Przejdź do głównej zawartości

Czemu kobiecość jest taka ważna?


„BEZ MAKIJAŻU. PRAWDZIWE HISTORIE KOBIET”, WILLA SHALIT, JOANNA LAPRUS – MIKULSKA, WARSZAWA 2013

Czy zastanawiałyście/ liście się kiedyś czym jest KOBIECOŚĆ? Jak bardzo ważne jest zrozumienie tego terminu?

Słownik języka polskiego definiuje kobiecość jako: „ogół cech charakterystycznych dla kobiety”. 

A jak Wy rozumiecie to słowo? Z czym Wam się kojarzy? Dla mnie kobiecość to zadbane włosy, uśmiech i delikatność. Bycie subtelną i empatyczną.

Ale przecież każda kobieta jest inna i o tym właśnie jest ta książka.

Uważam, że to książka, którą matki mogą dać w prezencie swoim córkom i razem z nimi czytać. Nie zawsze kobiety mogły robić to, co teraz i postępować tak jak chcą. Ale nie ulegajmy złudzeniu, że teraz nastała era kobiet i nie czyhają na nas pułapki i ograniczenia. Zauważyłam, że owszem kobiety mogą się realizować zawodowo, ale jednocześnie oczekuje się od nich, że będą wzorowo zajmowały się domem, dziećmi i nigdy nie zabraknie im energii.

Kobiety teraz są szczególnie narażone na przerost ambicji. I o ile dzięki skutecznemu zarządzaniu czasem wiele rzeczy można pogodzić, to bycie idealną w każdej dziedzinie nie jest możliwe, a już na pewno nie jest zdrowe.

Ponadto jak zauważyła Kate Winslet w swoim eseju – dążymy do dorównania kanonom urody prezentowanym na okładkach czasopism czy w telewizji, ale nie zdajemy sobie sprawy albo nie chcemy dopuścić tego do swojej świadomości, że za wygląd tych modelek i aktorek odpowiada sztab fryzjerów i stylistów a także fotograf i oświetleniowiec. Dążymy do czegoś, co nie istnieje. Oczywiście należy dbać o siebie, dzięki temu zyskujemy pewność siebie i dobre samopoczucie, ale nie próbujmy się do kogoś upodobnić.

Kobiecość według wszystkich kobiet, które się wypowiedziały w tej książce pochodzi z naszego wnętrza – jest to suma wydarzeń, która nas ukształtowała i są to pewne cechy, które różnią nas od mężczyzn, nawet jeśli tego nie chcemy…

Najbardziej podobały mi się fragmenty dotyczące Kate Winslet i Julii Stiles (obie są aktorkami).

Ich wypowiedzi pokazują, że nie każda gwiazda Hollywood skupia się tylko na zewnętrznym aspekcie gry aktorskiej. I że otrzymały od swoich rodziców nie tylko wykształcenie czy jakieś dary materialne, ale przede wszystkim dar spędzania czasu razem.

Niektóre wypowiedzi/wywiady są krótsze, inne dłuższe, ale z każdego wyłania się obraz, czasami bardzo głęboki. 

Gorąco polecam!Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rebecca Eckler, „Wpadka. Wyznania współczesnej przyszłej matki”,

REBECCA ECKLER, „WPADKA. WYZNANIA WSPÓŁCZESNEJ PRZYSZŁEJ MATKI”, PRZEKŁAD EWA HELIŃSKA, POZNAŃ 2009
Uczciwie powiem, że miałam dwa podejścia do tej książki, ponieważ za pierwszym, kiedy próbowałam ją czytać nie była ani śmieszna, ani pouczająca. Kiedy przebrnęłam z trudem przez jedną trzecią książki, zaczęło robić się o wiele zabawniej. Pojawił się cięty język i śmieszne opisy ciążowych dolegliwości. Jednakże nadal uważam, że pochlebne recenzje tego „ciążowego dziennika” są napisane na wyrost.
Uważam że to bardziej opis tego, jak NIE NALEŻY zachowywać się w trakcie ciąży –popalanie papierosów, kiedy ktoś nosi w sobie nowe życie kojarzy mi się z patologią, a nie z wykształconą współczesną kobietą. Niestety nie uważam, żeby popijanie wina albo inne tego typy wybryki były zabawne, raczej grożą powikłaniami.
Dodatkowo irytujące były ciągłe opisy martwienia się o wagę i obsesyjne wręcz kontrolowanie przybywających kilogramów, przy jednoczesnym odżywianiu się w popularnym fast foodzie. Jeśli C…

Podsumowanie miesiąca – czerwiec 2018

Jak minął mi czerwiec?
Zdecydowanie zbyt szybko. Był to czas podsumowań i podejmowania nowych wyzwań. Efekty uważam za sukces. Niestety jak to zwykle bywa nie można mieć wszystkiego, przynajmniej w jednym czasie i blog trochę ucierpiał…
Czerwiec był dla mnie wyjątkowo miłym miesiącem, ponieważ gościłam swoich rodziców, którzy mieszkają dość daleko. Spędziliśmy miły i obfitujący w wydarzenia tydzień. Za najmilsze wspomnienie uważam pójście z mamą do Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, na przedstawienie dla dorosłych „Tłumacz snów” (na podstawie „Snu nocy letniej” Williama Szekspira).
Odkryliśmy również piękny zakątek – kąpielisko Dziewoklicz położone na prawym brzegu Odry. Naprawdę wspaniałe miejsce idealne do wypoczynku latem. Można dojechać tam samochodem (jest duży bezpłatny parking) albo autobusem miejskim linii 61.
Podjęłam się również eksperymentu kulinarnego – upiekłam chleb z kaszy gryczanej według przepisu Ani Lewandowskiej. Niestety wypiek nie do końca mi się udał, ponieważ chleb…

Katarzyna Olubińska, „Bóg w wielkim mieście”, Kraków 2017

KATARZYNA OLUBIŃSKA, „BÓG W WIELKIM MIEŚCIE”, KRAKÓW 2017
Autorką książki jest dziennikarka, która przez wiele lat robiła karierę w mediach. Jednakże sukcesy zawodowe nie przyniosły jej takiej satysfakcji, jakiej oczekiwała. Mimo dobrych zarobków, pięknych ubrań, awansów, nadal czuła, że czegoś jej brakuje…
Zaczęła pisać blog zatytułowany „Bóg w wielkim mieście”, na którym umieszczała wywiady z różnymi osobami na temat religii i sposobu na życie. Często były to intymne rozmowy, poruszające kwestie dzieciństwa, kryzysów wiary czy trudnych życiowych wydarzeń. W pewnym momencie materiału znalazło się na tyle dużo, że naturalnym, kolejnym krokiem było wydanie książki.
Plusy tej książki:
„Bóg w wielkim mieście” z pewnością może być inspiracją dla osób, które poszukują swojej drogi, swojego celu albo odczuwają wewnętrzną pustkę. Po przeczytaniu tylu historii można naprawdę uwierzyć, że w naszym życiu zdarzy się o wiele więcej dobrego, gdy zaprosimy do niego Boga.
Autorka cały czas wspomina, że c…