poniedziałek, 8 czerwca 2015

Co wiecie o IKEA?


„HISTORIA IKEA, INGVAR KAMPRAD ROZMAWIA Z BERTILEM TOREKULLEM, PRZEŁOŻYŁ TOMASZ MANICKI, KRAKÓW 2005,

Czy wiedzieliście o mocnym związku szwedzkiej IKEA i Polski? Czy zastanawialiście się kiedyś jak zbudować globalną firmę? Czy interesuje Was jak żyje pomysłodawca mebli, które prawdopodobnie macie w domu?

Ta książka to niesamowita podróż od początków IKEA (kiedy nazwa była jeszcze inna i firma składała się z jednej osoby) do XXI wieku, w którym dokonuje się powolna ekspansja kolejnych kontynentów.

W czym tkwi wyjątkowość tej firmy? Dlaczego przetrwała ponad 60 lat i nadal się rozwija? Ja jest zarządzana?

W książce znajdziecie odpowiedzi na wszystkie te pytania. Ponadto Kamprad wyjaśnia swoje powiązania z ruchem nazistowskim i nazywa to błędem młodości. Oczywiście prasa cały czas podejrzewa, iż rozwój imperium IKEA mógł być wspierany przez nazistów, a jak odpowiada na te zarzuty Ingvar Kamprad – dowiedzcie się czytając ten ciekawy wywiad.

Z wywiadu wyłania się obraz człowieka oszczędnego o biznesowym podejściu do życia, ale nastawionego na świadomy rozwój a nie szaleńczą pogoń za pieniędzmi. Widać również ogromne, niesłabnące zaangażowanie w rozwój i zarządzanie firmy, graniczące z pracoholizmem i chęcią kontrolowania wszystkiego.

Kamprad traktuje IKEA jak swoje dziecko – trudno się temu dziwić, ale sam przyznaje, że zaniedbał swoich synów przez pracę. Za to teraz stara się wynagrodzić im dzieciństwo przygotowując ich do objęcia władzy w imperium mebli.

Co jeszcze jest warte podkreślenia – IKEA nie jest notowana na giełdzie. Dlaczego? Z powodu chęci założyciela do niezależności finansowej, która jest możliwa tylko w taki sposób.

IKEA ma swoją misję i jest to założenie godne pochwały – sprawić, by jak najwięcej ludzi mogło ładnie i wygodnie mieszkać. Zapewnić pracownikom dobre warunki i możliwość rozwoju. Ile w tym jest prawdy a ile marketingowej gadki? Trudno powiedzieć, ale Kamprad skupia wokół siebie od wielu lat tych samych ludzi. Choć z wywiadu wynika, że jest człowiekiem, który zawsze chce mieć ostatnie zdanie, to przyjaciele i współpracownicy nie porzucają go.

Podsumowanie

Książka jest uzupełniona o kilka archiwalnych zdjęć (m.in. dziadków Kamprada) i Testament sprzedawcy mebli, który jest swoistą instrukcją i przewodnikiem dla każdego kierownika sklepu IKEA, obojętnie czy sklep znajduje się w Szwecji, w Polsce czy w Chinach.


Zapraszam do lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz