Przejdź do głównej zawartości

Roma Ligocka, „Radość życia”



ROMA LIGOCKA, „RADOŚĆ ŻYCIA”, KRAKÓW 2017

Kim jest Autorka?

Roma Ligocka przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf. Malarka i pisarka, jej najbardziej znane książki to „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” i „Kobieta w podróży”. Kobieta o niezwykłym i skomplikowanym życiorysie naznaczonym wojną.

O czym jest ta książka?

Książka zawiera krótkie opowiastki i przemyślenia, refleksje na bardzo różne tematy – od pracy, poprzez walkę z chorobą, podróże, sytuację rodzinną. Stanowi zbiór codziennych i niecodziennych historii i wspomnień, także pochodzących z trudnych, komunistycznych lat.

Autorka w swojej książce odsłania kulisy pracy w teatrze i w telewizji. Mimo pozornego luksusu kryło się za tym wiele wyrzeczeń. Niejednokrotnie część projektów nie trafiała do realizacji i cała praca szła na marne. Tak samo w zawodzie kostiumologa ciągle trzeba było reagować na nieprzewidziane sytuacje i wiele razy szykować kostiumy, opierając się na bardzo skromnych środkach. Z tej opowieści jednak nie przebija narzekanie. Wręcz przeciwnie, można odnieść wrażenie, że Autorka mimo wielu niedogodności w jakiś sposób odnajdywała w tym spełnienie.

Podsumowanie:

„Lubię zbierać kolorowe kamyki na plaży, lubię zbierać także klejnoty życia codziennego – drobne scenki, rozmowy, opowieści przyjaciół. To trochę jak zbieranie muszli na piasku – trzymam je przez chwilę na dłoni i oto – czasem udaje się znaleźć perłę…”

Przyznam szczerze, że ten fragment zamieszczony na okładce skusił mnie i zaintrygował. I faktycznie jedne historie są zupełnie zwyczajne, po to, by inne wybrzmiały w sposób szczególny.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wyspa Korfu - Acharavi - fotorelacja

Nasz hotel znajdował się w miejscowości Acharavi na północy wyspy Korfu. Acharavi to niewielka turystyczna miejscowość położona nad Morzem Jońskim. Piękna piaszczysta plaża z odrobiną kamieni, później przechodzi w plaże żwirowo – kamienistą (jeśli podążamy na zachód w kierunku Rody). W miejscowości znajduje się mnóstwo hoteli, kilka wypożyczalni samochodów i skuterów, kościół, sklepy i sklepiki oraz dwie lub trzy szkoły nurkowania. Oto fotorelacja: Kaktus z jadalnymi owocami - próbowaliśmy i były bardzo smaczne :) Lokalna knajpka Teren hotelu Widok na na budynek główny hotelu Park wodny Hydropolis (z przerażającą pionową zjeżdżalnią) Rondo w Acharavi Sklepik z lokalnymi wyrobami (m. in. przetwory z kumkwatu) Tęcza :) Jak wyczytałam w Internecie Korfu ma wyższe średnie opady niż reszta Grecji. My mieliśmy okazją podziwiać jedną potężną ulewę.  W tle góry Albanii Sz

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

Katarzyna Miller, „Nie bój się życia”

Katarzyna Miller, „Nie bój się życia”, Warszawa 2010 Nie zawsze lubiłam książki tej Autorki, niektóre wydawały mi się dziwne i irytujące. Jednakże ten zbiór felietonów przypadł mi do gustu. Poczucie humoru psycholożki jest ujmujące. Felietony, które wcześniej publikowane były w magazynie „Zwierciadło” poruszają najróżniejszą tematykę. Od ojcostwa, poprzez śmiech i zabawę aż do spraw, które przerażają niemal wszystkich – śmierci, starości i przemijania. „Wiele osób widzi życie jako drogę w dół. Ja, tak jak Jung, widzę życie człowieka jako powolną wędrówkę ku górze lub w głąb. Wędrówkę ku czemuś. Każda faza życia jest niezbędna, by życie było pełnią ludzkiego losu. Starość jest tego ukoronowaniem. Zebraniem w bukiet doświadczenia, przenikliwości, osobowości, stosunku do świata i do siebie.” (Fragment książki, s. 20). Autorka z właściwym sobie poczuciem humoru porusza tematy trudne, niewygodne, czasami nawet tabu. Felietony są krótkie, ale mimo pozornej lekkości, skłan