środa, 30 marca 2016

"Elementarz stylu" - książka twórczyni bloga Make Life Easier


Przepraszam Was za świąteczną ciszę na blogu. Po dniach spędzonych w rodzinnym gronie z nowym zapałem i ciekawymi pomysłami wracam do pisania postów. Mam nadzieję, że dzisiejsza długo wyczekiwana recenzja okaże się przydatna. Miłej lektury!

KATARZYNA TUSK, „ELEMENTARZ STYLU”, WARSZAWA 2015,

Kim jest Autorka?

Katarzyna Tusk z wykształcenia psycholog, prowadzi bloga Make Life Easier.

O czym jest ta książka?

Wiele osób z pewnością śledzi jednego z najbardziej poczytnych blogów w Polsce i wie o czym pisze Autorka. Książka składa się z czterech części, podzielonych na rozdziały. Z pierwszej części dowiemy się dlaczego pomimo dużej ilości ubrań codziennie rano stajemy przed szafą i tracimy mnóstwo czasu. Dowiemy się również jak stworzyć uniwersalną bazę, która będzie podstawą naszego stroju. Autorka porusza również kwestię doboru dodatków, wykończenia ubrań i innych detali, które wpływają na końcowy odbiór naszego stroju.

W drugiej części możemy przeczytać o przygotowaniu się do różnych okazji takich jak śluby, spotkania rodzinne czy biznesowe. Na co zwrócić uwagę, by wyglądać stylowo, dopasować się do sytuacji, a jednocześnie czuć się dobrze. Autorka popularnego bloga doradza również jak spakować walizkę na krótki weekendowy wyjazd.

W części trzeciej odbywamy podróż przez cztery stolice mody: Mediolan, Nowy Jork, Paryż i Londyn. Zbieranie inspiracji jest częścią składową budowania własnego stylu. Obserwowanie mody ulicznej, blogów i prasy pozwala wyrobić sobie gust. W rozdziale wspomniane jest o tym, jakie charakterystyczne elementy garderoby posiadają mieszkanki wybranych metropolii. Autorka namawia nas byśmy również stały się wizytówką swojego miasta.

Ostatnia – czwarta część nie mówi o modzie, ale o całej otoczce. O naszej codzienności, zachowaniu i osobowości, która tworzy nasz styl. Tak naprawdę ubrania tworzą powłokę, ale to nasze wnętrze stanowi bazę J.

Plusy tej książki:

Piękne fotografie są dużą zaletą tej książki. Pasja z jaką pisze Autorka również rzuca się w oczy. Widać, że pisanie książki sprawiło jej dużo radości i że dba o swoje czytelniczki. Tę książkę czyta się jakby napisała ją Twoja koleżanka – przystępnym językiem, z humorem i dystansem do siebie.

Uwagę zwraca także bardzo staranne wydanie – twarda materiałowa okładka po prostu jest nietypowa i wyróżnia się na tle innych. Piękna oprawa graficzna, dopracowanie każdego detalu – bardzo mi się to spodobało. To trochę książka – album, choć zawiera również praktyczne porady.

Minusy tej książki:

Zdecydowanie za dużo rad w stylu: musisz mieć beżowy trencz albo klasyczne „to czy tamto”. Nie wszystkim pasuje wszystko i to jest pierwsza podstawowa zasada budowania garderoby. Porady modowe trochę mnie zawiodły – były zbyt ogólne, a te szczegółowe z kolei nie były uniwersalne.

Podsumowanie:

Ta książka to świetny pomysł na prezent dla koleżanki, siostry, mamy. Porady tu zawarte odnoszą się właściwie do osób w każdym wieku. Piękne wydanie i staranna oprawa graficzna zasługują na najwyższe uznanie. Tekst momentami mógłby być lepszy, ale całość jest utrzymana w stylu bloga, więc stałe czytelniczki nie rozczarują się tą książką. Moje uczucia są trochę mieszane ze względu na sugerowanie „konieczności posiadania” pewnych konkretnych elementów garderoby: parki, oficerek czy białych spodni. Ja na przykład nie lubię białych spodni i ich noszenie byłoby dla mnie prawdziwą męczarnią. Oczywiście porady zawarte w książce to wskazówki, ale nie wszystkie moim zdaniem należy przyjąć bezkrytycznie.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz