Przejdź do głównej zawartości

"Alfabet miłości"


RENATA MAZUROWSKA, BOGDAN WOJCISZKE, „ALFABET MIŁOŚCI”, SOPOT 2015

Kim są Autorzy?

Bogdan Wojciszke – to profesor psychologii, wykładowca akademicki, autor 10 książek i ponad 150 artykułów. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią społeczną i psychologią osobowości. W 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Renata Mazurowska jest trenerem pracującym z kobietami po rozwodzie. Pisze artykuły o tematyce psychologicznej m. in. w magazynie „Sens”. Stworzyła i prowadzi stronę internetową www.wpelnidnia.pl.

O czym jest ta książka?

Książka psychologiczna napisana w formie wywiadu. Opiera się na bardzo wielu badaniach i analizach, które są często przytaczane. Jest to ciekawa rozmowa, nie mamy wrażenia ze czytamy książkę naukową, choć ma ona walory naukowe.

Autorzy poruszają zagadnienia m. in. takie jak: bliskość, autonomia, decyzja, dobry związek, empatia, idealny partner, kolejność uczuć, style przywiązania, wierność, wybaczanie.

Książka jest wieloznaczna i nie udziela jakiś złotych odpowiedzi, super rad. Przede wszystkim w zależności od nurtu jakim podąża psycholog można bardzo różnie patrzeć na miłość. Istnieją trzy składowe miłości: intymność, zaangażowanie i zobowiązanie. O tym również częściowo dowiecie się z tej książki. Istnieje również koncepcja, że miłość jest zmienna, ponieważ zmianom podlegają te trzy składowe, co z kolei powoduje, że miłość składa się z różnych faz.

Jako osoba pozostająca w związku niekoniecznie zgadzam się ze wszystkimi zawartymi tu tezami , nawet jeśli są poparte wiarygodnymi badaniami. Jednakże z tego wywiadu – rzeki możemy się bardzo dużo dowiedzieć o psychologicznych mechanizmach rządzących światem damsko - męskim. Z częścią badań naukowych spotkałam się również w innych źródłach, jednakże większość była dla mnie nowa i odkrywcza.

Właściwie prof. Wojciszke jest bardzo wyważony w swoich osądach. Jego wypowiedzi są ciekawe, ale również Autorka pytań zadaje je w bardzo inteligentny i otwarty sposób. Wywiad jest przeprowadzony zgrabnie i przyjemnie się czyta. 

Profesor obala również część powszechnie głoszonych „praw”, ponieważ nie ma wyników badań, które by je potwierdzały albo wyniki te nie są reprezentatywne. 

Podsumowanie:

Lektura lekka i przyjemna w czytaniu, zawiera sporo odwołań do badań, jednakże nie wszystkie są aktualne. Momentami zbyt pobieżnie traktuje poruszane zagadnienia. Po ciekawych nagłówkach spodziewałam się bardziej interesujących treści. Najciekawsze (moim zdaniem) hasła zostały najsłabiej rozwinięte przez Autorów. Nie jest zbyt obszerna, napisana jasnym i zrozumiałym językiem. Jeśli kogoś interesuje tematyka związków – z pewnością warto zajrzeć. 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wyspa Korfu - Acharavi - fotorelacja

Nasz hotel znajdował się w miejscowości Acharavi na północy wyspy Korfu. Acharavi to niewielka turystyczna miejscowość położona nad Morzem Jońskim. Piękna piaszczysta plaża z odrobiną kamieni, później przechodzi w plaże żwirowo – kamienistą (jeśli podążamy na zachód w kierunku Rody). W miejscowości znajduje się mnóstwo hoteli, kilka wypożyczalni samochodów i skuterów, kościół, sklepy i sklepiki oraz dwie lub trzy szkoły nurkowania. Oto fotorelacja: Kaktus z jadalnymi owocami - próbowaliśmy i były bardzo smaczne :) Lokalna knajpka Teren hotelu Widok na na budynek główny hotelu Park wodny Hydropolis (z przerażającą pionową zjeżdżalnią) Rondo w Acharavi Sklepik z lokalnymi wyrobami (m. in. przetwory z kumkwatu) Tęcza :) Jak wyczytałam w Internecie Korfu ma wyższe średnie opady niż reszta Grecji. My mieliśmy okazją podziwiać jedną potężną ulewę.  W tle góry Albanii Sz

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

"Jesienna miłość"

„JESIENNA MIŁOŚĆ”, NICHOLAS SPARKS, WARSZAWA 2000, Książki Sparks’a mają jedną charakterystyczną cechę – są wzruszającymi wyciskaczami łez. Nie wiem jak to możliwe, aby mężczyzna tak pięknie pisał o miłości i uczuciach. Każda książka Sparks’a mimo prostoty, jest urzekająca. „Jesienna miłość” nie należy do wyjątków. Książka ta była światowym bestsellerem w 1999 roku i nadal nie straciła na swojej aktualności. Na jej podstawie powstał również film pod tytułem „Szkoła uczuć” .  Kim są bohaterowie? Główni bohaterowie to dwójka nastolatków – Landon i Jamie. Prowadzą zupełnie zwykłe życie. Landon jest popularnym i bogatym chłopakiem a Jamie córką pastora. Nic ich nie łączy, aż do momentu szkolnego przedstawienia. Zaczynają spędzać mnóstwo czasu razem, mimo niechęci ojca Jamie. Banalna historia, ale nie kończy się cukierkowo. O czym jest ta książka? Jamie jest bardzo religijną osobą, która rozsiewa wokół siebie aurę dobroci. Pomaga dzieciom z sierocińca, organizuje