Przejdź do głównej zawartości

"Alfabet miłości"


RENATA MAZUROWSKA, BOGDAN WOJCISZKE, „ALFABET MIŁOŚCI”, SOPOT 2015

Kim są Autorzy?

Bogdan Wojciszke – to profesor psychologii, wykładowca akademicki, autor 10 książek i ponad 150 artykułów. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią społeczną i psychologią osobowości. W 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Renata Mazurowska jest trenerem pracującym z kobietami po rozwodzie. Pisze artykuły o tematyce psychologicznej m. in. w magazynie „Sens”. Stworzyła i prowadzi stronę internetową www.wpelnidnia.pl.

O czym jest ta książka?

Książka psychologiczna napisana w formie wywiadu. Opiera się na bardzo wielu badaniach i analizach, które są często przytaczane. Jest to ciekawa rozmowa, nie mamy wrażenia ze czytamy książkę naukową, choć ma ona walory naukowe.

Autorzy poruszają zagadnienia m. in. takie jak: bliskość, autonomia, decyzja, dobry związek, empatia, idealny partner, kolejność uczuć, style przywiązania, wierność, wybaczanie.

Książka jest wieloznaczna i nie udziela jakiś złotych odpowiedzi, super rad. Przede wszystkim w zależności od nurtu jakim podąża psycholog można bardzo różnie patrzeć na miłość. Istnieją trzy składowe miłości: intymność, zaangażowanie i zobowiązanie. O tym również częściowo dowiecie się z tej książki. Istnieje również koncepcja, że miłość jest zmienna, ponieważ zmianom podlegają te trzy składowe, co z kolei powoduje, że miłość składa się z różnych faz.

Jako osoba pozostająca w związku niekoniecznie zgadzam się ze wszystkimi zawartymi tu tezami , nawet jeśli są poparte wiarygodnymi badaniami. Jednakże z tego wywiadu – rzeki możemy się bardzo dużo dowiedzieć o psychologicznych mechanizmach rządzących światem damsko - męskim. Z częścią badań naukowych spotkałam się również w innych źródłach, jednakże większość była dla mnie nowa i odkrywcza.

Właściwie prof. Wojciszke jest bardzo wyważony w swoich osądach. Jego wypowiedzi są ciekawe, ale również Autorka pytań zadaje je w bardzo inteligentny i otwarty sposób. Wywiad jest przeprowadzony zgrabnie i przyjemnie się czyta. 

Profesor obala również część powszechnie głoszonych „praw”, ponieważ nie ma wyników badań, które by je potwierdzały albo wyniki te nie są reprezentatywne. 

Podsumowanie:

Lektura lekka i przyjemna w czytaniu, zawiera sporo odwołań do badań, jednakże nie wszystkie są aktualne. Momentami zbyt pobieżnie traktuje poruszane zagadnienia. Po ciekawych nagłówkach spodziewałam się bardziej interesujących treści. Najciekawsze (moim zdaniem) hasła zostały najsłabiej rozwinięte przez Autorów. Nie jest zbyt obszerna, napisana jasnym i zrozumiałym językiem. Jeśli kogoś interesuje tematyka związków – z pewnością warto zajrzeć. Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rebecca Eckler, „Wpadka. Wyznania współczesnej przyszłej matki”,

REBECCA ECKLER, „WPADKA. WYZNANIA WSPÓŁCZESNEJ PRZYSZŁEJ MATKI”, PRZEKŁAD EWA HELIŃSKA, POZNAŃ 2009
Uczciwie powiem, że miałam dwa podejścia do tej książki, ponieważ za pierwszym, kiedy próbowałam ją czytać nie była ani śmieszna, ani pouczająca. Kiedy przebrnęłam z trudem przez jedną trzecią książki, zaczęło robić się o wiele zabawniej. Pojawił się cięty język i śmieszne opisy ciążowych dolegliwości. Jednakże nadal uważam, że pochlebne recenzje tego „ciążowego dziennika” są napisane na wyrost.
Uważam że to bardziej opis tego, jak NIE NALEŻY zachowywać się w trakcie ciąży –popalanie papierosów, kiedy ktoś nosi w sobie nowe życie kojarzy mi się z patologią, a nie z wykształconą współczesną kobietą. Niestety nie uważam, żeby popijanie wina albo inne tego typy wybryki były zabawne, raczej grożą powikłaniami.
Dodatkowo irytujące były ciągłe opisy martwienia się o wagę i obsesyjne wręcz kontrolowanie przybywających kilogramów, przy jednoczesnym odżywianiu się w popularnym fast foodzie. Jeśli C…

Podsumowanie miesiąca – czerwiec 2018

Jak minął mi czerwiec?
Zdecydowanie zbyt szybko. Był to czas podsumowań i podejmowania nowych wyzwań. Efekty uważam za sukces. Niestety jak to zwykle bywa nie można mieć wszystkiego, przynajmniej w jednym czasie i blog trochę ucierpiał…
Czerwiec był dla mnie wyjątkowo miłym miesiącem, ponieważ gościłam swoich rodziców, którzy mieszkają dość daleko. Spędziliśmy miły i obfitujący w wydarzenia tydzień. Za najmilsze wspomnienie uważam pójście z mamą do Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, na przedstawienie dla dorosłych „Tłumacz snów” (na podstawie „Snu nocy letniej” Williama Szekspira).
Odkryliśmy również piękny zakątek – kąpielisko Dziewoklicz położone na prawym brzegu Odry. Naprawdę wspaniałe miejsce idealne do wypoczynku latem. Można dojechać tam samochodem (jest duży bezpłatny parking) albo autobusem miejskim linii 61.
Podjęłam się również eksperymentu kulinarnego – upiekłam chleb z kaszy gryczanej według przepisu Ani Lewandowskiej. Niestety wypiek nie do końca mi się udał, ponieważ chleb…

Katarzyna Olubińska, „Bóg w wielkim mieście”, Kraków 2017

KATARZYNA OLUBIŃSKA, „BÓG W WIELKIM MIEŚCIE”, KRAKÓW 2017
Autorką książki jest dziennikarka, która przez wiele lat robiła karierę w mediach. Jednakże sukcesy zawodowe nie przyniosły jej takiej satysfakcji, jakiej oczekiwała. Mimo dobrych zarobków, pięknych ubrań, awansów, nadal czuła, że czegoś jej brakuje…
Zaczęła pisać blog zatytułowany „Bóg w wielkim mieście”, na którym umieszczała wywiady z różnymi osobami na temat religii i sposobu na życie. Często były to intymne rozmowy, poruszające kwestie dzieciństwa, kryzysów wiary czy trudnych życiowych wydarzeń. W pewnym momencie materiału znalazło się na tyle dużo, że naturalnym, kolejnym krokiem było wydanie książki.
Plusy tej książki:
„Bóg w wielkim mieście” z pewnością może być inspiracją dla osób, które poszukują swojej drogi, swojego celu albo odczuwają wewnętrzną pustkę. Po przeczytaniu tylu historii można naprawdę uwierzyć, że w naszym życiu zdarzy się o wiele więcej dobrego, gdy zaprosimy do niego Boga.
Autorka cały czas wspomina, że c…