Przejdź do głównej zawartości

"Siła nawyku" - dlaczego warto ją przeczytać?


„SIŁA NAWYKU. DLACZEGO ROBIMY TO, CO ROBIMY I JAK MOŻNA TO ZMIENIĆ W ŻYCIU I BIZNESIE”, CHARLES DUHIGG, WARSZAWA 2013

Kim jest Autor?

Charles Duhigg jest reporterem śledczym, który pracuje dla magazynu „New York Times”. Jest wybitnym dziennikarzem i laureatem wielu prestiżowych nagród. Zanim napisał „Siłę nawyku” zebrał informacje z wielorakich źródeł i przeprowadził niezliczoną ilość wywiadów.

I widać to w tej książce. Zawiera tyle wątków pozornie ze sobą niepowiązanych – od historii staruszka, który stracił pamięć poprzez uzależnienie od hazardu aż po ruchy obywatelskie. Przytaczane badania są wplecione w książce mimochodem, ponieważ jest napisana przystępnym i zrozumiałym językiem.

O czym jest ta książka?

Książka dzieli się na 3 części: Nawyki jednostek, nawyki skutecznych organizacji i nawyki w społeczeństwie. W każdej Autor przytacza inną historię albo kilka historii, ale wszystko jest ze sobą niezwykle zgrabnie powiązane. Kunszt pracy tego dziennikarza jest naprawdę godny uwagi.

Nigdy nie zastanawiałam się jaki wpływ na moje życie mają nawyki. Tak naprawdę były one w moim życiu, ale jakby obok. Nie zdawałam sobie sprawy, że mogą mi ułatwić lub utrudnić życie. Po przeczytaniu tej książki zrozumiałam, że MOGĘ kształtować nawyki. I że czasami zmiana jednego nawyku ma ogromny wpływ na naszą codzienność i pociąga za sobą zmianę kolejnych przyzwyczajeń. W książce opisany był przykład rozpoczęcia ćwiczeń fizycznych jako nawyku kluczowego, który powoduje zmianę diety, sposobu spędzania wolnego czasu aż do zmiany stylu życia. Ale nie jest to jedyny przykład jak jedna zmiana poprawia nasz komfort. Najważniejsze jest, by być uważnym i wyłapać, co chcielibyśmy wprowadzić do naszego życia. Zły nawyk pozostaje w naszej pamięci, ale można go „zamienić” na pożądane zachowanie.

W nawykach ważna jest reakcja łańcuchowa, którą wywołują. Jakieś konkretne zachowanie np. wspólne rodzinne kolacje mogą pozornie nie mieć znaczenia, jednakże kiedy staną się nawykiem w jakiś sposób wpływają na inne sfery życia.

Naukowcy nie zawsze potrafią udowodnić to badaniami, choć zaskoczona jestem jak dużo eksperymentów podejmowano, by zbadać ludzką psychikę w aspekcie nawyków.

Podsumowanie:

Jeśli chcecie dowiedzieć się czym jest „pętla nawyku”, dlaczego nawyki kluczowe są najważniejsze albo jak powstają uzależnienia to ta pozycja z pewnością Was zainteresuje.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

Wyspa Korfu - Acharavi - fotorelacja

Nasz hotel znajdował się w miejscowości Acharavi na północy wyspy Korfu. Acharavi to niewielka turystyczna miejscowość położona nad Morzem Jońskim. Piękna piaszczysta plaża z odrobiną kamieni, później przechodzi w plaże żwirowo – kamienistą (jeśli podążamy na zachód w kierunku Rody). W miejscowości znajduje się mnóstwo hoteli, kilka wypożyczalni samochodów i skuterów, kościół, sklepy i sklepiki oraz dwie lub trzy szkoły nurkowania. Oto fotorelacja: Kaktus z jadalnymi owocami - próbowaliśmy i były bardzo smaczne :) Lokalna knajpka Teren hotelu Widok na na budynek główny hotelu Park wodny Hydropolis (z przerażającą pionową zjeżdżalnią) Rondo w Acharavi Sklepik z lokalnymi wyrobami (m. in. przetwory z kumkwatu) Tęcza :) Jak wyczytałam w Internecie Korfu ma wyższe średnie opady niż reszta Grecji. My mieliśmy okazją podziwiać jedną potężną ulewę.  W tle góry Albanii Sz

"Jesienna miłość"

„JESIENNA MIŁOŚĆ”, NICHOLAS SPARKS, WARSZAWA 2000, Książki Sparks’a mają jedną charakterystyczną cechę – są wzruszającymi wyciskaczami łez. Nie wiem jak to możliwe, aby mężczyzna tak pięknie pisał o miłości i uczuciach. Każda książka Sparks’a mimo prostoty, jest urzekająca. „Jesienna miłość” nie należy do wyjątków. Książka ta była światowym bestsellerem w 1999 roku i nadal nie straciła na swojej aktualności. Na jej podstawie powstał również film pod tytułem „Szkoła uczuć” .  Kim są bohaterowie? Główni bohaterowie to dwójka nastolatków – Landon i Jamie. Prowadzą zupełnie zwykłe życie. Landon jest popularnym i bogatym chłopakiem a Jamie córką pastora. Nic ich nie łączy, aż do momentu szkolnego przedstawienia. Zaczynają spędzać mnóstwo czasu razem, mimo niechęci ojca Jamie. Banalna historia, ale nie kończy się cukierkowo. O czym jest ta książka? Jamie jest bardzo religijną osobą, która rozsiewa wokół siebie aurę dobroci. Pomaga dzieciom z sierocińca, organizuje