Przejdź do głównej zawartości

"Dziewczyny w podróży" - babska wyprawa dookoła świata


„DZIEWCZYNY W PODRÓŻY”, JENNIFER BAGGETT, HOLLY C. CORBETT, AMANDA PRESSNER, Z ANGIELSKIEGO PRZEŁOŻYŁA KATARZYNA ROSŁAN, WARSZAWA 2012,

Książkę rozpoczyna wymowny cytat: „Świat jest okrągły i miejsce, które wydaje się końcem, równie dobrze może być początkiem” (IVY BAKER PRIEST).

Autorki piszą: „Jest takie powiedzenie buddyjskie: skocz w przepaść a pojawi się sieć i cię złapie” (.s 59). I dosłownie uwierzyły w to. Zostawiły kariery (choć niezupełnie), mężczyzn, spakowały odwagę i wyruszyły w podróż dookoła świata. Ich historia jest niesamowita. Podróżują przez kilka kontynentów i choć bardzo się lubią, nie udaje im się uniknąć sporów.

Ta książka opowiada nie tylko o przemierzaniu świata i poznawaniu nowych rzeczy. To opowieść o wytrwałości, przywiązaniu do celu, kompromisie, przyjaźni i szukaniu własnego miejsca na świecie.

Najbardziej podziwiam logistyczną stronę całego wydarzenia. Po pierwsze trudno znaleźć trzy osoby, które w tym samym czasie mogą zawiesić poważne zobowiązania i na rok zostawić dom. Po drugie jeśli mówimy o kimś znajomym czy przyjacielu jest to jeszcze trudniejsze. W końcu między 25 a 30 rokiem ludzie zakładają rodziny, podejmują pracę na pełen etat, są obciążeni zobowiązaniami i kredytami. Trudno jest zorganizować przygodę życia. Ale jak się okazuje jest to możliwe, a w dodatku można znaleźć dodatkowe fundusze już w trakcie podróży.

Amanda, Jen i Holly podczas czytania staną się Waszymi przyjaciółkami – dowiecie się od nich jak rozwiązywać konflikty w podróży, jak radzić sobie z tęsknotą, a także jak odpuszczać. Przemierzyły Amerykę Południową, Afrykę, Azję i Australię po to, by zakosztować życia i zanurzyć się w innych kulturach. Rewelacyjnie lekkie pióro powoduje, że książkę czyta się niezwykle przyjemnie, a przemyślenia Autorek skłaniają do własnych refleksji.

Czytelnik otrzymał tylko cząstkę ze wszystkich przeżyć Dziewczyn w podróży, ale i tak było warto. Naprzemienne relacje trzech uczestniczek wyprawy są naprawdę wciągające. Dodatkowo wiele dowiadujemy się o ich życiu prywatnym i mimowolnie zaczynamy kibicować, aby sprawy sercowe ułożyły się po myśli podróżniczek.


Oczywiście rozstanie z bliskimi też może być bolesne, a nie w każdym miejscu na ziemi mamy nieograniczony dostęp do Internetu. Jeśli chcecie się przekonać jak to się udało trzem Amerykankom, śmiało sięgajcie po tą książkę!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„2017 wojna z Rosją”

Źródło grafiki: https://www.rebis.com.pl/imageshandler/22885/miniature/?ts=385370 RICHARD SHIRREFF, „2017 WOJNA Z ROSJĄ”, PRZEŁOŻYŁ RADOSŁAW KOT, POZNAŃ 2016 W dzisiejszej recenzji proponuję lekturę skierowaną do obydwu płci. Książkę wypożyczyłam z biblioteki i szczerze powiem, że bardzo mnie wciągnęła. Oczywiście nie jest idealna – Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zostały ukazane jako wybawcy świata, choć Autor nie szczędzi krytyki skierowanej do brytyjskich polityków i dowódców. „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się Tobą” (Lew Trocki) Kim jest Autor? Richard Shirreff to były żołnierz wojsk lądowych, doświadczony dowódca, Brytyjczyk urodzony w Kenii, dowódca i generał. Dwa lata sprawował wysokie stanowiska w NATO: dowodził Korpusem Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania oraz był zastępcą naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie. O czym jest ta książka? 2017 wojna z Rosją to książka z gatunku polictical fiction

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

Jak być żoną żeglarza? - opowieść Krystyny Urbańczyk

KRYSTYNA URBAŃCZYK, „ŻONA SAMOTNEGO ŻEGLARZA”, WARSZAWA 1998, Kim jest Krystyna Urbańczyk? Jest żoną Andrzeja Urbańczyka, polskiego żeglarza urodzonego w 1936 roku, autora około 50 książek. Nie myślcie jednak, że to kobieta, która pełniła rolę żony swojego męża. Wręcz przeciwnie. W młodości była znaną koszykarką, kapitanem wicemistrza Polski „Spójnia”. Razem z mężem żeglowała po wielkich wodach, wspinała się, budowała domy, pisała artykuły do licznych pism. Człowiek – orkiestra. Z jej opowieści dowiadujemy się przede wszystkim jak silne emocje towarzyszą kobiecie, która dwa miesiące nie ma żadnego kontaktu z mężem. Nie wie, czy jeszcze żyje, czy już pochłonął go ocean. Jak trzeba mieć silny charakter, by mimo niepokoju stawić się do pracy. Niesamowite jest jak wiele człowiek może osiągnąć, jeśli tylko sobie postanowi, że coś zdobędzie. Jestem pełna podziwu dla jej hartu ducha, ale dla jej męża – Andrzeja Urbańczyka, którego biografia na Wikipedii prezentuje się ubogo