Przejdź do głównej zawartości

Czym właściwie kierują się rządzący państwami?


Kochani!

Sesja zbliża się wielkimi krokami, a tak właściwie to różne zaliczenia już się u mnie zaczęły. Z tego powodu na razie odłożyłam przyjemne i lekkie w odbiorze książki na rzecz nieco poważniejszych i związanych z tematyką moich studiów.
Mam nadzieję, że spośród tych dwóch książek wybierzecie sobie którąś do przeczytania. Zdecydowanie pomagają zrozumieć procesy zachodzące w świecie i siły, które są motywatorem państw (w tym również największych mocarstw jak USA, Rosja, Chiny).

Życzę Wam owocnej lektury.

WOJCIECH KOSTECKI, „STRACH I POTĘGA. BEZPIECZEŃSTWO MIĘDZYNARODOWE W XXI WIEKU, WARSZAWA 2012

Autor Wojciech Kostecki jest wykładowcą akademickim , profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2007 – 2011 był przewodniczącym Zespołu ds. zagrożeń stanu społeczeństwa i państwa Komitetu Badań nad zagrożeniami PAN.

Typowo akademicka książka. Skupiona na teorii i wyjaśnianiu pojęć.

W rozdziale pierwszym została szczegółowo omówiona ewolucja pojęcia „bezpieczeństwo” (zarówno historycznie jak i teoretycznie). Na prawie 50 stronach Autor przybliża współczesną naturę zagrożeń oraz zastanawia się jaki wpływ na środowisko międzynarodowe miały i mają chociażby zamachy z 11 września.

Omówione są wielkie teorie – realizm, idealizm, konstruktywizm, teoria kompleksów bezpieczeństwa, a także koncepcje, między innymi koncepcja równowagi sił oraz demokratycznego pokoju.

Książka wydana w serii „Współczesne stosunki międzynarodowe”.

JOSEPH S. NYE, JR , „PRZYSZŁOŚĆ SIŁY, WARSZAWA 2012

Znacznie przystępniejsza pozycja. Choć studenci i inne osoby „siedzące w temacie” bezpieczeństwa i polityki znajdą tu wiele interesujących teorii, hipotez i koncepcji, to dla laika książka również będzie interesująca. Autor w doskonały sposób przybliża mechanizmy wielkiej polityki, ilustrując i wyjaśniając je wieloma przykładami.

Szczegółowo omówione są takie pojęcia jak miękka siła, twarda siła oraz zrównoważona siła (smart power). Interesujący jest również rozdział o sile ekonomicznej, pokazujący, że nie tylko podmioty państwowe mają wyłączność w kształtowaniu wielkiej polityki.

W dalszej części poruszona została również kwestia cybersiły, która staje się istotnym narzędziem w rozgrywkach międzynarodowych.

Autor zwraca uwagę na rozwój technologii, jednakże przestrzega również przed fałszywym poczuciem bezpieczeństwa krajów o przewadze technologicznej.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kate White, „Tajemnice kariery. 50 sekretów, które powinna znać każda kobieta sukcesu”

Kate White, „Tajemnice kariery. 50 sekretów, które powinna znać każda kobieta sukcesu”, Sopot 2016
Nie wiem dlaczego, ale lubię takie książki, choć niektóre porady są odrealnione
i na pewno bym ich nie zastosowała w swoim życiu.
Kim jest Autorka?
Napisała serię bestsellerów, w tym kilka kryminałów. Przez 14 lat była redaktor naczelną „Cosmopolitan”. Jej książki zostały wydane w 18 krajach świata. Mieszka w Stanach Zjednoczonych wraz z mężem i dziećmi.
O czym jest ta książka?
Na okładce wymieniono czego dowiemy się w trakcie lektury: jak określić swoje życiowe priorytety, jak zdobyć wymarzoną pracę i się w niej rozwijać, jak wykorzystywać swoje sukcesy i poprawiać swoje notowania u pracodawcy, jak znaleźć równowagę między pracą a życiem prywatnym?
Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza część nosi tytuł: „Sukces: jak go osiągnąć?”, druga mówi o tym jak wzmocnić i utrwalić swój sukces, a trzecia podpowiada jak się delektować swoimi osiągnięciami.
Jak to się ma do treści?
Faktycznie …

Beata Pawlikowska, „Życie jest wolnością. Autobiografia”

Beata Pawlikowska, „Życie jest wolnością. Autobiografia”, 2018
Rozdział pierwszy pt. „W magicznym świecie” jest formą wprowadzenia, w którym Autorka krótko opowiada o pracy w radiu, tej wyjątkowej chwili, kiedy jest na antenie i dzieli się swoimi myślami. Wspomina też o ciszy – dwie sekundy ciszy w radiu wydają się wiecznością.
Rozdział drugi pt. „Tygrys w cyrku” to przemyślenia na temat współczesnego życia. Autorka porównuje pracę w korporacji do tygrysa, który jest zwierzęciem cyrkowym i żyje jako więzień. Mimo że z łatwością mógłby uciec, ale nawet nie próbuje, bo jest wytresowany. Tak samo człowiek, który bezrefleksyjnie pracuje i poddaje się narzuconym schematom, jest w mentalnym zamknięciu, uwięzieniu.
W kolejnych rozdziałach Pani Pawlikowska opowiada o tym, jak została postawiona przed ultimatum dotyczącym jej programu. Pisze o dyskryminacji z powodu tego, że jej program się wyróżniał. Pisze o życiu w zgodzie ze sobą i podejmowaniu decyzji, które być może wydają się niezrozumiałe…

Malwina Bakalarz, „Jak zmieniłam życie w rok?”

Malwina Bakalarz, „Jak zmieniłam życie w rok?”, Warszawa 2018
O czym jest ta książka?
Książka jest podzielona na 3 części: ciało, duch i otoczenie.
W części na temat ciała Autorka zachęca do zmiany diety. Poleca dokładne przyjrzenie się produktom, które spożywamy. Nie zachęca do przejścia na wegetarianizm, ale zwraca uwagę, że mięso z supermarketów jest napakowane antybiotykami, które szkodzą człowiekowi. Autorka odsyła również do innych książek, które traktują typowo o żywieniu i o odkwaszaniu organizmu. Rozdział zawiera sporo oczywistości, odnoszę wrażenie, że jest napisany pobieżnie i trochę bez zastanowienia. Powiela powszechnie panujące opinie na temat ogólnym zaleceń, Autorka wymienia również niektóre „superfoods”, czyli pokarmy, które niedawno stały się bardzo popularne i rzekomo mają super właściwości. Po przeczytaniu tego rozdziału nie byłam zachwycona i nawet zastanawiałam się czy kontynuować lekturę.
Przypomina mi się również zdanie, które już wcześniej gdzieś słyszałam: „skor…