Przejdź do głównej zawartości

Jak poprawnie pisać?


„SZTUKA PISANIA. PRZEWODNIK PO TEKSTACH UŻYTKOWYCH”, MONIKA ZAŚKO – ZIELIŃSKA, ANNA MAJEWSKA TWOREK, TOMASZ PIEKOT, WARSZAWA 2008

Świetna książka, którą mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim – uczniom, studentom i każdej dorosłej osobie. Przejrzysty, napisany prostym i zrozumiałym językiem poradnik o tworzeniu tekstów. Oprócz ogólnych zasad i ram pisania zarówno listów prywatnych, notatek jak i oficjalnych pism, zawiera wzornik z ponad 80 – cioma rodzajami dokumentów.

Książka zaczyna się od zdefiniowania czym właściwie jest tekst – i niby wszyscy wiemy, że tekst to pewien ciąg wyrazów. Ale okazuje się, że nie tylko. Tekstem można nazwać „każdą wypowiedź zarówno pisaną, jak i mówioną. (…) jest to przekaz, który zawiera w sobie zarówno komponenty językowe (czyli słowa), jak i niejęzykowe (gesty, kolory, wielkość czcionki, jakość papieru (…).”(s. 11).

Uważam iż ta definicja jest bardzo szeroka i ciekawa, ponieważ na co dzień nie zawsze zwracamy uwagę na dodatkowe komunikaty – np. jakość papieru. A może warto włożyć trochę wysiłku w przygotowanie miłych liścików dla członków rodziny lub wysłanie podziękowania dla osób, które wyświadczyły nam przysługę. Warto inicjować w swoim otoczeniu takie pozytywne gesty.

Następnie dowiemy się jakie cechy ma dobry tekst i jak się go tworzy. Po wybraniu wzorca tworzymy plan roboczy i plan szczegółowy. Oczywiście nie przy każdym tekście konieczne jest takie rozbudowywanie przygotowań, ale już podczas pisania pracy licencjackiej/ magisterskiej działanie zgodnie z planem pozwoli uniknąć zamieszania i chaosu.

Rozdział II mówi o tekście i jego roli w komunikacji między ludźmi. Poruszone są kwestie zarówno komunikacji oficjalnej, prywatnej, ale również przemawiania do większego grona słuchaczy. Oczywiście nie jest to książka w stylu – jak dobrze poprowadzić prezentację, więc nie należy spodziewać się tu całej gamy rad na ten temat. 

Jest również wpis rozróżniający dokument oficjalny od urzędowego. A także scenariusze zachowań komunikacyjnych, czyli jak mamy się zachować otrzymując zaproszenie na ślub, chrzciny itp., życzenia świąteczne i inne oraz na przykład kondolencje.

W rozdziale III szczegółowo są omawiane działania jakie możemy podjąć na tekście. Jak sprawdzić segmentację tekstu, zmienić stopień spójności oraz napisać tekst w jednym stylu (co wcale nie jest takie łatwe). I bardzo ciekawy podrozdział: przytaczanie cudzych słów i tekstów. Jak cytować w życiu prywatnym, w pismach do instytucji czy w pracach naukowych. Kolejno dowiemy się również jak streszczać tekst (jest na to bardzo prosty u skuteczny sposób, zaoszczędzający wiele czasu).


Ostatni IV rozdział omawia wizualność tekstu, czyli zasady wyróżniania różnych treści, układ, stosowanie diagramów i schematów. Na końcu książki znajduje się wzornik z przykładami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„2017 wojna z Rosją”

Źródło grafiki: https://www.rebis.com.pl/imageshandler/22885/miniature/?ts=385370 RICHARD SHIRREFF, „2017 WOJNA Z ROSJĄ”, PRZEŁOŻYŁ RADOSŁAW KOT, POZNAŃ 2016 W dzisiejszej recenzji proponuję lekturę skierowaną do obydwu płci. Książkę wypożyczyłam z biblioteki i szczerze powiem, że bardzo mnie wciągnęła. Oczywiście nie jest idealna – Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zostały ukazane jako wybawcy świata, choć Autor nie szczędzi krytyki skierowanej do brytyjskich polityków i dowódców. „Możesz nie interesować się wojną, ale wojna interesuje się Tobą” (Lew Trocki) Kim jest Autor? Richard Shirreff to były żołnierz wojsk lądowych, doświadczony dowódca, Brytyjczyk urodzony w Kenii, dowódca i generał. Dwa lata sprawował wysokie stanowiska w NATO: dowodził Korpusem Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania oraz był zastępcą naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie. O czym jest ta książka? 2017 wojna z Rosją to książka z gatunku polictical fiction

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

Hal Elrod, „Fenomen poranka, Jak zmienić swoje życie"

Źródło grafiki HAL ELROD, „FENOMEN PORANKA, JAK ZMIENIĆ SWOJE ŻYCIE", PRZEKŁAD: BEATA OTOCKA, ŁÓDŹ 2016 Podeszłam do tej książki dość sceptycznie. Po pierwsze dlatego, że słyszałam o niej z różnych blogów, a niestety to, co akurat jest na topie, zazwyczaj okazuje się hitem jednego sezonu.  Skorzystałam z aplikacji Legimi, którą Wam polecam, jeśli lubicie czytać, a nie chcecie kupować książek ze względu na małą ilość miejsca lub ograniczone finanse.  Po przeczytaniu mam mieszane uczucia – z jednej strony początek książki bardzo mi się spodobał. Z drugiej wcale nie jest taka innowacyjna jak się spodziewałam. Część materiałów jest dostępna na stronie internetowej, a przecież można by umieścić je w książce. Na koniec poczułam się nieco rozczarowana, bo miały się tam znaleźć super inspirujące przykłady itp., a wcale nie było tego zbyt dużo. Uważam, że książka jest warta uwagi, ale zamieszanie jakie się wokół niej robi jest trochę na wyrost. Autor zapewnia, że jeśli