Przejdź do głównej zawartości

Czym jest sukces?


„100 SEKRETÓW LUDZI SUKCESU”, DAVID NIVEN, Z ANGIELSKIEGO PRZEŁOŻYŁ MAREK CZEKAŃSKI, WARSZAWA 2005

Książka zawiera 100 ponumerowanych „sekretów” ludzi sukcesu, które dla mnie sekretami nie są. I to nie dlatego, że ją przeczytałam, tylko dlatego, że nic odkrywczego tam nie ma. Każda dobra rada jest zilustrowana konkretnym przykładem i na końcu jest również odniesienie do badań naukowych, które rzekomo mają ją potwierdzać. We wstępie znajduje się ogólnikowy zapis o oparciu przedstawionych tekstów na wynikach badań naukowych. Tyle że informacje są przedstawione w taki sposób, iż nie wiadomo do czego się odnoszą i moim zdaniem są mało wiarygodne.
Spodziewałam się naprawdę czegoś rewelacyjnego, odkrywczego i interesującego. A wymienione przykłady zawierają pewne nieścisłości ( jedne zapisy wykluczają drugie). Dodatkowym minusem jest nieadekwatność niektórych zestawień – badania mówią o czymś zupełnie innym niż tekst główny.

Struktura książki przypomina recenzowane przeze mnie „Grzeczne dziewczynki nie dostają tego, czego chcą. 99 sposobów na zasłużony szacunek, wypracowany sukces i wymarzone życie”, dr Lois P. Frankel, Carol Frohlinger, Gliwice 2013. Jednakże tamta książka została napisana o wiele ciekawiej, lepiej, a przykłady i ćwiczenia tam zawarte są konkretne i faktycznie mogą nam posłużyć za wzór i stanowić zachętę do zmian.

Na co zwróciłam uwagę:

Nie zgodzę się ze zdaniem, iż motywujące deklaracje sprawdzają się tylko raz (sekret nr 18, s. 48-49). Interesuję się tą tematyką od jakiegoś roku, zbieram inspirujące cytaty, układam listy, które mają mnie zachęcić do wysiłku. I widzę efekty. Przez rok bardzo wiele zmieniło się w moim życiu. Stałam się bardziej odważna, realizuję swoje marzenia. Motywacja wcale nie znika, gdy chwilowo brak postępów.

Również słowa „pomyślność życiowa nie polega na kolekcjonowaniu poszczególnych fascynujących dni, lecz na stabilnym rozwoju kariery, która przynosi poczucie spełnienia” (sekret nr 66 Unikajmy zbyt silnych emocji, s. 144 – 145) do mnie nie przemawiają. Tu należy się zastanowić nad definicją sukcesu. Dla jednego owszem stabilna kariera to szczyt marzeń, a dla kogoś innego udane życie rodzinne. Ludzie różnią się między sobą i to zdanie w ogóle nie pasuje do koncepcji Autora nakreślonej w książce. Początkowo podkreśla on różnorodność potrzeb i charakterów, a tym jednym zdaniem wszystkich zrównuje. Ponadto to właśnie fascynujące chwile są dla nas podporą w trudnych momentach i dają siłę do uporania się z problemami.

Za bardzo istotny uważam sekret nr 90 – nie kontynuujmy niewłaściwych postanowień (s. 192 – 193). Trzeba mieć w sobie dużo odwagi, żeby zrezygnować z czegoś, w co zainwestowaliśmy swój czas i pieniądze. Nie jest to łatwe. Wymaga dokładnej analizy możliwych zysków i strat, a także konsekwencji. Nie zawsze jest możliwe ( gdy zobowiązują nas umowy), ale też nie zawsze jest konieczne (trzeba określić, czy to nie jest chwilowa słabość, fanaberia).

I jeszcze jedna istotna wskazówka na koniec – utrzymujmy nasze cele w zasięgu wzroku (s. 200 – 201). Cele warto mieć wypisane na kartce i przyklejone w widocznym miejscu lub na początku kalendarza, by łatwo można było je odnaleźć i często czytać. Wtedy nie tylko nasza podświadomość działa w kierunku ich spełnienia, ale także my realizujemy krok po kroku działania potrzebne do osiągnięcia głównego celu. Jak wyznaczać cele i czym powinny się charakteryzować, by nie umarły śmiercią naturalną, nie będę tu pisać, ponieważ z łatwością znajdziecie te informacje na innych blogach.

Cytaty:

„Żaden rezultat i żadne odkrycie nie są przypadkowe, są bowiem produktem wysiłku zainwestowanego w proces.” („100 sekretów ludzi sukcesu”, David Niven, z angielskiego przełożył Marek Czekański, Warszawa 2005, s. 12).

„Z większości badań wynika, że pierwszy krok w kierunku poprawy kompetencji zawodowej nie ma nic wspólnego z samą pracą, dotyczy natomiast pozytywnej zmiany w myśleniu o sobie”. (s. 15).

„Osobowości są jak rozmiary obuwia. Nie wybieramy ich sobie i nie mamy na nie wpływu (…).” (s. 22).

„Wybitne osiągnięcia mają ludzie realizujący konsekwentnie swoje strategiczne plany. Uczą się tego, co pozwala im posuwać się naprzód.” (s. 42).


Podsumowanie:

Zainspirowana lekturą postanowiłam stworzyć własną definicję sukcesu. Dla mnie sukces oznacza życie w zgodzie ze sobą. Równowagę między wszystkimi dziedzinami życia – rodziną, pracą, hobby. Nie powinno się zaniedbywać żadnej z tych ważnych sfer, choć wiadomo, że w praktyce różnie z tym bywa.

Do „sekretów ludzi sukcesu” dorzuciłabym od siebie:
  •        Zamień muszę na chcę.
  •        Pielęgnuj relacje rodzinne.      
  •     Nie zapominaj o relaksie.


Zamierzenia Autora były dobre, ale wykonanie już niekoniecznie. Na jego miejscu skupiłabym się na 50 sekretach, ale porządnie opisanych, udokumentowanych i ewentualnie podpartych badaniami.  Pozycja na pewno nienajlepsza z dostępnych na rynku. NIE POLECAM.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rebecca Eckler, „Wpadka. Wyznania współczesnej przyszłej matki”,

REBECCA ECKLER, „WPADKA. WYZNANIA WSPÓŁCZESNEJ PRZYSZŁEJ MATKI”, PRZEKŁAD EWA HELIŃSKA, POZNAŃ 2009
Uczciwie powiem, że miałam dwa podejścia do tej książki, ponieważ za pierwszym, kiedy próbowałam ją czytać nie była ani śmieszna, ani pouczająca. Kiedy przebrnęłam z trudem przez jedną trzecią książki, zaczęło robić się o wiele zabawniej. Pojawił się cięty język i śmieszne opisy ciążowych dolegliwości. Jednakże nadal uważam, że pochlebne recenzje tego „ciążowego dziennika” są napisane na wyrost.
Uważam że to bardziej opis tego, jak NIE NALEŻY zachowywać się w trakcie ciąży –popalanie papierosów, kiedy ktoś nosi w sobie nowe życie kojarzy mi się z patologią, a nie z wykształconą współczesną kobietą. Niestety nie uważam, żeby popijanie wina albo inne tego typy wybryki były zabawne, raczej grożą powikłaniami.
Dodatkowo irytujące były ciągłe opisy martwienia się o wagę i obsesyjne wręcz kontrolowanie przybywających kilogramów, przy jednoczesnym odżywianiu się w popularnym fast foodzie. Jeśli C…

Podsumowanie miesiąca – czerwiec 2018

Jak minął mi czerwiec?
Zdecydowanie zbyt szybko. Był to czas podsumowań i podejmowania nowych wyzwań. Efekty uważam za sukces. Niestety jak to zwykle bywa nie można mieć wszystkiego, przynajmniej w jednym czasie i blog trochę ucierpiał…
Czerwiec był dla mnie wyjątkowo miłym miesiącem, ponieważ gościłam swoich rodziców, którzy mieszkają dość daleko. Spędziliśmy miły i obfitujący w wydarzenia tydzień. Za najmilsze wspomnienie uważam pójście z mamą do Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, na przedstawienie dla dorosłych „Tłumacz snów” (na podstawie „Snu nocy letniej” Williama Szekspira).
Odkryliśmy również piękny zakątek – kąpielisko Dziewoklicz położone na prawym brzegu Odry. Naprawdę wspaniałe miejsce idealne do wypoczynku latem. Można dojechać tam samochodem (jest duży bezpłatny parking) albo autobusem miejskim linii 61.
Podjęłam się również eksperymentu kulinarnego – upiekłam chleb z kaszy gryczanej według przepisu Ani Lewandowskiej. Niestety wypiek nie do końca mi się udał, ponieważ chleb…

Aaron T. Beck, „Miłość nie wystarczy"

AARON T. BECK, „MIŁOŚĆ NIE WYSTARCZY. JAK ROZWIĄZYWAĆ NIEPOROZUMIENIA I KONFLIKTY MAŁŻEŃSKIE”, POZNAŃ 1996
Książkę pożyczyła mi koleżanka, która przerabiała ten materiał na zajęciach. Jestem jej ogromnie wdzięczna za podsunięcie tej rozwijającej lektury. Uważam, że każda para, która dba o swój związek powinna się zapoznać z tą książką. Oczywiście jestem realistką – nie każdy lubi czytać, nie każdy chce przeznaczać na to czas. Jednakże nawet jeśli Wasz partner/ partnerka sceptycznie podchodzi do tematu – przeczytajcie chociaż Wy J
O czym jest ta książka?
Komunikacja  w związku jest elementem często pomijanym, a to prowadzi do konfliktów. Ludzie różnią się między sobą i nieuchronnie pojawiają się sytuacje konfliktowe. Dr Aaron Beck, profesor psychiatrii w swoim podręczniku daje nam coś w rodzaju recepty na problemy. Podsuwa techniki i narzędzia, których możemy użyć, aby lepiej się komunikować. Książka zawiera mnóstwo zapisów z rozmów przeprowadzanych z konkretnymi parami. Każda z nich ma …