Przejdź do głównej zawartości

Lista książek – związki


Książek o związkach jest bardzo wiele. Jedne są bardziej konkretne, innej mniej. Z przedstawionych poniżej  szczególnie polecam Wam trzy (na czerwono).  Jak dla mnie zawierają najwięcej interesujących wskazówek,  popartych badaniami lub doświadczeniem. Stosowanie złotych rad oczywiście nie jest przepisem na udany związek, ponieważ składa się na to szereg innych czynników, m. in. dojrzałość partnerów i odpowiednia komunikacja. Nikt nie przejrzy naszych myśli. Jednakże te książki moim zdaniem wyróżniają się tym, że doskonale tłumaczą podstawowe różnice w funkcjonowaniu męskiej i damskiej psychiki. Oczywiście nie można wszystkich sprowadzić do jednego schematu, ale zapewniam Was, że czytając poniższe pozycje nieraz pomyślicie: „Rety, tak naprawdę się dzieje!”.

Podsumowując: najlepszy związek to wcale nie ten pozbawiony kłótni, ale taki, w którym czujemy, że rosną nam skrzydła, czujemy się bezpiecznie (ale nie nudno) i wyrażamy swoje zdanie (szanując drugą stronę i nie próbując jej zmieniać).

Zapraszam do lektury:

 • „Dlaczego mężczyźni poślubiają zołzy”, Sherry Argow, Warszawa 2008, (206 stron),
 • „5 języków miłości”, Gary Chapman, Kraków 2014, (253 strony),
 • „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy”, Sherry Argov,
 • „Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach”, Paweł Droździak, Renata Mazurowska, Gliwice 2012, (254 strony)
 • „Chemia miłości, Leil Lowndes, Poznań 2014, (307 stron),
 • „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus”, John Gray,
 • „Nowe zasady małżeństwa. Co musisz wiedzieć, żeby wspomóc waszą miłość”, Terrence Real, Poznań 2008,
 • „9 małżeńskich porad, a każda warta milion dolarów”, Mark Gungor, 2014,
 • „Nowożeńcy. Instrukcja obsługi”, Caroline Tiger, 2014
 • „15 błędów, które zabijają związek”, John Aiken, 2012,
 • „Związkologia”, Ty Tashiro, 2014

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kate White, „Tajemnice kariery. 50 sekretów, które powinna znać każda kobieta sukcesu”

Kate White, „Tajemnice kariery. 50 sekretów, które powinna znać każda kobieta sukcesu”, Sopot 2016
Nie wiem dlaczego, ale lubię takie książki, choć niektóre porady są odrealnione
i na pewno bym ich nie zastosowała w swoim życiu.
Kim jest Autorka?
Napisała serię bestsellerów, w tym kilka kryminałów. Przez 14 lat była redaktor naczelną „Cosmopolitan”. Jej książki zostały wydane w 18 krajach świata. Mieszka w Stanach Zjednoczonych wraz z mężem i dziećmi.
O czym jest ta książka?
Na okładce wymieniono czego dowiemy się w trakcie lektury: jak określić swoje życiowe priorytety, jak zdobyć wymarzoną pracę i się w niej rozwijać, jak wykorzystywać swoje sukcesy i poprawiać swoje notowania u pracodawcy, jak znaleźć równowagę między pracą a życiem prywatnym?
Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza część nosi tytuł: „Sukces: jak go osiągnąć?”, druga mówi o tym jak wzmocnić i utrwalić swój sukces, a trzecia podpowiada jak się delektować swoimi osiągnięciami.
Jak to się ma do treści?
Faktycznie …

Beata Pawlikowska, „Życie jest wolnością. Autobiografia”

Beata Pawlikowska, „Życie jest wolnością. Autobiografia”, 2018
Rozdział pierwszy pt. „W magicznym świecie” jest formą wprowadzenia, w którym Autorka krótko opowiada o pracy w radiu, tej wyjątkowej chwili, kiedy jest na antenie i dzieli się swoimi myślami. Wspomina też o ciszy – dwie sekundy ciszy w radiu wydają się wiecznością.
Rozdział drugi pt. „Tygrys w cyrku” to przemyślenia na temat współczesnego życia. Autorka porównuje pracę w korporacji do tygrysa, który jest zwierzęciem cyrkowym i żyje jako więzień. Mimo że z łatwością mógłby uciec, ale nawet nie próbuje, bo jest wytresowany. Tak samo człowiek, który bezrefleksyjnie pracuje i poddaje się narzuconym schematom, jest w mentalnym zamknięciu, uwięzieniu.
W kolejnych rozdziałach Pani Pawlikowska opowiada o tym, jak została postawiona przed ultimatum dotyczącym jej programu. Pisze o dyskryminacji z powodu tego, że jej program się wyróżniał. Pisze o życiu w zgodzie ze sobą i podejmowaniu decyzji, które być może wydają się niezrozumiałe…

Malwina Bakalarz, „Jak zmieniłam życie w rok?”

Malwina Bakalarz, „Jak zmieniłam życie w rok?”, Warszawa 2018
O czym jest ta książka?
Książka jest podzielona na 3 części: ciało, duch i otoczenie.
W części na temat ciała Autorka zachęca do zmiany diety. Poleca dokładne przyjrzenie się produktom, które spożywamy. Nie zachęca do przejścia na wegetarianizm, ale zwraca uwagę, że mięso z supermarketów jest napakowane antybiotykami, które szkodzą człowiekowi. Autorka odsyła również do innych książek, które traktują typowo o żywieniu i o odkwaszaniu organizmu. Rozdział zawiera sporo oczywistości, odnoszę wrażenie, że jest napisany pobieżnie i trochę bez zastanowienia. Powiela powszechnie panujące opinie na temat ogólnym zaleceń, Autorka wymienia również niektóre „superfoods”, czyli pokarmy, które niedawno stały się bardzo popularne i rzekomo mają super właściwości. Po przeczytaniu tego rozdziału nie byłam zachwycona i nawet zastanawiałam się czy kontynuować lekturę.
Przypomina mi się również zdanie, które już wcześniej gdzieś słyszałam: „skor…