Przejdź do głównej zawartości

Coś zimowego


„TRAFIONY, ZATOPIONY”, MELISSA HILL, PRZEŁOŻYŁA BOŻENA KUCHARUK, WARSZAWA 2014,

Styczeń to okres bardzo pracowity dla studentów – zaliczenia i sesja odbiły się na moim blogu. Ale wkrótce koniec tego zamieszania i znów pojawi się więcej wpisów. Mam nadzieję, że nadal jesteście ze mną i odbędziemy dalszą podróż w świat czytelnictwa J.

Ta książka jest idealna dla miłośniczek literatury! Główna bohaterka jest kierowniczką uroczej księgarni w Nowym Jorku. Kocha swoją pracę i choć ciotka próbuje przekonać ją do życia na poziomie, to ona pozostaje w świecie książek. Częściowo to właśnie miłość do czytania doprowadza Darcy do niezwykłej sytuacji. Przez przypadek (i nieuwagę) Darcy jadąc na rowerze do pracy potrąca mężczyznę. Nieprzytomny poszkodowany zostaje odwieziony do szpitala, ale jego pies znajduje tymczasowe schronienie u zmartwionej Darcy.

Nie jest to koniec historii. Mężczyzna wskutek stresu związanego z wypadkiem traci pamięć. Z powodu poczucia winy urocza i dobroduszna dziewcztna pomaga mu w jej odzyskaniu. Kim okaże się Aidan Harris? Niestety grzebanie w czyimś życiu i rekonstruowanie powiązań rodzinnych nie jest rzeczą łatwą i prowadzi do wielu pomyłek.

Prawie każdy rozdział ( a jest ich 44) zaczyna się interesującym cytatem – prawdziwa inspiracja!

Cytaty:

„Przeznaczenie spotykamy często na ścieżkach, które wybieramy, aby przed nim ujść.” Jean de La Fontaine, (s. 50).

„To,  co jest za nami, i to, co jest przed nami, ma drobne znaczenie w porównaniu z tym, co jest w nas.” Ralph Waldo Emerson, (s.64).

I ostatni, który spodobał mi się najbardziej:

„Pamięć człowieka jest jego prywatną literaturą.” Aldous Huxley, (s. 104).

Życzę wszystkim czytelnikom i czytelniczkom mojego bloga, by ich „prywatna literatura” była wspanialsza niż wszystkie książki, które do tej pory przeczytaliście i kiedykolwiek przeczytacie. Niech życie będzie dla Was wspaniałą przygodą i korzystajcie najlepiej jak umiecie ze swoich talentów. Kochajcie bliskich i nie bójcie się okazywać im dobroci i czułości J.

Podsumowanie:

Szalenie zabawna opowieść, zawierająca interesujące zwroty akcji. Autorka napisała to z sercem i naprawdę jest to dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Miłość do czytelnictwa bije z każdej strony tej książki. Idealna na zimowe wieczory – akcja rozgrywa się tuż przed  Bożym Narodzeniem. Przeczytałam jednym tchem!Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kate White, „Tajemnice kariery. 50 sekretów, które powinna znać każda kobieta sukcesu”

Kate White, „Tajemnice kariery. 50 sekretów, które powinna znać każda kobieta sukcesu”, Sopot 2016
Nie wiem dlaczego, ale lubię takie książki, choć niektóre porady są odrealnione
i na pewno bym ich nie zastosowała w swoim życiu.
Kim jest Autorka?
Napisała serię bestsellerów, w tym kilka kryminałów. Przez 14 lat była redaktor naczelną „Cosmopolitan”. Jej książki zostały wydane w 18 krajach świata. Mieszka w Stanach Zjednoczonych wraz z mężem i dziećmi.
O czym jest ta książka?
Na okładce wymieniono czego dowiemy się w trakcie lektury: jak określić swoje życiowe priorytety, jak zdobyć wymarzoną pracę i się w niej rozwijać, jak wykorzystywać swoje sukcesy i poprawiać swoje notowania u pracodawcy, jak znaleźć równowagę między pracą a życiem prywatnym?
Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza część nosi tytuł: „Sukces: jak go osiągnąć?”, druga mówi o tym jak wzmocnić i utrwalić swój sukces, a trzecia podpowiada jak się delektować swoimi osiągnięciami.
Jak to się ma do treści?
Faktycznie …

Beata Pawlikowska, „Życie jest wolnością. Autobiografia”

Beata Pawlikowska, „Życie jest wolnością. Autobiografia”, 2018
Rozdział pierwszy pt. „W magicznym świecie” jest formą wprowadzenia, w którym Autorka krótko opowiada o pracy w radiu, tej wyjątkowej chwili, kiedy jest na antenie i dzieli się swoimi myślami. Wspomina też o ciszy – dwie sekundy ciszy w radiu wydają się wiecznością.
Rozdział drugi pt. „Tygrys w cyrku” to przemyślenia na temat współczesnego życia. Autorka porównuje pracę w korporacji do tygrysa, który jest zwierzęciem cyrkowym i żyje jako więzień. Mimo że z łatwością mógłby uciec, ale nawet nie próbuje, bo jest wytresowany. Tak samo człowiek, który bezrefleksyjnie pracuje i poddaje się narzuconym schematom, jest w mentalnym zamknięciu, uwięzieniu.
W kolejnych rozdziałach Pani Pawlikowska opowiada o tym, jak została postawiona przed ultimatum dotyczącym jej programu. Pisze o dyskryminacji z powodu tego, że jej program się wyróżniał. Pisze o życiu w zgodzie ze sobą i podejmowaniu decyzji, które być może wydają się niezrozumiałe…

Malwina Bakalarz, „Jak zmieniłam życie w rok?”

Malwina Bakalarz, „Jak zmieniłam życie w rok?”, Warszawa 2018
O czym jest ta książka?
Książka jest podzielona na 3 części: ciało, duch i otoczenie.
W części na temat ciała Autorka zachęca do zmiany diety. Poleca dokładne przyjrzenie się produktom, które spożywamy. Nie zachęca do przejścia na wegetarianizm, ale zwraca uwagę, że mięso z supermarketów jest napakowane antybiotykami, które szkodzą człowiekowi. Autorka odsyła również do innych książek, które traktują typowo o żywieniu i o odkwaszaniu organizmu. Rozdział zawiera sporo oczywistości, odnoszę wrażenie, że jest napisany pobieżnie i trochę bez zastanowienia. Powiela powszechnie panujące opinie na temat ogólnym zaleceń, Autorka wymienia również niektóre „superfoods”, czyli pokarmy, które niedawno stały się bardzo popularne i rzekomo mają super właściwości. Po przeczytaniu tego rozdziału nie byłam zachwycona i nawet zastanawiałam się czy kontynuować lekturę.
Przypomina mi się również zdanie, które już wcześniej gdzieś słyszałam: „skor…