Przejdź do głównej zawartości

Tom O’Neil, „Siła małych celów. Zasada 1%, czyli jak osiągnąć spektakularne sukcesy dzięki drobnym zmianom”,



Tom O’Neil, „Siła małych celów. Zasada 1%, czyli jak osiągnąć spektakularne sukcesy dzięki drobnym zmianom”, przełożyła Bernadeta Minakowska-Koca, Warszawa 2013

O czym jest ta książka?

Książka dostarcza odwagi, by podjąć JUŻ DZIŚ choćby najmniejsze działanie, które przybliży Cię do celu.

Przemianę warto zacząć od wykonania ćwiczenia „Życiowy kompas”, które pomoże określić kierunki zmian.

Książka składa się z trzech części. W części pierwszej Czytelnik dowiaduje się na czym dokładnie polega zasada jednego procenta, dlaczego wyznaczanie celów jest ważne i jak prawidłowo to robić, co kryje się pod pojęciem małych celów i dlaczego mogą nam przynieść tyle korzyści?

W drugiej części Autor umieszcza przykłady drobnych kroków odnośnie celów osobistych i firmowych. Jest tu dosyć spora baza działań, z których można czerpać inspirację. W części trzeciej, która jest dosyć rozbudowana dostajemy przewodnik, w którym mamy rozpisane zadania na 30 dni, które nam ułatwią wprowadzenie zasady jednego procenta w życie.

Cytaty:

„Pamiętajmy, by nieustannie wyobrażać sobie moment finalizowania naszego celu i codziennie przybliżać tę chwilę o jeden procent. Liczy się nawet najmniejszy krok” (s.28)


„Nie powinniśmy sobie zaprzątać głowy tym, co pomyślą inni ludzie, tylko skoncentrować się na postawieniu kolejnego kroku o wartości jednego procenta w kierunku naszego celu”. (s. 29)

„Nastawienie określa sposób patrzenia na świat, ono zdecyduje ostatecznie, jak wysoko będziemy mierzyć i co osiągniemy w życiu. Mamy tyle, w ile wierzymy - proste” (s. 135)

„W przeważającej większości to nie najmądrzejsi, najinteligentniejsi czy nawet najlepsi osiągają sukces. Udaje się to takiej osobie, która nie ugina się w obliczu przeciwności, ale kontynuuje działania, ponieważ wie, że w taki czy inny sposób – dopnie swego.” (s. 155)

„Aby osiągnąć coś znaczącego, musimy przedtem angażować się w niezliczoną ilość drobnych przedsięwzięć, których nikt nawet nie zauważy ani nie doceni” (Brian Tracy)


Co jeszcze utkwiło mi w pamięci?
Prawo efektu kumulacji (lub inaczej efekt kuli śnieżnej). Jak sam Autor porównuje, pod wieloma względami zasada 1% działa podobnie jak efekt kuli śnieżnej. Każda drobna zmiana automatycznie popycha nas w kierunku kolejnej drobnej zmiany – można to zastosować praktycznie do każdej dziedziny. Jeśli na przykład chcemy coś poprawić w kwestii swojego wyglądu, to zaczniemy załóżmy od malowania paznokci na ładne kolory, później będziemy staranniej niż zwykle dobierać ubrania i dodatki, wymyślimy nowe uczesania itp. Jeśli chodzi o zdrowy styl życia, może zaczniemy od jedzenia większej ilości owoców, później wprowadzimy więcej warzyw do jadłospisu, znajdziemy nowe, ciekawe potrawy, zaczniemy je gotować nie tylko dla siebie, ale także dla swojej rodziny, a z czasem może przerodzi się to w pasję do sportu. Rozumiecie o co mi chodzi?

„Jeżeli nie ma decyzji ani postępującego za nią działania – nic się nie dzieje. Większość osób nie osiąga pełni swojego potencjału, ponieważ nie podejmuje żadnych decyzji, a w związku z tym niewiele robi” (s. 51)

Podsumowanie:

Świetna książka, napisana przystępnym językiem. Zachęcam do lektury J

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Coś dla ducha i dla dobrego samopoczucia z okazji Dnia Kobiet

Drogie Czytelniczki ! Z okazji Dnia Kobiet, który zaczął piękny weekend, życzę Wam dużo zdrowia, pięknego uśmiechu na co dzień, czasu na pielęgnowanie swojej kobiecości i wszystkiego, o czym tylko marzycie. Bądźcie odważne, ale dajcie sobie również prawo do gorszych dni i odpoczynku. Róbcie sobie mini – Dzień Kobiet każdego dnia. Przepraszam za długą ciszę i nieobecność na blogu. Jest to częściowo związane z moją obecną sytuacją rodzinną, ale także z wieloma innymi obowiązkami, które muszę pogodzić. Czasami zwyczajnie trzeba na jakiś czas odłożyć dodatkowe obowiązki, bo choć przynoszą wiele satysfakcji, to w danym momencie mogą być zbytnim obciążeniem. Moim zdaniem rolą kobiety jest oprócz wszystkich innych ról, jest także stanie na straży rodziny i samej siebie. Nie potrafię na razie odpowiedzieć, czy wpisy znów będą się pojawiały regularnie. Daję sobie potrzebny czas i mam nadzieję, że to zrozumiecie. Z pewnością zachęcam Was do obserwacji mojego konta na Instagramie , ...

Maria Ulatowska, „Domek nad morzem”

Źródło grafiki MARIA ULATOWSKA, „DOMEK NAD MORZEM”, 2011 W pierwszym rozdziale poznajemy Ewę Brzozowską, córkę Krystyny i Jerzego. Krystyna umiera na raka, kiedy dziecko jest jeszcze małe. Ojciec wraz z dziadkami próbuje sprostać wyzwaniu i wspólnie wychowują dziewczynkę. Ewa od dzieciństwa czyta książki, mnóstwo książek – ucieczka w świat wyobraźni to jej sposób na smutek po stracie mamy. W kolejnych rozdziałach Ewa stopniowo dorasta, jej tata żeni się ponownie, a Ewa zyskuje przyrodniego brata Maćka. Akcja dzieje się w głównie w Warszawie i Bydgoszczy, ale wakacyjne przygody maja miejsce w Trójmieście. Bohaterowie są niestety jednowymiarowi i brak im cech, które umożliwiałyby Czytelnikowi identyfikację. Większość z bohaterów podejmuje jedynie dobre decyzje i właściwie nie popełniają błędów, cierpliwie czekają na swoje pięć minut. Ta książka jest w moim odbiorze depresyjna, mało optymistyczna i rozwlekła. Przykro mi to pisać, ale ta książka ciągnie się jak moda na s...

Ewa Chodakowska "Myślnik"

EWA CHODAKOWSKA, "MYŚLNIK. TWÓJ CODZIENNY MOTYWATOR", WARSZAWA 2016 Kiedy zobaczyłam nową książkę Chodakowskiej w księgarni, z ciekawości zajrzałam do środka.  I poczułam się rozczarowana, bo treści nie było tam prawie żadnej. Ale teraz miałam możliwość przejrzeć ją na spokojnie (dziękuję serdecznie Zosi za pożyczenie książki :)) i zmieniłam zdanie. Mimo że byłam nastawiona sceptycznie (książka składa się z fotografii - niektóre są bardzo ładne), zostałam przyjemnie zaskoczona. I choć zawsze wolałam Annę Lewandowską i jej podejście do ćwiczeń, blog i przepisy, to przyznam, że po przeczytaniu tej książki, przekonałam się również do Chodakowskiej. W spokoju i ciszy usiadłam do przeczytania tej książki i przyznam, że niektóre cytaty bardzo mi przypadły do gustu.  Do czego zachęca Chodakowska w swojej książce? Do brania życia we własne ręce; Do optymizmu; Do doceniania każdego dnia; Do szukania siły i piękna w sobie; Pamiętajcie, że każdy dzi...