Przejdź do głównej zawartości

Nowy Rok - motywacja do zmian


„ŻYJ ZDROWO I AKTYWNIE Z ANNĄ LEWANDOWSKĄ”, ANNA LEWANDOWSKA, WARSZAWA 2014

Nowy Rok to czas postanowień i zmian. Wielu z nas chciałoby schudnąć. Nie polecam tego jako głównej motywacji. Natomiast zachęcam do zapoznania się z długo wyczekiwaną książką Anny Lewandowskiej. Jeśli chcemy być szczupli, nie wystarczy pobyć na diecie ileś dni czy tygodni. Chodzi o trwałą zmianę złych nawyków żywieniowych. Ta książka nie jest jedyną na rynku, ale z pewnością jedną z bardziej wartościowych i dostrzeganych pozycji.

Oprócz wszystkich informacji i przepisów, które tu znajdziecie podoba mi się jedna rzecz – ta książka pokazuje plusy zdrowego stylu życia. I choć zmiana nawyków nie jest łatwa i pokusy wszędzie czyhają, to podstawą jest chęć, by dobrze się czuć.

Zadziwiające jest to, że tak naprawdę niekoniecznie lubimy rzeczy, które nam smakują. Po prostu jesteśmy do nich przyzwyczajeni  i nasze kubki smakowe także. Wystarczy odstawić polepszaną konserwantami i wzmacniaczami smaku żywność a spróbować jeść to, co zdrowe, a przez nas uważane za niesmaczne. Zobaczycie, że po ok 1,5 miesiąca zmienią się Wasze upodobania – sama to przetestowałam J. Choć było to dla mnie trudne, to jadałam owoce zamiast słodyczy. I po kilku tygodniach to był już świadomy wybór i wewnętrzna chęć. Po prostu słodycze przestały mi smakować. Spróbujcie zrobić taki eksperyment. To ciekawe doświadczenie!

Co jest w tej książce?

Poradnik składa się z 3 części – ogólne informacje zachęcające do zmiany stylu życia, przepisy oraz przykładowe ćwiczenia. Autorka podzieliła nazwała to 3 filarami zdrowia – jedzenie, równowaga wewnętrzna i sport.

Książka opiera się na materiałach akademickich i publikacjach naukowców, które są zamieszczone w bibliografii na końcu. Pozwoli to na samodzielne dotarcie do jeszcze innych źródeł na temat żywności i żywienia.

Istotne jest to, że czytając „Żyj zdrowo i aktywnie” dowiemy się konkretnych informacji – co z czym wolno łączyć, a czego nie. Jak komponować i przygotowywać posiłki, by dostarczały potrzebnej energii. Niektóre sformułowania są może zbyt ogólne, ale zawsze można sięgnąć do innych publikacji, by dodatkowo poszerzyć wiedzę. Na początek natomiast wystarczy to, co znajdziecie w tej pozycji.

Należy pamiętać, że odpowiedni sposób życia to duża ilość energii do spożytkowania J Natomiast jeśli będziemy tylko „zapychać” żołądek, to zauważymy spadek formy i obniżkę nastroju. W rezultacie zrobimy mniej niż byśmy mogli. Warto patrzeć na subtelne sygnały jakie wysyła nasz organizm, by w porę zareagować i uniknąć chorób.

Autorka podkreśla znaczenie wspierania zdrowej diety treningiem. Oczywiście trudno jest zmobilizować się do regularnego wysiłku, ale poszukajmy motywacji jak to zrobić. Macie jakieś pomysły?

Podsumowanie:

Książka jest w twardej okładce (dla mnie plus, ponieważ to ten rodzaj pozycji, do których będziemy wielokrotnie zaglądać) i została wzbogacona o piękne, starannie dobrane i napawające optymizmem zdjęcia.

Warto zauważyć, że Anna jest Mistrzynią Świata, a także Mistrzynią Europy i Mistrzynią Polski w karate tradycyjnym, a nie jedynie sławną żoną piłkarza – Roberta Lewandowskiego. W mediach zaraz po wydaniu książki toczyła się dyskusja, że to kolejna książka celebrytki. Moim zdaniem nie jest tak – ale oceńcie sami J.

Jeśli chcielibyście uzyskać więcej informacji o Annie Lewandowskiej, prowadzi ona bloga o zdrowym stylu życia, który bez problemu znajdziecie.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Lato bez mężczyzn”

SIRI HUSTVEDT, „LATO BEZ MĘŻCZYZN”, WARSZAWA 2014 Niestety dzisiaj niepochlebna recenzja znajdzie się na moim blogu. Przeczytałam tę książkę tylko dlatego, że byłam w podróży i nie miałam nic innego do czytania. Okładka w bibliotece zachęciła mnie bardzo – „Zabawna, poruszająca i błyskotliwa(…)”. Niestety nie pośmiałam się, a wręcz przeciwnie – byłam zniesmaczona. Spodziewałam się w miarę lekkiej historii (na co wskazywała między innymi grubość książki i projekt okładki, który nasuwał skojarzenie z leniwym i powolnym odpoczynkiem na łonie przyrody). Niestety wielkie było moje rozczarowanie. Główna bohaterka Mia zostaje porzucona przez męża, który odchodzi do młodszej kobiety. Przekreśla 30 lat małżeństwa i po prostu ją zostawia. Mia musi jakoś poskładać swój wewnętrzny świat, który po zdradzie runął jak domek z kart. Powraca w rodzinne strony, do małego miasteczka i tam prowadzi wakacyjny fakultet z poezji i pisania. Jej słuchaczkami i uczestniczkami warsztatów jest grupka...

Jacek Antczak, „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”, Warszawa 2015

Jacek Antczak, „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”, Warszawa 2015 Ta książka to niesamowita historia wspaniałej, wielokrotnie nagradzanej pisarki i dziennikarki. Zebrane z różnych źródeł wywiady, rozmowy, cytaty, urywki – to wszystko tworzy spójny i bogaty obraz. Każdy reporter ma swój własny warsztat, system pokazywania prawdy. Hanna Krall zawsze starała skupić się na historii jednej osoby, dokładnie ją opisać i jej emocje, a przez to pokazać całość wydarzeń, kontekst. W książce jest odniesienie od innego mistrza reportażu – Ryszarda Kapuścińskiego, który ma całkowicie odmienny styl   skupia się na procesach, na ukazaniu problemu w dużej skali. Jednakże Hanna Krall poprzez swoje skupienie na konkretnych bohaterach również w doskonały sposób potrafi dotrzeć do Czytelnika, zachęcić go do refleksji, zastanowienia nad tym, w jaki sposób by postąpił w podobnej sytuacji… Cytaty: „- Mówi się, że po terrorystycznym ataku 11 września 2001 świat stał się inny niż dot...

Wpis gościnny - Marta o "Karuzeli z Madonnami"

RACZEK TOMASZ, „KARUZELA Z MADONNAMI”, WARSZAWA 2003,           Po raz kolejny prezentuję Wam na blogu recenzję Marty. Tym razem nie jest to książka historyczna. Marta recenzuje zbiór wywiadów/ historii/krótkich opowieści znanego dziennikarza. Zapraszam do lektury J . O czym jest ta książka? Zastanawiałam się  skąd w życiu Pana Tomasza Raczka aż 57 kobiet i jakie role w nim odegrały? Jak znalazł każdej z nich należną jej przestrzeń? To 57 portretów wybitnych kobiet ze świata kultury, które swoją charyzmą potrafiły w nim zaistnieć. Należą do nich aktorki, dziennikarki, piosenkarki… Bardzo podoba mi się sposób ich kreacji. Umiejętność zadawania pytań, prowadzenie rozmowy lub tworzenie intrygującego portretu (nawet bez niej), stanowią plastyczny materiał dla czytelniczej wyobraźni. Doceniam w tych wywiadach możliwość poznania tych kobiet od strony zarówno zawodowej jak i prywatnej. Mam na myśli ich refleksje na różn...