Przejdź do głównej zawartości

Ełk


„EŁK SPACEROWNIK PO NIEZWYKŁYM MIEŚCIE”, MICHAŁ OLSZEWSKI, RAFAŁ ŻYTYNIEC, EŁK 2012

Kilka wolnych dni spędzonych w domu rodzinnym pozwoliło mi nabrać nowej energii do działania. Przeglądając biblioteczkę siostry trafiłam na interesującą, szerzej nieznaną publikację. Jeśli ktoś z Was jeszcze nie słyszał o Ełku albo wręcz przeciwnie – mieszka w tym mieście lub okolicach z pewnością chętnie pozna zawiłe losy tego miasta.

Kilka lat mieszkałam w Ełku i chodziłam tam do szkoły, ale muszę przyznać, że o wielu faktach zaprezentowanych w publikacji nie wiedziałam lub miałam mgliste pojęcie. Skomplikowane losy miasta ukształtowały je takim jak jest teraz. Wiele kamienic lub innych budowli było świadkami historycznych wydarzeń – jakich i kiedy – dowiecie się po przeczytaniu książki J.  

Książka przedstawia historię miasta w sposób niezwykle ciekawy łącząc różne wątki. Omówionych jest 5 tras, którymi można podążać zwiedzając to średniej wielkości miasto. Poznajemy  nie tylko miejsca, ale też ludzi, którzy przyczynili się do rozbudowy Ełku. Dodano również dwa dodatkowe rozdziały: Białe plamy, czyli Ełk w Trzeciej Rzeszy oraz Ełk w oczach innych.

Wyraźnie jest też pokazane, że położenie miasta (dziś urokliwe i sprzyjające turystyce) kiedyś było przekleństwem, ponieważ miasto było kilkakrotnie niszczone.

Nie jest to tradycyjny przewodnik, choć znajdziemy tu informacje o zabytkach czy godzinach otwarcia. Wzbogacony o zdjęcia (przeważnie czarno – białe) i ryciny.


Zapraszam do lektury J.


Widok z mostu na Jeziorze Ełckim (w tle widać Wieżę Ciśnień, w której mieści się Muzeum Kropli Wody).


Widok na osiedle Baranki od strony promenady.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rebecca Eckler, „Wpadka. Wyznania współczesnej przyszłej matki”,

REBECCA ECKLER, „WPADKA. WYZNANIA WSPÓŁCZESNEJ PRZYSZŁEJ MATKI”, PRZEKŁAD EWA HELIŃSKA, POZNAŃ 2009
Uczciwie powiem, że miałam dwa podejścia do tej książki, ponieważ za pierwszym, kiedy próbowałam ją czytać nie była ani śmieszna, ani pouczająca. Kiedy przebrnęłam z trudem przez jedną trzecią książki, zaczęło robić się o wiele zabawniej. Pojawił się cięty język i śmieszne opisy ciążowych dolegliwości. Jednakże nadal uważam, że pochlebne recenzje tego „ciążowego dziennika” są napisane na wyrost.
Uważam że to bardziej opis tego, jak NIE NALEŻY zachowywać się w trakcie ciąży –popalanie papierosów, kiedy ktoś nosi w sobie nowe życie kojarzy mi się z patologią, a nie z wykształconą współczesną kobietą. Niestety nie uważam, żeby popijanie wina albo inne tego typy wybryki były zabawne, raczej grożą powikłaniami.
Dodatkowo irytujące były ciągłe opisy martwienia się o wagę i obsesyjne wręcz kontrolowanie przybywających kilogramów, przy jednoczesnym odżywianiu się w popularnym fast foodzie. Jeśli C…

Podsumowanie miesiąca – czerwiec 2018

Jak minął mi czerwiec?
Zdecydowanie zbyt szybko. Był to czas podsumowań i podejmowania nowych wyzwań. Efekty uważam za sukces. Niestety jak to zwykle bywa nie można mieć wszystkiego, przynajmniej w jednym czasie i blog trochę ucierpiał…
Czerwiec był dla mnie wyjątkowo miłym miesiącem, ponieważ gościłam swoich rodziców, którzy mieszkają dość daleko. Spędziliśmy miły i obfitujący w wydarzenia tydzień. Za najmilsze wspomnienie uważam pójście z mamą do Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, na przedstawienie dla dorosłych „Tłumacz snów” (na podstawie „Snu nocy letniej” Williama Szekspira).
Odkryliśmy również piękny zakątek – kąpielisko Dziewoklicz położone na prawym brzegu Odry. Naprawdę wspaniałe miejsce idealne do wypoczynku latem. Można dojechać tam samochodem (jest duży bezpłatny parking) albo autobusem miejskim linii 61.
Podjęłam się również eksperymentu kulinarnego – upiekłam chleb z kaszy gryczanej według przepisu Ani Lewandowskiej. Niestety wypiek nie do końca mi się udał, ponieważ chleb…

Aaron T. Beck, „Miłość nie wystarczy"

AARON T. BECK, „MIŁOŚĆ NIE WYSTARCZY. JAK ROZWIĄZYWAĆ NIEPOROZUMIENIA I KONFLIKTY MAŁŻEŃSKIE”, POZNAŃ 1996
Książkę pożyczyła mi koleżanka, która przerabiała ten materiał na zajęciach. Jestem jej ogromnie wdzięczna za podsunięcie tej rozwijającej lektury. Uważam, że każda para, która dba o swój związek powinna się zapoznać z tą książką. Oczywiście jestem realistką – nie każdy lubi czytać, nie każdy chce przeznaczać na to czas. Jednakże nawet jeśli Wasz partner/ partnerka sceptycznie podchodzi do tematu – przeczytajcie chociaż Wy J
O czym jest ta książka?
Komunikacja  w związku jest elementem często pomijanym, a to prowadzi do konfliktów. Ludzie różnią się między sobą i nieuchronnie pojawiają się sytuacje konfliktowe. Dr Aaron Beck, profesor psychiatrii w swoim podręczniku daje nam coś w rodzaju recepty na problemy. Podsuwa techniki i narzędzia, których możemy użyć, aby lepiej się komunikować. Książka zawiera mnóstwo zapisów z rozmów przeprowadzanych z konkretnymi parami. Każda z nich ma …