Przejdź do głównej zawartości

Jak przestać być „grzeczną dziewczynką”?


„GRZECZNE DZIEWCZYNKI NIE DOSTAJĄ TEGO, CZEGO CHCĄ. 99 SPOSOBÓW NA ZASŁUŻONY SZACUNEK, WYPRACOWANY SUKCES I WYMARZONE ŻYCIE”, DR LOIS P. FRANKEL, CAROL FROHLINGER, GLIWICE 2013

Rodzaj: poradnik. Liczba stron: 294. Jeśli nie jesteście zwolennikami tego rodzaju pozycji, nie zniechęcajcie się od razu. Na początku znajduje się test (nie jest banalny i głupkowaty, lecz stosunkowo rozbudowany), który pozwala ocenić na jakim etapie się znajdujemy, co warto poprawić, a z czym nie mamy problemów. Książka jest podzielona na strategie, a te z kolei na taktyki. Czyta się szybko i przyjemnie, a przejrzysty układ ułatwia odnalezienie treści, do których chcemy powrócić. Szczerze przyznam, że pierwszy raz „połknęłam” tą książkę, a teraz czytam ją drugi raz i pisemnie wykonuję zawarte tam ćwiczenia. Ważna uwaga dla tych, którzy nie lubią płacić za puste strony – w tej książce nie ma takiego rozwiązania. Miejsce jest w 100% wykorzystane, a zawarte tam pytania są jedynie sugestią (w przeciwieństwie do innej pozycji, która wkrótce zostanie przeze mnie opisana na blogu).

Co może się podobać w tej książce?

Każda taktyka jest opisana, a następnie są wskazane konkretne przykłady jej użycia. Autorki w bardzo przemyślany i czytelny sposób przedstawiły zebrane materiały. Wiele taktyk jest wzbogaconych o prawdziwe historie. Jest to jednocześnie wadą, ponieważ wszystkie historie są niezwykle krótkie i okrojone – jedynie akcentują poszczególny problem. Jeśli jesteśmy ciekawi jak dalej potoczyły się losy danej osoby, to niestety rozczarujemy się.

Cytaty:

„Lao – tzu miał rację, gdy powiedział: „Tysiącmilowa podróż zaczyna się od jednego kroku.” (Grzeczne dziewczynki nie dostają tego, czego chcą. 99 sposobów na zasłużony szacunek, wypracowany sukces i wymarzone życie”, dr Lois P. Frankel, Carol Frohlinger, Gliwice 2013, s. 30).

„Znam wiele grzecznych dziewczynek, które są męczennicami, jednak niezbyt wiele kobiet sukcesu, które pogrywają tą kartą. (…) Łatwiej im być męczennicami i obnosić się ze swoimi krzywdami niż dojrzałymi kobietami, które podejmują trudne decyzje na drodze do realizacji swoich potrzeb.”(s. 120).

„Zarządzanie oczekiwaniami wymaga, byś znała wszystkie dane, by móc się nimi podeprzeć, gdy będziesz mówiła o tym, czego sobie życzysz. Jedna nasza przyjaciółka mówi zawsze: „Fakty są przyjazne.”(s. 137).

„Nic nigdy nie jest idealne – możemy jedynie liczyć na coś, co jest prawie doskonałe, przy rozsądnej inwestycji czasu i wysiłku.”(s. 146).

Dla kogo jest ta książka?

Pozycja z gatunku poradników, skłania do refleksji. Zawiera całą masę porad i praktycznych technik do zastosowania „od zaraz”. Każda kobieta dowie się z tej książki czegoś nowego, żadna nie straci poświęcając swój czas na czytanie. Wśród licznych strategii można znaleźć takie do zastosowania wobec rodziny, znajomych, ale również takie, które pomogą w pracy lub biznesie. Być może sceptycy powiedzą, że poradniki niczego nie mogą zmienić w życiu. Nie mogę się z tym zgodzić. Co prawda, samo przeczytanie nie zrobi z czytelnika człowieka sukcesu, ale zasieje pozytywne ziarno zmian oraz pokaże, że można żyć inaczej. Stosowanie rad (oczywiście z rozsądkiem i w zakresie odpowiednim do naszych potrzeb) zawartych w tym i wielu innych poradnikach może znacząco poprawić relacje z innymi i zmienić sposób postrzegania świata. Może to wpłynąć korzystnie na jakość naszego życia, spowodować, że wyjdziemy ze znanych, ale szkodliwych schematów i zdecydujemy się pójść inną drogą.

Co kryje się pod nazwami: „Nadepnij na linę”, „Celuj w daleki róg boiska”, „Wyślij balon próbny”? Jeśli chcecie się dowiedzieć – sięgnijcie po tę pozycję!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Lato bez mężczyzn”

SIRI HUSTVEDT, „LATO BEZ MĘŻCZYZN”, WARSZAWA 2014 Niestety dzisiaj niepochlebna recenzja znajdzie się na moim blogu. Przeczytałam tę książkę tylko dlatego, że byłam w podróży i nie miałam nic innego do czytania. Okładka w bibliotece zachęciła mnie bardzo – „Zabawna, poruszająca i błyskotliwa(…)”. Niestety nie pośmiałam się, a wręcz przeciwnie – byłam zniesmaczona. Spodziewałam się w miarę lekkiej historii (na co wskazywała między innymi grubość książki i projekt okładki, który nasuwał skojarzenie z leniwym i powolnym odpoczynkiem na łonie przyrody). Niestety wielkie było moje rozczarowanie. Główna bohaterka Mia zostaje porzucona przez męża, który odchodzi do młodszej kobiety. Przekreśla 30 lat małżeństwa i po prostu ją zostawia. Mia musi jakoś poskładać swój wewnętrzny świat, który po zdradzie runął jak domek z kart. Powraca w rodzinne strony, do małego miasteczka i tam prowadzi wakacyjny fakultet z poezji i pisania. Jej słuchaczkami i uczestniczkami warsztatów jest grupka...

Wpis gościnny - Marta o "Karuzeli z Madonnami"

RACZEK TOMASZ, „KARUZELA Z MADONNAMI”, WARSZAWA 2003,           Po raz kolejny prezentuję Wam na blogu recenzję Marty. Tym razem nie jest to książka historyczna. Marta recenzuje zbiór wywiadów/ historii/krótkich opowieści znanego dziennikarza. Zapraszam do lektury J . O czym jest ta książka? Zastanawiałam się  skąd w życiu Pana Tomasza Raczka aż 57 kobiet i jakie role w nim odegrały? Jak znalazł każdej z nich należną jej przestrzeń? To 57 portretów wybitnych kobiet ze świata kultury, które swoją charyzmą potrafiły w nim zaistnieć. Należą do nich aktorki, dziennikarki, piosenkarki… Bardzo podoba mi się sposób ich kreacji. Umiejętność zadawania pytań, prowadzenie rozmowy lub tworzenie intrygującego portretu (nawet bez niej), stanowią plastyczny materiał dla czytelniczej wyobraźni. Doceniam w tych wywiadach możliwość poznania tych kobiet od strony zarówno zawodowej jak i prywatnej. Mam na myśli ich refleksje na różn...

"Jesienna miłość"

„JESIENNA MIŁOŚĆ”, NICHOLAS SPARKS, WARSZAWA 2000, Książki Sparks’a mają jedną charakterystyczną cechę – są wzruszającymi wyciskaczami łez. Nie wiem jak to możliwe, aby mężczyzna tak pięknie pisał o miłości i uczuciach. Każda książka Sparks’a mimo prostoty, jest urzekająca. „Jesienna miłość” nie należy do wyjątków. Książka ta była światowym bestsellerem w 1999 roku i nadal nie straciła na swojej aktualności. Na jej podstawie powstał również film pod tytułem „Szkoła uczuć” .  Kim są bohaterowie? Główni bohaterowie to dwójka nastolatków – Landon i Jamie. Prowadzą zupełnie zwykłe życie. Landon jest popularnym i bogatym chłopakiem a Jamie córką pastora. Nic ich nie łączy, aż do momentu szkolnego przedstawienia. Zaczynają spędzać mnóstwo czasu razem, mimo niechęci ojca Jamie. Banalna historia, ale nie kończy się cukierkowo. O czym jest ta książka? Jamie jest bardzo religijną osobą, która rozsiewa wokół siebie aurę dobroci. Pomaga dzieciom z sierocińca, organi...