Przejdź do głównej zawartości

Zarządzanie sobą według Beaty Kozyry


„ZARZĄDZANIE SOBĄ. ZROZUM SIEBIE I ZREALIZUJ MARZENIA”, BEATA KOZYRA, WARSZAWA 2015

Kilka słów o Autorce

Beata Kozyra jest wykładowcą, coachem, trenerem biznesu i pisarką. Współpracowała z ponad 30 firmami. Prowadzi bloga codziennielepsi.com.

O czym jest ta książka?

Ta książka jest o rozwoju osobistym, zawiera konkretne opisy zastosowania różnych metod zarządzania sobą w czasie, metody radzenia sobie ze stresem oraz szereg innych rad jak usprawnić swoją codzienność. 

Jakie są plusy tej publikacji?

Dla mnie największym plusem jest czytelny układ. Tabelki, wykresy, schematy, pogrubienia, wyróżnienia - to elementy, które bardzo ułatwiają mi odnalezienie informacji, do których chcę wrócić. Dużo łatwiej i przyjemniej korzysta się z takich książek, które dbają o czytelników - wzrokowców.

Autorka na konkretnych przykładach tłumaczy różne zagadnienia i zachęca do wykonania poszczególnych ćwiczeń/ kroków. Warto zapisywać swoje odpowiedzi/ uwagi/ spostrzeżenia na kartce lub w zeszycie rozwojowym. Zapisanie czegoś na papierze powoduje, że naprawdę zaczniemy się nad tym zastanawiać.

Bardzo podobało mi się przytoczenie teorii inteligencji złożonej Howarda Gardnera oraz przykłady jak możemy pogłębiać poszczególne rodzaje inteligencji.

Co mi się nie podoba w tej książce?

Książka jest przeplatana dowcipami dobranymi tematycznie do rozdziałów. Niestety niezbyt przypadła mi do gustu ta koncepcja.

Kolejnym minusem jest to, że duża ilość materiału się powtarza albo jest zbyt oczywista. Na przykład w rozdziale „Rozwijaj się – dbaj o swoje zasoby” są opisane aktywności sportowe (bieganie, pływanie, rower). Jak dla mnie jest to zbyt oczywiste i zbędne w tego typu książce. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że sport i aktywność fizyczna jest ważna dla zachowania zdrowia. Nie ma konieczności omawiania jakie zalety wnoszą do naszego życia.

Cytaty:

„Znajdź czas na pracę, to cena sukcesu. Znajdź czas na myślenie, to źródło siły. Znajdź czas na zabawę, to tajemnica młodości. Znajdź czas na czytanie, to podstawa wiedzy. Znajdź czas na uprzejmość, to brama szczęścia. Znajdź czas na marzenie, to droga do gwiazd. Znajdź czas na miłość, to prawdziwa uroda życia. Znajdź czas na radość, to muzyka duszy. Znajdź czas na przyjemność, to nagroda za twoją pracę. Znajdź czas na planowanie, wtedy wystarczy ci czasu na pozostałe dziewięć spraw.
(autor nieznany), („Zarządzanie sobą. Zrozum siebie i zrealizuj marzenia”, Beata Kozyra, Warszawa 2015, s. 134).



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„2017 wojna z Rosją”

Źródło grafiki: https://www.rebis.com.pl/imageshandler/22885/miniature/?ts=385370 RICHARD SHIRREFF, „2017 WOJNA Z ROSJĄ”, PRZEŁOŻYŁ RADOSŁAW KOT, POZNAŃ 2016 W dzisiejszej recenzji proponuję lekturę skierowaną do obydwu płci. Książkę wypożyczyłam z biblioteki i szczerze powiem, że bardzo mnie wciągnęła. Oczywiście nie jest idealna – Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zostały ukazane jako wybawcy świata, choć Autor nie szczędzi krytyki skierowanej do brytyjskich polityków i dowódców. „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się Tobą” (Lew Trocki) Kim jest Autor? Richard Shirreff to były żołnierz wojsk lądowych, doświadczony dowódca, Brytyjczyk urodzony w Kenii, dowódca i generał. Dwa lata sprawował wysokie stanowiska w NATO: dowodził Korpusem Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania oraz był zastępcą naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie. O czym jest ta książka? 2017 wojna z Rosją to książka z gatunku polictical fiction

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

Maria Czubaszek, „Dzień dobry, jestem z Kobry"

MARIA CZUBASZEK, „DZIEŃ DOBRY, JESTEM Z KOBRY, CZYLI JAK STRACIĆ PRZYJACIÓŁ  W PÓŁ MINUTY I INNE ANTYPORADY”, WARSZAWA 2015 Ciężko pisze się recenzję książki, której Autorka niedawno zmarła. W 2016 roku Pani Maria Czubaszek zmarła w wieku 76 lat. Pochowana została w Warszawie. Maria Czubaszek miała niesłychane poczucie humoru. Czytając tę książkę kilka razy śmiałam się na głos. Jednakże nie zgadzam się z nią w wielu kwestiach światopoglądowych i etycznych. Nie mniej trzeba przyznać, że jej talent satyryczny był wielki. Pani Maria, szczera aż do bólu w swoich opowieściach, jest zabawna, ale w jej słowach można odnaleźć cień jakiegoś zgorzknienia. Przyznaje się do tego, że jej ulubionym sposobem spędzania czasu jest palenie papierosów, że odżywia się źle i nieregularnie, nie lubi sportu i brzydzi ją wszystko, co zdrowe. W dzisiejszych czasach, nastawionych aż do przesady na promocję zdrowego stylu życia takie słowa nie tylko szokują, ale wydaje się, aż niewiarygodne, że