Przejdź do głównej zawartości

Jak radzić sobie z wychowaniem młodzieży?


SARAH NEWTON, "RATUNKU! MÓJ NASTOLATEK JEST KOSMITĄ", 2007

Jak zapewnia opis na okładce jest to praktyczny poradnik dla rodziców. W książce omówione są przypadki m. in.: gdy dziecko nie słucha, łatwo ulega presji rówieśników, nie chce spędzać czasu z rodziną, kłóci i bije się z rodzeństwem.

Autorka w sposób kompleksowy podchodzi do każdego zagadnienia. Omawia na przykładzie konkretnej rodziny, a następnie robi krótkie podsumowanie całej strategii i zastosowanych taktyk. Podam konkretny przykład z rozdziału „Moje dziecko nie chce wziąć na siebie żadnej odpowiedzialności”. Po zapoznaniu czytelnika z sytuacją i opisaniu konkretnych działań na końcu rozdziału mamy ściągę co w takim przypadku zrobić krok po kroku:

  1. Przekaż dziecku określone obowiązki
  2. Przestań administrować poczynaniami swojego dziecka
  3. Pozwól dziecku uczyć się na błędach
  4. Nie traktuj nieuniknionych błędów jako niepowodzenia, ale jako szansę na naukę
  5. Wprowadź system wynagradzania za prace domowe
  6. Bądź świadom tego, co chcesz osiągnąć itd.
  7. Każdy krok jest omówiony za pomocą kilku zdań.

Plusy tej książki:

Ma przejrzysty układ, jest ciekawa i pokazuje, że wszyscy rodzice borykają się  z mniejszymi lub większymi problemami. Czasami wydaje się im, że są w sytuacji bez wyjścia. Ale warto uwierzyć, że zawsze można znaleźć odpowiednie rozwiązania. Autorka wskazuje na to, że bardzo często rodzice nie są po prostu przygotowani do zmiany roli z administratora (który pilnuje, pomaga i przypomina) w trenera (który z kolei stoi z boku i pozwala popełniać błędy, ale w razie czego służy pomocą i wysłucha). Nie zdają sobie nawet sprawy, że nie pozwalają swojemu dziecku stać się samodzielną, odpowiedzialną istotą. Bardzo ważna jest zmiana sposobu myślenia całej rodziny.

Kolejna sprawa, którą warto podkreślić - metody stosowane przez Autorkę to nie są cudowne techniki, które w jeden dzień odmienią życie całej rodziny. W każdej historii został opisany pewien proces trwający czasami kilka, a czasami kilkanaście miesięcy. Oczywiście zmiany następują często już na początku, ale należy je utrwalać, a ponadto wykazać się konsekwencją.

Podsumowanie:

Bardzo polecam nie tylko rodzicom. Poradnik przyda się również nauczycielom, trenerom, policjantom i innym osobom, które mają bezpośredni kontakt  z młodzieżą.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Lato bez mężczyzn”

SIRI HUSTVEDT, „LATO BEZ MĘŻCZYZN”, WARSZAWA 2014 Niestety dzisiaj niepochlebna recenzja znajdzie się na moim blogu. Przeczytałam tę książkę tylko dlatego, że byłam w podróży i nie miałam nic innego do czytania. Okładka w bibliotece zachęciła mnie bardzo – „Zabawna, poruszająca i błyskotliwa(…)”. Niestety nie pośmiałam się, a wręcz przeciwnie – byłam zniesmaczona. Spodziewałam się w miarę lekkiej historii (na co wskazywała między innymi grubość książki i projekt okładki, który nasuwał skojarzenie z leniwym i powolnym odpoczynkiem na łonie przyrody). Niestety wielkie było moje rozczarowanie. Główna bohaterka Mia zostaje porzucona przez męża, który odchodzi do młodszej kobiety. Przekreśla 30 lat małżeństwa i po prostu ją zostawia. Mia musi jakoś poskładać swój wewnętrzny świat, który po zdradzie runął jak domek z kart. Powraca w rodzinne strony, do małego miasteczka i tam prowadzi wakacyjny fakultet z poezji i pisania. Jej słuchaczkami i uczestniczkami warsztatów jest grupka...

Wpis gościnny - Marta o "Karuzeli z Madonnami"

RACZEK TOMASZ, „KARUZELA Z MADONNAMI”, WARSZAWA 2003,           Po raz kolejny prezentuję Wam na blogu recenzję Marty. Tym razem nie jest to książka historyczna. Marta recenzuje zbiór wywiadów/ historii/krótkich opowieści znanego dziennikarza. Zapraszam do lektury J . O czym jest ta książka? Zastanawiałam się  skąd w życiu Pana Tomasza Raczka aż 57 kobiet i jakie role w nim odegrały? Jak znalazł każdej z nich należną jej przestrzeń? To 57 portretów wybitnych kobiet ze świata kultury, które swoją charyzmą potrafiły w nim zaistnieć. Należą do nich aktorki, dziennikarki, piosenkarki… Bardzo podoba mi się sposób ich kreacji. Umiejętność zadawania pytań, prowadzenie rozmowy lub tworzenie intrygującego portretu (nawet bez niej), stanowią plastyczny materiał dla czytelniczej wyobraźni. Doceniam w tych wywiadach możliwość poznania tych kobiet od strony zarówno zawodowej jak i prywatnej. Mam na myśli ich refleksje na różn...

"Jesienna miłość"

„JESIENNA MIŁOŚĆ”, NICHOLAS SPARKS, WARSZAWA 2000, Książki Sparks’a mają jedną charakterystyczną cechę – są wzruszającymi wyciskaczami łez. Nie wiem jak to możliwe, aby mężczyzna tak pięknie pisał o miłości i uczuciach. Każda książka Sparks’a mimo prostoty, jest urzekająca. „Jesienna miłość” nie należy do wyjątków. Książka ta była światowym bestsellerem w 1999 roku i nadal nie straciła na swojej aktualności. Na jej podstawie powstał również film pod tytułem „Szkoła uczuć” .  Kim są bohaterowie? Główni bohaterowie to dwójka nastolatków – Landon i Jamie. Prowadzą zupełnie zwykłe życie. Landon jest popularnym i bogatym chłopakiem a Jamie córką pastora. Nic ich nie łączy, aż do momentu szkolnego przedstawienia. Zaczynają spędzać mnóstwo czasu razem, mimo niechęci ojca Jamie. Banalna historia, ale nie kończy się cukierkowo. O czym jest ta książka? Jamie jest bardzo religijną osobą, która rozsiewa wokół siebie aurę dobroci. Pomaga dzieciom z sierocińca, organi...