piątek, 13 marca 2015

Jak wykorzystać niesprzyjające okoliczności?


„ZAMIEŃ KRYZYS W ZYSK”, MACIEJ BENNEWICZ, WARSZAWA 2013,

Maciej Bennewicz jest coachem i socjologiem.

W swojej książce w krótkich i zwięzłych krokach pokazuje jak trudną sytuację wykorzystać w celu maksymalizacji zysku. Książka składa się z 5 części (Zamień kryzys w zysk, Co robić?, Szanse, Nagroda, Droga).

Autor zwraca uwagę, że nasze życie jest nieustanną podróżą, a wiele rzeczy ulega zmianie. Może nam się to kojarzyć z brakiem bezpieczeństwa, ale tak naprawdę jest okazją do odniesienia sukcesu. Im większy i straszniejszy wydaje nam się kryzys, tym większy może nastąpić po nim sukces.

Dodaje również, że to my sami ponosimy odpowiedzialność za swoje wybory i swoje życie. Od nas zależy reakcja na każdy rodzaj wydarzenia. Nikt nie może do niczego nas zmusić ani namówić. Tak samo tylko w naszym interesie leży poprawa naszej aktualnej sytuacji (tu od siebie dodam jeszcze, że bliscy często – ale nie zawsze – pełnią rolę wspierającą).

Przypomina, że życie jest nieodwracalne. Żadnego dnia nie da się odzyskać, a straconego czasu cofnąć. Dlatego zachęca, by planować, a następnie realizować. Tak naprawdę nasze możliwości są nieograniczone, a jedyne granice istnieją w naszej głowie. I zarówno w Polsce jak i na świecie żyją ludzie, którzy potwierdzają prawdziwość tego twierdzenia – patrz Jan Mela, zdobywca biegunów (północnego i południowego).

I na koniec pisarz podkreśla, że wszystko co robimy i każde doświadczenie, które zbieramy jest dla nas cenne. Tworzy to pewnego rodzaju mieszankę, która może zaprocentować, nawet najmniej niespodziewanym momencie, ale przede wszystkim świadczy o naszej wyjątkowości i niepowtarzalności.

Książka do czytania błyskawiczna, ale w swojej prostocie bardzo treściwa. Syntetyczne przedstawienie materiału bardzo przypadło mi do gustu, ponieważ dowiedziałam się tyle samo, co po przeczytaniu ok 200 stronicowej książki pisanej normalnej wielkości czcionką, a zajęło mi to dużo mniej czasu. A czas to przecież nasz najcenniejszy zasób, w dodatku ograniczony J. Miłej lektury!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz