Przejdź do głównej zawartości

Czemu kobiecość jest taka ważna?


„BEZ MAKIJAŻU. PRAWDZIWE HISTORIE KOBIET”, WILLA SHALIT, JOANNA LAPRUS – MIKULSKA, WARSZAWA 2013

Czy zastanawiałyście/ liście się kiedyś czym jest KOBIECOŚĆ? Jak bardzo ważne jest zrozumienie tego terminu?

Słownik języka polskiego definiuje kobiecość jako: „ogół cech charakterystycznych dla kobiety”. 

A jak Wy rozumiecie to słowo? Z czym Wam się kojarzy? Dla mnie kobiecość to zadbane włosy, uśmiech i delikatność. Bycie subtelną i empatyczną.

Ale przecież każda kobieta jest inna i o tym właśnie jest ta książka.

Uważam, że to książka, którą matki mogą dać w prezencie swoim córkom i razem z nimi czytać. Nie zawsze kobiety mogły robić to, co teraz i postępować tak jak chcą. Ale nie ulegajmy złudzeniu, że teraz nastała era kobiet i nie czyhają na nas pułapki i ograniczenia. Zauważyłam, że owszem kobiety mogą się realizować zawodowo, ale jednocześnie oczekuje się od nich, że będą wzorowo zajmowały się domem, dziećmi i nigdy nie zabraknie im energii.

Kobiety teraz są szczególnie narażone na przerost ambicji. I o ile dzięki skutecznemu zarządzaniu czasem wiele rzeczy można pogodzić, to bycie idealną w każdej dziedzinie nie jest możliwe, a już na pewno nie jest zdrowe.

Ponadto jak zauważyła Kate Winslet w swoim eseju – dążymy do dorównania kanonom urody prezentowanym na okładkach czasopism czy w telewizji, ale nie zdajemy sobie sprawy albo nie chcemy dopuścić tego do swojej świadomości, że za wygląd tych modelek i aktorek odpowiada sztab fryzjerów i stylistów a także fotograf i oświetleniowiec. Dążymy do czegoś, co nie istnieje. Oczywiście należy dbać o siebie, dzięki temu zyskujemy pewność siebie i dobre samopoczucie, ale nie próbujmy się do kogoś upodobnić.

Kobiecość według wszystkich kobiet, które się wypowiedziały w tej książce pochodzi z naszego wnętrza – jest to suma wydarzeń, która nas ukształtowała i są to pewne cechy, które różnią nas od mężczyzn, nawet jeśli tego nie chcemy…

Najbardziej podobały mi się fragmenty dotyczące Kate Winslet i Julii Stiles (obie są aktorkami).

Ich wypowiedzi pokazują, że nie każda gwiazda Hollywood skupia się tylko na zewnętrznym aspekcie gry aktorskiej. I że otrzymały od swoich rodziców nie tylko wykształcenie czy jakieś dary materialne, ale przede wszystkim dar spędzania czasu razem.

Niektóre wypowiedzi/wywiady są krótsze, inne dłuższe, ale z każdego wyłania się obraz, czasami bardzo głęboki. 

Gorąco polecam!







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Lato bez mężczyzn”

SIRI HUSTVEDT, „LATO BEZ MĘŻCZYZN”, WARSZAWA 2014 Niestety dzisiaj niepochlebna recenzja znajdzie się na moim blogu. Przeczytałam tę książkę tylko dlatego, że byłam w podróży i nie miałam nic innego do czytania. Okładka w bibliotece zachęciła mnie bardzo – „Zabawna, poruszająca i błyskotliwa(…)”. Niestety nie pośmiałam się, a wręcz przeciwnie – byłam zniesmaczona. Spodziewałam się w miarę lekkiej historii (na co wskazywała między innymi grubość książki i projekt okładki, który nasuwał skojarzenie z leniwym i powolnym odpoczynkiem na łonie przyrody). Niestety wielkie było moje rozczarowanie. Główna bohaterka Mia zostaje porzucona przez męża, który odchodzi do młodszej kobiety. Przekreśla 30 lat małżeństwa i po prostu ją zostawia. Mia musi jakoś poskładać swój wewnętrzny świat, który po zdradzie runął jak domek z kart. Powraca w rodzinne strony, do małego miasteczka i tam prowadzi wakacyjny fakultet z poezji i pisania. Jej słuchaczkami i uczestniczkami warsztatów jest grupka...

Wpis gościnny - Marta o "Karuzeli z Madonnami"

RACZEK TOMASZ, „KARUZELA Z MADONNAMI”, WARSZAWA 2003,           Po raz kolejny prezentuję Wam na blogu recenzję Marty. Tym razem nie jest to książka historyczna. Marta recenzuje zbiór wywiadów/ historii/krótkich opowieści znanego dziennikarza. Zapraszam do lektury J . O czym jest ta książka? Zastanawiałam się  skąd w życiu Pana Tomasza Raczka aż 57 kobiet i jakie role w nim odegrały? Jak znalazł każdej z nich należną jej przestrzeń? To 57 portretów wybitnych kobiet ze świata kultury, które swoją charyzmą potrafiły w nim zaistnieć. Należą do nich aktorki, dziennikarki, piosenkarki… Bardzo podoba mi się sposób ich kreacji. Umiejętność zadawania pytań, prowadzenie rozmowy lub tworzenie intrygującego portretu (nawet bez niej), stanowią plastyczny materiał dla czytelniczej wyobraźni. Doceniam w tych wywiadach możliwość poznania tych kobiet od strony zarówno zawodowej jak i prywatnej. Mam na myśli ich refleksje na różn...

"Jesienna miłość"

„JESIENNA MIŁOŚĆ”, NICHOLAS SPARKS, WARSZAWA 2000, Książki Sparks’a mają jedną charakterystyczną cechę – są wzruszającymi wyciskaczami łez. Nie wiem jak to możliwe, aby mężczyzna tak pięknie pisał o miłości i uczuciach. Każda książka Sparks’a mimo prostoty, jest urzekająca. „Jesienna miłość” nie należy do wyjątków. Książka ta była światowym bestsellerem w 1999 roku i nadal nie straciła na swojej aktualności. Na jej podstawie powstał również film pod tytułem „Szkoła uczuć” .  Kim są bohaterowie? Główni bohaterowie to dwójka nastolatków – Landon i Jamie. Prowadzą zupełnie zwykłe życie. Landon jest popularnym i bogatym chłopakiem a Jamie córką pastora. Nic ich nie łączy, aż do momentu szkolnego przedstawienia. Zaczynają spędzać mnóstwo czasu razem, mimo niechęci ojca Jamie. Banalna historia, ale nie kończy się cukierkowo. O czym jest ta książka? Jamie jest bardzo religijną osobą, która rozsiewa wokół siebie aurę dobroci. Pomaga dzieciom z sierocińca, organi...