Przejdź do głównej zawartości

Co wiecie o IKEA?


„HISTORIA IKEA, INGVAR KAMPRAD ROZMAWIA Z BERTILEM TOREKULLEM, PRZEŁOŻYŁ TOMASZ MANICKI, KRAKÓW 2005,

Czy wiedzieliście o mocnym związku szwedzkiej IKEA i Polski? Czy zastanawialiście się kiedyś jak zbudować globalną firmę? Czy interesuje Was jak żyje pomysłodawca mebli, które prawdopodobnie macie w domu?

Ta książka to niesamowita podróż od początków IKEA (kiedy nazwa była jeszcze inna i firma składała się z jednej osoby) do XXI wieku, w którym dokonuje się powolna ekspansja kolejnych kontynentów.

W czym tkwi wyjątkowość tej firmy? Dlaczego przetrwała ponad 60 lat i nadal się rozwija? Ja jest zarządzana?

W książce znajdziecie odpowiedzi na wszystkie te pytania. Ponadto Kamprad wyjaśnia swoje powiązania z ruchem nazistowskim i nazywa to błędem młodości. Oczywiście prasa cały czas podejrzewa, iż rozwój imperium IKEA mógł być wspierany przez nazistów, a jak odpowiada na te zarzuty Ingvar Kamprad – dowiedzcie się czytając ten ciekawy wywiad.

Z wywiadu wyłania się obraz człowieka oszczędnego o biznesowym podejściu do życia, ale nastawionego na świadomy rozwój a nie szaleńczą pogoń za pieniędzmi. Widać również ogromne, niesłabnące zaangażowanie w rozwój i zarządzanie firmy, graniczące z pracoholizmem i chęcią kontrolowania wszystkiego.

Kamprad traktuje IKEA jak swoje dziecko – trudno się temu dziwić, ale sam przyznaje, że zaniedbał swoich synów przez pracę. Za to teraz stara się wynagrodzić im dzieciństwo przygotowując ich do objęcia władzy w imperium mebli.

Co jeszcze jest warte podkreślenia – IKEA nie jest notowana na giełdzie. Dlaczego? Z powodu chęci założyciela do niezależności finansowej, która jest możliwa tylko w taki sposób.

IKEA ma swoją misję i jest to założenie godne pochwały – sprawić, by jak najwięcej ludzi mogło ładnie i wygodnie mieszkać. Zapewnić pracownikom dobre warunki i możliwość rozwoju. Ile w tym jest prawdy a ile marketingowej gadki? Trudno powiedzieć, ale Kamprad skupia wokół siebie od wielu lat tych samych ludzi. Choć z wywiadu wynika, że jest człowiekiem, który zawsze chce mieć ostatnie zdanie, to przyjaciele i współpracownicy nie porzucają go.

Podsumowanie

Książka jest uzupełniona o kilka archiwalnych zdjęć (m.in. dziadków Kamprada) i Testament sprzedawcy mebli, który jest swoistą instrukcją i przewodnikiem dla każdego kierownika sklepu IKEA, obojętnie czy sklep znajduje się w Szwecji, w Polsce czy w Chinach.


Zapraszam do lektury!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Lato bez mężczyzn”

SIRI HUSTVEDT, „LATO BEZ MĘŻCZYZN”, WARSZAWA 2014 Niestety dzisiaj niepochlebna recenzja znajdzie się na moim blogu. Przeczytałam tę książkę tylko dlatego, że byłam w podróży i nie miałam nic innego do czytania. Okładka w bibliotece zachęciła mnie bardzo – „Zabawna, poruszająca i błyskotliwa(…)”. Niestety nie pośmiałam się, a wręcz przeciwnie – byłam zniesmaczona. Spodziewałam się w miarę lekkiej historii (na co wskazywała między innymi grubość książki i projekt okładki, który nasuwał skojarzenie z leniwym i powolnym odpoczynkiem na łonie przyrody). Niestety wielkie było moje rozczarowanie. Główna bohaterka Mia zostaje porzucona przez męża, który odchodzi do młodszej kobiety. Przekreśla 30 lat małżeństwa i po prostu ją zostawia. Mia musi jakoś poskładać swój wewnętrzny świat, który po zdradzie runął jak domek z kart. Powraca w rodzinne strony, do małego miasteczka i tam prowadzi wakacyjny fakultet z poezji i pisania. Jej słuchaczkami i uczestniczkami warsztatów jest grupka...

Jacek Antczak, „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”, Warszawa 2015

Jacek Antczak, „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”, Warszawa 2015 Ta książka to niesamowita historia wspaniałej, wielokrotnie nagradzanej pisarki i dziennikarki. Zebrane z różnych źródeł wywiady, rozmowy, cytaty, urywki – to wszystko tworzy spójny i bogaty obraz. Każdy reporter ma swój własny warsztat, system pokazywania prawdy. Hanna Krall zawsze starała skupić się na historii jednej osoby, dokładnie ją opisać i jej emocje, a przez to pokazać całość wydarzeń, kontekst. W książce jest odniesienie od innego mistrza reportażu – Ryszarda Kapuścińskiego, który ma całkowicie odmienny styl   skupia się na procesach, na ukazaniu problemu w dużej skali. Jednakże Hanna Krall poprzez swoje skupienie na konkretnych bohaterach również w doskonały sposób potrafi dotrzeć do Czytelnika, zachęcić go do refleksji, zastanowienia nad tym, w jaki sposób by postąpił w podobnej sytuacji… Cytaty: „- Mówi się, że po terrorystycznym ataku 11 września 2001 świat stał się inny niż dot...

Wpis gościnny - Marta o "Karuzeli z Madonnami"

RACZEK TOMASZ, „KARUZELA Z MADONNAMI”, WARSZAWA 2003,           Po raz kolejny prezentuję Wam na blogu recenzję Marty. Tym razem nie jest to książka historyczna. Marta recenzuje zbiór wywiadów/ historii/krótkich opowieści znanego dziennikarza. Zapraszam do lektury J . O czym jest ta książka? Zastanawiałam się  skąd w życiu Pana Tomasza Raczka aż 57 kobiet i jakie role w nim odegrały? Jak znalazł każdej z nich należną jej przestrzeń? To 57 portretów wybitnych kobiet ze świata kultury, które swoją charyzmą potrafiły w nim zaistnieć. Należą do nich aktorki, dziennikarki, piosenkarki… Bardzo podoba mi się sposób ich kreacji. Umiejętność zadawania pytań, prowadzenie rozmowy lub tworzenie intrygującego portretu (nawet bez niej), stanowią plastyczny materiał dla czytelniczej wyobraźni. Doceniam w tych wywiadach możliwość poznania tych kobiet od strony zarówno zawodowej jak i prywatnej. Mam na myśli ich refleksje na różn...