Przejdź do głównej zawartości

Jak radzić sobie z wychowaniem młodzieży?


SARAH NEWTON, "RATUNKU! MÓJ NASTOLATEK JEST KOSMITĄ", 2007

Jak zapewnia opis na okładce jest to praktyczny poradnik dla rodziców. W książce omówione są przypadki m. in.: gdy dziecko nie słucha, łatwo ulega presji rówieśników, nie chce spędzać czasu z rodziną, kłóci i bije się z rodzeństwem.

Autorka w sposób kompleksowy podchodzi do każdego zagadnienia. Omawia na przykładzie konkretnej rodziny, a następnie robi krótkie podsumowanie całej strategii i zastosowanych taktyk. Podam konkretny przykład z rozdziału „Moje dziecko nie chce wziąć na siebie żadnej odpowiedzialności”. Po zapoznaniu czytelnika z sytuacją i opisaniu konkretnych działań na końcu rozdziału mamy ściągę co w takim przypadku zrobić krok po kroku:

  1. Przekaż dziecku określone obowiązki
  2. Przestań administrować poczynaniami swojego dziecka
  3. Pozwól dziecku uczyć się na błędach
  4. Nie traktuj nieuniknionych błędów jako niepowodzenia, ale jako szansę na naukę
  5. Wprowadź system wynagradzania za prace domowe
  6. Bądź świadom tego, co chcesz osiągnąć itd.
  7. Każdy krok jest omówiony za pomocą kilku zdań.

Plusy tej książki:

Ma przejrzysty układ, jest ciekawa i pokazuje, że wszyscy rodzice borykają się  z mniejszymi lub większymi problemami. Czasami wydaje się im, że są w sytuacji bez wyjścia. Ale warto uwierzyć, że zawsze można znaleźć odpowiednie rozwiązania. Autorka wskazuje na to, że bardzo często rodzice nie są po prostu przygotowani do zmiany roli z administratora (który pilnuje, pomaga i przypomina) w trenera (który z kolei stoi z boku i pozwala popełniać błędy, ale w razie czego służy pomocą i wysłucha). Nie zdają sobie nawet sprawy, że nie pozwalają swojemu dziecku stać się samodzielną, odpowiedzialną istotą. Bardzo ważna jest zmiana sposobu myślenia całej rodziny.

Kolejna sprawa, którą warto podkreślić - metody stosowane przez Autorkę to nie są cudowne techniki, które w jeden dzień odmienią życie całej rodziny. W każdej historii został opisany pewien proces trwający czasami kilka, a czasami kilkanaście miesięcy. Oczywiście zmiany następują często już na początku, ale należy je utrwalać, a ponadto wykazać się konsekwencją.

Podsumowanie:

Bardzo polecam nie tylko rodzicom. Poradnik przyda się również nauczycielom, trenerom, policjantom i innym osobom, które mają bezpośredni kontakt  z młodzieżą.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rebecca Eckler, „Wpadka. Wyznania współczesnej przyszłej matki”,

REBECCA ECKLER, „WPADKA. WYZNANIA WSPÓŁCZESNEJ PRZYSZŁEJ MATKI”, PRZEKŁAD EWA HELIŃSKA, POZNAŃ 2009
Uczciwie powiem, że miałam dwa podejścia do tej książki, ponieważ za pierwszym, kiedy próbowałam ją czytać nie była ani śmieszna, ani pouczająca. Kiedy przebrnęłam z trudem przez jedną trzecią książki, zaczęło robić się o wiele zabawniej. Pojawił się cięty język i śmieszne opisy ciążowych dolegliwości. Jednakże nadal uważam, że pochlebne recenzje tego „ciążowego dziennika” są napisane na wyrost.
Uważam że to bardziej opis tego, jak NIE NALEŻY zachowywać się w trakcie ciąży –popalanie papierosów, kiedy ktoś nosi w sobie nowe życie kojarzy mi się z patologią, a nie z wykształconą współczesną kobietą. Niestety nie uważam, żeby popijanie wina albo inne tego typy wybryki były zabawne, raczej grożą powikłaniami.
Dodatkowo irytujące były ciągłe opisy martwienia się o wagę i obsesyjne wręcz kontrolowanie przybywających kilogramów, przy jednoczesnym odżywianiu się w popularnym fast foodzie. Jeśli C…

Podsumowanie miesiąca – czerwiec 2018

Jak minął mi czerwiec?
Zdecydowanie zbyt szybko. Był to czas podsumowań i podejmowania nowych wyzwań. Efekty uważam za sukces. Niestety jak to zwykle bywa nie można mieć wszystkiego, przynajmniej w jednym czasie i blog trochę ucierpiał…
Czerwiec był dla mnie wyjątkowo miłym miesiącem, ponieważ gościłam swoich rodziców, którzy mieszkają dość daleko. Spędziliśmy miły i obfitujący w wydarzenia tydzień. Za najmilsze wspomnienie uważam pójście z mamą do Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, na przedstawienie dla dorosłych „Tłumacz snów” (na podstawie „Snu nocy letniej” Williama Szekspira).
Odkryliśmy również piękny zakątek – kąpielisko Dziewoklicz położone na prawym brzegu Odry. Naprawdę wspaniałe miejsce idealne do wypoczynku latem. Można dojechać tam samochodem (jest duży bezpłatny parking) albo autobusem miejskim linii 61.
Podjęłam się również eksperymentu kulinarnego – upiekłam chleb z kaszy gryczanej według przepisu Ani Lewandowskiej. Niestety wypiek nie do końca mi się udał, ponieważ chleb…

Aaron T. Beck, „Miłość nie wystarczy"

AARON T. BECK, „MIŁOŚĆ NIE WYSTARCZY. JAK ROZWIĄZYWAĆ NIEPOROZUMIENIA I KONFLIKTY MAŁŻEŃSKIE”, POZNAŃ 1996
Książkę pożyczyła mi koleżanka, która przerabiała ten materiał na zajęciach. Jestem jej ogromnie wdzięczna za podsunięcie tej rozwijającej lektury. Uważam, że każda para, która dba o swój związek powinna się zapoznać z tą książką. Oczywiście jestem realistką – nie każdy lubi czytać, nie każdy chce przeznaczać na to czas. Jednakże nawet jeśli Wasz partner/ partnerka sceptycznie podchodzi do tematu – przeczytajcie chociaż Wy J
O czym jest ta książka?
Komunikacja  w związku jest elementem często pomijanym, a to prowadzi do konfliktów. Ludzie różnią się między sobą i nieuchronnie pojawiają się sytuacje konfliktowe. Dr Aaron Beck, profesor psychiatrii w swoim podręczniku daje nam coś w rodzaju recepty na problemy. Podsuwa techniki i narzędzia, których możemy użyć, aby lepiej się komunikować. Książka zawiera mnóstwo zapisów z rozmów przeprowadzanych z konkretnymi parami. Każda z nich ma …