Przejdź do głównej zawartości

Tom O’Neil, „Siła małych celów. Zasada 1%, czyli jak osiągnąć spektakularne sukcesy dzięki drobnym zmianom”,



Tom O’Neil, „Siła małych celów. Zasada 1%, czyli jak osiągnąć spektakularne sukcesy dzięki drobnym zmianom”, przełożyła Bernadeta Minakowska-Koca, Warszawa 2013

O czym jest ta książka?

Książka dostarcza odwagi, by podjąć JUŻ DZIŚ choćby najmniejsze działanie, które przybliży Cię do celu.

Przemianę warto zacząć od wykonania ćwiczenia „Życiowy kompas”, które pomoże określić kierunki zmian.

Książka składa się z trzech części. W części pierwszej Czytelnik dowiaduje się na czym dokładnie polega zasada jednego procenta, dlaczego wyznaczanie celów jest ważne i jak prawidłowo to robić, co kryje się pod pojęciem małych celów i dlaczego mogą nam przynieść tyle korzyści?

W drugiej części Autor umieszcza przykłady drobnych kroków odnośnie celów osobistych i firmowych. Jest tu dosyć spora baza działań, z których można czerpać inspirację. W części trzeciej, która jest dosyć rozbudowana dostajemy przewodnik, w którym mamy rozpisane zadania na 30 dni, które nam ułatwią wprowadzenie zasady jednego procenta w życie.

Cytaty:

„Pamiętajmy, by nieustannie wyobrażać sobie moment finalizowania naszego celu i codziennie przybliżać tę chwilę o jeden procent. Liczy się nawet najmniejszy krok” (s.28)


„Nie powinniśmy sobie zaprzątać głowy tym, co pomyślą inni ludzie, tylko skoncentrować się na postawieniu kolejnego kroku o wartości jednego procenta w kierunku naszego celu”. (s. 29)

„Nastawienie określa sposób patrzenia na świat, ono zdecyduje ostatecznie, jak wysoko będziemy mierzyć i co osiągniemy w życiu. Mamy tyle, w ile wierzymy - proste” (s. 135)

„W przeważającej większości to nie najmądrzejsi, najinteligentniejsi czy nawet najlepsi osiągają sukces. Udaje się to takiej osobie, która nie ugina się w obliczu przeciwności, ale kontynuuje działania, ponieważ wie, że w taki czy inny sposób – dopnie swego.” (s. 155)

„Aby osiągnąć coś znaczącego, musimy przedtem angażować się w niezliczoną ilość drobnych przedsięwzięć, których nikt nawet nie zauważy ani nie doceni” (Brian Tracy)


Co jeszcze utkwiło mi w pamięci?
Prawo efektu kumulacji (lub inaczej efekt kuli śnieżnej). Jak sam Autor porównuje, pod wieloma względami zasada 1% działa podobnie jak efekt kuli śnieżnej. Każda drobna zmiana automatycznie popycha nas w kierunku kolejnej drobnej zmiany – można to zastosować praktycznie do każdej dziedziny. Jeśli na przykład chcemy coś poprawić w kwestii swojego wyglądu, to zaczniemy załóżmy od malowania paznokci na ładne kolory, później będziemy staranniej niż zwykle dobierać ubrania i dodatki, wymyślimy nowe uczesania itp. Jeśli chodzi o zdrowy styl życia, może zaczniemy od jedzenia większej ilości owoców, później wprowadzimy więcej warzyw do jadłospisu, znajdziemy nowe, ciekawe potrawy, zaczniemy je gotować nie tylko dla siebie, ale także dla swojej rodziny, a z czasem może przerodzi się to w pasję do sportu. Rozumiecie o co mi chodzi?

„Jeżeli nie ma decyzji ani postępującego za nią działania – nic się nie dzieje. Większość osób nie osiąga pełni swojego potencjału, ponieważ nie podejmuje żadnych decyzji, a w związku z tym niewiele robi” (s. 51)

Podsumowanie:

Świetna książka, napisana przystępnym językiem. Zachęcam do lektury J

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wyspa Korfu - Acharavi - fotorelacja

Nasz hotel znajdował się w miejscowości Acharavi na północy wyspy Korfu. Acharavi to niewielka turystyczna miejscowość położona nad Morzem Jońskim. Piękna piaszczysta plaża z odrobiną kamieni, później przechodzi w plaże żwirowo – kamienistą (jeśli podążamy na zachód w kierunku Rody). W miejscowości znajduje się mnóstwo hoteli, kilka wypożyczalni samochodów i skuterów, kościół, sklepy i sklepiki oraz dwie lub trzy szkoły nurkowania. Oto fotorelacja: Kaktus z jadalnymi owocami - próbowaliśmy i były bardzo smaczne :) Lokalna knajpka Teren hotelu Widok na na budynek główny hotelu Park wodny Hydropolis (z przerażającą pionową zjeżdżalnią) Rondo w Acharavi Sklepik z lokalnymi wyrobami (m. in. przetwory z kumkwatu) Tęcza :) Jak wyczytałam w Internecie Korfu ma wyższe średnie opady niż reszta Grecji. My mieliśmy okazją podziwiać jedną potężną ulewę.  W tle góry Albanii Sz

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

Katarzyna Miller, „Nie bój się życia”

Katarzyna Miller, „Nie bój się życia”, Warszawa 2010 Nie zawsze lubiłam książki tej Autorki, niektóre wydawały mi się dziwne i irytujące. Jednakże ten zbiór felietonów przypadł mi do gustu. Poczucie humoru psycholożki jest ujmujące. Felietony, które wcześniej publikowane były w magazynie „Zwierciadło” poruszają najróżniejszą tematykę. Od ojcostwa, poprzez śmiech i zabawę aż do spraw, które przerażają niemal wszystkich – śmierci, starości i przemijania. „Wiele osób widzi życie jako drogę w dół. Ja, tak jak Jung, widzę życie człowieka jako powolną wędrówkę ku górze lub w głąb. Wędrówkę ku czemuś. Każda faza życia jest niezbędna, by życie było pełnią ludzkiego losu. Starość jest tego ukoronowaniem. Zebraniem w bukiet doświadczenia, przenikliwości, osobowości, stosunku do świata i do siebie.” (Fragment książki, s. 20). Autorka z właściwym sobie poczuciem humoru porusza tematy trudne, niewygodne, czasami nawet tabu. Felietony są krótkie, ale mimo pozornej lekkości, skłan