Przejdź do głównej zawartości

Czym właściwie kierują się rządzący państwami?


Kochani!

Sesja zbliża się wielkimi krokami, a tak właściwie to różne zaliczenia już się u mnie zaczęły. Z tego powodu na razie odłożyłam przyjemne i lekkie w odbiorze książki na rzecz nieco poważniejszych i związanych z tematyką moich studiów.
Mam nadzieję, że spośród tych dwóch książek wybierzecie sobie którąś do przeczytania. Zdecydowanie pomagają zrozumieć procesy zachodzące w świecie i siły, które są motywatorem państw (w tym również największych mocarstw jak USA, Rosja, Chiny).

Życzę Wam owocnej lektury.

WOJCIECH KOSTECKI, „STRACH I POTĘGA. BEZPIECZEŃSTWO MIĘDZYNARODOWE W XXI WIEKU, WARSZAWA 2012

Autor Wojciech Kostecki jest wykładowcą akademickim , profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2007 – 2011 był przewodniczącym Zespołu ds. zagrożeń stanu społeczeństwa i państwa Komitetu Badań nad zagrożeniami PAN.

Typowo akademicka książka. Skupiona na teorii i wyjaśnianiu pojęć.

W rozdziale pierwszym została szczegółowo omówiona ewolucja pojęcia „bezpieczeństwo” (zarówno historycznie jak i teoretycznie). Na prawie 50 stronach Autor przybliża współczesną naturę zagrożeń oraz zastanawia się jaki wpływ na środowisko międzynarodowe miały i mają chociażby zamachy z 11 września.

Omówione są wielkie teorie – realizm, idealizm, konstruktywizm, teoria kompleksów bezpieczeństwa, a także koncepcje, między innymi koncepcja równowagi sił oraz demokratycznego pokoju.

Książka wydana w serii „Współczesne stosunki międzynarodowe”.

JOSEPH S. NYE, JR , „PRZYSZŁOŚĆ SIŁY, WARSZAWA 2012

Znacznie przystępniejsza pozycja. Choć studenci i inne osoby „siedzące w temacie” bezpieczeństwa i polityki znajdą tu wiele interesujących teorii, hipotez i koncepcji, to dla laika książka również będzie interesująca. Autor w doskonały sposób przybliża mechanizmy wielkiej polityki, ilustrując i wyjaśniając je wieloma przykładami.

Szczegółowo omówione są takie pojęcia jak miękka siła, twarda siła oraz zrównoważona siła (smart power). Interesujący jest również rozdział o sile ekonomicznej, pokazujący, że nie tylko podmioty państwowe mają wyłączność w kształtowaniu wielkiej polityki.

W dalszej części poruszona została również kwestia cybersiły, która staje się istotnym narzędziem w rozgrywkach międzynarodowych.

Autor zwraca uwagę na rozwój technologii, jednakże przestrzega również przed fałszywym poczuciem bezpieczeństwa krajów o przewadze technologicznej.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Lato bez mężczyzn”

SIRI HUSTVEDT, „LATO BEZ MĘŻCZYZN”, WARSZAWA 2014 Niestety dzisiaj niepochlebna recenzja znajdzie się na moim blogu. Przeczytałam tę książkę tylko dlatego, że byłam w podróży i nie miałam nic innego do czytania. Okładka w bibliotece zachęciła mnie bardzo – „Zabawna, poruszająca i błyskotliwa(…)”. Niestety nie pośmiałam się, a wręcz przeciwnie – byłam zniesmaczona. Spodziewałam się w miarę lekkiej historii (na co wskazywała między innymi grubość książki i projekt okładki, który nasuwał skojarzenie z leniwym i powolnym odpoczynkiem na łonie przyrody). Niestety wielkie było moje rozczarowanie. Główna bohaterka Mia zostaje porzucona przez męża, który odchodzi do młodszej kobiety. Przekreśla 30 lat małżeństwa i po prostu ją zostawia. Mia musi jakoś poskładać swój wewnętrzny świat, który po zdradzie runął jak domek z kart. Powraca w rodzinne strony, do małego miasteczka i tam prowadzi wakacyjny fakultet z poezji i pisania. Jej słuchaczkami i uczestniczkami warsztatów jest grupka...

Wpis gościnny - Marta o "Karuzeli z Madonnami"

RACZEK TOMASZ, „KARUZELA Z MADONNAMI”, WARSZAWA 2003,           Po raz kolejny prezentuję Wam na blogu recenzję Marty. Tym razem nie jest to książka historyczna. Marta recenzuje zbiór wywiadów/ historii/krótkich opowieści znanego dziennikarza. Zapraszam do lektury J . O czym jest ta książka? Zastanawiałam się  skąd w życiu Pana Tomasza Raczka aż 57 kobiet i jakie role w nim odegrały? Jak znalazł każdej z nich należną jej przestrzeń? To 57 portretów wybitnych kobiet ze świata kultury, które swoją charyzmą potrafiły w nim zaistnieć. Należą do nich aktorki, dziennikarki, piosenkarki… Bardzo podoba mi się sposób ich kreacji. Umiejętność zadawania pytań, prowadzenie rozmowy lub tworzenie intrygującego portretu (nawet bez niej), stanowią plastyczny materiał dla czytelniczej wyobraźni. Doceniam w tych wywiadach możliwość poznania tych kobiet od strony zarówno zawodowej jak i prywatnej. Mam na myśli ich refleksje na różn...

"Jesienna miłość"

„JESIENNA MIŁOŚĆ”, NICHOLAS SPARKS, WARSZAWA 2000, Książki Sparks’a mają jedną charakterystyczną cechę – są wzruszającymi wyciskaczami łez. Nie wiem jak to możliwe, aby mężczyzna tak pięknie pisał o miłości i uczuciach. Każda książka Sparks’a mimo prostoty, jest urzekająca. „Jesienna miłość” nie należy do wyjątków. Książka ta była światowym bestsellerem w 1999 roku i nadal nie straciła na swojej aktualności. Na jej podstawie powstał również film pod tytułem „Szkoła uczuć” .  Kim są bohaterowie? Główni bohaterowie to dwójka nastolatków – Landon i Jamie. Prowadzą zupełnie zwykłe życie. Landon jest popularnym i bogatym chłopakiem a Jamie córką pastora. Nic ich nie łączy, aż do momentu szkolnego przedstawienia. Zaczynają spędzać mnóstwo czasu razem, mimo niechęci ojca Jamie. Banalna historia, ale nie kończy się cukierkowo. O czym jest ta książka? Jamie jest bardzo religijną osobą, która rozsiewa wokół siebie aurę dobroci. Pomaga dzieciom z sierocińca, organi...