poniedziałek, 16 lutego 2015

Lista książek – książki podróżnicze

To już drugi wpis z cyklu Lista książek. Mam nadzieję, że dzięki tej liście odnajdziecie interesujące książki, które urozmaicą Wasz wolny czas. 


 • „Perły Bałtyku. Przewodnik turystyczny po najpiękniejszych wyspach i miejscach wybrzeża Bałtyku”, Robert Szewczyk, Warszawa 2006, (368 stron).

„ W pracy nad książką kierowałem się dwoma zasadami: opisywałem nieznane lub mniej znane fragmenty wybrzeża, cały czas krocząc jedną nogą po lądzie, a drugą mocząc w wodzie. Dlatego czytelnik nie znajdzie w książce wielkich i wspaniałych stolic państw nadbałtyckich oraz miejsc o niezwykłych walorach, ale do których nie dociera już morska bryza”. („Perły Bałtyku. Przewodnik turystyczny po najpiękniejszych wyspach i miejscach wybrzeża Bałtyku”, Robert Szewczyk, Warszawa 2006, s. 5).

Bardzo zaciekawił mnie rozdział: Archipelag Moonsundzki Skrzydlate Wyspy: Sarema i Muhu. Wyspy te należą do Estonii. Dlaczego skrzydlate? Co najmniej z dwóch powodów: jest tam wiele wiatraków i są królestwem ptaków (s. 107).

Na stronach 275 – 288 opisano natomiast wyspę Wolin i jej atrakcje (np. Jezioro Turkusowe w Wapnicy – miałam przyjemność tam być – polecam).


Jezioro Turkusowe w Wapnicy

Warto również wspomnieć o organizowanym corocznie w Wolinie Festiwalu Wikingów.

Wspaniały przewodnik uzupełniony mnóstwem danych oraz inspirujących ciekawostek. Zawiera również odnośniki do stron internetowych, które zawierają dodatkowe informacje.
 • „Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia”, Marek Tomalik, Kraków 2011, (320 stron).

Australia to dziki kontynent stawiający przed każdym podróżnikiem nietypowe przeszkody. Czasem najlepsze przygotowanie nie pomoże uniknąć opresji. Również Marek Tomalik – dziennikarz prasowy i radiowy mimo kilku wypraw do Australii cały czas jest zaskakiwany przez ten kontynent i zauroczony pięknem tamtejszych krajobrazów.
„ W podróży czas naciąga się jak guma. W ciągu kilku tygodni dzieje się bardzo wiele , zmieniają się pejzaże, poznaję nowych ludzi, inne kultury. Zostaje wiele wspomnień.” („Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia”, Marek Tomalik, Kraków 2011, s. 13)
 • „Szlaki marzeń. Najpiękniejsze trasy podróżnicze świata”, Ulrike Schöber, Olsztyn 2012, (256 stron).

W pięknym albumowym wydaniu w twardej okładce Autor zabiera nas w podróż przez wszystkie kontynenty.

Najbardziej wpadł mi w oko szlak: „Ku islandzkim cudom natury”, obejmujący Reykjavik, Gejzer Strokkur, Wulkan Hekla, Landmannalaugar i Jökulsárlòn ( w tłumaczeniu laguna lodowcowa) (strony 10 -  11).

Drugi bajeczny niemiecki szlak alpejski obejmuje natomiast: Neuschwanstein, Wieskirche, Obermmergau, Zugspitze, Sylvenstein – Stausee, Aschau, Ramsau, Berchtesgaden, Klasztor św. Bartłomieja nad Jeziorem Królewskim (strony 34 – 39). Zdjęcia tych miejsc są tak malownicze, że wydają się być nierealne!

Na kontynencie azjatyckim na szczególną uwagę z mojej strony zasłużył szlak: „Podróż przez krainę tysiąca i jednej nocy” (strony 82 – 85) oraz „Na dachu świata” (strony 98 – 101).
 • „Wyspy greckie”, Wiesława Rusin, Bielsko – Biała 2008, (318 stron).
Fascynujący przewodnik po wyspach greckich. Do przeczytania nie tylko przed wyjazdem do tego pięknego kraju.
 • „Wakacje za pół ceny”, Anna Kłosowska, Warszawa 2010, (255 stron).
Fantastyczny poradnik jak obniżyć koszty podróżowania – wydany pod patronatem National Geographic.

Rozdziały:
 1. Planowanie podróży.
 2. Zniżki i promocje.
 3. Linie lotnicze, biura podróży, hotele, kraje, regiony.
 4. Środki transportu.
 5. Noclegi.
 6. Wyżywienie.
 7. Raje dla backpackersów.
 8. Kupowanie prezentów.
INNE WARTOŚCIOWE KSIĄŻKI PODRÓŻNICZE:
 1. „Toskania i Umbria. Przewodnik subiektywny”, Anna Maria Goławska, Grzegorz Lindenberg, Poznań 2013, (365 stron),
 2. „Japonia w sześciu smakach”, Anna Świątek, b. m. w. 2012, (281 stron),
 3. „Japonia. Cuda świata, Magdalena Patryas, Maciej Miłosz, Natalia Klorek, Warszawa 2008, (144 strony),
 4. „Sprzedaj lodówkę i jedź dookoła świata”, Kacper Godycki – Ćwirko, 2013, (240 stron),
 5. „Ameryka po kawałku”, Marek Wałkuski, 2014, (265 stron),
 6. „Kobieta na krańcu świata”, Martyna Wojciechowska, 2009, (352 strony),
 7. „Gringo wśród dzikich plemion”, Wojciech Cejrowski, Warszawa 2006, (260 stron),
 8. „Blondynka w Australii”, Beata Pawlikowska, 2011, (350 stron),
 9. „W 80 000 pytań dookoła świata”, Dennis Gastmann, tłumaczyła Małgorzata Mirońska, Warszawa 2012, (360 stron).
PODSUMOWANIE:

Nie są to oczywiście wszystkie książki podróżnicze godne polecenia, ale gdybym chciała wymienić te wszystkie przeczytane przeze mnie lub takie które zamierzam przeczytać, zabrakłoby mi całego tygodnia.

Zapoznanie się z tą listą z pewnością zarazi Was chęcią do odwiedzenia miejsc niekoniecznie dalekich. Sama idea podróżowania i poszukiwania wrażeń a także proces poznawania swojego wnętrza jest wspaniałą przygodą, do której zachęcam J.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz