książka?

Jest to poradnik, ale nie tylko o związkach. Niech nazwa Was nie zmyli. Ta książka zawiera mnóstwo ćwiczeń do przerobienia indywidualnie. Najważniejszym przesłaniem Autorki brzmi: „Szukaj szczęścia w sobie, a nie w związku.” Osoby, które akceptują siebie są w stanie budować lepsze związki, z wielu powodów – jeśli chcecie wiedzieć dlaczego, koniecznie przeczytajcie ten poradnik.

Autorka zdaje sobie sprawę, że książka może być jedynie pewną wskazówką, kompasem, dlatego też wzbogaciła ją o dodatkowe elementy. Książka w dużej mierze składa się z różnych zadań rozwojowych. Dzięki wykonaniu starannie przemyślanych ćwiczeń z pewnością lepiej zrozumiecie siebie i swoją sytuację. Kilka przykładowych to m.in. stworzenie listy swoich potrzeb, czy listy ulubionych przyjemności. Ale Autorka nie zostawia czytelnika samego z ćwiczeniami (niektóre są trudne albo wymagają głębszego zastanowienia), pokazuje konkretne przykłady.

Niektóre porady są ilustrowane konkretnymi historiami par, które borykały się z jakąś trudnością w związku. Podoba mi się podejście Pani Marii, ponieważ nie uważa się za wyrocznię, która wie najlepiej, ale jest subtelna i ma wyczucie.

Plusy tej książki?

Podoba mi się język tej książki. Jest przyjazny dla czytelnika, zrozumiały, ale jednocześnie interesujący. Niewątpliwym plusem jest duża ilość ćwiczeń, które pozwalają lepiej zrozumieć słowa i ewentualne wskazówki Autorki.

Każdy z rozdziałów zakończony jest wnioskami, które stanowią krótkie podsumowanie i pozwalają po pierwsze utrwalić sobie to, co przeczytaliśmy, a po drugie wracając do książki łatwo możemy odnaleźć fragmenty, które szczególnie nas zainteresowały.

Podsumowanie:

Treści zawarte w tym poradniku warte są przeczytania i przepracowania. Autorka zwraca uwagę na pewne filary, które stanowią o sile i stabilności związku. Podpowiada również jak je wzmocnić, i kiedy nie ma sensu tego robić. Zachęca nas, byśmy dbali o własne dobre samopoczucie i rozwój, ponieważ to stanowi wspaniały fundament to budowania relacji.

Bardzo ciekawa i wartościowa pozycja. Polecam J

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rebecca Eckler, „Wpadka. Wyznania współczesnej przyszłej matki”,

REBECCA ECKLER, „WPADKA. WYZNANIA WSPÓŁCZESNEJ PRZYSZŁEJ MATKI”, PRZEKŁAD EWA HELIŃSKA, POZNAŃ 2009
Uczciwie powiem, że miałam dwa podejścia do tej książki, ponieważ za pierwszym, kiedy próbowałam ją czytać nie była ani śmieszna, ani pouczająca. Kiedy przebrnęłam z trudem przez jedną trzecią książki, zaczęło robić się o wiele zabawniej. Pojawił się cięty język i śmieszne opisy ciążowych dolegliwości. Jednakże nadal uważam, że pochlebne recenzje tego „ciążowego dziennika” są napisane na wyrost.
Uważam że to bardziej opis tego, jak NIE NALEŻY zachowywać się w trakcie ciąży –popalanie papierosów, kiedy ktoś nosi w sobie nowe życie kojarzy mi się z patologią, a nie z wykształconą współczesną kobietą. Niestety nie uważam, żeby popijanie wina albo inne tego typy wybryki były zabawne, raczej grożą powikłaniami.
Dodatkowo irytujące były ciągłe opisy martwienia się o wagę i obsesyjne wręcz kontrolowanie przybywających kilogramów, przy jednoczesnym odżywianiu się w popularnym fast foodzie. Jeśli C…

Podsumowanie miesiąca – czerwiec 2018

Jak minął mi czerwiec?
Zdecydowanie zbyt szybko. Był to czas podsumowań i podejmowania nowych wyzwań. Efekty uważam za sukces. Niestety jak to zwykle bywa nie można mieć wszystkiego, przynajmniej w jednym czasie i blog trochę ucierpiał…
Czerwiec był dla mnie wyjątkowo miłym miesiącem, ponieważ gościłam swoich rodziców, którzy mieszkają dość daleko. Spędziliśmy miły i obfitujący w wydarzenia tydzień. Za najmilsze wspomnienie uważam pójście z mamą do Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, na przedstawienie dla dorosłych „Tłumacz snów” (na podstawie „Snu nocy letniej” Williama Szekspira).
Odkryliśmy również piękny zakątek – kąpielisko Dziewoklicz położone na prawym brzegu Odry. Naprawdę wspaniałe miejsce idealne do wypoczynku latem. Można dojechać tam samochodem (jest duży bezpłatny parking) albo autobusem miejskim linii 61.
Podjęłam się również eksperymentu kulinarnego – upiekłam chleb z kaszy gryczanej według przepisu Ani Lewandowskiej. Niestety wypiek nie do końca mi się udał, ponieważ chleb…

Katarzyna Olubińska, „Bóg w wielkim mieście”, Kraków 2017

KATARZYNA OLUBIŃSKA, „BÓG W WIELKIM MIEŚCIE”, KRAKÓW 2017
Autorką książki jest dziennikarka, która przez wiele lat robiła karierę w mediach. Jednakże sukcesy zawodowe nie przyniosły jej takiej satysfakcji, jakiej oczekiwała. Mimo dobrych zarobków, pięknych ubrań, awansów, nadal czuła, że czegoś jej brakuje…
Zaczęła pisać blog zatytułowany „Bóg w wielkim mieście”, na którym umieszczała wywiady z różnymi osobami na temat religii i sposobu na życie. Często były to intymne rozmowy, poruszające kwestie dzieciństwa, kryzysów wiary czy trudnych życiowych wydarzeń. W pewnym momencie materiału znalazło się na tyle dużo, że naturalnym, kolejnym krokiem było wydanie książki.
Plusy tej książki:
„Bóg w wielkim mieście” z pewnością może być inspiracją dla osób, które poszukują swojej drogi, swojego celu albo odczuwają wewnętrzną pustkę. Po przeczytaniu tylu historii można naprawdę uwierzyć, że w naszym życiu zdarzy się o wiele więcej dobrego, gdy zaprosimy do niego Boga.
Autorka cały czas wspomina, że c…