Przejdź do głównej zawartości

"Obietnice, których trzeba dotrzymać"-emocjonalna powieść o przyjaźni i chorobie


JANE GREEN, „OBIETNICE, KTÓRYCH TRZEBA DOTRZYMAĆ”, Z ANGIELSKIEGO PRZEŁOŻYŁA JOANNA PIĄTEK, POZNAŃ 2010,

Autorka urodzona w Londynie, z zawodu dziennikarka napisała również książki: „Druga szansa” oraz „Domek na plaży”.

„Obietnice, których trzeba dotrzymać to książka słodko-gorzka jak życie. Ktoś mógłby powiedzieć – książka jakich wiele. Nie zgodzę się z tym. Po pierwsze jest ona poświęcona pamięci Heidi Armitage i zainspirowana jej losami. Po drugie bohaterki kobiece w tej powieści mają wyraziste charaktery. Czyta się szybko i przyjemnie do pewnego momentu. Kiedy dowiadujemy się o przełomowym wydarzeniu w losach głównej bohaterki Caliie Perry, zaczynamy zastanawiać się nad głębią życia. Callie ma wspaniałą rodzinę, dwoje dzieci i męża oraz zwariowaną siostrę. Wiedzie szczęśliwe i spokojne życie, dopóki pewne wydarzenie nie przerwie tego pasma radości.

Steffi – siostra Callie natomiast poszukuje swojego miejsca na ziemi. Odkrywa nieśpiesznie najlepszy dla siebie zawód – związany z pasją rozwijaną od dzieciństwa. Kiedy niespodziewanie pojawia się zaskakująca propozycja zmiany miejsca zamieszkania, popularna szefowa kuchni w nowojorskiej restauracji nie zastanawia się zbyt długo. Przenosi się na wieś do pięknego, klimatycznego domu z duszą. Co z tego wyniknie? I jak ta rozrywkowa dziewczyna odnajdzie się w dużo spokojniejszym, wręcz nudnym (w porównaniu do Nowego Jorku) miejscu?

Jeśli jesteście ciekawi polecam Wam tą książkę z czystym sercem. Bogata duchowo i skłaniająca do refleksji (ale nie przesadnie). Nie jest to książka powodująca depresję, raczej odwrotnie. To balsam na duszę.

Świetna książka dla rodzin osób, które chorują. Jak wspierać taką osobę? Jak radzić sobie z chorobą, ze wszystkimi problemami, które się z tym wiążą? Jak rozmawiać z lekarzami?

Niby zwykła powieść, ale wspaniale przemyca wątki jak nie poddać się rozpaczy w obliczu śmierci i jak próbować zachować optymizm, by pięknie żyć do końca.

Książka opowiada również o sile przyjaźni o wsparciu płynącym od bliskich, które jest potrzebne w każdej sytuacji. Niezależnie czy nasz pies zachorował, straciliśmy pracę czy przechodzimy jeszcze poważniejsze zawirowania życiowe.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„2017 wojna z Rosją”

Źródło grafiki: https://www.rebis.com.pl/imageshandler/22885/miniature/?ts=385370 RICHARD SHIRREFF, „2017 WOJNA Z ROSJĄ”, PRZEŁOŻYŁ RADOSŁAW KOT, POZNAŃ 2016 W dzisiejszej recenzji proponuję lekturę skierowaną do obydwu płci. Książkę wypożyczyłam z biblioteki i szczerze powiem, że bardzo mnie wciągnęła. Oczywiście nie jest idealna – Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zostały ukazane jako wybawcy świata, choć Autor nie szczędzi krytyki skierowanej do brytyjskich polityków i dowódców. „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się Tobą” (Lew Trocki) Kim jest Autor? Richard Shirreff to były żołnierz wojsk lądowych, doświadczony dowódca, Brytyjczyk urodzony w Kenii, dowódca i generał. Dwa lata sprawował wysokie stanowiska w NATO: dowodził Korpusem Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania oraz był zastępcą naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie. O czym jest ta książka? 2017 wojna z Rosją to książka z gatunku polictical fiction

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

„Jedyny łatwy dzień był wczoraj” – filozofia Navy Seals.

„NIEŁATWY DZIEŃ”, MARK OWEN, PRZEŁOŻYŁ ŁUKASZ MAŁECKI, 2013 „Jedyny łatwy dzień był wczoraj” – filozofia Navy Seals. Przyznam szczerze, że przeczytałam tą książkę z prawdziwym zainteresowaniem. Jest to relacja komandosa (napisana pod pseudonimem) o działaniach, które doprowadziły do śmierci Osamy bin Ladena. Książkę poprzedza krótki prolog, który wzbudza ciekawość u czytelnika. Dalej w rozdziałach Autor pisze o swojej młodości i o tym jak doszło do tego, że stał się członkiem elitarnej jednostki. Książka przedstawia relację z życia komandosa, które polega na wielomiesięcznych rozłąkach z rodziną, tajemnicach i wyczerpujących treningach. Na przykładzie tej relacji można zrozumieć psychikę żołnierzy – co pcha ich w niebezpieczeństwo? Dlaczego wszystko poświęcają dla pracy? Co ich motywuje? Oczywiście miłośnicy wojska znajdą tam również fragmenty dotyczące broni, treningów i taktyki. Sama relacja zabicia bin Ladena jest szczegółowo opisana (począwszy od rozbicia s