Przejdź do głównej zawartości

Co wiecie o IKEA?


„HISTORIA IKEA, INGVAR KAMPRAD ROZMAWIA Z BERTILEM TOREKULLEM, PRZEŁOŻYŁ TOMASZ MANICKI, KRAKÓW 2005,

Czy wiedzieliście o mocnym związku szwedzkiej IKEA i Polski? Czy zastanawialiście się kiedyś jak zbudować globalną firmę? Czy interesuje Was jak żyje pomysłodawca mebli, które prawdopodobnie macie w domu?

Ta książka to niesamowita podróż od początków IKEA (kiedy nazwa była jeszcze inna i firma składała się z jednej osoby) do XXI wieku, w którym dokonuje się powolna ekspansja kolejnych kontynentów.

W czym tkwi wyjątkowość tej firmy? Dlaczego przetrwała ponad 60 lat i nadal się rozwija? Ja jest zarządzana?

W książce znajdziecie odpowiedzi na wszystkie te pytania. Ponadto Kamprad wyjaśnia swoje powiązania z ruchem nazistowskim i nazywa to błędem młodości. Oczywiście prasa cały czas podejrzewa, iż rozwój imperium IKEA mógł być wspierany przez nazistów, a jak odpowiada na te zarzuty Ingvar Kamprad – dowiedzcie się czytając ten ciekawy wywiad.

Z wywiadu wyłania się obraz człowieka oszczędnego o biznesowym podejściu do życia, ale nastawionego na świadomy rozwój a nie szaleńczą pogoń za pieniędzmi. Widać również ogromne, niesłabnące zaangażowanie w rozwój i zarządzanie firmy, graniczące z pracoholizmem i chęcią kontrolowania wszystkiego.

Kamprad traktuje IKEA jak swoje dziecko – trudno się temu dziwić, ale sam przyznaje, że zaniedbał swoich synów przez pracę. Za to teraz stara się wynagrodzić im dzieciństwo przygotowując ich do objęcia władzy w imperium mebli.

Co jeszcze jest warte podkreślenia – IKEA nie jest notowana na giełdzie. Dlaczego? Z powodu chęci założyciela do niezależności finansowej, która jest możliwa tylko w taki sposób.

IKEA ma swoją misję i jest to założenie godne pochwały – sprawić, by jak najwięcej ludzi mogło ładnie i wygodnie mieszkać. Zapewnić pracownikom dobre warunki i możliwość rozwoju. Ile w tym jest prawdy a ile marketingowej gadki? Trudno powiedzieć, ale Kamprad skupia wokół siebie od wielu lat tych samych ludzi. Choć z wywiadu wynika, że jest człowiekiem, który zawsze chce mieć ostatnie zdanie, to przyjaciele i współpracownicy nie porzucają go.

Podsumowanie

Książka jest uzupełniona o kilka archiwalnych zdjęć (m.in. dziadków Kamprada) i Testament sprzedawcy mebli, który jest swoistą instrukcją i przewodnikiem dla każdego kierownika sklepu IKEA, obojętnie czy sklep znajduje się w Szwecji, w Polsce czy w Chinach.


Zapraszam do lektury!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„2017 wojna z Rosją”

Źródło grafiki: https://www.rebis.com.pl/imageshandler/22885/miniature/?ts=385370 RICHARD SHIRREFF, „2017 WOJNA Z ROSJĄ”, PRZEŁOŻYŁ RADOSŁAW KOT, POZNAŃ 2016 W dzisiejszej recenzji proponuję lekturę skierowaną do obydwu płci. Książkę wypożyczyłam z biblioteki i szczerze powiem, że bardzo mnie wciągnęła. Oczywiście nie jest idealna – Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zostały ukazane jako wybawcy świata, choć Autor nie szczędzi krytyki skierowanej do brytyjskich polityków i dowódców. „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się Tobą” (Lew Trocki) Kim jest Autor? Richard Shirreff to były żołnierz wojsk lądowych, doświadczony dowódca, Brytyjczyk urodzony w Kenii, dowódca i generał. Dwa lata sprawował wysokie stanowiska w NATO: dowodził Korpusem Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania oraz był zastępcą naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie. O czym jest ta książka? 2017 wojna z Rosją to książka z gatunku polictical fiction

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

„Jedyny łatwy dzień był wczoraj” – filozofia Navy Seals.

„NIEŁATWY DZIEŃ”, MARK OWEN, PRZEŁOŻYŁ ŁUKASZ MAŁECKI, 2013 „Jedyny łatwy dzień był wczoraj” – filozofia Navy Seals. Przyznam szczerze, że przeczytałam tą książkę z prawdziwym zainteresowaniem. Jest to relacja komandosa (napisana pod pseudonimem) o działaniach, które doprowadziły do śmierci Osamy bin Ladena. Książkę poprzedza krótki prolog, który wzbudza ciekawość u czytelnika. Dalej w rozdziałach Autor pisze o swojej młodości i o tym jak doszło do tego, że stał się członkiem elitarnej jednostki. Książka przedstawia relację z życia komandosa, które polega na wielomiesięcznych rozłąkach z rodziną, tajemnicach i wyczerpujących treningach. Na przykładzie tej relacji można zrozumieć psychikę żołnierzy – co pcha ich w niebezpieczeństwo? Dlaczego wszystko poświęcają dla pracy? Co ich motywuje? Oczywiście miłośnicy wojska znajdą tam również fragmenty dotyczące broni, treningów i taktyki. Sama relacja zabicia bin Ladena jest szczegółowo opisana (począwszy od rozbicia s