Przejdź do głównej zawartości

Maria Rotkiel o związkach - "Nas dwoje..."


MARIA ROTKIEL, „NAS DWOJE, CZYLI MIŁOSNA UKŁADANKA”, WARSZAWA 2014,

Kim jest Autorka?

Maria Rotkiel to psycholog z wieloletnim doświadczeniem.  Specjalizuje się w terapii rodzinnej, terapii par oraz w doradztwie z zakresu rozwoju osobistego.  Pisze artykuły i poradniki, występuje również w telewizji. Jest członkiem wielu organizacji, m.in. Polskiego Towarzystwa Badań nad Stresem Traumatycznym. Więcej o jej życiorysie możecie przeczytać na  oficjalniej stronie terapeutki .

O czym jest ta książka?

Jest to poradnik, ale nie tylko o związkach. Niech nazwa Was nie zmyli. Ta książka zawiera mnóstwo ćwiczeń do przerobienia indywidualnie. Najważniejszym przesłaniem Autorki brzmi: „Szukaj szczęścia w sobie, a nie w związku.” Osoby, które akceptują siebie są w stanie budować lepsze związki, z wielu powodów – jeśli chcecie wiedzieć dlaczego, koniecznie przeczytajcie ten poradnik.

Autorka zdaje sobie sprawę, że książka może być jedynie pewną wskazówką, kompasem, dlatego też wzbogaciła ją o dodatkowe elementy. Książka w dużej mierze składa się z różnych zadań rozwojowych. Dzięki wykonaniu starannie przemyślanych ćwiczeń z pewnością lepiej zrozumiecie siebie i swoją sytuację. Kilka przykładowych to m.in. stworzenie listy swoich potrzeb, czy listy ulubionych przyjemności. Ale Autorka nie zostawia czytelnika samego z ćwiczeniami (niektóre są trudne albo wymagają głębszego zastanowienia), pokazuje konkretne przykłady.

Niektóre porady są ilustrowane konkretnymi historiami par, które borykały się z jakąś trudnością w związku. Podoba mi się podejście Pani Marii, ponieważ nie uważa się za wyrocznię, która wie najlepiej, ale jest subtelna i ma wyczucie.

Plusy tej książki?

Podoba mi się język tej książki. Jest przyjazny dla czytelnika, zrozumiały, ale jednocześnie interesujący. Niewątpliwym plusem jest duża ilość ćwiczeń, które pozwalają lepiej zrozumieć słowa i ewentualne wskazówki Autorki.

Każdy z rozdziałów zakończony jest wnioskami, które stanowią krótkie podsumowanie i pozwalają po pierwsze utrwalić sobie to, co przeczytaliśmy, a po drugie wracając do książki łatwo możemy odnaleźć fragmenty, które szczególnie nas zainteresowały.

Podsumowanie:

Treści zawarte w tym poradniku warte są przeczytania i przepracowania. Autorka zwraca uwagę na pewne filary, które stanowią o sile i stabilności związku. Podpowiada również jak je wzmocnić, i kiedy nie ma sensu tego robić. Zachęca nas, byśmy dbali o własne dobre samopoczucie i rozwój, ponieważ to stanowi wspaniały fundament to budowania relacji.

Bardzo ciekawa i wartościowa pozycja. Polecam J

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„2017 wojna z Rosją”

Źródło grafiki: https://www.rebis.com.pl/imageshandler/22885/miniature/?ts=385370 RICHARD SHIRREFF, „2017 WOJNA Z ROSJĄ”, PRZEŁOŻYŁ RADOSŁAW KOT, POZNAŃ 2016 W dzisiejszej recenzji proponuję lekturę skierowaną do obydwu płci. Książkę wypożyczyłam z biblioteki i szczerze powiem, że bardzo mnie wciągnęła. Oczywiście nie jest idealna – Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zostały ukazane jako wybawcy świata, choć Autor nie szczędzi krytyki skierowanej do brytyjskich polityków i dowódców. „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się Tobą” (Lew Trocki) Kim jest Autor? Richard Shirreff to były żołnierz wojsk lądowych, doświadczony dowódca, Brytyjczyk urodzony w Kenii, dowódca i generał. Dwa lata sprawował wysokie stanowiska w NATO: dowodził Korpusem Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania oraz był zastępcą naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie. O czym jest ta książka? 2017 wojna z Rosją to książka z gatunku polictical fiction

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

„Jedyny łatwy dzień był wczoraj” – filozofia Navy Seals.

„NIEŁATWY DZIEŃ”, MARK OWEN, PRZEŁOŻYŁ ŁUKASZ MAŁECKI, 2013 „Jedyny łatwy dzień był wczoraj” – filozofia Navy Seals. Przyznam szczerze, że przeczytałam tą książkę z prawdziwym zainteresowaniem. Jest to relacja komandosa (napisana pod pseudonimem) o działaniach, które doprowadziły do śmierci Osamy bin Ladena. Książkę poprzedza krótki prolog, który wzbudza ciekawość u czytelnika. Dalej w rozdziałach Autor pisze o swojej młodości i o tym jak doszło do tego, że stał się członkiem elitarnej jednostki. Książka przedstawia relację z życia komandosa, które polega na wielomiesięcznych rozłąkach z rodziną, tajemnicach i wyczerpujących treningach. Na przykładzie tej relacji można zrozumieć psychikę żołnierzy – co pcha ich w niebezpieczeństwo? Dlaczego wszystko poświęcają dla pracy? Co ich motywuje? Oczywiście miłośnicy wojska znajdą tam również fragmenty dotyczące broni, treningów i taktyki. Sama relacja zabicia bin Ladena jest szczegółowo opisana (począwszy od rozbicia s