piątek, 24 lipca 2015

Czemu kobiecość jest taka ważna?


„BEZ MAKIJAŻU. PRAWDZIWE HISTORIE KOBIET”, WILLA SHALIT, JOANNA LAPRUS – MIKULSKA, WARSZAWA 2013

Czy zastanawiałyście/ liście się kiedyś czym jest KOBIECOŚĆ? Jak bardzo ważne jest zrozumienie tego terminu?

Słownik języka polskiego definiuje kobiecość jako: „ogół cech charakterystycznych dla kobiety”. 

A jak Wy rozumiecie to słowo? Z czym Wam się kojarzy? Dla mnie kobiecość to zadbane włosy, uśmiech i delikatność. Bycie subtelną i empatyczną.

Ale przecież każda kobieta jest inna i o tym właśnie jest ta książka.

Uważam, że to książka, którą matki mogą dać w prezencie swoim córkom i razem z nimi czytać. Nie zawsze kobiety mogły robić to, co teraz i postępować tak jak chcą. Ale nie ulegajmy złudzeniu, że teraz nastała era kobiet i nie czyhają na nas pułapki i ograniczenia. Zauważyłam, że owszem kobiety mogą się realizować zawodowo, ale jednocześnie oczekuje się od nich, że będą wzorowo zajmowały się domem, dziećmi i nigdy nie zabraknie im energii.

Kobiety teraz są szczególnie narażone na przerost ambicji. I o ile dzięki skutecznemu zarządzaniu czasem wiele rzeczy można pogodzić, to bycie idealną w każdej dziedzinie nie jest możliwe, a już na pewno nie jest zdrowe.

Ponadto jak zauważyła Kate Winslet w swoim eseju – dążymy do dorównania kanonom urody prezentowanym na okładkach czasopism czy w telewizji, ale nie zdajemy sobie sprawy albo nie chcemy dopuścić tego do swojej świadomości, że za wygląd tych modelek i aktorek odpowiada sztab fryzjerów i stylistów a także fotograf i oświetleniowiec. Dążymy do czegoś, co nie istnieje. Oczywiście należy dbać o siebie, dzięki temu zyskujemy pewność siebie i dobre samopoczucie, ale nie próbujmy się do kogoś upodobnić.

Kobiecość według wszystkich kobiet, które się wypowiedziały w tej książce pochodzi z naszego wnętrza – jest to suma wydarzeń, która nas ukształtowała i są to pewne cechy, które różnią nas od mężczyzn, nawet jeśli tego nie chcemy…

Najbardziej podobały mi się fragmenty dotyczące Kate Winslet i Julii Stiles (obie są aktorkami).

Ich wypowiedzi pokazują, że nie każda gwiazda Hollywood skupia się tylko na zewnętrznym aspekcie gry aktorskiej. I że otrzymały od swoich rodziców nie tylko wykształcenie czy jakieś dary materialne, ale przede wszystkim dar spędzania czasu razem.

Niektóre wypowiedzi/wywiady są krótsze, inne dłuższe, ale z każdego wyłania się obraz, czasami bardzo głęboki. 

Gorąco polecam!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz