Przejdź do głównej zawartości

"Siła nawyku" - dlaczego warto ją przeczytać?


„SIŁA NAWYKU. DLACZEGO ROBIMY TO, CO ROBIMY I JAK MOŻNA TO ZMIENIĆ W ŻYCIU I BIZNESIE”, CHARLES DUHIGG, WARSZAWA 2013

Kim jest Autor?

Charles Duhigg jest reporterem śledczym, który pracuje dla magazynu „New York Times”. Jest wybitnym dziennikarzem i laureatem wielu prestiżowych nagród. Zanim napisał „Siłę nawyku” zebrał informacje z wielorakich źródeł i przeprowadził niezliczoną ilość wywiadów.

I widać to w tej książce. Zawiera tyle wątków pozornie ze sobą niepowiązanych – od historii staruszka, który stracił pamięć poprzez uzależnienie od hazardu aż po ruchy obywatelskie. Przytaczane badania są wplecione w książce mimochodem, ponieważ jest napisana przystępnym i zrozumiałym językiem.

O czym jest ta książka?

Książka dzieli się na 3 części: Nawyki jednostek, nawyki skutecznych organizacji i nawyki w społeczeństwie. W każdej Autor przytacza inną historię albo kilka historii, ale wszystko jest ze sobą niezwykle zgrabnie powiązane. Kunszt pracy tego dziennikarza jest naprawdę godny uwagi.

Nigdy nie zastanawiałam się jaki wpływ na moje życie mają nawyki. Tak naprawdę były one w moim życiu, ale jakby obok. Nie zdawałam sobie sprawy, że mogą mi ułatwić lub utrudnić życie. Po przeczytaniu tej książki zrozumiałam, że MOGĘ kształtować nawyki. I że czasami zmiana jednego nawyku ma ogromny wpływ na naszą codzienność i pociąga za sobą zmianę kolejnych przyzwyczajeń. W książce opisany był przykład rozpoczęcia ćwiczeń fizycznych jako nawyku kluczowego, który powoduje zmianę diety, sposobu spędzania wolnego czasu aż do zmiany stylu życia. Ale nie jest to jedyny przykład jak jedna zmiana poprawia nasz komfort. Najważniejsze jest, by być uważnym i wyłapać, co chcielibyśmy wprowadzić do naszego życia. Zły nawyk pozostaje w naszej pamięci, ale można go „zamienić” na pożądane zachowanie.

W nawykach ważna jest reakcja łańcuchowa, którą wywołują. Jakieś konkretne zachowanie np. wspólne rodzinne kolacje mogą pozornie nie mieć znaczenia, jednakże kiedy staną się nawykiem w jakiś sposób wpływają na inne sfery życia.

Naukowcy nie zawsze potrafią udowodnić to badaniami, choć zaskoczona jestem jak dużo eksperymentów podejmowano, by zbadać ludzką psychikę w aspekcie nawyków.

Podsumowanie:

Jeśli chcecie dowiedzieć się czym jest „pętla nawyku”, dlaczego nawyki kluczowe są najważniejsze albo jak powstają uzależnienia to ta pozycja z pewnością Was zainteresuje.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„2017 wojna z Rosją”

Źródło grafiki: https://www.rebis.com.pl/imageshandler/22885/miniature/?ts=385370 RICHARD SHIRREFF, „2017 WOJNA Z ROSJĄ”, PRZEŁOŻYŁ RADOSŁAW KOT, POZNAŃ 2016 W dzisiejszej recenzji proponuję lekturę skierowaną do obydwu płci. Książkę wypożyczyłam z biblioteki i szczerze powiem, że bardzo mnie wciągnęła. Oczywiście nie jest idealna – Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zostały ukazane jako wybawcy świata, choć Autor nie szczędzi krytyki skierowanej do brytyjskich polityków i dowódców. „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się Tobą” (Lew Trocki) Kim jest Autor? Richard Shirreff to były żołnierz wojsk lądowych, doświadczony dowódca, Brytyjczyk urodzony w Kenii, dowódca i generał. Dwa lata sprawował wysokie stanowiska w NATO: dowodził Korpusem Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania oraz był zastępcą naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie. O czym jest ta książka? 2017 wojna z Rosją to książka z gatunku polictical fiction

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

Jak być żoną żeglarza? - opowieść Krystyny Urbańczyk

KRYSTYNA URBAŃCZYK, „ŻONA SAMOTNEGO ŻEGLARZA”, WARSZAWA 1998, Kim jest Krystyna Urbańczyk? Jest żoną Andrzeja Urbańczyka, polskiego żeglarza urodzonego w 1936 roku, autora około 50 książek. Nie myślcie jednak, że to kobieta, która pełniła rolę żony swojego męża. Wręcz przeciwnie. W młodości była znaną koszykarką, kapitanem wicemistrza Polski „Spójnia”. Razem z mężem żeglowała po wielkich wodach, wspinała się, budowała domy, pisała artykuły do licznych pism. Człowiek – orkiestra. Z jej opowieści dowiadujemy się przede wszystkim jak silne emocje towarzyszą kobiecie, która dwa miesiące nie ma żadnego kontaktu z mężem. Nie wie, czy jeszcze żyje, czy już pochłonął go ocean. Jak trzeba mieć silny charakter, by mimo niepokoju stawić się do pracy. Niesamowite jest jak wiele człowiek może osiągnąć, jeśli tylko sobie postanowi, że coś zdobędzie. Jestem pełna podziwu dla jej hartu ducha, ale dla jej męża – Andrzeja Urbańczyka, którego biografia na Wikipedii prezentuje się ubogo