Przejdź do głównej zawartości

Co wiecie o IKEA?


„HISTORIA IKEA, INGVAR KAMPRAD ROZMAWIA Z BERTILEM TOREKULLEM, PRZEŁOŻYŁ TOMASZ MANICKI, KRAKÓW 2005,

Czy wiedzieliście o mocnym związku szwedzkiej IKEA i Polski? Czy zastanawialiście się kiedyś jak zbudować globalną firmę? Czy interesuje Was jak żyje pomysłodawca mebli, które prawdopodobnie macie w domu?

Ta książka to niesamowita podróż od początków IKEA (kiedy nazwa była jeszcze inna i firma składała się z jednej osoby) do XXI wieku, w którym dokonuje się powolna ekspansja kolejnych kontynentów.

W czym tkwi wyjątkowość tej firmy? Dlaczego przetrwała ponad 60 lat i nadal się rozwija? Ja jest zarządzana?

W książce znajdziecie odpowiedzi na wszystkie te pytania. Ponadto Kamprad wyjaśnia swoje powiązania z ruchem nazistowskim i nazywa to błędem młodości. Oczywiście prasa cały czas podejrzewa, iż rozwój imperium IKEA mógł być wspierany przez nazistów, a jak odpowiada na te zarzuty Ingvar Kamprad – dowiedzcie się czytając ten ciekawy wywiad.

Z wywiadu wyłania się obraz człowieka oszczędnego o biznesowym podejściu do życia, ale nastawionego na świadomy rozwój a nie szaleńczą pogoń za pieniędzmi. Widać również ogromne, niesłabnące zaangażowanie w rozwój i zarządzanie firmy, graniczące z pracoholizmem i chęcią kontrolowania wszystkiego.

Kamprad traktuje IKEA jak swoje dziecko – trudno się temu dziwić, ale sam przyznaje, że zaniedbał swoich synów przez pracę. Za to teraz stara się wynagrodzić im dzieciństwo przygotowując ich do objęcia władzy w imperium mebli.

Co jeszcze jest warte podkreślenia – IKEA nie jest notowana na giełdzie. Dlaczego? Z powodu chęci założyciela do niezależności finansowej, która jest możliwa tylko w taki sposób.

IKEA ma swoją misję i jest to założenie godne pochwały – sprawić, by jak najwięcej ludzi mogło ładnie i wygodnie mieszkać. Zapewnić pracownikom dobre warunki i możliwość rozwoju. Ile w tym jest prawdy a ile marketingowej gadki? Trudno powiedzieć, ale Kamprad skupia wokół siebie od wielu lat tych samych ludzi. Choć z wywiadu wynika, że jest człowiekiem, który zawsze chce mieć ostatnie zdanie, to przyjaciele i współpracownicy nie porzucają go.

Podsumowanie

Książka jest uzupełniona o kilka archiwalnych zdjęć (m.in. dziadków Kamprada) i Testament sprzedawcy mebli, który jest swoistą instrukcją i przewodnikiem dla każdego kierownika sklepu IKEA, obojętnie czy sklep znajduje się w Szwecji, w Polsce czy w Chinach.


Zapraszam do lektury!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rebecca Eckler, „Wpadka. Wyznania współczesnej przyszłej matki”,

REBECCA ECKLER, „WPADKA. WYZNANIA WSPÓŁCZESNEJ PRZYSZŁEJ MATKI”, PRZEKŁAD EWA HELIŃSKA, POZNAŃ 2009
Uczciwie powiem, że miałam dwa podejścia do tej książki, ponieważ za pierwszym, kiedy próbowałam ją czytać nie była ani śmieszna, ani pouczająca. Kiedy przebrnęłam z trudem przez jedną trzecią książki, zaczęło robić się o wiele zabawniej. Pojawił się cięty język i śmieszne opisy ciążowych dolegliwości. Jednakże nadal uważam, że pochlebne recenzje tego „ciążowego dziennika” są napisane na wyrost.
Uważam że to bardziej opis tego, jak NIE NALEŻY zachowywać się w trakcie ciąży –popalanie papierosów, kiedy ktoś nosi w sobie nowe życie kojarzy mi się z patologią, a nie z wykształconą współczesną kobietą. Niestety nie uważam, żeby popijanie wina albo inne tego typy wybryki były zabawne, raczej grożą powikłaniami.
Dodatkowo irytujące były ciągłe opisy martwienia się o wagę i obsesyjne wręcz kontrolowanie przybywających kilogramów, przy jednoczesnym odżywianiu się w popularnym fast foodzie. Jeśli C…

Podsumowanie miesiąca – czerwiec 2018

Jak minął mi czerwiec?
Zdecydowanie zbyt szybko. Był to czas podsumowań i podejmowania nowych wyzwań. Efekty uważam za sukces. Niestety jak to zwykle bywa nie można mieć wszystkiego, przynajmniej w jednym czasie i blog trochę ucierpiał…
Czerwiec był dla mnie wyjątkowo miłym miesiącem, ponieważ gościłam swoich rodziców, którzy mieszkają dość daleko. Spędziliśmy miły i obfitujący w wydarzenia tydzień. Za najmilsze wspomnienie uważam pójście z mamą do Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, na przedstawienie dla dorosłych „Tłumacz snów” (na podstawie „Snu nocy letniej” Williama Szekspira).
Odkryliśmy również piękny zakątek – kąpielisko Dziewoklicz położone na prawym brzegu Odry. Naprawdę wspaniałe miejsce idealne do wypoczynku latem. Można dojechać tam samochodem (jest duży bezpłatny parking) albo autobusem miejskim linii 61.
Podjęłam się również eksperymentu kulinarnego – upiekłam chleb z kaszy gryczanej według przepisu Ani Lewandowskiej. Niestety wypiek nie do końca mi się udał, ponieważ chleb…

Katarzyna Olubińska, „Bóg w wielkim mieście”, Kraków 2017

KATARZYNA OLUBIŃSKA, „BÓG W WIELKIM MIEŚCIE”, KRAKÓW 2017
Autorką książki jest dziennikarka, która przez wiele lat robiła karierę w mediach. Jednakże sukcesy zawodowe nie przyniosły jej takiej satysfakcji, jakiej oczekiwała. Mimo dobrych zarobków, pięknych ubrań, awansów, nadal czuła, że czegoś jej brakuje…
Zaczęła pisać blog zatytułowany „Bóg w wielkim mieście”, na którym umieszczała wywiady z różnymi osobami na temat religii i sposobu na życie. Często były to intymne rozmowy, poruszające kwestie dzieciństwa, kryzysów wiary czy trudnych życiowych wydarzeń. W pewnym momencie materiału znalazło się na tyle dużo, że naturalnym, kolejnym krokiem było wydanie książki.
Plusy tej książki:
„Bóg w wielkim mieście” z pewnością może być inspiracją dla osób, które poszukują swojej drogi, swojego celu albo odczuwają wewnętrzną pustkę. Po przeczytaniu tylu historii można naprawdę uwierzyć, że w naszym życiu zdarzy się o wiele więcej dobrego, gdy zaprosimy do niego Boga.
Autorka cały czas wspomina, że c…