Przejdź do głównej zawartości

Lista książek – książki podróżnicze

To już drugi wpis z cyklu Lista książek. Mam nadzieję, że dzięki tej liście odnajdziecie interesujące książki, które urozmaicą Wasz wolny czas. 


  • „Perły Bałtyku. Przewodnik turystyczny po najpiękniejszych wyspach i miejscach wybrzeża Bałtyku”, Robert Szewczyk, Warszawa 2006, (368 stron).

„ W pracy nad książką kierowałem się dwoma zasadami: opisywałem nieznane lub mniej znane fragmenty wybrzeża, cały czas krocząc jedną nogą po lądzie, a drugą mocząc w wodzie. Dlatego czytelnik nie znajdzie w książce wielkich i wspaniałych stolic państw nadbałtyckich oraz miejsc o niezwykłych walorach, ale do których nie dociera już morska bryza”. („Perły Bałtyku. Przewodnik turystyczny po najpiękniejszych wyspach i miejscach wybrzeża Bałtyku”, Robert Szewczyk, Warszawa 2006, s. 5).

Bardzo zaciekawił mnie rozdział: Archipelag Moonsundzki Skrzydlate Wyspy: Sarema i Muhu. Wyspy te należą do Estonii. Dlaczego skrzydlate? Co najmniej z dwóch powodów: jest tam wiele wiatraków i są królestwem ptaków (s. 107).

Na stronach 275 – 288 opisano natomiast wyspę Wolin i jej atrakcje (np. Jezioro Turkusowe w Wapnicy – miałam przyjemność tam być – polecam).


Jezioro Turkusowe w Wapnicy

Warto również wspomnieć o organizowanym corocznie w Wolinie Festiwalu Wikingów.

Wspaniały przewodnik uzupełniony mnóstwem danych oraz inspirujących ciekawostek. Zawiera również odnośniki do stron internetowych, które zawierają dodatkowe informacje.
  • „Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia”, Marek Tomalik, Kraków 2011, (320 stron).

Australia to dziki kontynent stawiający przed każdym podróżnikiem nietypowe przeszkody. Czasem najlepsze przygotowanie nie pomoże uniknąć opresji. Również Marek Tomalik – dziennikarz prasowy i radiowy mimo kilku wypraw do Australii cały czas jest zaskakiwany przez ten kontynent i zauroczony pięknem tamtejszych krajobrazów.
„ W podróży czas naciąga się jak guma. W ciągu kilku tygodni dzieje się bardzo wiele , zmieniają się pejzaże, poznaję nowych ludzi, inne kultury. Zostaje wiele wspomnień.” („Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia”, Marek Tomalik, Kraków 2011, s. 13)
  • „Szlaki marzeń. Najpiękniejsze trasy podróżnicze świata”, Ulrike Schöber, Olsztyn 2012, (256 stron).

W pięknym albumowym wydaniu w twardej okładce Autor zabiera nas w podróż przez wszystkie kontynenty.

Najbardziej wpadł mi w oko szlak: „Ku islandzkim cudom natury”, obejmujący Reykjavik, Gejzer Strokkur, Wulkan Hekla, Landmannalaugar i Jökulsárlòn ( w tłumaczeniu laguna lodowcowa) (strony 10 -  11).

Drugi bajeczny niemiecki szlak alpejski obejmuje natomiast: Neuschwanstein, Wieskirche, Obermmergau, Zugspitze, Sylvenstein – Stausee, Aschau, Ramsau, Berchtesgaden, Klasztor św. Bartłomieja nad Jeziorem Królewskim (strony 34 – 39). Zdjęcia tych miejsc są tak malownicze, że wydają się być nierealne!

Na kontynencie azjatyckim na szczególną uwagę z mojej strony zasłużył szlak: „Podróż przez krainę tysiąca i jednej nocy” (strony 82 – 85) oraz „Na dachu świata” (strony 98 – 101).
  • „Wyspy greckie”, Wiesława Rusin, Bielsko – Biała 2008, (318 stron).
Fascynujący przewodnik po wyspach greckich. Do przeczytania nie tylko przed wyjazdem do tego pięknego kraju.
  • „Wakacje za pół ceny”, Anna Kłosowska, Warszawa 2010, (255 stron).
Fantastyczny poradnik jak obniżyć koszty podróżowania – wydany pod patronatem National Geographic.

Rozdziały:
  1. Planowanie podróży.
  2. Zniżki i promocje.
  3. Linie lotnicze, biura podróży, hotele, kraje, regiony.
  4. Środki transportu.
  5. Noclegi.
  6. Wyżywienie.
  7. Raje dla backpackersów.
  8. Kupowanie prezentów.
INNE WARTOŚCIOWE KSIĄŻKI PODRÓŻNICZE:
  1. „Toskania i Umbria. Przewodnik subiektywny”, Anna Maria Goławska, Grzegorz Lindenberg, Poznań 2013, (365 stron),
  2. „Japonia w sześciu smakach”, Anna Świątek, b. m. w. 2012, (281 stron),
  3. „Japonia. Cuda świata, Magdalena Patryas, Maciej Miłosz, Natalia Klorek, Warszawa 2008, (144 strony),
  4. „Sprzedaj lodówkę i jedź dookoła świata”, Kacper Godycki – Ćwirko, 2013, (240 stron),
  5. „Ameryka po kawałku”, Marek Wałkuski, 2014, (265 stron),
  6. „Kobieta na krańcu świata”, Martyna Wojciechowska, 2009, (352 strony),
  7. „Gringo wśród dzikich plemion”, Wojciech Cejrowski, Warszawa 2006, (260 stron),
  8. „Blondynka w Australii”, Beata Pawlikowska, 2011, (350 stron),
  9. „W 80 000 pytań dookoła świata”, Dennis Gastmann, tłumaczyła Małgorzata Mirońska, Warszawa 2012, (360 stron).
PODSUMOWANIE:

Nie są to oczywiście wszystkie książki podróżnicze godne polecenia, ale gdybym chciała wymienić te wszystkie przeczytane przeze mnie lub takie które zamierzam przeczytać, zabrakłoby mi całego tygodnia.

Zapoznanie się z tą listą z pewnością zarazi Was chęcią do odwiedzenia miejsc niekoniecznie dalekich. Sama idea podróżowania i poszukiwania wrażeń a także proces poznawania swojego wnętrza jest wspaniałą przygodą, do której zachęcam J.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„2017 wojna z Rosją”

Źródło grafiki: https://www.rebis.com.pl/imageshandler/22885/miniature/?ts=385370 RICHARD SHIRREFF, „2017 WOJNA Z ROSJĄ”, PRZEŁOŻYŁ RADOSŁAW KOT, POZNAŃ 2016 W dzisiejszej recenzji proponuję lekturę skierowaną do obydwu płci. Książkę wypożyczyłam z biblioteki i szczerze powiem, że bardzo mnie wciągnęła. Oczywiście nie jest idealna – Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zostały ukazane jako wybawcy świata, choć Autor nie szczędzi krytyki skierowanej do brytyjskich polityków i dowódców. „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się Tobą” (Lew Trocki) Kim jest Autor? Richard Shirreff to były żołnierz wojsk lądowych, doświadczony dowódca, Brytyjczyk urodzony w Kenii, dowódca i generał. Dwa lata sprawował wysokie stanowiska w NATO: dowodził Korpusem Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania oraz był zastępcą naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie. O czym jest ta książka? 2017 wojna z Rosją to książka z gatunku polictical fiction

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

„Jedyny łatwy dzień był wczoraj” – filozofia Navy Seals.

„NIEŁATWY DZIEŃ”, MARK OWEN, PRZEŁOŻYŁ ŁUKASZ MAŁECKI, 2013 „Jedyny łatwy dzień był wczoraj” – filozofia Navy Seals. Przyznam szczerze, że przeczytałam tą książkę z prawdziwym zainteresowaniem. Jest to relacja komandosa (napisana pod pseudonimem) o działaniach, które doprowadziły do śmierci Osamy bin Ladena. Książkę poprzedza krótki prolog, który wzbudza ciekawość u czytelnika. Dalej w rozdziałach Autor pisze o swojej młodości i o tym jak doszło do tego, że stał się członkiem elitarnej jednostki. Książka przedstawia relację z życia komandosa, które polega na wielomiesięcznych rozłąkach z rodziną, tajemnicach i wyczerpujących treningach. Na przykładzie tej relacji można zrozumieć psychikę żołnierzy – co pcha ich w niebezpieczeństwo? Dlaczego wszystko poświęcają dla pracy? Co ich motywuje? Oczywiście miłośnicy wojska znajdą tam również fragmenty dotyczące broni, treningów i taktyki. Sama relacja zabicia bin Ladena jest szczegółowo opisana (począwszy od rozbicia s