Przejdź do głównej zawartości

Czym jest sukces?


„100 SEKRETÓW LUDZI SUKCESU”, DAVID NIVEN, Z ANGIELSKIEGO PRZEŁOŻYŁ MAREK CZEKAŃSKI, WARSZAWA 2005

Książka zawiera 100 ponumerowanych „sekretów” ludzi sukcesu, które dla mnie sekretami nie są. I to nie dlatego, że ją przeczytałam, tylko dlatego, że nic odkrywczego tam nie ma. Każda dobra rada jest zilustrowana konkretnym przykładem i na końcu jest również odniesienie do badań naukowych, które rzekomo mają ją potwierdzać. We wstępie znajduje się ogólnikowy zapis o oparciu przedstawionych tekstów na wynikach badań naukowych. Tyle że informacje są przedstawione w taki sposób, iż nie wiadomo do czego się odnoszą i moim zdaniem są mało wiarygodne.
Spodziewałam się naprawdę czegoś rewelacyjnego, odkrywczego i interesującego. A wymienione przykłady zawierają pewne nieścisłości ( jedne zapisy wykluczają drugie). Dodatkowym minusem jest nieadekwatność niektórych zestawień – badania mówią o czymś zupełnie innym niż tekst główny.

Struktura książki przypomina recenzowane przeze mnie „Grzeczne dziewczynki nie dostają tego, czego chcą. 99 sposobów na zasłużony szacunek, wypracowany sukces i wymarzone życie”, dr Lois P. Frankel, Carol Frohlinger, Gliwice 2013. Jednakże tamta książka została napisana o wiele ciekawiej, lepiej, a przykłady i ćwiczenia tam zawarte są konkretne i faktycznie mogą nam posłużyć za wzór i stanowić zachętę do zmian.

Na co zwróciłam uwagę:

Nie zgodzę się ze zdaniem, iż motywujące deklaracje sprawdzają się tylko raz (sekret nr 18, s. 48-49). Interesuję się tą tematyką od jakiegoś roku, zbieram inspirujące cytaty, układam listy, które mają mnie zachęcić do wysiłku. I widzę efekty. Przez rok bardzo wiele zmieniło się w moim życiu. Stałam się bardziej odważna, realizuję swoje marzenia. Motywacja wcale nie znika, gdy chwilowo brak postępów.

Również słowa „pomyślność życiowa nie polega na kolekcjonowaniu poszczególnych fascynujących dni, lecz na stabilnym rozwoju kariery, która przynosi poczucie spełnienia” (sekret nr 66 Unikajmy zbyt silnych emocji, s. 144 – 145) do mnie nie przemawiają. Tu należy się zastanowić nad definicją sukcesu. Dla jednego owszem stabilna kariera to szczyt marzeń, a dla kogoś innego udane życie rodzinne. Ludzie różnią się między sobą i to zdanie w ogóle nie pasuje do koncepcji Autora nakreślonej w książce. Początkowo podkreśla on różnorodność potrzeb i charakterów, a tym jednym zdaniem wszystkich zrównuje. Ponadto to właśnie fascynujące chwile są dla nas podporą w trudnych momentach i dają siłę do uporania się z problemami.

Za bardzo istotny uważam sekret nr 90 – nie kontynuujmy niewłaściwych postanowień (s. 192 – 193). Trzeba mieć w sobie dużo odwagi, żeby zrezygnować z czegoś, w co zainwestowaliśmy swój czas i pieniądze. Nie jest to łatwe. Wymaga dokładnej analizy możliwych zysków i strat, a także konsekwencji. Nie zawsze jest możliwe ( gdy zobowiązują nas umowy), ale też nie zawsze jest konieczne (trzeba określić, czy to nie jest chwilowa słabość, fanaberia).

I jeszcze jedna istotna wskazówka na koniec – utrzymujmy nasze cele w zasięgu wzroku (s. 200 – 201). Cele warto mieć wypisane na kartce i przyklejone w widocznym miejscu lub na początku kalendarza, by łatwo można było je odnaleźć i często czytać. Wtedy nie tylko nasza podświadomość działa w kierunku ich spełnienia, ale także my realizujemy krok po kroku działania potrzebne do osiągnięcia głównego celu. Jak wyznaczać cele i czym powinny się charakteryzować, by nie umarły śmiercią naturalną, nie będę tu pisać, ponieważ z łatwością znajdziecie te informacje na innych blogach.

Cytaty:

„Żaden rezultat i żadne odkrycie nie są przypadkowe, są bowiem produktem wysiłku zainwestowanego w proces.” („100 sekretów ludzi sukcesu”, David Niven, z angielskiego przełożył Marek Czekański, Warszawa 2005, s. 12).

„Z większości badań wynika, że pierwszy krok w kierunku poprawy kompetencji zawodowej nie ma nic wspólnego z samą pracą, dotyczy natomiast pozytywnej zmiany w myśleniu o sobie”. (s. 15).

„Osobowości są jak rozmiary obuwia. Nie wybieramy ich sobie i nie mamy na nie wpływu (…).” (s. 22).

„Wybitne osiągnięcia mają ludzie realizujący konsekwentnie swoje strategiczne plany. Uczą się tego, co pozwala im posuwać się naprzód.” (s. 42).


Podsumowanie:

Zainspirowana lekturą postanowiłam stworzyć własną definicję sukcesu. Dla mnie sukces oznacza życie w zgodzie ze sobą. Równowagę między wszystkimi dziedzinami życia – rodziną, pracą, hobby. Nie powinno się zaniedbywać żadnej z tych ważnych sfer, choć wiadomo, że w praktyce różnie z tym bywa.

Do „sekretów ludzi sukcesu” dorzuciłabym od siebie:
  •        Zamień muszę na chcę.
  •        Pielęgnuj relacje rodzinne.      
  •     Nie zapominaj o relaksie.


Zamierzenia Autora były dobre, ale wykonanie już niekoniecznie. Na jego miejscu skupiłabym się na 50 sekretach, ale porządnie opisanych, udokumentowanych i ewentualnie podpartych badaniami.  Pozycja na pewno nienajlepsza z dostępnych na rynku. NIE POLECAM.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Lato bez mężczyzn”

SIRI HUSTVEDT, „LATO BEZ MĘŻCZYZN”, WARSZAWA 2014 Niestety dzisiaj niepochlebna recenzja znajdzie się na moim blogu. Przeczytałam tę książkę tylko dlatego, że byłam w podróży i nie miałam nic innego do czytania. Okładka w bibliotece zachęciła mnie bardzo – „Zabawna, poruszająca i błyskotliwa(…)”. Niestety nie pośmiałam się, a wręcz przeciwnie – byłam zniesmaczona. Spodziewałam się w miarę lekkiej historii (na co wskazywała między innymi grubość książki i projekt okładki, który nasuwał skojarzenie z leniwym i powolnym odpoczynkiem na łonie przyrody). Niestety wielkie było moje rozczarowanie. Główna bohaterka Mia zostaje porzucona przez męża, który odchodzi do młodszej kobiety. Przekreśla 30 lat małżeństwa i po prostu ją zostawia. Mia musi jakoś poskładać swój wewnętrzny świat, który po zdradzie runął jak domek z kart. Powraca w rodzinne strony, do małego miasteczka i tam prowadzi wakacyjny fakultet z poezji i pisania. Jej słuchaczkami i uczestniczkami warsztatów jest grupka...

Jacek Antczak, „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”, Warszawa 2015

Jacek Antczak, „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”, Warszawa 2015 Ta książka to niesamowita historia wspaniałej, wielokrotnie nagradzanej pisarki i dziennikarki. Zebrane z różnych źródeł wywiady, rozmowy, cytaty, urywki – to wszystko tworzy spójny i bogaty obraz. Każdy reporter ma swój własny warsztat, system pokazywania prawdy. Hanna Krall zawsze starała skupić się na historii jednej osoby, dokładnie ją opisać i jej emocje, a przez to pokazać całość wydarzeń, kontekst. W książce jest odniesienie od innego mistrza reportażu – Ryszarda Kapuścińskiego, który ma całkowicie odmienny styl   skupia się na procesach, na ukazaniu problemu w dużej skali. Jednakże Hanna Krall poprzez swoje skupienie na konkretnych bohaterach również w doskonały sposób potrafi dotrzeć do Czytelnika, zachęcić go do refleksji, zastanowienia nad tym, w jaki sposób by postąpił w podobnej sytuacji… Cytaty: „- Mówi się, że po terrorystycznym ataku 11 września 2001 świat stał się inny niż dot...

Wpis gościnny - Marta o "Karuzeli z Madonnami"

RACZEK TOMASZ, „KARUZELA Z MADONNAMI”, WARSZAWA 2003,           Po raz kolejny prezentuję Wam na blogu recenzję Marty. Tym razem nie jest to książka historyczna. Marta recenzuje zbiór wywiadów/ historii/krótkich opowieści znanego dziennikarza. Zapraszam do lektury J . O czym jest ta książka? Zastanawiałam się  skąd w życiu Pana Tomasza Raczka aż 57 kobiet i jakie role w nim odegrały? Jak znalazł każdej z nich należną jej przestrzeń? To 57 portretów wybitnych kobiet ze świata kultury, które swoją charyzmą potrafiły w nim zaistnieć. Należą do nich aktorki, dziennikarki, piosenkarki… Bardzo podoba mi się sposób ich kreacji. Umiejętność zadawania pytań, prowadzenie rozmowy lub tworzenie intrygującego portretu (nawet bez niej), stanowią plastyczny materiał dla czytelniczej wyobraźni. Doceniam w tych wywiadach możliwość poznania tych kobiet od strony zarówno zawodowej jak i prywatnej. Mam na myśli ich refleksje na różn...