wtorek, 7 lipca 2015

"Siła nawyku" - dlaczego warto ją przeczytać?


„SIŁA NAWYKU. DLACZEGO ROBIMY TO, CO ROBIMY I JAK MOŻNA TO ZMIENIĆ W ŻYCIU I BIZNESIE”, CHARLES DUHIGG, WARSZAWA 2013

Kim jest Autor?

Charles Duhigg jest reporterem śledczym, który pracuje dla magazynu „New York Times”. Jest wybitnym dziennikarzem i laureatem wielu prestiżowych nagród. Zanim napisał „Siłę nawyku” zebrał informacje z wielorakich źródeł i przeprowadził niezliczoną ilość wywiadów.

I widać to w tej książce. Zawiera tyle wątków pozornie ze sobą niepowiązanych – od historii staruszka, który stracił pamięć poprzez uzależnienie od hazardu aż po ruchy obywatelskie. Przytaczane badania są wplecione w książce mimochodem, ponieważ jest napisana przystępnym i zrozumiałym językiem.

O czym jest ta książka?

Książka dzieli się na 3 części: Nawyki jednostek, nawyki skutecznych organizacji i nawyki w społeczeństwie. W każdej Autor przytacza inną historię albo kilka historii, ale wszystko jest ze sobą niezwykle zgrabnie powiązane. Kunszt pracy tego dziennikarza jest naprawdę godny uwagi.

Nigdy nie zastanawiałam się jaki wpływ na moje życie mają nawyki. Tak naprawdę były one w moim życiu, ale jakby obok. Nie zdawałam sobie sprawy, że mogą mi ułatwić lub utrudnić życie. Po przeczytaniu tej książki zrozumiałam, że MOGĘ kształtować nawyki. I że czasami zmiana jednego nawyku ma ogromny wpływ na naszą codzienność i pociąga za sobą zmianę kolejnych przyzwyczajeń. W książce opisany był przykład rozpoczęcia ćwiczeń fizycznych jako nawyku kluczowego, który powoduje zmianę diety, sposobu spędzania wolnego czasu aż do zmiany stylu życia. Ale nie jest to jedyny przykład jak jedna zmiana poprawia nasz komfort. Najważniejsze jest, by być uważnym i wyłapać, co chcielibyśmy wprowadzić do naszego życia. Zły nawyk pozostaje w naszej pamięci, ale można go „zamienić” na pożądane zachowanie.

W nawykach ważna jest reakcja łańcuchowa, którą wywołują. Jakieś konkretne zachowanie np. wspólne rodzinne kolacje mogą pozornie nie mieć znaczenia, jednakże kiedy staną się nawykiem w jakiś sposób wpływają na inne sfery życia.

Naukowcy nie zawsze potrafią udowodnić to badaniami, choć zaskoczona jestem jak dużo eksperymentów podejmowano, by zbadać ludzką psychikę w aspekcie nawyków.

Podsumowanie:

Jeśli chcecie dowiedzieć się czym jest „pętla nawyku”, dlaczego nawyki kluczowe są najważniejsze albo jak powstają uzależnienia to ta pozycja z pewnością Was zainteresuje.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz