Przejdź do głównej zawartości

Siła kobiecej przyjaźni


„JEDNA ZA WSZYSTKIE”, KATHY CANO – MURILLO, TŁUMACZENIE MAŁGORZATA FABIANOWSKA, WARSZAWA 2014

Tym razem króciutko o autorce: „Kathy Cano – Murillo, znana jako Crafty Chica (…) wydała siedem instruktażowych książek o domowym dizajnie, prowadzi stronę internetową CraftyChica.com. Mieszka w Phoenix w Arizonie i to jej pierwsza powieść”. („Jedna za wszystkie”, Kathy Cano – Murillo, tłumaczenie Małgorzata Fabianowska, Warszawa 2014, s. 351).

Lekka i przyjemna powieść w sam raz na jesienny wieczór. Tak się zaczytałam, że o 00.30 ledwo się oderwałam, żeby pospać parę godzin przed pracą. 351 stron fascynującej opowieści o trzech kobietach i ich tarapatach. Star (pełne imię Estrella), Chloe i Ofie stworzyły interesujące trio. Każda z nich wyznaje inne wartości, mają różne zawody, problemy i sytuację rodzinną. Jednak łączy je pasja.

Książka zaczyna się zagadkowo – od aktu wandalizmu. Głównym miejscem akcji jest restauracja La Pachanga w meksykańskim stylu, znajdująca się w mieście artystów – Phoenix w Arizonie. Kim jest Theo i dlaczego pokłócił się ze Star – piękną córką właścicieli La Pachangi? Co ich łączy? Jaką rolę w konflikcie odegra zabójczo piękna reporterka Chloe Chavez, która chce osiągnąć sukces za wszelką cenę? I wreszcie – czy Ofie, biegająca wiecznie z głową w chmurach dojrzeje do roli matki i żony? Każda z zaprezentowanych kobiet jest niezwykle barwną postacią i każda będzie musiała się zmierzyć z kolosalnym problemem. Jedna nocna eskapada Star zmieni na zawsze życie całej trójki.

Ta książka jest przepełniona pozytywną energią i zachęca do twórczości. Czyta się szybko i przyjemnie, można również utożsamiać się z sytuacją bohaterek oraz zastanowić się jak same byśmy postąpiły/li na ich miejscu. Książka pokazuje siłę przyjaźni, nie tylko kobiecej oraz proces  tworzenia się więzi między ludźmi, którzy mają wspólny cel.

Sama niestety nie mam uzdolnień, ale na końcu zaprezentowany jest sposób wykonania „kapliczki miłości” oraz „brokatowego kaktusa”, który jest symbolem przemiany kobiet. Jeśli jesteście ciekawi co kryje się pod tymi tajemniczymi nazwami – gorąco zachęcam.



Ciekawostką jest krótki wywiad z Autorką, w którym opowiada skąd zaczerpnęła pomysł na zwariowane życiorysy bohaterek, jak rozwijała się jej kariera i jak godzi życie rodzinne z zawodowym.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Lato bez mężczyzn”

SIRI HUSTVEDT, „LATO BEZ MĘŻCZYZN”, WARSZAWA 2014 Niestety dzisiaj niepochlebna recenzja znajdzie się na moim blogu. Przeczytałam tę książkę tylko dlatego, że byłam w podróży i nie miałam nic innego do czytania. Okładka w bibliotece zachęciła mnie bardzo – „Zabawna, poruszająca i błyskotliwa(…)”. Niestety nie pośmiałam się, a wręcz przeciwnie – byłam zniesmaczona. Spodziewałam się w miarę lekkiej historii (na co wskazywała między innymi grubość książki i projekt okładki, który nasuwał skojarzenie z leniwym i powolnym odpoczynkiem na łonie przyrody). Niestety wielkie było moje rozczarowanie. Główna bohaterka Mia zostaje porzucona przez męża, który odchodzi do młodszej kobiety. Przekreśla 30 lat małżeństwa i po prostu ją zostawia. Mia musi jakoś poskładać swój wewnętrzny świat, który po zdradzie runął jak domek z kart. Powraca w rodzinne strony, do małego miasteczka i tam prowadzi wakacyjny fakultet z poezji i pisania. Jej słuchaczkami i uczestniczkami warsztatów jest grupka...

Jacek Antczak, „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”, Warszawa 2015

Jacek Antczak, „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”, Warszawa 2015 Ta książka to niesamowita historia wspaniałej, wielokrotnie nagradzanej pisarki i dziennikarki. Zebrane z różnych źródeł wywiady, rozmowy, cytaty, urywki – to wszystko tworzy spójny i bogaty obraz. Każdy reporter ma swój własny warsztat, system pokazywania prawdy. Hanna Krall zawsze starała skupić się na historii jednej osoby, dokładnie ją opisać i jej emocje, a przez to pokazać całość wydarzeń, kontekst. W książce jest odniesienie od innego mistrza reportażu – Ryszarda Kapuścińskiego, który ma całkowicie odmienny styl   skupia się na procesach, na ukazaniu problemu w dużej skali. Jednakże Hanna Krall poprzez swoje skupienie na konkretnych bohaterach również w doskonały sposób potrafi dotrzeć do Czytelnika, zachęcić go do refleksji, zastanowienia nad tym, w jaki sposób by postąpił w podobnej sytuacji… Cytaty: „- Mówi się, że po terrorystycznym ataku 11 września 2001 świat stał się inny niż dot...

Wpis gościnny - Marta o "Karuzeli z Madonnami"

RACZEK TOMASZ, „KARUZELA Z MADONNAMI”, WARSZAWA 2003,           Po raz kolejny prezentuję Wam na blogu recenzję Marty. Tym razem nie jest to książka historyczna. Marta recenzuje zbiór wywiadów/ historii/krótkich opowieści znanego dziennikarza. Zapraszam do lektury J . O czym jest ta książka? Zastanawiałam się  skąd w życiu Pana Tomasza Raczka aż 57 kobiet i jakie role w nim odegrały? Jak znalazł każdej z nich należną jej przestrzeń? To 57 portretów wybitnych kobiet ze świata kultury, które swoją charyzmą potrafiły w nim zaistnieć. Należą do nich aktorki, dziennikarki, piosenkarki… Bardzo podoba mi się sposób ich kreacji. Umiejętność zadawania pytań, prowadzenie rozmowy lub tworzenie intrygującego portretu (nawet bez niej), stanowią plastyczny materiał dla czytelniczej wyobraźni. Doceniam w tych wywiadach możliwość poznania tych kobiet od strony zarówno zawodowej jak i prywatnej. Mam na myśli ich refleksje na różn...