Przejdź do głównej zawartości

Zarządzanie sobą według Beaty Kozyry


„ZARZĄDZANIE SOBĄ. ZROZUM SIEBIE I ZREALIZUJ MARZENIA”, BEATA KOZYRA, WARSZAWA 2015

Kilka słów o Autorce

Beata Kozyra jest wykładowcą, coachem, trenerem biznesu i pisarką. Współpracowała z ponad 30 firmami. Prowadzi bloga codziennielepsi.com.

O czym jest ta książka?

Ta książka jest o rozwoju osobistym, zawiera konkretne opisy zastosowania różnych metod zarządzania sobą w czasie, metody radzenia sobie ze stresem oraz szereg innych rad jak usprawnić swoją codzienność. 

Jakie są plusy tej publikacji?

Dla mnie największym plusem jest czytelny układ. Tabelki, wykresy, schematy, pogrubienia, wyróżnienia - to elementy, które bardzo ułatwiają mi odnalezienie informacji, do których chcę wrócić. Dużo łatwiej i przyjemniej korzysta się z takich książek, które dbają o czytelników - wzrokowców.

Autorka na konkretnych przykładach tłumaczy różne zagadnienia i zachęca do wykonania poszczególnych ćwiczeń/ kroków. Warto zapisywać swoje odpowiedzi/ uwagi/ spostrzeżenia na kartce lub w zeszycie rozwojowym. Zapisanie czegoś na papierze powoduje, że naprawdę zaczniemy się nad tym zastanawiać.

Bardzo podobało mi się przytoczenie teorii inteligencji złożonej Howarda Gardnera oraz przykłady jak możemy pogłębiać poszczególne rodzaje inteligencji.

Co mi się nie podoba w tej książce?

Książka jest przeplatana dowcipami dobranymi tematycznie do rozdziałów. Niestety niezbyt przypadła mi do gustu ta koncepcja.

Kolejnym minusem jest to, że duża ilość materiału się powtarza albo jest zbyt oczywista. Na przykład w rozdziale „Rozwijaj się – dbaj o swoje zasoby” są opisane aktywności sportowe (bieganie, pływanie, rower). Jak dla mnie jest to zbyt oczywiste i zbędne w tego typu książce. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że sport i aktywność fizyczna jest ważna dla zachowania zdrowia. Nie ma konieczności omawiania jakie zalety wnoszą do naszego życia.

Cytaty:

„Znajdź czas na pracę, to cena sukcesu. Znajdź czas na myślenie, to źródło siły. Znajdź czas na zabawę, to tajemnica młodości. Znajdź czas na czytanie, to podstawa wiedzy. Znajdź czas na uprzejmość, to brama szczęścia. Znajdź czas na marzenie, to droga do gwiazd. Znajdź czas na miłość, to prawdziwa uroda życia. Znajdź czas na radość, to muzyka duszy. Znajdź czas na przyjemność, to nagroda za twoją pracę. Znajdź czas na planowanie, wtedy wystarczy ci czasu na pozostałe dziewięć spraw.
(autor nieznany), („Zarządzanie sobą. Zrozum siebie i zrealizuj marzenia”, Beata Kozyra, Warszawa 2015, s. 134).Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rebecca Eckler, „Wpadka. Wyznania współczesnej przyszłej matki”,

REBECCA ECKLER, „WPADKA. WYZNANIA WSPÓŁCZESNEJ PRZYSZŁEJ MATKI”, PRZEKŁAD EWA HELIŃSKA, POZNAŃ 2009
Uczciwie powiem, że miałam dwa podejścia do tej książki, ponieważ za pierwszym, kiedy próbowałam ją czytać nie była ani śmieszna, ani pouczająca. Kiedy przebrnęłam z trudem przez jedną trzecią książki, zaczęło robić się o wiele zabawniej. Pojawił się cięty język i śmieszne opisy ciążowych dolegliwości. Jednakże nadal uważam, że pochlebne recenzje tego „ciążowego dziennika” są napisane na wyrost.
Uważam że to bardziej opis tego, jak NIE NALEŻY zachowywać się w trakcie ciąży –popalanie papierosów, kiedy ktoś nosi w sobie nowe życie kojarzy mi się z patologią, a nie z wykształconą współczesną kobietą. Niestety nie uważam, żeby popijanie wina albo inne tego typy wybryki były zabawne, raczej grożą powikłaniami.
Dodatkowo irytujące były ciągłe opisy martwienia się o wagę i obsesyjne wręcz kontrolowanie przybywających kilogramów, przy jednoczesnym odżywianiu się w popularnym fast foodzie. Jeśli C…

Podsumowanie miesiąca – czerwiec 2018

Jak minął mi czerwiec?
Zdecydowanie zbyt szybko. Był to czas podsumowań i podejmowania nowych wyzwań. Efekty uważam za sukces. Niestety jak to zwykle bywa nie można mieć wszystkiego, przynajmniej w jednym czasie i blog trochę ucierpiał…
Czerwiec był dla mnie wyjątkowo miłym miesiącem, ponieważ gościłam swoich rodziców, którzy mieszkają dość daleko. Spędziliśmy miły i obfitujący w wydarzenia tydzień. Za najmilsze wspomnienie uważam pójście z mamą do Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, na przedstawienie dla dorosłych „Tłumacz snów” (na podstawie „Snu nocy letniej” Williama Szekspira).
Odkryliśmy również piękny zakątek – kąpielisko Dziewoklicz położone na prawym brzegu Odry. Naprawdę wspaniałe miejsce idealne do wypoczynku latem. Można dojechać tam samochodem (jest duży bezpłatny parking) albo autobusem miejskim linii 61.
Podjęłam się również eksperymentu kulinarnego – upiekłam chleb z kaszy gryczanej według przepisu Ani Lewandowskiej. Niestety wypiek nie do końca mi się udał, ponieważ chleb…

Katarzyna Olubińska, „Bóg w wielkim mieście”, Kraków 2017

KATARZYNA OLUBIŃSKA, „BÓG W WIELKIM MIEŚCIE”, KRAKÓW 2017
Autorką książki jest dziennikarka, która przez wiele lat robiła karierę w mediach. Jednakże sukcesy zawodowe nie przyniosły jej takiej satysfakcji, jakiej oczekiwała. Mimo dobrych zarobków, pięknych ubrań, awansów, nadal czuła, że czegoś jej brakuje…
Zaczęła pisać blog zatytułowany „Bóg w wielkim mieście”, na którym umieszczała wywiady z różnymi osobami na temat religii i sposobu na życie. Często były to intymne rozmowy, poruszające kwestie dzieciństwa, kryzysów wiary czy trudnych życiowych wydarzeń. W pewnym momencie materiału znalazło się na tyle dużo, że naturalnym, kolejnym krokiem było wydanie książki.
Plusy tej książki:
„Bóg w wielkim mieście” z pewnością może być inspiracją dla osób, które poszukują swojej drogi, swojego celu albo odczuwają wewnętrzną pustkę. Po przeczytaniu tylu historii można naprawdę uwierzyć, że w naszym życiu zdarzy się o wiele więcej dobrego, gdy zaprosimy do niego Boga.
Autorka cały czas wspomina, że c…