Przejdź do głównej zawartości

"Siła nawyku" - dlaczego warto ją przeczytać?


„SIŁA NAWYKU. DLACZEGO ROBIMY TO, CO ROBIMY I JAK MOŻNA TO ZMIENIĆ W ŻYCIU I BIZNESIE”, CHARLES DUHIGG, WARSZAWA 2013

Kim jest Autor?

Charles Duhigg jest reporterem śledczym, który pracuje dla magazynu „New York Times”. Jest wybitnym dziennikarzem i laureatem wielu prestiżowych nagród. Zanim napisał „Siłę nawyku” zebrał informacje z wielorakich źródeł i przeprowadził niezliczoną ilość wywiadów.

I widać to w tej książce. Zawiera tyle wątków pozornie ze sobą niepowiązanych – od historii staruszka, który stracił pamięć poprzez uzależnienie od hazardu aż po ruchy obywatelskie. Przytaczane badania są wplecione w książce mimochodem, ponieważ jest napisana przystępnym i zrozumiałym językiem.

O czym jest ta książka?

Książka dzieli się na 3 części: Nawyki jednostek, nawyki skutecznych organizacji i nawyki w społeczeństwie. W każdej Autor przytacza inną historię albo kilka historii, ale wszystko jest ze sobą niezwykle zgrabnie powiązane. Kunszt pracy tego dziennikarza jest naprawdę godny uwagi.

Nigdy nie zastanawiałam się jaki wpływ na moje życie mają nawyki. Tak naprawdę były one w moim życiu, ale jakby obok. Nie zdawałam sobie sprawy, że mogą mi ułatwić lub utrudnić życie. Po przeczytaniu tej książki zrozumiałam, że MOGĘ kształtować nawyki. I że czasami zmiana jednego nawyku ma ogromny wpływ na naszą codzienność i pociąga za sobą zmianę kolejnych przyzwyczajeń. W książce opisany był przykład rozpoczęcia ćwiczeń fizycznych jako nawyku kluczowego, który powoduje zmianę diety, sposobu spędzania wolnego czasu aż do zmiany stylu życia. Ale nie jest to jedyny przykład jak jedna zmiana poprawia nasz komfort. Najważniejsze jest, by być uważnym i wyłapać, co chcielibyśmy wprowadzić do naszego życia. Zły nawyk pozostaje w naszej pamięci, ale można go „zamienić” na pożądane zachowanie.

W nawykach ważna jest reakcja łańcuchowa, którą wywołują. Jakieś konkretne zachowanie np. wspólne rodzinne kolacje mogą pozornie nie mieć znaczenia, jednakże kiedy staną się nawykiem w jakiś sposób wpływają na inne sfery życia.

Naukowcy nie zawsze potrafią udowodnić to badaniami, choć zaskoczona jestem jak dużo eksperymentów podejmowano, by zbadać ludzką psychikę w aspekcie nawyków.

Podsumowanie:

Jeśli chcecie dowiedzieć się czym jest „pętla nawyku”, dlaczego nawyki kluczowe są najważniejsze albo jak powstają uzależnienia to ta pozycja z pewnością Was zainteresuje.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Lato bez mężczyzn”

SIRI HUSTVEDT, „LATO BEZ MĘŻCZYZN”, WARSZAWA 2014 Niestety dzisiaj niepochlebna recenzja znajdzie się na moim blogu. Przeczytałam tę książkę tylko dlatego, że byłam w podróży i nie miałam nic innego do czytania. Okładka w bibliotece zachęciła mnie bardzo – „Zabawna, poruszająca i błyskotliwa(…)”. Niestety nie pośmiałam się, a wręcz przeciwnie – byłam zniesmaczona. Spodziewałam się w miarę lekkiej historii (na co wskazywała między innymi grubość książki i projekt okładki, który nasuwał skojarzenie z leniwym i powolnym odpoczynkiem na łonie przyrody). Niestety wielkie było moje rozczarowanie. Główna bohaterka Mia zostaje porzucona przez męża, który odchodzi do młodszej kobiety. Przekreśla 30 lat małżeństwa i po prostu ją zostawia. Mia musi jakoś poskładać swój wewnętrzny świat, który po zdradzie runął jak domek z kart. Powraca w rodzinne strony, do małego miasteczka i tam prowadzi wakacyjny fakultet z poezji i pisania. Jej słuchaczkami i uczestniczkami warsztatów jest grupka...

Wpis gościnny - Marta o "Karuzeli z Madonnami"

RACZEK TOMASZ, „KARUZELA Z MADONNAMI”, WARSZAWA 2003,           Po raz kolejny prezentuję Wam na blogu recenzję Marty. Tym razem nie jest to książka historyczna. Marta recenzuje zbiór wywiadów/ historii/krótkich opowieści znanego dziennikarza. Zapraszam do lektury J . O czym jest ta książka? Zastanawiałam się  skąd w życiu Pana Tomasza Raczka aż 57 kobiet i jakie role w nim odegrały? Jak znalazł każdej z nich należną jej przestrzeń? To 57 portretów wybitnych kobiet ze świata kultury, które swoją charyzmą potrafiły w nim zaistnieć. Należą do nich aktorki, dziennikarki, piosenkarki… Bardzo podoba mi się sposób ich kreacji. Umiejętność zadawania pytań, prowadzenie rozmowy lub tworzenie intrygującego portretu (nawet bez niej), stanowią plastyczny materiał dla czytelniczej wyobraźni. Doceniam w tych wywiadach możliwość poznania tych kobiet od strony zarówno zawodowej jak i prywatnej. Mam na myśli ich refleksje na różn...

"Jesienna miłość"

„JESIENNA MIŁOŚĆ”, NICHOLAS SPARKS, WARSZAWA 2000, Książki Sparks’a mają jedną charakterystyczną cechę – są wzruszającymi wyciskaczami łez. Nie wiem jak to możliwe, aby mężczyzna tak pięknie pisał o miłości i uczuciach. Każda książka Sparks’a mimo prostoty, jest urzekająca. „Jesienna miłość” nie należy do wyjątków. Książka ta była światowym bestsellerem w 1999 roku i nadal nie straciła na swojej aktualności. Na jej podstawie powstał również film pod tytułem „Szkoła uczuć” .  Kim są bohaterowie? Główni bohaterowie to dwójka nastolatków – Landon i Jamie. Prowadzą zupełnie zwykłe życie. Landon jest popularnym i bogatym chłopakiem a Jamie córką pastora. Nic ich nie łączy, aż do momentu szkolnego przedstawienia. Zaczynają spędzać mnóstwo czasu razem, mimo niechęci ojca Jamie. Banalna historia, ale nie kończy się cukierkowo. O czym jest ta książka? Jamie jest bardzo religijną osobą, która rozsiewa wokół siebie aurę dobroci. Pomaga dzieciom z sierocińca, organi...