Przejdź do głównej zawartości

"Laboratorium miłości..."


„LABORATORIUM MIŁOŚCI. TOM 1: PRZED ŚLUBEM”, RED. ZBIGNIEW KALISZUK, WARSZAWA 2013

Kim  jest redaktor tej książki?

Zbigniew Kaliszuk to działacz społeczny, pisarz, koordynator wielu projektów (można uznać, że ta książka również jest rodzajem pewnego projektu – składa się z uporządkowanych części i pokazuje poglądy różnych osób, w tym aktora Radosława Pazury). Zbigniew Kaliszuk jest autorem książek  „Katolik frajerem?”, „Katolik ofiarą?” oraz „Katolik talibem?”.

O czym jest ta książka?

Tak jak wskazuje tytuł książka jest o związkach. Porusza wiele zagadnień nurtujących wszystkie pary jakie znam, nie tylko katolickie. Przede wszystkim Autorzy zaczynają od wyjaśnienia czym właściwie jest miłość. Na co dzień nie pochylamy się specjalnie nad tym słowem, a jednak uważam, że warto.

Przede wszystkim jeśli myślicie sobie – katolicka książka, więc nie chcę jej czytać, prawdopodobnie jesteście w błędzie. Książka jest napisana w bardzo przystępny sposób, nie zawiera treści moralizatorskich, wskazuje jedynie pewne drogi/ możliwości.

Moim zdaniem została wspaniale napisana – przejrzysty układ treści umożliwia szybkie dotarcie do rozdziałów, które najbardziej nas interesują, ale zachęcam do przeczytania całej publikacji.

Autorzy podkreślają, że warto walczyć o to, by związek był wartościowy, bo tylko taki może zwyciężyć upływ czasu i przeciwności. A co to znaczy wartościowy? Dowiecie się sięgając do książki.

Cytaty:

„ Ja odróżniam „dobrze” od „fajnie”. Dobrze w związku jest wtedy, kiedy jest szczerze, przejrzyście, uczciwie, kiedy nie ma tematu, o którym byśmy nie mogli rozmawiać, i kiedy rzeczywiście o wszystkim sobie mówimy. Fajnie jest zaś wtedy, kiedy jest taki pozorny idealizm – uśmiechamy się do siebie (…), ale mamy przed sobą tajemnice, wiemy o co lepiej nie pytać drugiej osoby (…), bo będzie niefajnie , bo może ktoś się zasmuci, będzie mu przykro, może się popłacze. Budując związek, zawsze musicie zdecydować o tym, czy chcecie, by Wasze relacje były fajne czy dobre.” (s. 217)

„Ludzie mówią: czas to pieniądz, a ja Wam mówię, czas to miłość.” (Kardynał Stefan Wyszyński) (s. 233)

„ Zbudowanie pięknego związku naprawdę jest w zasięgu możliwości każdej osoby. Chcieliśmy jedynie Was zachęcić do tego, by nie traktować relacji miłosnych jako czegoś, co samo się pojawi i samo będzie się rozwijać. Każda relacja wymaga bowiem stworzenia dobrych warunków do jej rozwoju, a następnie naszego konsekwentnego zaangażowania.” (s. 265).

Podsumowanie:

Miłość jest tak wielka, że potrzebuje jej chyba każdy. Polecam tą książkę, ponieważ niesie ze sobą bogatą i głęboką treść, nie ocenia i nie przekreśla nikogo, pokazując jednocześnie parom, jak należy postępować, by związek prawidłowo wzrastał.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Lato bez mężczyzn”

SIRI HUSTVEDT, „LATO BEZ MĘŻCZYZN”, WARSZAWA 2014 Niestety dzisiaj niepochlebna recenzja znajdzie się na moim blogu. Przeczytałam tę książkę tylko dlatego, że byłam w podróży i nie miałam nic innego do czytania. Okładka w bibliotece zachęciła mnie bardzo – „Zabawna, poruszająca i błyskotliwa(…)”. Niestety nie pośmiałam się, a wręcz przeciwnie – byłam zniesmaczona. Spodziewałam się w miarę lekkiej historii (na co wskazywała między innymi grubość książki i projekt okładki, który nasuwał skojarzenie z leniwym i powolnym odpoczynkiem na łonie przyrody). Niestety wielkie było moje rozczarowanie. Główna bohaterka Mia zostaje porzucona przez męża, który odchodzi do młodszej kobiety. Przekreśla 30 lat małżeństwa i po prostu ją zostawia. Mia musi jakoś poskładać swój wewnętrzny świat, który po zdradzie runął jak domek z kart. Powraca w rodzinne strony, do małego miasteczka i tam prowadzi wakacyjny fakultet z poezji i pisania. Jej słuchaczkami i uczestniczkami warsztatów jest grupka...

Jacek Antczak, „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”, Warszawa 2015

Jacek Antczak, „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”, Warszawa 2015 Ta książka to niesamowita historia wspaniałej, wielokrotnie nagradzanej pisarki i dziennikarki. Zebrane z różnych źródeł wywiady, rozmowy, cytaty, urywki – to wszystko tworzy spójny i bogaty obraz. Każdy reporter ma swój własny warsztat, system pokazywania prawdy. Hanna Krall zawsze starała skupić się na historii jednej osoby, dokładnie ją opisać i jej emocje, a przez to pokazać całość wydarzeń, kontekst. W książce jest odniesienie od innego mistrza reportażu – Ryszarda Kapuścińskiego, który ma całkowicie odmienny styl   skupia się na procesach, na ukazaniu problemu w dużej skali. Jednakże Hanna Krall poprzez swoje skupienie na konkretnych bohaterach również w doskonały sposób potrafi dotrzeć do Czytelnika, zachęcić go do refleksji, zastanowienia nad tym, w jaki sposób by postąpił w podobnej sytuacji… Cytaty: „- Mówi się, że po terrorystycznym ataku 11 września 2001 świat stał się inny niż dot...

Wpis gościnny - Marta o "Karuzeli z Madonnami"

RACZEK TOMASZ, „KARUZELA Z MADONNAMI”, WARSZAWA 2003,           Po raz kolejny prezentuję Wam na blogu recenzję Marty. Tym razem nie jest to książka historyczna. Marta recenzuje zbiór wywiadów/ historii/krótkich opowieści znanego dziennikarza. Zapraszam do lektury J . O czym jest ta książka? Zastanawiałam się  skąd w życiu Pana Tomasza Raczka aż 57 kobiet i jakie role w nim odegrały? Jak znalazł każdej z nich należną jej przestrzeń? To 57 portretów wybitnych kobiet ze świata kultury, które swoją charyzmą potrafiły w nim zaistnieć. Należą do nich aktorki, dziennikarki, piosenkarki… Bardzo podoba mi się sposób ich kreacji. Umiejętność zadawania pytań, prowadzenie rozmowy lub tworzenie intrygującego portretu (nawet bez niej), stanowią plastyczny materiał dla czytelniczej wyobraźni. Doceniam w tych wywiadach możliwość poznania tych kobiet od strony zarówno zawodowej jak i prywatnej. Mam na myśli ich refleksje na różn...