Przejdź do głównej zawartości

Kilka słów o życiu w równowadze


„ŻYĆ W RÓWNOWADZE. 9 ZASAD ŻYCIA W HARMONII”, WAYNE W. DYER, PRZEŁOŻYŁA MAGDALENA BUDZIŃSKA, WARSZAWA 2012,

Niezbyt gruba książeczka w twardej okładce idealnie nadaje się na prezent dla osoby o filozoficznym usposobieniu. Autor stara się przyjść z pomocą ludziom, którzy z różnych powodów nie mogą znaleźć życiowej równowagi. Dotyczy to różnych dziedzin – fizycznej, duchowej, emocjonalnej… Opisuje przyczyny braku harmonii i sposoby na zmianę myślenia, co ma zaowocować równowagą w naszym życiu.

Przyznam szczerze, że książka, choć nie jest gruba zmusza do zastanowienia nad pewnymi prawdami. Refleksja następuje mimowolnie podczas czytania, czy tego chcemy czy nie. Przynajmniej u mnie tak było. I nie sposób odmówić słuszności Autorowi, który zauważa, że przyczyną rozchwiania emocjonalnego jest rozbieżność między tym, co robimy, a tym, o czym marzymy. Każdy ma codzienne obowiązki, które odciągają go od realizacji marzeń. Niektórzy nawet nie wiedzą czego pragną – stąd bierze się ich wewnętrzny niepokój.

Książka wzbogacona jest mnóstwem inspirujących cytatów. Może przepiszecie któryś z nich i powiesicie nad biurkiem, by dodawał  Wam sił każdego dnia J.

Cytaty:

„Temu, kto szanuje siebie, nikt nie może zagrozić. Nosi on bowiem zbroję, której nic nie zdoła przebić.” ( Henry W. Longfellow), (s. 77).

„Bóg daje pokarm wszystkim ptakom, ale nie wrzuca go im do gniazd.” (starożytne hinduskie przysłowie), (s. 80).

„ W psychologii obowiązuje prawo polegające na tym, że jeśli człowiek uformuje w umyśle obraz tego, czym chciałby być, i utrzyma go wystarczająco długo, wkrótce stanie się dokładnie taki, jak sobie wyobraził.” (William James), (s. 95).

„Każdy człowiek może się wznieść tak wysoko, jak chce i jak jest zdolny, ale tylko zakres jego myślenia określa wysokość , na jaką się wzniesie.” (Ayn Rand), (s. 100).

„ Współczucie i miłość nie są luksusowym dodatkiem. Będąc bowiem źródłem zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego pokoju, stanowią fundament ciągłości naszego gatunku.” (Dalajlama), (s. 137).

Podsumowanie:


Książka z tych, do których można wracać kilka razy i za każdym razem odnajdzie się nowe przesłanie. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Michał Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”

Źródło grafiki Piekara, Urszula Piekara, „Przytul mnie choć na chwilę… Jak być twórczą żoną?”, Kraków Książka jest cieniutka i można dosyć szybko ją przeczytać, ale niektóre fragmenty wymagają głębszej refleksji i zastanowienia. Napisało ją chrześcijańskie małżeństwo, które prowadzi w Krakowie Klinikę Małżeńską. Można się nie zgadzać z niektórymi fragmentami, poglądami Autorów, ale może właśnie czasem warto przeczytać coś, z czym się nie utożsamiamy w 100% a może nawet nie w połowie… Czytanie ma służyć między innymi konfrontowaniu swoich poglądów z poglądami Autora, ale nie tylko… Warto podejść do tego z otwartym umysłem i sercem. W poniższej książce znalazłam kilka inspirujących fragmentów. Część z nich zachowam dla siebie do osobistego przemyślenia, ale dwoma chciałabym się podzielić z szerszym gronem, ponieważ uważam, że są wartościowe. Pierwszy fragment mówi o stworzeniu kobiety: „Kiedy Stwórca skończył stwarzanie mężczyzny, zdał sobie sprawę, że zużył

Wyspa Korfu - Acharavi - fotorelacja

Nasz hotel znajdował się w miejscowości Acharavi na północy wyspy Korfu. Acharavi to niewielka turystyczna miejscowość położona nad Morzem Jońskim. Piękna piaszczysta plaża z odrobiną kamieni, później przechodzi w plaże żwirowo – kamienistą (jeśli podążamy na zachód w kierunku Rody). W miejscowości znajduje się mnóstwo hoteli, kilka wypożyczalni samochodów i skuterów, kościół, sklepy i sklepiki oraz dwie lub trzy szkoły nurkowania. Oto fotorelacja: Kaktus z jadalnymi owocami - próbowaliśmy i były bardzo smaczne :) Lokalna knajpka Teren hotelu Widok na na budynek główny hotelu Park wodny Hydropolis (z przerażającą pionową zjeżdżalnią) Rondo w Acharavi Sklepik z lokalnymi wyrobami (m. in. przetwory z kumkwatu) Tęcza :) Jak wyczytałam w Internecie Korfu ma wyższe średnie opady niż reszta Grecji. My mieliśmy okazją podziwiać jedną potężną ulewę.  W tle góry Albanii Sz

"Jesienna miłość"

„JESIENNA MIŁOŚĆ”, NICHOLAS SPARKS, WARSZAWA 2000, Książki Sparks’a mają jedną charakterystyczną cechę – są wzruszającymi wyciskaczami łez. Nie wiem jak to możliwe, aby mężczyzna tak pięknie pisał o miłości i uczuciach. Każda książka Sparks’a mimo prostoty, jest urzekająca. „Jesienna miłość” nie należy do wyjątków. Książka ta była światowym bestsellerem w 1999 roku i nadal nie straciła na swojej aktualności. Na jej podstawie powstał również film pod tytułem „Szkoła uczuć” .  Kim są bohaterowie? Główni bohaterowie to dwójka nastolatków – Landon i Jamie. Prowadzą zupełnie zwykłe życie. Landon jest popularnym i bogatym chłopakiem a Jamie córką pastora. Nic ich nie łączy, aż do momentu szkolnego przedstawienia. Zaczynają spędzać mnóstwo czasu razem, mimo niechęci ojca Jamie. Banalna historia, ale nie kończy się cukierkowo. O czym jest ta książka? Jamie jest bardzo religijną osobą, która rozsiewa wokół siebie aurę dobroci. Pomaga dzieciom z sierocińca, organizuje