Przejdź do głównej zawartości

Agata Kołakowska, Zaciszny zakątek”

Źródło grafiki

AGATA KOŁAKOWSKA, ZACISZNY ZAKĄTEK”, WARSZAWA 2015

Kim  jest Autorka?

Agata Kołakowska urodziła się we Wrocławiu. Jest Autorką powieści obyczajowych. Wydała m. in. „Przyjaciółki”, „Siódmy rok”, „Niechciana prawda”, „Igraszki z losem”, „Kolejny rozdział”. Prowadzi stronę internetową www.agatakolakowska.pl.

O czym jest ta książka?

Marta i Jacek Cieślakowie kupują wymarzony dom na wsi. Uroczy dom jest położony na malutkim osiedlu. Ich sąsiadami są zaledwie trzy rodziny. Paulina i Grzegorz – konserwatywni i wymagający, wręcz perfekcyjni. Krytyk literacki Krzysztof i jego żona Małgorzata oraz Sabina i Marcin, który pilotuje samoloty pasażerskie.

Początkowo Marta i Jacek mają wrażenie, że nie pasują do bogatego towarzystwa. Z czasem jednak odkrywają, że życie sąsiadów wcale nie wygląda tak bajkowo, jakby się mogło wydawać. Na jaw wychodzą różne sekrety i z czasem Marta stwierdza, że ich życie, choć skromniejsze i wypełnione poszukiwaniem pracy jest lepsze niż zawiłe losy sąsiadów.

Bardzo ciepła i wbrew pozorom optymistyczna książka.

Plusy i minusy:

To pierwsza książka Agaty Kołakowskiej, którą przeczytałam i z pewnością sięgnę po inne. Może nie jest to powieść wysokich lotów, ale podobała mi się. Nieco drażniące są ciągłe nieudane rozmowy o pracę jednej z bohaterek, czasami też chyba za dużo odniesień do „Gotowych na wszystko” (nawet na okładce pojawia się wzmianka o tym).

Natomiast podoba mi się styl w jakim pisze Autorka. Każda z postaci jest przerysowana i z pewnością jest to celowy zabieg. Trudno się utożsamiać z tymi kobietami, ale opowieść ma w sobie „to coś”.

Podsumowanie:


Nie polecam osobom mającym skłonność do melancholii. Ogólnie książka jest typowo kobieca. Mimo podjętej tematyki jest całkiem lekka, choć niesie ze sobą pewną refleksję. Nie wszystko jest takim, jakim się wydaje i ocenianie ludzi może poważnie wprowadzić w błąd…

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Lato bez mężczyzn”

SIRI HUSTVEDT, „LATO BEZ MĘŻCZYZN”, WARSZAWA 2014 Niestety dzisiaj niepochlebna recenzja znajdzie się na moim blogu. Przeczytałam tę książkę tylko dlatego, że byłam w podróży i nie miałam nic innego do czytania. Okładka w bibliotece zachęciła mnie bardzo – „Zabawna, poruszająca i błyskotliwa(…)”. Niestety nie pośmiałam się, a wręcz przeciwnie – byłam zniesmaczona. Spodziewałam się w miarę lekkiej historii (na co wskazywała między innymi grubość książki i projekt okładki, który nasuwał skojarzenie z leniwym i powolnym odpoczynkiem na łonie przyrody). Niestety wielkie było moje rozczarowanie. Główna bohaterka Mia zostaje porzucona przez męża, który odchodzi do młodszej kobiety. Przekreśla 30 lat małżeństwa i po prostu ją zostawia. Mia musi jakoś poskładać swój wewnętrzny świat, który po zdradzie runął jak domek z kart. Powraca w rodzinne strony, do małego miasteczka i tam prowadzi wakacyjny fakultet z poezji i pisania. Jej słuchaczkami i uczestniczkami warsztatów jest grupka...

Wpis gościnny - Marta o "Karuzeli z Madonnami"

RACZEK TOMASZ, „KARUZELA Z MADONNAMI”, WARSZAWA 2003,           Po raz kolejny prezentuję Wam na blogu recenzję Marty. Tym razem nie jest to książka historyczna. Marta recenzuje zbiór wywiadów/ historii/krótkich opowieści znanego dziennikarza. Zapraszam do lektury J . O czym jest ta książka? Zastanawiałam się  skąd w życiu Pana Tomasza Raczka aż 57 kobiet i jakie role w nim odegrały? Jak znalazł każdej z nich należną jej przestrzeń? To 57 portretów wybitnych kobiet ze świata kultury, które swoją charyzmą potrafiły w nim zaistnieć. Należą do nich aktorki, dziennikarki, piosenkarki… Bardzo podoba mi się sposób ich kreacji. Umiejętność zadawania pytań, prowadzenie rozmowy lub tworzenie intrygującego portretu (nawet bez niej), stanowią plastyczny materiał dla czytelniczej wyobraźni. Doceniam w tych wywiadach możliwość poznania tych kobiet od strony zarówno zawodowej jak i prywatnej. Mam na myśli ich refleksje na różn...

"Jesienna miłość"

„JESIENNA MIŁOŚĆ”, NICHOLAS SPARKS, WARSZAWA 2000, Książki Sparks’a mają jedną charakterystyczną cechę – są wzruszającymi wyciskaczami łez. Nie wiem jak to możliwe, aby mężczyzna tak pięknie pisał o miłości i uczuciach. Każda książka Sparks’a mimo prostoty, jest urzekająca. „Jesienna miłość” nie należy do wyjątków. Książka ta była światowym bestsellerem w 1999 roku i nadal nie straciła na swojej aktualności. Na jej podstawie powstał również film pod tytułem „Szkoła uczuć” .  Kim są bohaterowie? Główni bohaterowie to dwójka nastolatków – Landon i Jamie. Prowadzą zupełnie zwykłe życie. Landon jest popularnym i bogatym chłopakiem a Jamie córką pastora. Nic ich nie łączy, aż do momentu szkolnego przedstawienia. Zaczynają spędzać mnóstwo czasu razem, mimo niechęci ojca Jamie. Banalna historia, ale nie kończy się cukierkowo. O czym jest ta książka? Jamie jest bardzo religijną osobą, która rozsiewa wokół siebie aurę dobroci. Pomaga dzieciom z sierocińca, organi...