niedziela, 20 marca 2016

"Alfabet miłości"


RENATA MAZUROWSKA, BOGDAN WOJCISZKE, „ALFABET MIŁOŚCI”, SOPOT 2015

Kim są Autorzy?

Bogdan Wojciszke – to profesor psychologii, wykładowca akademicki, autor 10 książek i ponad 150 artykułów. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią społeczną i psychologią osobowości. W 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Renata Mazurowska jest trenerem pracującym z kobietami po rozwodzie. Pisze artykuły o tematyce psychologicznej m. in. w magazynie „Sens”. Stworzyła i prowadzi stronę internetową www.wpelnidnia.pl.

O czym jest ta książka?

Książka psychologiczna napisana w formie wywiadu. Opiera się na bardzo wielu badaniach i analizach, które są często przytaczane. Jest to ciekawa rozmowa, nie mamy wrażenia ze czytamy książkę naukową, choć ma ona walory naukowe.

Autorzy poruszają zagadnienia m. in. takie jak: bliskość, autonomia, decyzja, dobry związek, empatia, idealny partner, kolejność uczuć, style przywiązania, wierność, wybaczanie.

Książka jest wieloznaczna i nie udziela jakiś złotych odpowiedzi, super rad. Przede wszystkim w zależności od nurtu jakim podąża psycholog można bardzo różnie patrzeć na miłość. Istnieją trzy składowe miłości: intymność, zaangażowanie i zobowiązanie. O tym również częściowo dowiecie się z tej książki. Istnieje również koncepcja, że miłość jest zmienna, ponieważ zmianom podlegają te trzy składowe, co z kolei powoduje, że miłość składa się z różnych faz.

Jako osoba pozostająca w związku niekoniecznie zgadzam się ze wszystkimi zawartymi tu tezami , nawet jeśli są poparte wiarygodnymi badaniami. Jednakże z tego wywiadu – rzeki możemy się bardzo dużo dowiedzieć o psychologicznych mechanizmach rządzących światem damsko - męskim. Z częścią badań naukowych spotkałam się również w innych źródłach, jednakże większość była dla mnie nowa i odkrywcza.

Właściwie prof. Wojciszke jest bardzo wyważony w swoich osądach. Jego wypowiedzi są ciekawe, ale również Autorka pytań zadaje je w bardzo inteligentny i otwarty sposób. Wywiad jest przeprowadzony zgrabnie i przyjemnie się czyta. 

Profesor obala również część powszechnie głoszonych „praw”, ponieważ nie ma wyników badań, które by je potwierdzały albo wyniki te nie są reprezentatywne. 

Podsumowanie:

Lektura lekka i przyjemna w czytaniu, zawiera sporo odwołań do badań, jednakże nie wszystkie są aktualne. Momentami zbyt pobieżnie traktuje poruszane zagadnienia. Po ciekawych nagłówkach spodziewałam się bardziej interesujących treści. Najciekawsze (moim zdaniem) hasła zostały najsłabiej rozwinięte przez Autorów. Nie jest zbyt obszerna, napisana jasnym i zrozumiałym językiem. Jeśli kogoś interesuje tematyka związków – z pewnością warto zajrzeć. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz