Przejdź do głównej zawartości

Siła kobiecej przyjaźni


„JEDNA ZA WSZYSTKIE”, KATHY CANO – MURILLO, TŁUMACZENIE MAŁGORZATA FABIANOWSKA, WARSZAWA 2014

Tym razem króciutko o autorce: „Kathy Cano – Murillo, znana jako Crafty Chica (…) wydała siedem instruktażowych książek o domowym dizajnie, prowadzi stronę internetową CraftyChica.com. Mieszka w Phoenix w Arizonie i to jej pierwsza powieść”. („Jedna za wszystkie”, Kathy Cano – Murillo, tłumaczenie Małgorzata Fabianowska, Warszawa 2014, s. 351).

Lekka i przyjemna powieść w sam raz na jesienny wieczór. Tak się zaczytałam, że o 00.30 ledwo się oderwałam, żeby pospać parę godzin przed pracą. 351 stron fascynującej opowieści o trzech kobietach i ich tarapatach. Star (pełne imię Estrella), Chloe i Ofie stworzyły interesujące trio. Każda z nich wyznaje inne wartości, mają różne zawody, problemy i sytuację rodzinną. Jednak łączy je pasja.

Książka zaczyna się zagadkowo – od aktu wandalizmu. Głównym miejscem akcji jest restauracja La Pachanga w meksykańskim stylu, znajdująca się w mieście artystów – Phoenix w Arizonie. Kim jest Theo i dlaczego pokłócił się ze Star – piękną córką właścicieli La Pachangi? Co ich łączy? Jaką rolę w konflikcie odegra zabójczo piękna reporterka Chloe Chavez, która chce osiągnąć sukces za wszelką cenę? I wreszcie – czy Ofie, biegająca wiecznie z głową w chmurach dojrzeje do roli matki i żony? Każda z zaprezentowanych kobiet jest niezwykle barwną postacią i każda będzie musiała się zmierzyć z kolosalnym problemem. Jedna nocna eskapada Star zmieni na zawsze życie całej trójki.

Ta książka jest przepełniona pozytywną energią i zachęca do twórczości. Czyta się szybko i przyjemnie, można również utożsamiać się z sytuacją bohaterek oraz zastanowić się jak same byśmy postąpiły/li na ich miejscu. Książka pokazuje siłę przyjaźni, nie tylko kobiecej oraz proces  tworzenia się więzi między ludźmi, którzy mają wspólny cel.

Sama niestety nie mam uzdolnień, ale na końcu zaprezentowany jest sposób wykonania „kapliczki miłości” oraz „brokatowego kaktusa”, który jest symbolem przemiany kobiet. Jeśli jesteście ciekawi co kryje się pod tymi tajemniczymi nazwami – gorąco zachęcam.



Ciekawostką jest krótki wywiad z Autorką, w którym opowiada skąd zaczerpnęła pomysł na zwariowane życiorysy bohaterek, jak rozwijała się jej kariera i jak godzi życie rodzinne z zawodowym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„2017 wojna z Rosją”

Źródło grafiki: https://www.rebis.com.pl/imageshandler/22885/miniature/?ts=385370 RICHARD SHIRREFF, „2017 WOJNA Z ROSJĄ”, PRZEŁOŻYŁ RADOSŁAW KOT, POZNAŃ 2016 W dzisiejszej recenzji proponuję lekturę skierowaną do obydwu płci. Książkę wypożyczyłam z biblioteki i szczerze powiem, że bardzo mnie wciągnęła. Oczywiście nie jest idealna – Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zostały ukazane jako wybawcy świata, choć Autor nie szczędzi krytyki skierowanej do brytyjskich polityków i dowódców. „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się Tobą” (Lew Trocki) Kim jest Autor? Richard Shirreff to były żołnierz wojsk lądowych, doświadczony dowódca, Brytyjczyk urodzony w Kenii, dowódca i generał. Dwa lata sprawował wysokie stanowiska w NATO: dowodził Korpusem Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania oraz był zastępcą naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie. O czym jest ta książka? 2017 wojna z Rosją to książka z gatunku polictical fiction

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

Hal Elrod, „Fenomen poranka, Jak zmienić swoje życie"

Źródło grafiki HAL ELROD, „FENOMEN PORANKA, JAK ZMIENIĆ SWOJE ŻYCIE", PRZEKŁAD: BEATA OTOCKA, ŁÓDŹ 2016 Podeszłam do tej książki dość sceptycznie. Po pierwsze dlatego, że słyszałam o niej z różnych blogów, a niestety to, co akurat jest na topie, zazwyczaj okazuje się hitem jednego sezonu.  Skorzystałam z aplikacji Legimi, którą Wam polecam, jeśli lubicie czytać, a nie chcecie kupować książek ze względu na małą ilość miejsca lub ograniczone finanse.  Po przeczytaniu mam mieszane uczucia – z jednej strony początek książki bardzo mi się spodobał. Z drugiej wcale nie jest taka innowacyjna jak się spodziewałam. Część materiałów jest dostępna na stronie internetowej, a przecież można by umieścić je w książce. Na koniec poczułam się nieco rozczarowana, bo miały się tam znaleźć super inspirujące przykłady itp., a wcale nie było tego zbyt dużo. Uważam, że książka jest warta uwagi, ale zamieszanie jakie się wokół niej robi jest trochę na wyrost. Autor zapewnia, że jeśli