Przejdź do głównej zawartości

Wpis gościnny - "Dlaczego warto czytać"?

 Debata nad stanem czytelnictwa w Polsce i na świecie trwa. Część osób twierdzi, że społeczeństwo przestaje czytać. Według mnie nie jest źle, po prostu należy na nowo obudzić w ludziach miłość do książek. Jest to możliwe tylko w jeden sposób. Przedstawiam Wam tekst, który może skłonić do refleksji i zachęcić do sięgnięcia po lekturę, która umili wolny czas .
Dzisiaj na blogu wpis gościnny przygotowany przez tegoroczną maturzystkę - Martę. Marta jest w ostatniej klasie o profilu dziennikarskim. Jej hobby to historia, literatura i sport. Postanowiła podzielić się z nami swoją refleksją. 

"Czytanie wydaję się być jedną z podstawowych umiejętności nabywanych w trakcie pierwszego etapu edukacji.  Jednym przychodzi to łatwiej, innym trudniej, ale z czasem każdy potrafi już czytać. Później wymaga się od nas znajomości niezliczonej ilości, często niosących ze sobą bogatą treść edukacyjną, ale  nudnie napisanych lektur szkolnych. Wymagania kolejnych pokoleń zmieniają się, kanon lektur  - nie. Nie jest on wzbogacany o pozycje o problematyce bliskiej młodym ludziom. To powoduje, że czytanie kojarzy się z przykrym obowiązkiem. W tym momencie traci się kontakt z jednym z największych bogactw kultury – z książką.  Wartość czytania jest niemożliwa   do zmierzenia w żadnej skali liczbowej. 

 Obcowanie z książką otwiera nam drzwi do innego, lepszego świata. Według mnie buduje także bardzo intymną atmosferę, ponieważ podczas czytania tworzy się niezwykła nić pomiędzy czytelnikiem a książką, pośrednio również z jej autorem. Możemy w tym momencie nauczyć się empatii ze względu na konieczność koncentracji na słowach tworzących esencję myśli oraz intencji pisarza i zrozumienia całości przekazu. Wymaga to wczucia się w klimat danej powieści, natomiast niezwykle wzbogaca naszą wyobraźnię i nas samych i przenosi nas na wyższy poziom samoświadomości. Może to być szczególnie przekonujące dla graczy komputerowych – awans do kolejnego, trudniejszego etapu, zwycięstwo w następnej misji. 

 Nie można również zapomnieć, że czytanie wzbogaca nasz zasób leksykalny. Dzięki niemu, możemy ułatwić sobie proces komunikacji w życiu codziennym, wzmocnić daną relację lub poszerzyć grono znajomych. Bogatszy zasób słownictwa to także możliwość pełniejszego wyrażania siebie potrzebna zwłaszcza artystom, ale nie tylko. Każdy człowiek potrzebuje zrozumienia i akceptacji, a zdolność werbalizowania emocji zwiększą naszą skuteczność w komunikacji. Powoduje to ograniczenie ilości stresu i innych negatywnych emocji niszczących przede wszystkim nas samych od środka. Jesteśmy, więc o wiele szczęśliwsi i pozytywniej odbieramy otaczający nas świat.
  
Otwiera nam to także szerszą perspektywę widzenia rzeczywistości. Czytanie zwiększa zasięg naszego horyzontu. To znaczy, że życie zyskuje inny, bogatszy wymiar. Poprzez poznawanie losów bohaterów literackich i ich postaw możemy uzyskać wskazówki dotyczące różnych zachowań ludzkich. Niektóre z nich warto naśladować, innych nie należy powielać. Może się to stać dla nas lekcją życia. Warto podczas czytania odrobić taką pracę domową, żeby rozwinąć swoją osobowość i ukształtować charakter.

Czytanie dostarcza również ogromną ilość informacji dotyczących wszystkich dziedzin życia.  Książki są skarbnicą zweryfikowanej wiedzy, w przeciwieństwie do Internetu. Przynajmniej ja bardziej ufam tym formom edytorskim. Może to kwestia tradycjonalizmu, na pewno w trakcie czytania papierowego dokumentu mam bliższy kontakt z jego zawartością. Zapach książki jest jednym z milszych wspomnień związanych nie tylko   z dzieciństwem. Dziś jestem już pełnoletnia, ale ta woń przypomina mi długie wieczory spędzone na czytaniu. Mogłam wtedy w pełni oddać się wyobrażeniom dotyczącym fabuły danej historii i zapomnieć o rzeczywistości. 

Książki są zdecydowanym fundamentem ludzkiej kultury budującym naszą tożsamość. Identyfikowanie się z konkretną literaturą decyduje również o naszej przynależności do grupy społecznej. Wielu z nas chcę być częścią jakiejś społeczności zgodnej z  zainteresowaniami i utożsamiać się z nią. Poza tym czytanie sprawia, że możemy ukształtować swoją opinię na wiele tematów i dzięki własnej wiedzy, nie polegać na innych. 

 Sztuka czytania jest niby nowym zmysłem, nieskończenie głębszym i rozleglejszym od wzroku.  Słowa Bolesława Prusa są próbą podsumowania wielu zalet czytania i dowodem jego wielkiego znaczenia w życiu człowieka."

           


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Lato bez mężczyzn”

SIRI HUSTVEDT, „LATO BEZ MĘŻCZYZN”, WARSZAWA 2014 Niestety dzisiaj niepochlebna recenzja znajdzie się na moim blogu. Przeczytałam tę książkę tylko dlatego, że byłam w podróży i nie miałam nic innego do czytania. Okładka w bibliotece zachęciła mnie bardzo – „Zabawna, poruszająca i błyskotliwa(…)”. Niestety nie pośmiałam się, a wręcz przeciwnie – byłam zniesmaczona. Spodziewałam się w miarę lekkiej historii (na co wskazywała między innymi grubość książki i projekt okładki, który nasuwał skojarzenie z leniwym i powolnym odpoczynkiem na łonie przyrody). Niestety wielkie było moje rozczarowanie. Główna bohaterka Mia zostaje porzucona przez męża, który odchodzi do młodszej kobiety. Przekreśla 30 lat małżeństwa i po prostu ją zostawia. Mia musi jakoś poskładać swój wewnętrzny świat, który po zdradzie runął jak domek z kart. Powraca w rodzinne strony, do małego miasteczka i tam prowadzi wakacyjny fakultet z poezji i pisania. Jej słuchaczkami i uczestniczkami warsztatów jest grupka...

Wpis gościnny - Marta o "Karuzeli z Madonnami"

RACZEK TOMASZ, „KARUZELA Z MADONNAMI”, WARSZAWA 2003,           Po raz kolejny prezentuję Wam na blogu recenzję Marty. Tym razem nie jest to książka historyczna. Marta recenzuje zbiór wywiadów/ historii/krótkich opowieści znanego dziennikarza. Zapraszam do lektury J . O czym jest ta książka? Zastanawiałam się  skąd w życiu Pana Tomasza Raczka aż 57 kobiet i jakie role w nim odegrały? Jak znalazł każdej z nich należną jej przestrzeń? To 57 portretów wybitnych kobiet ze świata kultury, które swoją charyzmą potrafiły w nim zaistnieć. Należą do nich aktorki, dziennikarki, piosenkarki… Bardzo podoba mi się sposób ich kreacji. Umiejętność zadawania pytań, prowadzenie rozmowy lub tworzenie intrygującego portretu (nawet bez niej), stanowią plastyczny materiał dla czytelniczej wyobraźni. Doceniam w tych wywiadach możliwość poznania tych kobiet od strony zarówno zawodowej jak i prywatnej. Mam na myśli ich refleksje na różn...

"Jesienna miłość"

„JESIENNA MIŁOŚĆ”, NICHOLAS SPARKS, WARSZAWA 2000, Książki Sparks’a mają jedną charakterystyczną cechę – są wzruszającymi wyciskaczami łez. Nie wiem jak to możliwe, aby mężczyzna tak pięknie pisał o miłości i uczuciach. Każda książka Sparks’a mimo prostoty, jest urzekająca. „Jesienna miłość” nie należy do wyjątków. Książka ta była światowym bestsellerem w 1999 roku i nadal nie straciła na swojej aktualności. Na jej podstawie powstał również film pod tytułem „Szkoła uczuć” .  Kim są bohaterowie? Główni bohaterowie to dwójka nastolatków – Landon i Jamie. Prowadzą zupełnie zwykłe życie. Landon jest popularnym i bogatym chłopakiem a Jamie córką pastora. Nic ich nie łączy, aż do momentu szkolnego przedstawienia. Zaczynają spędzać mnóstwo czasu razem, mimo niechęci ojca Jamie. Banalna historia, ale nie kończy się cukierkowo. O czym jest ta książka? Jamie jest bardzo religijną osobą, która rozsiewa wokół siebie aurę dobroci. Pomaga dzieciom z sierocińca, organi...