Przejdź do głównej zawartości

Czemu kobiecość jest taka ważna?


„BEZ MAKIJAŻU. PRAWDZIWE HISTORIE KOBIET”, WILLA SHALIT, JOANNA LAPRUS – MIKULSKA, WARSZAWA 2013

Czy zastanawiałyście/ liście się kiedyś czym jest KOBIECOŚĆ? Jak bardzo ważne jest zrozumienie tego terminu?

Słownik języka polskiego definiuje kobiecość jako: „ogół cech charakterystycznych dla kobiety”. 

A jak Wy rozumiecie to słowo? Z czym Wam się kojarzy? Dla mnie kobiecość to zadbane włosy, uśmiech i delikatność. Bycie subtelną i empatyczną.

Ale przecież każda kobieta jest inna i o tym właśnie jest ta książka.

Uważam, że to książka, którą matki mogą dać w prezencie swoim córkom i razem z nimi czytać. Nie zawsze kobiety mogły robić to, co teraz i postępować tak jak chcą. Ale nie ulegajmy złudzeniu, że teraz nastała era kobiet i nie czyhają na nas pułapki i ograniczenia. Zauważyłam, że owszem kobiety mogą się realizować zawodowo, ale jednocześnie oczekuje się od nich, że będą wzorowo zajmowały się domem, dziećmi i nigdy nie zabraknie im energii.

Kobiety teraz są szczególnie narażone na przerost ambicji. I o ile dzięki skutecznemu zarządzaniu czasem wiele rzeczy można pogodzić, to bycie idealną w każdej dziedzinie nie jest możliwe, a już na pewno nie jest zdrowe.

Ponadto jak zauważyła Kate Winslet w swoim eseju – dążymy do dorównania kanonom urody prezentowanym na okładkach czasopism czy w telewizji, ale nie zdajemy sobie sprawy albo nie chcemy dopuścić tego do swojej świadomości, że za wygląd tych modelek i aktorek odpowiada sztab fryzjerów i stylistów a także fotograf i oświetleniowiec. Dążymy do czegoś, co nie istnieje. Oczywiście należy dbać o siebie, dzięki temu zyskujemy pewność siebie i dobre samopoczucie, ale nie próbujmy się do kogoś upodobnić.

Kobiecość według wszystkich kobiet, które się wypowiedziały w tej książce pochodzi z naszego wnętrza – jest to suma wydarzeń, która nas ukształtowała i są to pewne cechy, które różnią nas od mężczyzn, nawet jeśli tego nie chcemy…

Najbardziej podobały mi się fragmenty dotyczące Kate Winslet i Julii Stiles (obie są aktorkami).

Ich wypowiedzi pokazują, że nie każda gwiazda Hollywood skupia się tylko na zewnętrznym aspekcie gry aktorskiej. I że otrzymały od swoich rodziców nie tylko wykształcenie czy jakieś dary materialne, ale przede wszystkim dar spędzania czasu razem.

Niektóre wypowiedzi/wywiady są krótsze, inne dłuższe, ale z każdego wyłania się obraz, czasami bardzo głęboki. 

Gorąco polecam!







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„2017 wojna z Rosją”

Źródło grafiki: https://www.rebis.com.pl/imageshandler/22885/miniature/?ts=385370 RICHARD SHIRREFF, „2017 WOJNA Z ROSJĄ”, PRZEŁOŻYŁ RADOSŁAW KOT, POZNAŃ 2016 W dzisiejszej recenzji proponuję lekturę skierowaną do obydwu płci. Książkę wypożyczyłam z biblioteki i szczerze powiem, że bardzo mnie wciągnęła. Oczywiście nie jest idealna – Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zostały ukazane jako wybawcy świata, choć Autor nie szczędzi krytyki skierowanej do brytyjskich polityków i dowódców. „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się Tobą” (Lew Trocki) Kim jest Autor? Richard Shirreff to były żołnierz wojsk lądowych, doświadczony dowódca, Brytyjczyk urodzony w Kenii, dowódca i generał. Dwa lata sprawował wysokie stanowiska w NATO: dowodził Korpusem Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania oraz był zastępcą naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie. O czym jest ta książka? 2017 wojna z Rosją to książka z gatunku polictical fiction

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

Maria Czubaszek, „Dzień dobry, jestem z Kobry"

MARIA CZUBASZEK, „DZIEŃ DOBRY, JESTEM Z KOBRY, CZYLI JAK STRACIĆ PRZYJACIÓŁ  W PÓŁ MINUTY I INNE ANTYPORADY”, WARSZAWA 2015 Ciężko pisze się recenzję książki, której Autorka niedawno zmarła. W 2016 roku Pani Maria Czubaszek zmarła w wieku 76 lat. Pochowana została w Warszawie. Maria Czubaszek miała niesłychane poczucie humoru. Czytając tę książkę kilka razy śmiałam się na głos. Jednakże nie zgadzam się z nią w wielu kwestiach światopoglądowych i etycznych. Nie mniej trzeba przyznać, że jej talent satyryczny był wielki. Pani Maria, szczera aż do bólu w swoich opowieściach, jest zabawna, ale w jej słowach można odnaleźć cień jakiegoś zgorzknienia. Przyznaje się do tego, że jej ulubionym sposobem spędzania czasu jest palenie papierosów, że odżywia się źle i nieregularnie, nie lubi sportu i brzydzi ją wszystko, co zdrowe. W dzisiejszych czasach, nastawionych aż do przesady na promocję zdrowego stylu życia takie słowa nie tylko szokują, ale wydaje się, aż niewiarygodne, że