czwartek, 18 września 2014

Jak przestać być „grzeczną dziewczynką”?


„GRZECZNE DZIEWCZYNKI NIE DOSTAJĄ TEGO, CZEGO CHCĄ. 99 SPOSOBÓW NA ZASŁUŻONY SZACUNEK, WYPRACOWANY SUKCES I WYMARZONE ŻYCIE”, DR LOIS P. FRANKEL, CAROL FROHLINGER, GLIWICE 2013

Rodzaj: poradnik. Liczba stron: 294. Jeśli nie jesteście zwolennikami tego rodzaju pozycji, nie zniechęcajcie się od razu. Na początku znajduje się test (nie jest banalny i głupkowaty, lecz stosunkowo rozbudowany), który pozwala ocenić na jakim etapie się znajdujemy, co warto poprawić, a z czym nie mamy problemów. Książka jest podzielona na strategie, a te z kolei na taktyki. Czyta się szybko i przyjemnie, a przejrzysty układ ułatwia odnalezienie treści, do których chcemy powrócić. Szczerze przyznam, że pierwszy raz „połknęłam” tą książkę, a teraz czytam ją drugi raz i pisemnie wykonuję zawarte tam ćwiczenia. Ważna uwaga dla tych, którzy nie lubią płacić za puste strony – w tej książce nie ma takiego rozwiązania. Miejsce jest w 100% wykorzystane, a zawarte tam pytania są jedynie sugestią (w przeciwieństwie do innej pozycji, która wkrótce zostanie przeze mnie opisana na blogu).

Co może się podobać w tej książce?

Każda taktyka jest opisana, a następnie są wskazane konkretne przykłady jej użycia. Autorki w bardzo przemyślany i czytelny sposób przedstawiły zebrane materiały. Wiele taktyk jest wzbogaconych o prawdziwe historie. Jest to jednocześnie wadą, ponieważ wszystkie historie są niezwykle krótkie i okrojone – jedynie akcentują poszczególny problem. Jeśli jesteśmy ciekawi jak dalej potoczyły się losy danej osoby, to niestety rozczarujemy się.

Cytaty:

„Lao – tzu miał rację, gdy powiedział: „Tysiącmilowa podróż zaczyna się od jednego kroku.” (Grzeczne dziewczynki nie dostają tego, czego chcą. 99 sposobów na zasłużony szacunek, wypracowany sukces i wymarzone życie”, dr Lois P. Frankel, Carol Frohlinger, Gliwice 2013, s. 30).

„Znam wiele grzecznych dziewczynek, które są męczennicami, jednak niezbyt wiele kobiet sukcesu, które pogrywają tą kartą. (…) Łatwiej im być męczennicami i obnosić się ze swoimi krzywdami niż dojrzałymi kobietami, które podejmują trudne decyzje na drodze do realizacji swoich potrzeb.”(s. 120).

„Zarządzanie oczekiwaniami wymaga, byś znała wszystkie dane, by móc się nimi podeprzeć, gdy będziesz mówiła o tym, czego sobie życzysz. Jedna nasza przyjaciółka mówi zawsze: „Fakty są przyjazne.”(s. 137).

„Nic nigdy nie jest idealne – możemy jedynie liczyć na coś, co jest prawie doskonałe, przy rozsądnej inwestycji czasu i wysiłku.”(s. 146).

Dla kogo jest ta książka?

Pozycja z gatunku poradników, skłania do refleksji. Zawiera całą masę porad i praktycznych technik do zastosowania „od zaraz”. Każda kobieta dowie się z tej książki czegoś nowego, żadna nie straci poświęcając swój czas na czytanie. Wśród licznych strategii można znaleźć takie do zastosowania wobec rodziny, znajomych, ale również takie, które pomogą w pracy lub biznesie. Być może sceptycy powiedzą, że poradniki niczego nie mogą zmienić w życiu. Nie mogę się z tym zgodzić. Co prawda, samo przeczytanie nie zrobi z czytelnika człowieka sukcesu, ale zasieje pozytywne ziarno zmian oraz pokaże, że można żyć inaczej. Stosowanie rad (oczywiście z rozsądkiem i w zakresie odpowiednim do naszych potrzeb) zawartych w tym i wielu innych poradnikach może znacząco poprawić relacje z innymi i zmienić sposób postrzegania świata. Może to wpłynąć korzystnie na jakość naszego życia, spowodować, że wyjdziemy ze znanych, ale szkodliwych schematów i zdecydujemy się pójść inną drogą.

Co kryje się pod nazwami: „Nadepnij na linę”, „Celuj w daleki róg boiska”, „Wyślij balon próbny”? Jeśli chcecie się dowiedzieć – sięgnijcie po tę pozycję!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz