Przejdź do głównej zawartości

Co to znaczy zdrowo żyć?


„SPOSOBY NA ZDROWY STYL ŻYCIA WEDŁUG MAI SABLEWSKIEJ. ZAMIEŃ BIAŁE NA ZIELONE”, MAJA SABLEWSKA, WARSZAWA 2013



Znów poradnik, ale tym razem o żywieniu. Maja Sablewska – była menadżerka Dody, obecnie stylistka i celebrytka dzieli się w tej książce swoimi spostrzeżeniami na temat zdrowego stylu życia. Mamy tu opisane eksperymenty w poszukiwaniu diety (nieudane), impuls do zmian, inspiracje, dowiemy się jak wygląda dzień Autorki, poznamy kilka jej sztandarowych przepisów oraz ludzi, którzy jej pomogli. Książka liczy 168 stron i jest wzbogacona mnóstwem pięknych fotografii Pani Mai w otoczeniu zdrowej żywności.

Jak się okazuje Pani Maja nie różniła się od wielu Polek, które wciąż próbują zrzucić oponkę, a stracone kilogramy nadrabiają z nadwyżką. Przez stosowanie cudownych diet Sablewska trafiła w końcu do szpitala. Musiała dojrzeć do zmiany nie tylko diety, ale stylu życia.
Książka zawiera również przepisy kulinarne z kaszą jaglaną i płatkami owsianymi w roli głównej. W prezentowanych daniach najbardziej podoba mi się, że są proste do przygotowania i nie wymagają mnóstwa składników. 4 – 6 składników i mamy zdrowe danie. Do przygotowania części potraw potrzebny jest blender lub mikser.

Cytat:

„Dopiero w wieku 29 lat zdałam sobie sprawę, że dieta to styl życia, nasz własny system, że dieta TO JA”. („Sposoby na zdrowy styl życia według Mai Sablewskiej. Zamień białe na zielone”, Maja Sablewska, Warszawa 2013, s. 9).

Porady kluczowe dla mnie:

1.      Najważniejsze jest śniadanie
2.      Picie gorącej wody.
3.      Sposób przygotowania kasz i łączenia ich z dodatkami.

Jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego warto pić gorącą wodę, co przygotować na zdrowe i pożywne śniadanie, a czego nie jeść po 15, koniecznie sięgnijcie po tą pozycję.

Podsumowanie:

Nie jest to książka dla osób, które od dawna interesują się zdrowym odżywianiem, ponieważ PRAWDOPODOBNIE nie znajdą tu nowych informacji. Natomiast dla początkujących jak najbardziej polecam. Bardzo zainteresowały mnie podane przepisy, wysoka zawartość składników używanych do robienia śniadań podobno zapobiega napadom głodu i chęci na słodycze, które są niezdrowe i tuczące (ale do tej pory je uwielbiałam). Zamierzam zastąpić słodycze suszonymi owocami i pestkami oraz orzechami. Koszt przygotowania posiłków również nie wydaje się wysoki (najbardziej kosztowne mogą okazać się pestki, suszone owoce i nasiona goi, ale ich zakup można sobie rozłożyć na raty).



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Lato bez mężczyzn”

SIRI HUSTVEDT, „LATO BEZ MĘŻCZYZN”, WARSZAWA 2014 Niestety dzisiaj niepochlebna recenzja znajdzie się na moim blogu. Przeczytałam tę książkę tylko dlatego, że byłam w podróży i nie miałam nic innego do czytania. Okładka w bibliotece zachęciła mnie bardzo – „Zabawna, poruszająca i błyskotliwa(…)”. Niestety nie pośmiałam się, a wręcz przeciwnie – byłam zniesmaczona. Spodziewałam się w miarę lekkiej historii (na co wskazywała między innymi grubość książki i projekt okładki, który nasuwał skojarzenie z leniwym i powolnym odpoczynkiem na łonie przyrody). Niestety wielkie było moje rozczarowanie. Główna bohaterka Mia zostaje porzucona przez męża, który odchodzi do młodszej kobiety. Przekreśla 30 lat małżeństwa i po prostu ją zostawia. Mia musi jakoś poskładać swój wewnętrzny świat, który po zdradzie runął jak domek z kart. Powraca w rodzinne strony, do małego miasteczka i tam prowadzi wakacyjny fakultet z poezji i pisania. Jej słuchaczkami i uczestniczkami warsztatów jest grupka...

Jacek Antczak, „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”, Warszawa 2015

Jacek Antczak, „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”, Warszawa 2015 Ta książka to niesamowita historia wspaniałej, wielokrotnie nagradzanej pisarki i dziennikarki. Zebrane z różnych źródeł wywiady, rozmowy, cytaty, urywki – to wszystko tworzy spójny i bogaty obraz. Każdy reporter ma swój własny warsztat, system pokazywania prawdy. Hanna Krall zawsze starała skupić się na historii jednej osoby, dokładnie ją opisać i jej emocje, a przez to pokazać całość wydarzeń, kontekst. W książce jest odniesienie od innego mistrza reportażu – Ryszarda Kapuścińskiego, który ma całkowicie odmienny styl   skupia się na procesach, na ukazaniu problemu w dużej skali. Jednakże Hanna Krall poprzez swoje skupienie na konkretnych bohaterach również w doskonały sposób potrafi dotrzeć do Czytelnika, zachęcić go do refleksji, zastanowienia nad tym, w jaki sposób by postąpił w podobnej sytuacji… Cytaty: „- Mówi się, że po terrorystycznym ataku 11 września 2001 świat stał się inny niż dot...

Wpis gościnny - Marta o "Karuzeli z Madonnami"

RACZEK TOMASZ, „KARUZELA Z MADONNAMI”, WARSZAWA 2003,           Po raz kolejny prezentuję Wam na blogu recenzję Marty. Tym razem nie jest to książka historyczna. Marta recenzuje zbiór wywiadów/ historii/krótkich opowieści znanego dziennikarza. Zapraszam do lektury J . O czym jest ta książka? Zastanawiałam się  skąd w życiu Pana Tomasza Raczka aż 57 kobiet i jakie role w nim odegrały? Jak znalazł każdej z nich należną jej przestrzeń? To 57 portretów wybitnych kobiet ze świata kultury, które swoją charyzmą potrafiły w nim zaistnieć. Należą do nich aktorki, dziennikarki, piosenkarki… Bardzo podoba mi się sposób ich kreacji. Umiejętność zadawania pytań, prowadzenie rozmowy lub tworzenie intrygującego portretu (nawet bez niej), stanowią plastyczny materiał dla czytelniczej wyobraźni. Doceniam w tych wywiadach możliwość poznania tych kobiet od strony zarówno zawodowej jak i prywatnej. Mam na myśli ich refleksje na różn...