Przejdź do głównej zawartości

Czym właściwie kierują się rządzący państwami?


Kochani!

Sesja zbliża się wielkimi krokami, a tak właściwie to różne zaliczenia już się u mnie zaczęły. Z tego powodu na razie odłożyłam przyjemne i lekkie w odbiorze książki na rzecz nieco poważniejszych i związanych z tematyką moich studiów.
Mam nadzieję, że spośród tych dwóch książek wybierzecie sobie którąś do przeczytania. Zdecydowanie pomagają zrozumieć procesy zachodzące w świecie i siły, które są motywatorem państw (w tym również największych mocarstw jak USA, Rosja, Chiny).

Życzę Wam owocnej lektury.

WOJCIECH KOSTECKI, „STRACH I POTĘGA. BEZPIECZEŃSTWO MIĘDZYNARODOWE W XXI WIEKU, WARSZAWA 2012

Autor Wojciech Kostecki jest wykładowcą akademickim , profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2007 – 2011 był przewodniczącym Zespołu ds. zagrożeń stanu społeczeństwa i państwa Komitetu Badań nad zagrożeniami PAN.

Typowo akademicka książka. Skupiona na teorii i wyjaśnianiu pojęć.

W rozdziale pierwszym została szczegółowo omówiona ewolucja pojęcia „bezpieczeństwo” (zarówno historycznie jak i teoretycznie). Na prawie 50 stronach Autor przybliża współczesną naturę zagrożeń oraz zastanawia się jaki wpływ na środowisko międzynarodowe miały i mają chociażby zamachy z 11 września.

Omówione są wielkie teorie – realizm, idealizm, konstruktywizm, teoria kompleksów bezpieczeństwa, a także koncepcje, między innymi koncepcja równowagi sił oraz demokratycznego pokoju.

Książka wydana w serii „Współczesne stosunki międzynarodowe”.

JOSEPH S. NYE, JR , „PRZYSZŁOŚĆ SIŁY, WARSZAWA 2012

Znacznie przystępniejsza pozycja. Choć studenci i inne osoby „siedzące w temacie” bezpieczeństwa i polityki znajdą tu wiele interesujących teorii, hipotez i koncepcji, to dla laika książka również będzie interesująca. Autor w doskonały sposób przybliża mechanizmy wielkiej polityki, ilustrując i wyjaśniając je wieloma przykładami.

Szczegółowo omówione są takie pojęcia jak miękka siła, twarda siła oraz zrównoważona siła (smart power). Interesujący jest również rozdział o sile ekonomicznej, pokazujący, że nie tylko podmioty państwowe mają wyłączność w kształtowaniu wielkiej polityki.

W dalszej części poruszona została również kwestia cybersiły, która staje się istotnym narzędziem w rozgrywkach międzynarodowych.

Autor zwraca uwagę na rozwój technologii, jednakże przestrzega również przed fałszywym poczuciem bezpieczeństwa krajów o przewadze technologicznej.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

Wyspa Korfu - Acharavi - fotorelacja

Nasz hotel znajdował się w miejscowości Acharavi na północy wyspy Korfu. Acharavi to niewielka turystyczna miejscowość położona nad Morzem Jońskim. Piękna piaszczysta plaża z odrobiną kamieni, później przechodzi w plaże żwirowo – kamienistą (jeśli podążamy na zachód w kierunku Rody). W miejscowości znajduje się mnóstwo hoteli, kilka wypożyczalni samochodów i skuterów, kościół, sklepy i sklepiki oraz dwie lub trzy szkoły nurkowania. Oto fotorelacja: Kaktus z jadalnymi owocami - próbowaliśmy i były bardzo smaczne :) Lokalna knajpka Teren hotelu Widok na na budynek główny hotelu Park wodny Hydropolis (z przerażającą pionową zjeżdżalnią) Rondo w Acharavi Sklepik z lokalnymi wyrobami (m. in. przetwory z kumkwatu) Tęcza :) Jak wyczytałam w Internecie Korfu ma wyższe średnie opady niż reszta Grecji. My mieliśmy okazją podziwiać jedną potężną ulewę.  W tle góry Albanii Sz

"Jesienna miłość"

„JESIENNA MIŁOŚĆ”, NICHOLAS SPARKS, WARSZAWA 2000, Książki Sparks’a mają jedną charakterystyczną cechę – są wzruszającymi wyciskaczami łez. Nie wiem jak to możliwe, aby mężczyzna tak pięknie pisał o miłości i uczuciach. Każda książka Sparks’a mimo prostoty, jest urzekająca. „Jesienna miłość” nie należy do wyjątków. Książka ta była światowym bestsellerem w 1999 roku i nadal nie straciła na swojej aktualności. Na jej podstawie powstał również film pod tytułem „Szkoła uczuć” .  Kim są bohaterowie? Główni bohaterowie to dwójka nastolatków – Landon i Jamie. Prowadzą zupełnie zwykłe życie. Landon jest popularnym i bogatym chłopakiem a Jamie córką pastora. Nic ich nie łączy, aż do momentu szkolnego przedstawienia. Zaczynają spędzać mnóstwo czasu razem, mimo niechęci ojca Jamie. Banalna historia, ale nie kończy się cukierkowo. O czym jest ta książka? Jamie jest bardzo religijną osobą, która rozsiewa wokół siebie aurę dobroci. Pomaga dzieciom z sierocińca, organizuje