środa, 20 stycznia 2016

Jak radzić sobie z wychowaniem młodzieży?


SARAH NEWTON, "RATUNKU! MÓJ NASTOLATEK JEST KOSMITĄ", 2007

Jak zapewnia opis na okładce jest to praktyczny poradnik dla rodziców. W książce omówione są przypadki m. in.: gdy dziecko nie słucha, łatwo ulega presji rówieśników, nie chce spędzać czasu z rodziną, kłóci i bije się z rodzeństwem.

Autorka w sposób kompleksowy podchodzi do każdego zagadnienia. Omawia na przykładzie konkretnej rodziny, a następnie robi krótkie podsumowanie całej strategii i zastosowanych taktyk. Podam konkretny przykład z rozdziału „Moje dziecko nie chce wziąć na siebie żadnej odpowiedzialności”. Po zapoznaniu czytelnika z sytuacją i opisaniu konkretnych działań na końcu rozdziału mamy ściągę co w takim przypadku zrobić krok po kroku:

  1. Przekaż dziecku określone obowiązki
  2. Przestań administrować poczynaniami swojego dziecka
  3. Pozwól dziecku uczyć się na błędach
  4. Nie traktuj nieuniknionych błędów jako niepowodzenia, ale jako szansę na naukę
  5. Wprowadź system wynagradzania za prace domowe
  6. Bądź świadom tego, co chcesz osiągnąć itd.
  7. Każdy krok jest omówiony za pomocą kilku zdań.

Plusy tej książki:

Ma przejrzysty układ, jest ciekawa i pokazuje, że wszyscy rodzice borykają się  z mniejszymi lub większymi problemami. Czasami wydaje się im, że są w sytuacji bez wyjścia. Ale warto uwierzyć, że zawsze można znaleźć odpowiednie rozwiązania. Autorka wskazuje na to, że bardzo często rodzice nie są po prostu przygotowani do zmiany roli z administratora (który pilnuje, pomaga i przypomina) w trenera (który z kolei stoi z boku i pozwala popełniać błędy, ale w razie czego służy pomocą i wysłucha). Nie zdają sobie nawet sprawy, że nie pozwalają swojemu dziecku stać się samodzielną, odpowiedzialną istotą. Bardzo ważna jest zmiana sposobu myślenia całej rodziny.

Kolejna sprawa, którą warto podkreślić - metody stosowane przez Autorkę to nie są cudowne techniki, które w jeden dzień odmienią życie całej rodziny. W każdej historii został opisany pewien proces trwający czasami kilka, a czasami kilkanaście miesięcy. Oczywiście zmiany następują często już na początku, ale należy je utrwalać, a ponadto wykazać się konsekwencją.

Podsumowanie:

Bardzo polecam nie tylko rodzicom. Poradnik przyda się również nauczycielom, trenerom, policjantom i innym osobom, które mają bezpośredni kontakt  z młodzieżą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz