Przejdź do głównej zawartości

Jak przygotować się do jesieni + lista książek na długie wieczory


Dzisiaj przygotowałam specjalnie dla Was wpis o jesieni, która niepostrzeżenie nadeszła. Jeszcze kilka dni temu świeciło słońce, było po 18 – 20 stopni C i trudno było znaleźć kolorowe liście, a teraz krajobraz zupełnie się zmienił.

Ale nie załamujcie się. Jesień również może być wspaniała! Wszystko zależy od naszego nastawienia.

Jak łatwiej znieść nadejście jesieni?

- Wywołaj zdjęcia z wakacji,
(Wkrótce zabieram się za selekcję zdjęć z wyjazdu oraz reszty wakacji spędzonych w Szczecinie. Już nie mogę się doczekać, kiedy obejrzę fotki umieszczone w albumie. Niestety aktualnie nie mam czasu na to zadanie, ale odroczona przyjemność jest jeszcze wspanialsza J ),

- Kup sobie nowe rodzaje pachnących kaw/ herbat,
(Osobiście do miłośników kaw nie należę, ale herbaty bardzo lubię. Ponieważ staram się minimalizować ilość przedmiotów w moim otoczeniu mam maksymalnie 2 rodzaje herbat. Ale na jesień akurat warto zaopatrzyć się w nowy rozgrzewający smak),

- Spraw sobie piękny kubek do kawy/ herbaty
(Najlepiej niestandardowej wielkości, by nie wstawać co chwilę po nowy napar),

- Kup/ wypożycz ciekawą książkę,
(Jesienne wieczory zdecydowanie mniej zachęcają do imprezowania, więc może zyskasz dodatkowy czas na czytanie).

A oto moje propozycje na długie jesienne wieczory:

„Władca Barcelony”, Chufo Llorens,
Przeczytałam tą książkę dawno temu, ale pamiętam, że niesamowicie mnie wciągnęła. Może i Wam się spodoba. Jest to romans historyczny. Główny bohater Marti ma 19 lat, gdy trafia do ogromnej metropolii i musi się tam odnaleźć.

„Doktryna szoku”, Naomi Klein,
Książka, która demaskuje kapitalizm. Nie musisz się zgadzać z poglądami Autorki, ale pozwól sobie na poznanie faktów, które są zatajane przed obywatelami. Książka posiada bogaty zbiór przypisów i jest napisana w rzetelny sposób. Warto dodać do swojej listy lektur.

„Igrzyska Śmierci”, Suzanne Collins,
Nie jest to jakaś ambitna pozycja, ale po obejrzeniu pierwszej części filmu postanowiłam przeczytać. Nie zawiodłam się. Poziom intelektualny dużo wyższy niż w Greyu. Wkrótce w kinach ostatnia część – możecie sobie porównać z oryginałem.

„Zarządzanie sobą. Zrozum siebie i zrealizuj swoje marzenia”, Beata Kozyra,
Jesień to dobry czas na kończenie zaczętych spraw, robienie podsumowań i nowych planów na kolejny rok. Dla osób, które nie bardzo wiedzą jak się do tego wszystkiego zabrać ta książka może okazać się bardzo pomocna. Jestem w trakcie lektury, także wkrótce spodziewajcie się recenzji.

A jakie są Wasze propozycje czytelnicze na długie jesienne wieczory?Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kate White, „Tajemnice kariery. 50 sekretów, które powinna znać każda kobieta sukcesu”

Kate White, „Tajemnice kariery. 50 sekretów, które powinna znać każda kobieta sukcesu”, Sopot 2016
Nie wiem dlaczego, ale lubię takie książki, choć niektóre porady są odrealnione
i na pewno bym ich nie zastosowała w swoim życiu.
Kim jest Autorka?
Napisała serię bestsellerów, w tym kilka kryminałów. Przez 14 lat była redaktor naczelną „Cosmopolitan”. Jej książki zostały wydane w 18 krajach świata. Mieszka w Stanach Zjednoczonych wraz z mężem i dziećmi.
O czym jest ta książka?
Na okładce wymieniono czego dowiemy się w trakcie lektury: jak określić swoje życiowe priorytety, jak zdobyć wymarzoną pracę i się w niej rozwijać, jak wykorzystywać swoje sukcesy i poprawiać swoje notowania u pracodawcy, jak znaleźć równowagę między pracą a życiem prywatnym?
Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza część nosi tytuł: „Sukces: jak go osiągnąć?”, druga mówi o tym jak wzmocnić i utrwalić swój sukces, a trzecia podpowiada jak się delektować swoimi osiągnięciami.
Jak to się ma do treści?
Faktycznie …

Beata Pawlikowska, „Życie jest wolnością. Autobiografia”

Beata Pawlikowska, „Życie jest wolnością. Autobiografia”, 2018
Rozdział pierwszy pt. „W magicznym świecie” jest formą wprowadzenia, w którym Autorka krótko opowiada o pracy w radiu, tej wyjątkowej chwili, kiedy jest na antenie i dzieli się swoimi myślami. Wspomina też o ciszy – dwie sekundy ciszy w radiu wydają się wiecznością.
Rozdział drugi pt. „Tygrys w cyrku” to przemyślenia na temat współczesnego życia. Autorka porównuje pracę w korporacji do tygrysa, który jest zwierzęciem cyrkowym i żyje jako więzień. Mimo że z łatwością mógłby uciec, ale nawet nie próbuje, bo jest wytresowany. Tak samo człowiek, który bezrefleksyjnie pracuje i poddaje się narzuconym schematom, jest w mentalnym zamknięciu, uwięzieniu.
W kolejnych rozdziałach Pani Pawlikowska opowiada o tym, jak została postawiona przed ultimatum dotyczącym jej programu. Pisze o dyskryminacji z powodu tego, że jej program się wyróżniał. Pisze o życiu w zgodzie ze sobą i podejmowaniu decyzji, które być może wydają się niezrozumiałe…

Malwina Bakalarz, „Jak zmieniłam życie w rok?”

Malwina Bakalarz, „Jak zmieniłam życie w rok?”, Warszawa 2018
O czym jest ta książka?
Książka jest podzielona na 3 części: ciało, duch i otoczenie.
W części na temat ciała Autorka zachęca do zmiany diety. Poleca dokładne przyjrzenie się produktom, które spożywamy. Nie zachęca do przejścia na wegetarianizm, ale zwraca uwagę, że mięso z supermarketów jest napakowane antybiotykami, które szkodzą człowiekowi. Autorka odsyła również do innych książek, które traktują typowo o żywieniu i o odkwaszaniu organizmu. Rozdział zawiera sporo oczywistości, odnoszę wrażenie, że jest napisany pobieżnie i trochę bez zastanowienia. Powiela powszechnie panujące opinie na temat ogólnym zaleceń, Autorka wymienia również niektóre „superfoods”, czyli pokarmy, które niedawno stały się bardzo popularne i rzekomo mają super właściwości. Po przeczytaniu tego rozdziału nie byłam zachwycona i nawet zastanawiałam się czy kontynuować lekturę.
Przypomina mi się również zdanie, które już wcześniej gdzieś słyszałam: „skor…