Przejdź do głównej zawartości

Maria Rotkiel o związkach - "Nas dwoje..."


MARIA ROTKIEL, „NAS DWOJE, CZYLI MIŁOSNA UKŁADANKA”, WARSZAWA 2014,

Kim jest Autorka?

Maria Rotkiel to psycholog z wieloletnim doświadczeniem.  Specjalizuje się w terapii rodzinnej, terapii par oraz w doradztwie z zakresu rozwoju osobistego.  Pisze artykuły i poradniki, występuje również w telewizji. Jest członkiem wielu organizacji, m.in. Polskiego Towarzystwa Badań nad Stresem Traumatycznym. Więcej o jej życiorysie możecie przeczytać na  oficjalniej stronie terapeutki .

O czym jest ta książka?

Jest to poradnik, ale nie tylko o związkach. Niech nazwa Was nie zmyli. Ta książka zawiera mnóstwo ćwiczeń do przerobienia indywidualnie. Najważniejszym przesłaniem Autorki brzmi: „Szukaj szczęścia w sobie, a nie w związku.” Osoby, które akceptują siebie są w stanie budować lepsze związki, z wielu powodów – jeśli chcecie wiedzieć dlaczego, koniecznie przeczytajcie ten poradnik.

Autorka zdaje sobie sprawę, że książka może być jedynie pewną wskazówką, kompasem, dlatego też wzbogaciła ją o dodatkowe elementy. Książka w dużej mierze składa się z różnych zadań rozwojowych. Dzięki wykonaniu starannie przemyślanych ćwiczeń z pewnością lepiej zrozumiecie siebie i swoją sytuację. Kilka przykładowych to m.in. stworzenie listy swoich potrzeb, czy listy ulubionych przyjemności. Ale Autorka nie zostawia czytelnika samego z ćwiczeniami (niektóre są trudne albo wymagają głębszego zastanowienia), pokazuje konkretne przykłady.

Niektóre porady są ilustrowane konkretnymi historiami par, które borykały się z jakąś trudnością w związku. Podoba mi się podejście Pani Marii, ponieważ nie uważa się za wyrocznię, która wie najlepiej, ale jest subtelna i ma wyczucie.

Plusy tej książki?

Podoba mi się język tej książki. Jest przyjazny dla czytelnika, zrozumiały, ale jednocześnie interesujący. Niewątpliwym plusem jest duża ilość ćwiczeń, które pozwalają lepiej zrozumieć słowa i ewentualne wskazówki Autorki.

Każdy z rozdziałów zakończony jest wnioskami, które stanowią krótkie podsumowanie i pozwalają po pierwsze utrwalić sobie to, co przeczytaliśmy, a po drugie wracając do książki łatwo możemy odnaleźć fragmenty, które szczególnie nas zainteresowały.

Podsumowanie:

Treści zawarte w tym poradniku warte są przeczytania i przepracowania. Autorka zwraca uwagę na pewne filary, które stanowią o sile i stabilności związku. Podpowiada również jak je wzmocnić, i kiedy nie ma sensu tego robić. Zachęca nas, byśmy dbali o własne dobre samopoczucie i rozwój, ponieważ to stanowi wspaniały fundament to budowania relacji.

Bardzo ciekawa i wartościowa pozycja. Polecam J

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Lato bez mężczyzn”

SIRI HUSTVEDT, „LATO BEZ MĘŻCZYZN”, WARSZAWA 2014 Niestety dzisiaj niepochlebna recenzja znajdzie się na moim blogu. Przeczytałam tę książkę tylko dlatego, że byłam w podróży i nie miałam nic innego do czytania. Okładka w bibliotece zachęciła mnie bardzo – „Zabawna, poruszająca i błyskotliwa(…)”. Niestety nie pośmiałam się, a wręcz przeciwnie – byłam zniesmaczona. Spodziewałam się w miarę lekkiej historii (na co wskazywała między innymi grubość książki i projekt okładki, który nasuwał skojarzenie z leniwym i powolnym odpoczynkiem na łonie przyrody). Niestety wielkie było moje rozczarowanie. Główna bohaterka Mia zostaje porzucona przez męża, który odchodzi do młodszej kobiety. Przekreśla 30 lat małżeństwa i po prostu ją zostawia. Mia musi jakoś poskładać swój wewnętrzny świat, który po zdradzie runął jak domek z kart. Powraca w rodzinne strony, do małego miasteczka i tam prowadzi wakacyjny fakultet z poezji i pisania. Jej słuchaczkami i uczestniczkami warsztatów jest grupka...

Wpis gościnny - Marta o "Karuzeli z Madonnami"

RACZEK TOMASZ, „KARUZELA Z MADONNAMI”, WARSZAWA 2003,           Po raz kolejny prezentuję Wam na blogu recenzję Marty. Tym razem nie jest to książka historyczna. Marta recenzuje zbiór wywiadów/ historii/krótkich opowieści znanego dziennikarza. Zapraszam do lektury J . O czym jest ta książka? Zastanawiałam się  skąd w życiu Pana Tomasza Raczka aż 57 kobiet i jakie role w nim odegrały? Jak znalazł każdej z nich należną jej przestrzeń? To 57 portretów wybitnych kobiet ze świata kultury, które swoją charyzmą potrafiły w nim zaistnieć. Należą do nich aktorki, dziennikarki, piosenkarki… Bardzo podoba mi się sposób ich kreacji. Umiejętność zadawania pytań, prowadzenie rozmowy lub tworzenie intrygującego portretu (nawet bez niej), stanowią plastyczny materiał dla czytelniczej wyobraźni. Doceniam w tych wywiadach możliwość poznania tych kobiet od strony zarówno zawodowej jak i prywatnej. Mam na myśli ich refleksje na różn...

"Jesienna miłość"

„JESIENNA MIŁOŚĆ”, NICHOLAS SPARKS, WARSZAWA 2000, Książki Sparks’a mają jedną charakterystyczną cechę – są wzruszającymi wyciskaczami łez. Nie wiem jak to możliwe, aby mężczyzna tak pięknie pisał o miłości i uczuciach. Każda książka Sparks’a mimo prostoty, jest urzekająca. „Jesienna miłość” nie należy do wyjątków. Książka ta była światowym bestsellerem w 1999 roku i nadal nie straciła na swojej aktualności. Na jej podstawie powstał również film pod tytułem „Szkoła uczuć” .  Kim są bohaterowie? Główni bohaterowie to dwójka nastolatków – Landon i Jamie. Prowadzą zupełnie zwykłe życie. Landon jest popularnym i bogatym chłopakiem a Jamie córką pastora. Nic ich nie łączy, aż do momentu szkolnego przedstawienia. Zaczynają spędzać mnóstwo czasu razem, mimo niechęci ojca Jamie. Banalna historia, ale nie kończy się cukierkowo. O czym jest ta książka? Jamie jest bardzo religijną osobą, która rozsiewa wokół siebie aurę dobroci. Pomaga dzieciom z sierocińca, organi...