Przejdź do głównej zawartości

Jak poprawnie pisać?


„SZTUKA PISANIA. PRZEWODNIK PO TEKSTACH UŻYTKOWYCH”, MONIKA ZAŚKO – ZIELIŃSKA, ANNA MAJEWSKA TWOREK, TOMASZ PIEKOT, WARSZAWA 2008

Świetna książka, którą mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim – uczniom, studentom i każdej dorosłej osobie. Przejrzysty, napisany prostym i zrozumiałym językiem poradnik o tworzeniu tekstów. Oprócz ogólnych zasad i ram pisania zarówno listów prywatnych, notatek jak i oficjalnych pism, zawiera wzornik z ponad 80 – cioma rodzajami dokumentów.

Książka zaczyna się od zdefiniowania czym właściwie jest tekst – i niby wszyscy wiemy, że tekst to pewien ciąg wyrazów. Ale okazuje się, że nie tylko. Tekstem można nazwać „każdą wypowiedź zarówno pisaną, jak i mówioną. (…) jest to przekaz, który zawiera w sobie zarówno komponenty językowe (czyli słowa), jak i niejęzykowe (gesty, kolory, wielkość czcionki, jakość papieru (…).”(s. 11).

Uważam iż ta definicja jest bardzo szeroka i ciekawa, ponieważ na co dzień nie zawsze zwracamy uwagę na dodatkowe komunikaty – np. jakość papieru. A może warto włożyć trochę wysiłku w przygotowanie miłych liścików dla członków rodziny lub wysłanie podziękowania dla osób, które wyświadczyły nam przysługę. Warto inicjować w swoim otoczeniu takie pozytywne gesty.

Następnie dowiemy się jakie cechy ma dobry tekst i jak się go tworzy. Po wybraniu wzorca tworzymy plan roboczy i plan szczegółowy. Oczywiście nie przy każdym tekście konieczne jest takie rozbudowywanie przygotowań, ale już podczas pisania pracy licencjackiej/ magisterskiej działanie zgodnie z planem pozwoli uniknąć zamieszania i chaosu.

Rozdział II mówi o tekście i jego roli w komunikacji między ludźmi. Poruszone są kwestie zarówno komunikacji oficjalnej, prywatnej, ale również przemawiania do większego grona słuchaczy. Oczywiście nie jest to książka w stylu – jak dobrze poprowadzić prezentację, więc nie należy spodziewać się tu całej gamy rad na ten temat. 

Jest również wpis rozróżniający dokument oficjalny od urzędowego. A także scenariusze zachowań komunikacyjnych, czyli jak mamy się zachować otrzymując zaproszenie na ślub, chrzciny itp., życzenia świąteczne i inne oraz na przykład kondolencje.

W rozdziale III szczegółowo są omawiane działania jakie możemy podjąć na tekście. Jak sprawdzić segmentację tekstu, zmienić stopień spójności oraz napisać tekst w jednym stylu (co wcale nie jest takie łatwe). I bardzo ciekawy podrozdział: przytaczanie cudzych słów i tekstów. Jak cytować w życiu prywatnym, w pismach do instytucji czy w pracach naukowych. Kolejno dowiemy się również jak streszczać tekst (jest na to bardzo prosty u skuteczny sposób, zaoszczędzający wiele czasu).


Ostatni IV rozdział omawia wizualność tekstu, czyli zasady wyróżniania różnych treści, układ, stosowanie diagramów i schematów. Na końcu książki znajduje się wzornik z przykładami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rebecca Eckler, „Wpadka. Wyznania współczesnej przyszłej matki”,

REBECCA ECKLER, „WPADKA. WYZNANIA WSPÓŁCZESNEJ PRZYSZŁEJ MATKI”, PRZEKŁAD EWA HELIŃSKA, POZNAŃ 2009
Uczciwie powiem, że miałam dwa podejścia do tej książki, ponieważ za pierwszym, kiedy próbowałam ją czytać nie była ani śmieszna, ani pouczająca. Kiedy przebrnęłam z trudem przez jedną trzecią książki, zaczęło robić się o wiele zabawniej. Pojawił się cięty język i śmieszne opisy ciążowych dolegliwości. Jednakże nadal uważam, że pochlebne recenzje tego „ciążowego dziennika” są napisane na wyrost.
Uważam że to bardziej opis tego, jak NIE NALEŻY zachowywać się w trakcie ciąży –popalanie papierosów, kiedy ktoś nosi w sobie nowe życie kojarzy mi się z patologią, a nie z wykształconą współczesną kobietą. Niestety nie uważam, żeby popijanie wina albo inne tego typy wybryki były zabawne, raczej grożą powikłaniami.
Dodatkowo irytujące były ciągłe opisy martwienia się o wagę i obsesyjne wręcz kontrolowanie przybywających kilogramów, przy jednoczesnym odżywianiu się w popularnym fast foodzie. Jeśli C…

Podsumowanie miesiąca – czerwiec 2018

Jak minął mi czerwiec?
Zdecydowanie zbyt szybko. Był to czas podsumowań i podejmowania nowych wyzwań. Efekty uważam za sukces. Niestety jak to zwykle bywa nie można mieć wszystkiego, przynajmniej w jednym czasie i blog trochę ucierpiał…
Czerwiec był dla mnie wyjątkowo miłym miesiącem, ponieważ gościłam swoich rodziców, którzy mieszkają dość daleko. Spędziliśmy miły i obfitujący w wydarzenia tydzień. Za najmilsze wspomnienie uważam pójście z mamą do Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, na przedstawienie dla dorosłych „Tłumacz snów” (na podstawie „Snu nocy letniej” Williama Szekspira).
Odkryliśmy również piękny zakątek – kąpielisko Dziewoklicz położone na prawym brzegu Odry. Naprawdę wspaniałe miejsce idealne do wypoczynku latem. Można dojechać tam samochodem (jest duży bezpłatny parking) albo autobusem miejskim linii 61.
Podjęłam się również eksperymentu kulinarnego – upiekłam chleb z kaszy gryczanej według przepisu Ani Lewandowskiej. Niestety wypiek nie do końca mi się udał, ponieważ chleb…

Aaron T. Beck, „Miłość nie wystarczy"

AARON T. BECK, „MIŁOŚĆ NIE WYSTARCZY. JAK ROZWIĄZYWAĆ NIEPOROZUMIENIA I KONFLIKTY MAŁŻEŃSKIE”, POZNAŃ 1996
Książkę pożyczyła mi koleżanka, która przerabiała ten materiał na zajęciach. Jestem jej ogromnie wdzięczna za podsunięcie tej rozwijającej lektury. Uważam, że każda para, która dba o swój związek powinna się zapoznać z tą książką. Oczywiście jestem realistką – nie każdy lubi czytać, nie każdy chce przeznaczać na to czas. Jednakże nawet jeśli Wasz partner/ partnerka sceptycznie podchodzi do tematu – przeczytajcie chociaż Wy J
O czym jest ta książka?
Komunikacja  w związku jest elementem często pomijanym, a to prowadzi do konfliktów. Ludzie różnią się między sobą i nieuchronnie pojawiają się sytuacje konfliktowe. Dr Aaron Beck, profesor psychiatrii w swoim podręczniku daje nam coś w rodzaju recepty na problemy. Podsuwa techniki i narzędzia, których możemy użyć, aby lepiej się komunikować. Książka zawiera mnóstwo zapisów z rozmów przeprowadzanych z konkretnymi parami. Każda z nich ma …