Przejdź do głównej zawartości

Co to znaczy zdrowo żyć?


„SPOSOBY NA ZDROWY STYL ŻYCIA WEDŁUG MAI SABLEWSKIEJ. ZAMIEŃ BIAŁE NA ZIELONE”, MAJA SABLEWSKA, WARSZAWA 2013Znów poradnik, ale tym razem o żywieniu. Maja Sablewska – była menadżerka Dody, obecnie stylistka i celebrytka dzieli się w tej książce swoimi spostrzeżeniami na temat zdrowego stylu życia. Mamy tu opisane eksperymenty w poszukiwaniu diety (nieudane), impuls do zmian, inspiracje, dowiemy się jak wygląda dzień Autorki, poznamy kilka jej sztandarowych przepisów oraz ludzi, którzy jej pomogli. Książka liczy 168 stron i jest wzbogacona mnóstwem pięknych fotografii Pani Mai w otoczeniu zdrowej żywności.

Jak się okazuje Pani Maja nie różniła się od wielu Polek, które wciąż próbują zrzucić oponkę, a stracone kilogramy nadrabiają z nadwyżką. Przez stosowanie cudownych diet Sablewska trafiła w końcu do szpitala. Musiała dojrzeć do zmiany nie tylko diety, ale stylu życia.
Książka zawiera również przepisy kulinarne z kaszą jaglaną i płatkami owsianymi w roli głównej. W prezentowanych daniach najbardziej podoba mi się, że są proste do przygotowania i nie wymagają mnóstwa składników. 4 – 6 składników i mamy zdrowe danie. Do przygotowania części potraw potrzebny jest blender lub mikser.

Cytat:

„Dopiero w wieku 29 lat zdałam sobie sprawę, że dieta to styl życia, nasz własny system, że dieta TO JA”. („Sposoby na zdrowy styl życia według Mai Sablewskiej. Zamień białe na zielone”, Maja Sablewska, Warszawa 2013, s. 9).

Porady kluczowe dla mnie:

1.      Najważniejsze jest śniadanie
2.      Picie gorącej wody.
3.      Sposób przygotowania kasz i łączenia ich z dodatkami.

Jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego warto pić gorącą wodę, co przygotować na zdrowe i pożywne śniadanie, a czego nie jeść po 15, koniecznie sięgnijcie po tą pozycję.

Podsumowanie:

Nie jest to książka dla osób, które od dawna interesują się zdrowym odżywianiem, ponieważ PRAWDOPODOBNIE nie znajdą tu nowych informacji. Natomiast dla początkujących jak najbardziej polecam. Bardzo zainteresowały mnie podane przepisy, wysoka zawartość składników używanych do robienia śniadań podobno zapobiega napadom głodu i chęci na słodycze, które są niezdrowe i tuczące (ale do tej pory je uwielbiałam). Zamierzam zastąpić słodycze suszonymi owocami i pestkami oraz orzechami. Koszt przygotowania posiłków również nie wydaje się wysoki (najbardziej kosztowne mogą okazać się pestki, suszone owoce i nasiona goi, ale ich zakup można sobie rozłożyć na raty).Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rebecca Eckler, „Wpadka. Wyznania współczesnej przyszłej matki”,

REBECCA ECKLER, „WPADKA. WYZNANIA WSPÓŁCZESNEJ PRZYSZŁEJ MATKI”, PRZEKŁAD EWA HELIŃSKA, POZNAŃ 2009
Uczciwie powiem, że miałam dwa podejścia do tej książki, ponieważ za pierwszym, kiedy próbowałam ją czytać nie była ani śmieszna, ani pouczająca. Kiedy przebrnęłam z trudem przez jedną trzecią książki, zaczęło robić się o wiele zabawniej. Pojawił się cięty język i śmieszne opisy ciążowych dolegliwości. Jednakże nadal uważam, że pochlebne recenzje tego „ciążowego dziennika” są napisane na wyrost.
Uważam że to bardziej opis tego, jak NIE NALEŻY zachowywać się w trakcie ciąży –popalanie papierosów, kiedy ktoś nosi w sobie nowe życie kojarzy mi się z patologią, a nie z wykształconą współczesną kobietą. Niestety nie uważam, żeby popijanie wina albo inne tego typy wybryki były zabawne, raczej grożą powikłaniami.
Dodatkowo irytujące były ciągłe opisy martwienia się o wagę i obsesyjne wręcz kontrolowanie przybywających kilogramów, przy jednoczesnym odżywianiu się w popularnym fast foodzie. Jeśli C…

Podsumowanie miesiąca – czerwiec 2018

Jak minął mi czerwiec?
Zdecydowanie zbyt szybko. Był to czas podsumowań i podejmowania nowych wyzwań. Efekty uważam za sukces. Niestety jak to zwykle bywa nie można mieć wszystkiego, przynajmniej w jednym czasie i blog trochę ucierpiał…
Czerwiec był dla mnie wyjątkowo miłym miesiącem, ponieważ gościłam swoich rodziców, którzy mieszkają dość daleko. Spędziliśmy miły i obfitujący w wydarzenia tydzień. Za najmilsze wspomnienie uważam pójście z mamą do Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, na przedstawienie dla dorosłych „Tłumacz snów” (na podstawie „Snu nocy letniej” Williama Szekspira).
Odkryliśmy również piękny zakątek – kąpielisko Dziewoklicz położone na prawym brzegu Odry. Naprawdę wspaniałe miejsce idealne do wypoczynku latem. Można dojechać tam samochodem (jest duży bezpłatny parking) albo autobusem miejskim linii 61.
Podjęłam się również eksperymentu kulinarnego – upiekłam chleb z kaszy gryczanej według przepisu Ani Lewandowskiej. Niestety wypiek nie do końca mi się udał, ponieważ chleb…

Katarzyna Olubińska, „Bóg w wielkim mieście”, Kraków 2017

KATARZYNA OLUBIŃSKA, „BÓG W WIELKIM MIEŚCIE”, KRAKÓW 2017
Autorką książki jest dziennikarka, która przez wiele lat robiła karierę w mediach. Jednakże sukcesy zawodowe nie przyniosły jej takiej satysfakcji, jakiej oczekiwała. Mimo dobrych zarobków, pięknych ubrań, awansów, nadal czuła, że czegoś jej brakuje…
Zaczęła pisać blog zatytułowany „Bóg w wielkim mieście”, na którym umieszczała wywiady z różnymi osobami na temat religii i sposobu na życie. Często były to intymne rozmowy, poruszające kwestie dzieciństwa, kryzysów wiary czy trudnych życiowych wydarzeń. W pewnym momencie materiału znalazło się na tyle dużo, że naturalnym, kolejnym krokiem było wydanie książki.
Plusy tej książki:
„Bóg w wielkim mieście” z pewnością może być inspiracją dla osób, które poszukują swojej drogi, swojego celu albo odczuwają wewnętrzną pustkę. Po przeczytaniu tylu historii można naprawdę uwierzyć, że w naszym życiu zdarzy się o wiele więcej dobrego, gdy zaprosimy do niego Boga.
Autorka cały czas wspomina, że c…