Przejdź do głównej zawartości

Jak wykorzystać niesprzyjające okoliczności?


„ZAMIEŃ KRYZYS W ZYSK”, MACIEJ BENNEWICZ, WARSZAWA 2013,

Maciej Bennewicz jest coachem i socjologiem.

W swojej książce w krótkich i zwięzłych krokach pokazuje jak trudną sytuację wykorzystać w celu maksymalizacji zysku. Książka składa się z 5 części (Zamień kryzys w zysk, Co robić?, Szanse, Nagroda, Droga).

Autor zwraca uwagę, że nasze życie jest nieustanną podróżą, a wiele rzeczy ulega zmianie. Może nam się to kojarzyć z brakiem bezpieczeństwa, ale tak naprawdę jest okazją do odniesienia sukcesu. Im większy i straszniejszy wydaje nam się kryzys, tym większy może nastąpić po nim sukces.

Dodaje również, że to my sami ponosimy odpowiedzialność za swoje wybory i swoje życie. Od nas zależy reakcja na każdy rodzaj wydarzenia. Nikt nie może do niczego nas zmusić ani namówić. Tak samo tylko w naszym interesie leży poprawa naszej aktualnej sytuacji (tu od siebie dodam jeszcze, że bliscy często – ale nie zawsze – pełnią rolę wspierającą).

Przypomina, że życie jest nieodwracalne. Żadnego dnia nie da się odzyskać, a straconego czasu cofnąć. Dlatego zachęca, by planować, a następnie realizować. Tak naprawdę nasze możliwości są nieograniczone, a jedyne granice istnieją w naszej głowie. I zarówno w Polsce jak i na świecie żyją ludzie, którzy potwierdzają prawdziwość tego twierdzenia – patrz Jan Mela, zdobywca biegunów (północnego i południowego).

I na koniec pisarz podkreśla, że wszystko co robimy i każde doświadczenie, które zbieramy jest dla nas cenne. Tworzy to pewnego rodzaju mieszankę, która może zaprocentować, nawet najmniej niespodziewanym momencie, ale przede wszystkim świadczy o naszej wyjątkowości i niepowtarzalności.

Książka do czytania błyskawiczna, ale w swojej prostocie bardzo treściwa. Syntetyczne przedstawienie materiału bardzo przypadło mi do gustu, ponieważ dowiedziałam się tyle samo, co po przeczytaniu ok 200 stronicowej książki pisanej normalnej wielkości czcionką, a zajęło mi to dużo mniej czasu. A czas to przecież nasz najcenniejszy zasób, w dodatku ograniczony J. Miłej lektury!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rebecca Eckler, „Wpadka. Wyznania współczesnej przyszłej matki”,

REBECCA ECKLER, „WPADKA. WYZNANIA WSPÓŁCZESNEJ PRZYSZŁEJ MATKI”, PRZEKŁAD EWA HELIŃSKA, POZNAŃ 2009
Uczciwie powiem, że miałam dwa podejścia do tej książki, ponieważ za pierwszym, kiedy próbowałam ją czytać nie była ani śmieszna, ani pouczająca. Kiedy przebrnęłam z trudem przez jedną trzecią książki, zaczęło robić się o wiele zabawniej. Pojawił się cięty język i śmieszne opisy ciążowych dolegliwości. Jednakże nadal uważam, że pochlebne recenzje tego „ciążowego dziennika” są napisane na wyrost.
Uważam że to bardziej opis tego, jak NIE NALEŻY zachowywać się w trakcie ciąży –popalanie papierosów, kiedy ktoś nosi w sobie nowe życie kojarzy mi się z patologią, a nie z wykształconą współczesną kobietą. Niestety nie uważam, żeby popijanie wina albo inne tego typy wybryki były zabawne, raczej grożą powikłaniami.
Dodatkowo irytujące były ciągłe opisy martwienia się o wagę i obsesyjne wręcz kontrolowanie przybywających kilogramów, przy jednoczesnym odżywianiu się w popularnym fast foodzie. Jeśli C…

Podsumowanie miesiąca – czerwiec 2018

Jak minął mi czerwiec?
Zdecydowanie zbyt szybko. Był to czas podsumowań i podejmowania nowych wyzwań. Efekty uważam za sukces. Niestety jak to zwykle bywa nie można mieć wszystkiego, przynajmniej w jednym czasie i blog trochę ucierpiał…
Czerwiec był dla mnie wyjątkowo miłym miesiącem, ponieważ gościłam swoich rodziców, którzy mieszkają dość daleko. Spędziliśmy miły i obfitujący w wydarzenia tydzień. Za najmilsze wspomnienie uważam pójście z mamą do Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, na przedstawienie dla dorosłych „Tłumacz snów” (na podstawie „Snu nocy letniej” Williama Szekspira).
Odkryliśmy również piękny zakątek – kąpielisko Dziewoklicz położone na prawym brzegu Odry. Naprawdę wspaniałe miejsce idealne do wypoczynku latem. Można dojechać tam samochodem (jest duży bezpłatny parking) albo autobusem miejskim linii 61.
Podjęłam się również eksperymentu kulinarnego – upiekłam chleb z kaszy gryczanej według przepisu Ani Lewandowskiej. Niestety wypiek nie do końca mi się udał, ponieważ chleb…

Katarzyna Olubińska, „Bóg w wielkim mieście”, Kraków 2017

KATARZYNA OLUBIŃSKA, „BÓG W WIELKIM MIEŚCIE”, KRAKÓW 2017
Autorką książki jest dziennikarka, która przez wiele lat robiła karierę w mediach. Jednakże sukcesy zawodowe nie przyniosły jej takiej satysfakcji, jakiej oczekiwała. Mimo dobrych zarobków, pięknych ubrań, awansów, nadal czuła, że czegoś jej brakuje…
Zaczęła pisać blog zatytułowany „Bóg w wielkim mieście”, na którym umieszczała wywiady z różnymi osobami na temat religii i sposobu na życie. Często były to intymne rozmowy, poruszające kwestie dzieciństwa, kryzysów wiary czy trudnych życiowych wydarzeń. W pewnym momencie materiału znalazło się na tyle dużo, że naturalnym, kolejnym krokiem było wydanie książki.
Plusy tej książki:
„Bóg w wielkim mieście” z pewnością może być inspiracją dla osób, które poszukują swojej drogi, swojego celu albo odczuwają wewnętrzną pustkę. Po przeczytaniu tylu historii można naprawdę uwierzyć, że w naszym życiu zdarzy się o wiele więcej dobrego, gdy zaprosimy do niego Boga.
Autorka cały czas wspomina, że c…