niedziela, 17 stycznia 2016

Czym właściwie kierują się rządzący państwami?


Kochani!

Sesja zbliża się wielkimi krokami, a tak właściwie to różne zaliczenia już się u mnie zaczęły. Z tego powodu na razie odłożyłam przyjemne i lekkie w odbiorze książki na rzecz nieco poważniejszych i związanych z tematyką moich studiów.
Mam nadzieję, że spośród tych dwóch książek wybierzecie sobie którąś do przeczytania. Zdecydowanie pomagają zrozumieć procesy zachodzące w świecie i siły, które są motywatorem państw (w tym również największych mocarstw jak USA, Rosja, Chiny).

Życzę Wam owocnej lektury.

WOJCIECH KOSTECKI, „STRACH I POTĘGA. BEZPIECZEŃSTWO MIĘDZYNARODOWE W XXI WIEKU, WARSZAWA 2012

Autor Wojciech Kostecki jest wykładowcą akademickim , profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2007 – 2011 był przewodniczącym Zespołu ds. zagrożeń stanu społeczeństwa i państwa Komitetu Badań nad zagrożeniami PAN.

Typowo akademicka książka. Skupiona na teorii i wyjaśnianiu pojęć.

W rozdziale pierwszym została szczegółowo omówiona ewolucja pojęcia „bezpieczeństwo” (zarówno historycznie jak i teoretycznie). Na prawie 50 stronach Autor przybliża współczesną naturę zagrożeń oraz zastanawia się jaki wpływ na środowisko międzynarodowe miały i mają chociażby zamachy z 11 września.

Omówione są wielkie teorie – realizm, idealizm, konstruktywizm, teoria kompleksów bezpieczeństwa, a także koncepcje, między innymi koncepcja równowagi sił oraz demokratycznego pokoju.

Książka wydana w serii „Współczesne stosunki międzynarodowe”.

JOSEPH S. NYE, JR , „PRZYSZŁOŚĆ SIŁY, WARSZAWA 2012

Znacznie przystępniejsza pozycja. Choć studenci i inne osoby „siedzące w temacie” bezpieczeństwa i polityki znajdą tu wiele interesujących teorii, hipotez i koncepcji, to dla laika książka również będzie interesująca. Autor w doskonały sposób przybliża mechanizmy wielkiej polityki, ilustrując i wyjaśniając je wieloma przykładami.

Szczegółowo omówione są takie pojęcia jak miękka siła, twarda siła oraz zrównoważona siła (smart power). Interesujący jest również rozdział o sile ekonomicznej, pokazujący, że nie tylko podmioty państwowe mają wyłączność w kształtowaniu wielkiej polityki.

W dalszej części poruszona została również kwestia cybersiły, która staje się istotnym narzędziem w rozgrywkach międzynarodowych.

Autor zwraca uwagę na rozwój technologii, jednakże przestrzega również przed fałszywym poczuciem bezpieczeństwa krajów o przewadze technologicznej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz