Przejdź do głównej zawartości

Albania - fotorelacja

Drodzy czytelnicy

Dzisiaj chciałabym zaprezentować Wam zdjęcia zrobione w Albanii. W czasie pobytu w Grecji postanowiliśmy skorzystać z wycieczki do Albanii. Wraz z przewodnikiem odwiedziliśmy Butrint – starożytną osadę, w której trwają prace archeologiczne, Blue Eye – rezerwat przyrody a także turystyczne miasto Saranda.

Albania jest krajem o niezwykłej urodzie, jednakże widać zaniedbania pochodzące z okresu rządów dyktatora Envera Hodży. Ciekawostką jest sieć bunkrów rozmieszczona na terenie całego kraju (jest ich około 700 tysięcy – w różnym stanie i różnej wielkości). Hodża wybudował bunkry ogromnym kosztem pozbawiając Albańczyków pieniędzy na różne inne dziedziny życia. Docelowo miał powstać 1 milion.

Obecnie są plany wykorzystania ich jako atrakcji turystycznej, w niektórych (większych) już powstały muzea.

Albania nas urzekła. Zobaczcie sami:

 

Butrint - ruiny


Butrint

Butrint - mozaiki w kościeleButrint - Babtysterium, które służyło do chrztu

Butrint - ruiny kościoła

Butrint - fragment XIV wiecznego zamku 

Butrint - fragment XIV wiecznego zamku 

Butrint - widok z zamkowego tarasu

Albania - droga do rezerwatu przyrody, którą jechał autokar.
Było bezpiecznie, ale przerażająco.

Rezerwat przyrody - Blue Eye

Rezerwat przyrody - Blue Eye,
z około 50 metrowej jaskini wytryskuje źródło, z którego bierze początek rzeka Bystrica.

Saranda

Saranda

Saranda

Widok z łodzi na wybrzeże Albanii Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kate White, „Tajemnice kariery. 50 sekretów, które powinna znać każda kobieta sukcesu”

Kate White, „Tajemnice kariery. 50 sekretów, które powinna znać każda kobieta sukcesu”, Sopot 2016
Nie wiem dlaczego, ale lubię takie książki, choć niektóre porady są odrealnione
i na pewno bym ich nie zastosowała w swoim życiu.
Kim jest Autorka?
Napisała serię bestsellerów, w tym kilka kryminałów. Przez 14 lat była redaktor naczelną „Cosmopolitan”. Jej książki zostały wydane w 18 krajach świata. Mieszka w Stanach Zjednoczonych wraz z mężem i dziećmi.
O czym jest ta książka?
Na okładce wymieniono czego dowiemy się w trakcie lektury: jak określić swoje życiowe priorytety, jak zdobyć wymarzoną pracę i się w niej rozwijać, jak wykorzystywać swoje sukcesy i poprawiać swoje notowania u pracodawcy, jak znaleźć równowagę między pracą a życiem prywatnym?
Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza część nosi tytuł: „Sukces: jak go osiągnąć?”, druga mówi o tym jak wzmocnić i utrwalić swój sukces, a trzecia podpowiada jak się delektować swoimi osiągnięciami.
Jak to się ma do treści?
Faktycznie …

Beata Pawlikowska, „Życie jest wolnością. Autobiografia”

Beata Pawlikowska, „Życie jest wolnością. Autobiografia”, 2018
Rozdział pierwszy pt. „W magicznym świecie” jest formą wprowadzenia, w którym Autorka krótko opowiada o pracy w radiu, tej wyjątkowej chwili, kiedy jest na antenie i dzieli się swoimi myślami. Wspomina też o ciszy – dwie sekundy ciszy w radiu wydają się wiecznością.
Rozdział drugi pt. „Tygrys w cyrku” to przemyślenia na temat współczesnego życia. Autorka porównuje pracę w korporacji do tygrysa, który jest zwierzęciem cyrkowym i żyje jako więzień. Mimo że z łatwością mógłby uciec, ale nawet nie próbuje, bo jest wytresowany. Tak samo człowiek, który bezrefleksyjnie pracuje i poddaje się narzuconym schematom, jest w mentalnym zamknięciu, uwięzieniu.
W kolejnych rozdziałach Pani Pawlikowska opowiada o tym, jak została postawiona przed ultimatum dotyczącym jej programu. Pisze o dyskryminacji z powodu tego, że jej program się wyróżniał. Pisze o życiu w zgodzie ze sobą i podejmowaniu decyzji, które być może wydają się niezrozumiałe…

Malwina Bakalarz, „Jak zmieniłam życie w rok?”

Malwina Bakalarz, „Jak zmieniłam życie w rok?”, Warszawa 2018
O czym jest ta książka?
Książka jest podzielona na 3 części: ciało, duch i otoczenie.
W części na temat ciała Autorka zachęca do zmiany diety. Poleca dokładne przyjrzenie się produktom, które spożywamy. Nie zachęca do przejścia na wegetarianizm, ale zwraca uwagę, że mięso z supermarketów jest napakowane antybiotykami, które szkodzą człowiekowi. Autorka odsyła również do innych książek, które traktują typowo o żywieniu i o odkwaszaniu organizmu. Rozdział zawiera sporo oczywistości, odnoszę wrażenie, że jest napisany pobieżnie i trochę bez zastanowienia. Powiela powszechnie panujące opinie na temat ogólnym zaleceń, Autorka wymienia również niektóre „superfoods”, czyli pokarmy, które niedawno stały się bardzo popularne i rzekomo mają super właściwości. Po przeczytaniu tego rozdziału nie byłam zachwycona i nawet zastanawiałam się czy kontynuować lekturę.
Przypomina mi się również zdanie, które już wcześniej gdzieś słyszałam: „skor…