Przejdź do głównej zawartości

"Dziewczyny w podróży" - babska wyprawa dookoła świata


„DZIEWCZYNY W PODRÓŻY”, JENNIFER BAGGETT, HOLLY C. CORBETT, AMANDA PRESSNER, Z ANGIELSKIEGO PRZEŁOŻYŁA KATARZYNA ROSŁAN, WARSZAWA 2012,

Książkę rozpoczyna wymowny cytat: „Świat jest okrągły i miejsce, które wydaje się końcem, równie dobrze może być początkiem” (IVY BAKER PRIEST).

Autorki piszą: „Jest takie powiedzenie buddyjskie: skocz w przepaść a pojawi się sieć i cię złapie” (.s 59). I dosłownie uwierzyły w to. Zostawiły kariery (choć niezupełnie), mężczyzn, spakowały odwagę i wyruszyły w podróż dookoła świata. Ich historia jest niesamowita. Podróżują przez kilka kontynentów i choć bardzo się lubią, nie udaje im się uniknąć sporów.

Ta książka opowiada nie tylko o przemierzaniu świata i poznawaniu nowych rzeczy. To opowieść o wytrwałości, przywiązaniu do celu, kompromisie, przyjaźni i szukaniu własnego miejsca na świecie.

Najbardziej podziwiam logistyczną stronę całego wydarzenia. Po pierwsze trudno znaleźć trzy osoby, które w tym samym czasie mogą zawiesić poważne zobowiązania i na rok zostawić dom. Po drugie jeśli mówimy o kimś znajomym czy przyjacielu jest to jeszcze trudniejsze. W końcu między 25 a 30 rokiem ludzie zakładają rodziny, podejmują pracę na pełen etat, są obciążeni zobowiązaniami i kredytami. Trudno jest zorganizować przygodę życia. Ale jak się okazuje jest to możliwe, a w dodatku można znaleźć dodatkowe fundusze już w trakcie podróży.

Amanda, Jen i Holly podczas czytania staną się Waszymi przyjaciółkami – dowiecie się od nich jak rozwiązywać konflikty w podróży, jak radzić sobie z tęsknotą, a także jak odpuszczać. Przemierzyły Amerykę Południową, Afrykę, Azję i Australię po to, by zakosztować życia i zanurzyć się w innych kulturach. Rewelacyjnie lekkie pióro powoduje, że książkę czyta się niezwykle przyjemnie, a przemyślenia Autorek skłaniają do własnych refleksji.

Czytelnik otrzymał tylko cząstkę ze wszystkich przeżyć Dziewczyn w podróży, ale i tak było warto. Naprzemienne relacje trzech uczestniczek wyprawy są naprawdę wciągające. Dodatkowo wiele dowiadujemy się o ich życiu prywatnym i mimowolnie zaczynamy kibicować, aby sprawy sercowe ułożyły się po myśli podróżniczek.


Oczywiście rozstanie z bliskimi też może być bolesne, a nie w każdym miejscu na ziemi mamy nieograniczony dostęp do Internetu. Jeśli chcecie się przekonać jak to się udało trzem Amerykankom, śmiało sięgajcie po tą książkę!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rebecca Eckler, „Wpadka. Wyznania współczesnej przyszłej matki”,

REBECCA ECKLER, „WPADKA. WYZNANIA WSPÓŁCZESNEJ PRZYSZŁEJ MATKI”, PRZEKŁAD EWA HELIŃSKA, POZNAŃ 2009
Uczciwie powiem, że miałam dwa podejścia do tej książki, ponieważ za pierwszym, kiedy próbowałam ją czytać nie była ani śmieszna, ani pouczająca. Kiedy przebrnęłam z trudem przez jedną trzecią książki, zaczęło robić się o wiele zabawniej. Pojawił się cięty język i śmieszne opisy ciążowych dolegliwości. Jednakże nadal uważam, że pochlebne recenzje tego „ciążowego dziennika” są napisane na wyrost.
Uważam że to bardziej opis tego, jak NIE NALEŻY zachowywać się w trakcie ciąży –popalanie papierosów, kiedy ktoś nosi w sobie nowe życie kojarzy mi się z patologią, a nie z wykształconą współczesną kobietą. Niestety nie uważam, żeby popijanie wina albo inne tego typy wybryki były zabawne, raczej grożą powikłaniami.
Dodatkowo irytujące były ciągłe opisy martwienia się o wagę i obsesyjne wręcz kontrolowanie przybywających kilogramów, przy jednoczesnym odżywianiu się w popularnym fast foodzie. Jeśli C…

Podsumowanie miesiąca – czerwiec 2018

Jak minął mi czerwiec?
Zdecydowanie zbyt szybko. Był to czas podsumowań i podejmowania nowych wyzwań. Efekty uważam za sukces. Niestety jak to zwykle bywa nie można mieć wszystkiego, przynajmniej w jednym czasie i blog trochę ucierpiał…
Czerwiec był dla mnie wyjątkowo miłym miesiącem, ponieważ gościłam swoich rodziców, którzy mieszkają dość daleko. Spędziliśmy miły i obfitujący w wydarzenia tydzień. Za najmilsze wspomnienie uważam pójście z mamą do Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, na przedstawienie dla dorosłych „Tłumacz snów” (na podstawie „Snu nocy letniej” Williama Szekspira).
Odkryliśmy również piękny zakątek – kąpielisko Dziewoklicz położone na prawym brzegu Odry. Naprawdę wspaniałe miejsce idealne do wypoczynku latem. Można dojechać tam samochodem (jest duży bezpłatny parking) albo autobusem miejskim linii 61.
Podjęłam się również eksperymentu kulinarnego – upiekłam chleb z kaszy gryczanej według przepisu Ani Lewandowskiej. Niestety wypiek nie do końca mi się udał, ponieważ chleb…

Katarzyna Olubińska, „Bóg w wielkim mieście”, Kraków 2017

KATARZYNA OLUBIŃSKA, „BÓG W WIELKIM MIEŚCIE”, KRAKÓW 2017
Autorką książki jest dziennikarka, która przez wiele lat robiła karierę w mediach. Jednakże sukcesy zawodowe nie przyniosły jej takiej satysfakcji, jakiej oczekiwała. Mimo dobrych zarobków, pięknych ubrań, awansów, nadal czuła, że czegoś jej brakuje…
Zaczęła pisać blog zatytułowany „Bóg w wielkim mieście”, na którym umieszczała wywiady z różnymi osobami na temat religii i sposobu na życie. Często były to intymne rozmowy, poruszające kwestie dzieciństwa, kryzysów wiary czy trudnych życiowych wydarzeń. W pewnym momencie materiału znalazło się na tyle dużo, że naturalnym, kolejnym krokiem było wydanie książki.
Plusy tej książki:
„Bóg w wielkim mieście” z pewnością może być inspiracją dla osób, które poszukują swojej drogi, swojego celu albo odczuwają wewnętrzną pustkę. Po przeczytaniu tylu historii można naprawdę uwierzyć, że w naszym życiu zdarzy się o wiele więcej dobrego, gdy zaprosimy do niego Boga.
Autorka cały czas wspomina, że c…