piątek, 16 października 2015

Zarządzanie sobą według Beaty Kozyry


„ZARZĄDZANIE SOBĄ. ZROZUM SIEBIE I ZREALIZUJ MARZENIA”, BEATA KOZYRA, WARSZAWA 2015

Kilka słów o Autorce

Beata Kozyra jest wykładowcą, coachem, trenerem biznesu i pisarką. Współpracowała z ponad 30 firmami. Prowadzi bloga codziennielepsi.com.

O czym jest ta książka?

Ta książka jest o rozwoju osobistym, zawiera konkretne opisy zastosowania różnych metod zarządzania sobą w czasie, metody radzenia sobie ze stresem oraz szereg innych rad jak usprawnić swoją codzienność. 

Jakie są plusy tej publikacji?

Dla mnie największym plusem jest czytelny układ. Tabelki, wykresy, schematy, pogrubienia, wyróżnienia - to elementy, które bardzo ułatwiają mi odnalezienie informacji, do których chcę wrócić. Dużo łatwiej i przyjemniej korzysta się z takich książek, które dbają o czytelników - wzrokowców.

Autorka na konkretnych przykładach tłumaczy różne zagadnienia i zachęca do wykonania poszczególnych ćwiczeń/ kroków. Warto zapisywać swoje odpowiedzi/ uwagi/ spostrzeżenia na kartce lub w zeszycie rozwojowym. Zapisanie czegoś na papierze powoduje, że naprawdę zaczniemy się nad tym zastanawiać.

Bardzo podobało mi się przytoczenie teorii inteligencji złożonej Howarda Gardnera oraz przykłady jak możemy pogłębiać poszczególne rodzaje inteligencji.

Co mi się nie podoba w tej książce?

Książka jest przeplatana dowcipami dobranymi tematycznie do rozdziałów. Niestety niezbyt przypadła mi do gustu ta koncepcja.

Kolejnym minusem jest to, że duża ilość materiału się powtarza albo jest zbyt oczywista. Na przykład w rozdziale „Rozwijaj się – dbaj o swoje zasoby” są opisane aktywności sportowe (bieganie, pływanie, rower). Jak dla mnie jest to zbyt oczywiste i zbędne w tego typu książce. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że sport i aktywność fizyczna jest ważna dla zachowania zdrowia. Nie ma konieczności omawiania jakie zalety wnoszą do naszego życia.

Cytaty:

„Znajdź czas na pracę, to cena sukcesu. Znajdź czas na myślenie, to źródło siły. Znajdź czas na zabawę, to tajemnica młodości. Znajdź czas na czytanie, to podstawa wiedzy. Znajdź czas na uprzejmość, to brama szczęścia. Znajdź czas na marzenie, to droga do gwiazd. Znajdź czas na miłość, to prawdziwa uroda życia. Znajdź czas na radość, to muzyka duszy. Znajdź czas na przyjemność, to nagroda za twoją pracę. Znajdź czas na planowanie, wtedy wystarczy ci czasu na pozostałe dziewięć spraw.
(autor nieznany), („Zarządzanie sobą. Zrozum siebie i zrealizuj marzenia”, Beata Kozyra, Warszawa 2015, s. 134).Brak komentarzy:

Prześlij komentarz